Americká Emotiva si vlastně poslední roky relativně dávala na čas s uvedením nějakých opravdu nových komponentů, na letošní mnichovské výstavě to ale zase trochu napravila. Lehce v tichosti však už předtím uvedla na trh D/A převodník s regulací hlasitosti XDA-3. Přístroj samozřejmě není žádná revoluce v portfoliu, ale navazuje na model XDA-2, který se na světě objevil dobrou dekádu nazpět.
Koncepčně jde o „žiletkové“ šasi s výškou tak na dva prsty, kdy celá čelní stěna mezi náznaky „profi“ bočnic na krajích je osazena jen minimem prvků. Zcela vlevo najdete 6,3 mm sluchátkový výstup, následuje dvojice maličkých tlačítek pro volbu vstupů, pak prostor displeje, z něhož odečtete vstup a nastavenou hlasitost a v pravé polovině jsou další dvě maličká tlačítka, sloužící právě k úpravě poslechové úrovně (mimochodem velmi, ale velmi pomalu, takže je třeba mít trpělivost nebo nahrávky s víceméně stejnou úrovní – regulace přes dálkové ovládání není o nic svižnější). Úplně vpravo je drobný spínací knoflík.
VIDEO
Pokud industriální šasi otočíte, spatříte pečlivě vysázenou konektorovu základnu. Že XDA-3 navzdory méně responzivnímu ovládání hlasitosti poslouží i jako skutečně předzesilovač, to potvrzují analogové vstupy v XLR a RCA formě. Následují tytéž konektory, jenomže výstupní, pak blok digitálních vstupů. USB pro spojení s počítačem, HDMI ARC k televizi, nakonec dvě optiky a dva koaxiály. Dva vedlejší 3,5 mm jacky jsou určené jako napěťová spoušť (vstup / výstup). Napájení zajišťuje klasická „osmička“, ale je tu alespoň vypínací kolébka.
Uvnitř je systém rozčleněný na tři desky plošných spojů (nepočítáme-li obvody patřící k displeji). Jednu zabírá malý vstupní filtřík, další napájecí zdroj a třetí D/A převodník plus předzesilovač. Dokonce je tu poctivá stínící přepážka! Pohledem dovnitř spatříte primární důvod, proč je změna hlasitosti na XDA-3 ne úplně blesková – úpravu má totiž na starosti síť odporů s digitálním řízením pomocí čtyřkanálového Nisshinbo Micro Devices NJW1195A ve stereofonním zapojení.
Obvodové řešení stojí na firemním principu Differential Reference, od symetrického výstupu z čipu D/A převodníku jsou plně symetrické a plně diferenciální i analogové signálové cesty. Pro analogové vstupy to dokonce platí od vstupu až po výstup, jde tedy o plně symetrický komponent.
V srdci digitální části leží čip D/A převodníku ESS Sabre32 ES9038Q2M, díky kterému XDA-3 zvládá až 32 bit / 768 kHz u PCM signálu nebo DSD512. Využít můžete také čipové digitální filtry, je jich celkem 7. Použité operační zesilovače v signálové cestě jsou OPA1656, výstup na sluchátka obhospodařuje čipové řešení TPA6120A2, dodávající výkon ve třídě A/B s proudovou zpětnou vazbou.
Ve výstupní části nabízí Emotiva XDA-3 frekvenční pracovní rozsah 10 – 55 000 Hz (-0,2 dB), odstup signálu a šumu přes 110 dB nebo třeba přeslech mezi kanály lepší než 91 dB. V celém audio pásmu je celkové harmonické zkreslení nižší než 0,0015%, intermodulační zkreslení nepřesahuje 0,0005%.
XDA-3 je drobný komponent, váží jen 3,85 kg a disponuje standardní šířkou 43,2 cm, hloubkou 34,3 cm a výškou 5,7 cm.
Převodník jsme měli možnost zkoumat především v dostupnějších redakčních sestavám, hlavně proti EverSolo DAC-Z8 na Musical Fidelity M8xi a Fyne Audio F1-5, ale i proti EverSolo DMP-A6 ve společnosti Cambridge CXA81, Cambridge CXC a Fischer&Fischer SN-70. O podrobnostech sestav se můžete dočíst v pravém sloupci -->.
Mohutnému basovému základu z „Glem ikkje“ Kari Bremnes („Det vi Har“ | 2017 | Strange Ways WAY 309) dodal XDA-3 moc hezky šťavnatou podobu, brumlající, ale zároveň už ne nějak jednolitou, měkce pumpující a zároveň solidně čitelnou. Emotiva má lehký akcent na spodní frekvence v porovnání s EverSolo, nicméně spíš v síle a důrazu, než v objemu jako takovém. Je to však bohatý nízkofrekvenční základ v energičtějším balení a je zábavný.
Přes onu zmíněnou maličko temnější charakteristiku se ale zdá, že v centru pozornosti se nachází středy, hlas Alyssy Coco ve „Feeling Like Myself“ (Roses & Revolutions | „Midnight Monsters“ | 2021) byl celkem prominentní a snadno čitelný. Zvuk stále inklinuje víceméně k „easy“ stylu, šťavnatosti, pocitu barevné bohatosti a celkově tělnatějšímu, hutnějšímu projevu, je však v rámci třídy pod výtečnou kontrolou.
Na nejvyšším konci pásma – v činelových linkách z „Beauty Queen“ od Roxy Music („For Your Pleasure“ | 1999 | nahráno 1973 | EG | 0724384744922) – pak přechází Emotiva spíše k civilnějšímu podání, nepředvádí se, cinkot je stále v solidním objemu, nicméně klidnější a kultivovaný. XDA-3 tím pádem nemá „véčkovou“ charakteristiku se zdůrazněním na obou koncích, což je vlastně dobře. V klidnějším zvuku je rozlišení na danou třídu velice dobré.
Nástroje čtyř hudebníků z Carmina Quartet, hrajících Debussyho „Assez vif en bien rythmé“ ze „Smyčcového kvartetu, op. 10“ (1992 | Denon | CO-75164), zněly dostatečně odhodlaně, masitější podání dodávalo zdání dobré dynamiky a XDA-3 je rozhodně energicky se projevující DAC. Linky jsou tuhé, moment dynamické špičky působí šťavnatě a jistě.
Housle Julie Fischer v až smyčcovou akrobacii připomínající Paganiniho „No. 1 in E major“ z cyklu „24 Caprices“ (2010 | Decca | 0028947822745) nehrály s takovou tou bezprostřední soustředěnou rychlostí nebo se zářícím pocitem křišťálové čistoty a přesto už tu byla spousta informací, informativnost je za tuto cenu velice potěšující a je to rozhodně „lepší hi-fi“. Trochu důležitější než precizní artikulace jednotlivých tónů však je přeci jen prezentace bohatosti a plnosti zvuku – nicméně jak bylo řečeno, stále je to velmi solidně čitelný zvuk zcela bez připomínek v rámci třídy.
Vzdušná „Indigo Dreamscapes“ hvězdné čtveřice Jack DeJohnette, Pat Metheny, Herbie Hancock a Dave Holland („Parallel Realities Live…“ | 1993 | Jazz Door | JD 1251/52) měla menší hloubku, než přes porovnávací EverSolo, nicméně pocit hmotné přítomnosti hudebníků, objemu a plasticity jejich nástrojů byl lepší. Pořádek je spíše organického typu, vše působí hezky propojeně, nástroje mají už své místo, není to jedna velká instrumentální snůška kdesi uprostřed, ale férově „hifisticky“ rozdělená scéna s dobrou čitelností, byť ne holograficky analytickou.
Jak už bylo napsáno výše, Emotiva XDA-3 má talent hlavně k nenásilné, „snadné“ prezentaci hudebního materiálu a „The Logical Song“ od Supertramp („Breakfast in America“ | 2010 | nahráno 1979 | A&M | 0600753304372) měla hezký rytmický základ, který jí měkce a trochu houpavěji posouval dopředu, sálala bohaté a barevné střední pásmo a výšky, které neříznou, ale jsou čitelné. Sytost zvuku je zábavná, stejně jako vlastně celkový až muzikální charakter, ne plně věrný, nicméně prostě nekomplikovaně hezký.
Štíhlounký dobrý D/A převodník + slušný předzesilovač + vůbec ne špatný sluchátkový zesilovač Emotiva XDA-3 je praktické řešení za slušnou cenu, chcete-li to shrnout jednou větou. V druhých dvou zmíněných rolích je trochu limitující docela pomalu reagující systém regulace hlasitosti, kdy může náhlá potřeba velkého rozsahu úpravy být docela problém, ale jinak odvádí XDA-3 za svou cenu velmi důstojnou práci, zejména s přihlédnutím k plnému, barevnému, snadno plynoucímu zvuku, který z víceméně čehokoliv poslouchaného udělá příjemný poslechový zážitek v dobrém hi-fi standardu. Ostatně přesně podle základního přístupu Emotivy – dobrý zvuk za dobrou cenu.
Kč 23 299,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/da-prevodniky-dac/5434-emotiva-xda-3#sigProIdf9d4ead802
--- --- --- --- ---
KLADY
+ kombinace vstupů a možností provozu za dobrou cenu
+ slušně funguje jako základní předzesilovač
+ v dané ceně „bonusový“ sluchátkový výstup má slušnou kontrolu i nad sluchátky typu Focal Clear
ZÁPORY
- rychlost regulace hlasitosti je trochu limitující
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: WDQ | www.wdq.cz | www.avhifi.cz