Jméno Aventage zná jistě každý příznivec domácího kina. Jedná se o TOP sérii A/V receiverů od japonské firmy Yamaha, která si právě na těchto přístrojích nebývale zakládá. V této technice jsou skryta všechna řešení a veškerá výbava pro to, abyste mohli doma tak říkajíc naplno přehrát cokoliv, co filmový průmysl dokáže vtěsnat na Blu-ray kotoučky. My jsme měli příležitost osahat si to nejlepší z nejlepšího, co je Yamaha schopna vytvořit - vrcholný model RX-A3040, aspirující na pozici skutečného domácího audiovizuálního centra pro náročné.
RX-A3040 má mírně specifický design, horní třetina předního panelu je vyvedená v lesku a skrývá jen spouštěcí tlačítko a indikaci režimu Pure Direct, mezi nimiž se nachází menší, ale docela přehledný displej. Ve spodních dvou třetinách je pak dvojice rozdílně velkých a nádherně zpracovaných prvků pro výběr vstupu a nastavení hlasitosti, za něž by se nemusel stydět ani high endový stereo komponent. Yamaha se pyšní kvalitou zpracování a musíme jim dát za pravdu. I prostřední "dvířka", za nimiž se ukrývají ovládací prvky pro komplexnější řízení přístroje, jsou skvělá. Vydrželi jsme si i chvíli hrát s jejich otevíráním a zavíráním - stačí jemně zatlačit na spodní hranu dvířek a pomalým pohybem se vyklopí. Tento jednoduchý pohyb je až hypnoticky plynulý a hladký a dává vám pocit skutečně dobře odvedené mechanické práce.
Na zadní straně je pak důsledně "zakonektorováno" a co si usmyslíte, to k RX-A3040 také připojíte. Poslouží vám k tomu celkem sedm HDMI vstupů (plus jeden vpředu), doplněných o dvojici výstupů, digitální data dostanete do přístroje buď po LAN, nebo stačí připojit Wi-Fi anténu. Bavíme-li se o zvukových datech, pak je digitálně dovedete za pomoci tří optických vstupů a taktéž tří koaxiálních. Analogový zvuk připojíte na celkem devíti párech RCA konektorů, jeden pár patří vstupu pro gramofon.
Video kromě HDMI lze vést i čtveřicí kompozitních a trojicí komponentních vstupů. Dále jsou tu sdružené výstupy - AV Out se skládá z kompozitního video výstupu, analogových cinchů a optiky, zónový výstup pak z výstupů komponentního i kompozitního videa. Audio do zón můžete poslat dvojicí stereo pre-out výstupů, je tu i plnohodnotný 7.2 analogový pre-out. Vstupem jsou vlastně i antény pro AM a FM signál.
Zapojení do sofistikovaného domácího řízení zvládnete díky RS232 konektoru, méně sofistikovaně pak díky dvojici 12V triggerů či dvěma vstupům a dvěma výstupům IR signálu.
Velký potlesk si zaslouží provedení reproterminálů. Je jich tu celkem jedenáct párů a všechny jsou poctivé, šroubovací, schopné pojmout vidličky, banánky i holý vodič. Yamaha je snad jediný výrobce, který dává alespoň takové a ne plastikové strašáčky, které mnohdy najdete i u velmi drahých modelů.
Vnitřní konstrukce je stejně poctivá jako ta vnější (zesilovač ostatně váží 20 kg při pro AVR běžných rozměrech 43,5 (š) x 19,2 (v) x 46,7 (h) cm. V prvé řadě je plně symetrická, levý a pravý kanál mají vlastní komoru po stranách šasi, prostřední část zabírá naddimenzovaný toroidní transformátor. Po celé zadní třetině prostoru jsou pak rozprostřeny, opět za stínící přepážkou, obvody pro zpracování videa.
Receiver Yamaha RX-A3040 je vybaven devíti zesilovacími moduly, pracujícími ve třídě D, kde dokážou dodat až 230 Wattů do zátěže 4 Ohmy. Pokud chcete, přední kanály můžete zapojit i v režimu bi-ampingu. Signál v prvé řadě zpracovává procesor CINEMA DSP, převod z digitálu do analogu mají na starosti čipy ESS Sabre32 Ultra, podporované je rozlišení až 24 / 192.
Samotná funkční výbava je pak velmi široká. Ze zvukových kodeků si snadno přehrajete jak všechny stopy v Dolby (včetně Plus a TrueHD), tak DTS (včetně HD Master Audio). Dlouhou výbavu si můžete snadno pročíst zde: http://www.yamaha-hifi.cz/produkty/av-receivery/av-receivery/rx-a3040.aspx.
Řekněme si snad jen o velmi dobře pracující kalibraci, která snadno a rychle posune zvuk oproti nekalibrovanému dopředu a to skutečně po celé šíři sedačky. Stejně tak režim Pure Direct přináší zřetelné zklidnění a prohloubení ve stereofonní reprodukci.
Samozřejmostí je plná podpora 3D a dnes už také upscaling na 4K, pokud chcete. Zajímavostí je systém Virtual Cinema, díky kterému máte alespoň základní pocit skutečně prostorového zvuku, aniž byste museli instalovat surroundové a zadní reprosoustavy. Komfortní je i automatické přepínání z konfigurace 9.1 na 7.1, pokud aktivujete druhou zónu ve stereo režimu. Receiver je i tak trochu maticovým přepínačem, umožňuje tedy v hlavní a v druhé zóně využívat rozdílných zdrojů signálu v jednom čase.
Po síti vám přehraje i soubory WAV a FLAC a to bez mezer a až do rozlišení 24 / 192, stejně jako si můžete díky vTuneru přehrávat internetová rádia. Samozřejmostí je ovládání přes mobilní telefon či tablet.
Yamahu RX-A3040 jsme několik týdnů zkoušeli s firemním Blu-ray přehrávačem BD-A1040, ale i s Pioneer BDP-LX58, Pioneer BDP-LX88 a Pioneer BDP-LX71. Porovnávalo se s Pioneer SC-LX78, ale i Naim Nait XS a Naim CD5si. Propojeno bylo HDMI kabely Monster Cable nejvyšší řady a audio kabely TelluriumQ řad Black a Silver. Poslouchalo se přes Yamaha NS-F901, Harbeth Monitor 30, Xavian Perla a Xavian Bonbonus.
Co se nám tak úplně nelíbilo, to byly ne úplně nejsvižnější reakce přístroje, konkurence je přeci jen rychlejší. Na druhou stranu neuspěchané uposlechnutí povelů i vás donutí zpomalit - a navíc prodlení není tak dramatické, tam kde jiní potřebují na reakci čtvrt vteřiny, potřebuje Yamaha třeba dvakrát, třikrát tolik, přesto se v kontextu nejmodernějších přístrojů zdá být o něco málo pomalejší.
Yamaha to nicméně vynahrazuje vynikajícím zvukem, jemným a hladkým, přesto plným energie. Podívejte se třeba na hřmění bouří v "Den poté", Yamaha vás zahrne silou a velkým zvukem, máte pocit, že zaplňuje celý prostor, i když nedostanete takový ten jiskrný, tvrdý důraz, jako u některých jiných, je to spíše kultivovaná energie.
Digitálně přesný a křišťálově čistý zvuk filmu "Wall-E" byl Yamahou zjemněn a zklidněn, panuje tu všeobjímající hladkost a klid a také jistota a kontrola. RX-A3040 jako kdyby nic nedokázalo vyvést z konceptu.
Více než jiné receivery se pak tato Yamaha hodí i pro soustředěnější dvoukanálový poslech, právě díky své celkové kultivovanosti a jemnosti. Elektrická basa Marcuse Millera v "Power" z desku "M2" (2001 | Telarc | CD-83534) je objemná a i když by tón určitě mohl mít větší důraz a konkrétnost, definice je dobrá a energie též.
Vokál Tracy Chapman v "Subcity" z "Crossroads" (2008 | Rhino | 8122-79908-9) pak zase laskavý, příjemný a vytažený kupředu, snad trochu tenčí, ale pěkně prokreslený a přesný. Netlačí na pilu, ale uvolněně si pluje a připomíná dvoukanálové zesilovače, atakující cenovky někde mezi 35 - 40 tisíci.
Kultivovanost se přenáší ze spodního a středního pásma až do nejvyššího, činely v "Moose the Mooche" Joshua Redmana ("Wish" | 1993 | Warner Bros. | 9 45365 2) byly zároveň pevné i jemné a i když by jim možná prospělo trochu hlubší prokreslení, celkově jsou na poměry A/V receiverů fajn.
Sázka spíše na rychlost a na čistotu než na dynamický efekt se projevila i ve Verdiho "Dies Irae" z "Requiem" v podání LSO pod taktovkou Sira Colina Davise. Dynamika není subjektivně tak suverénní, jako třeba u Pioneer SC-LX78, máte ale pocit většího uvolnění a většího nadhledu. Kontrola je jaksi samozřejmější, méně technická.
Přednes je na poměry A/V receiverů spíše vřelejší a měkčí, ne tak analyticky transparentní, jak často bývá. Proto i Bonamassova "Different Shades of Blue" z "Audiophile Pearls" (2015 | AUDIO) zní bohatě, slušně prokresleně, byť informace se na vás zrovna nehrnou, spíše si je musíte najít, což možná ne každému k elektrifikovaným žánrům bude sedět.
Yamaha RX-A3040 by se dala považovat za takovou luxusnější variaci na běžný A/V receiver. Nemyslíme teď jen zpracování, která patří rozhodně na vrchol toho, co si v této cenové třídě můžete koupit. Jde i o zvuk, který je i při vyšších hlasitostech spíše elegantní, klidný a přitom plný a schopný zaplnit celou místnost, aniž by z něj čišela snaha a nabuzenost. Přednes je díky tomu ale měkčí a jemnější, než je u AVR zařízení zvykem, nedá vám takovou tu efektní jiskrnou výbušnost (ale my jsme ji nijak nepostrádali). Dobře se díky tomu na tomto stroji poslouchá hudba, která přitéká klidně a na podobné úrovni, jako u plus mínus pětatřiceti - čtyřicetitisícových stereo strojů. To vzhledem k počtu funkcí a kanálů, které u receiveru musíte do ceny zahrnout, rozhodně není špatný výsledek. Pokud tak hledáte klid a pohodu, pokud chcete jediný zesilovač a filmy nebudou jediným účelem, pak Yamaha RX-A3040 patří k nejlepším "kompromisům" mezi dvou a vícekanálovým řešením.
Kč 56 990,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ luxusní feeling při použivání (alias skvělé zpracování)
+ o něco nižší cena, než srovnatelně vybavená konkurence
+ bohatá výbava
+ kompatibilita s nejnovějšími standardy
+ rychlý, čistý a autoritativní zvuk
+ příjemně se poslouchá
ZÁPORY
- basy ve stereo režimu jsou objemově lehce ošizené (ale zase přesné)
- neumí DSD
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: K+B Expert | www.yamaha-hifi.cz | Yamaha FCB