Reproduktory Corinium, které znamenají nový estetický směr pro proslulého britského výrobce reproduktorů Acoustic Energy, zároveň nastavují nové měřítko pro jeho vlajkovou loď.
Nejnovější přírůstek do řady Corinium, který byl poprvé spatřen na mnichovské výstavě High End na začátku tohoto roku, je vyvrcholením tříletého projektu interního designérského týmu společnosti sídlící v Cotswolds. Tento podlahový model nové generace, který možná čerpá inspiraci z typicky anglické krajiny s krásnými zelenými kopci, kamennými zdmi, lesy a půvabnými městečky a vesnicemi, má podle společnosti "stanovit další nové standardy v oblasti zvuku, designu a hodnoty".
Společnost Acoustic Energy si vzala za vzor svůj reproduktor AE520, který získal ocenění Applause Awarid, a nenechala kámen na kameni a pomalu se věnovala všem oblastem jeho designu. Výsledný třípásmový basreflexový podlahový reproduktor je podle jejich slov "dynamičtější, živěji znějící a hudebně angažovanější reproduktor, než jaký jsme kdy předtím vytvořili".
Společnost Corinium vychází ze stejných měničů z uhlíkových vláken, jaké se používají v řadě 500, které nabízejí dobrou kombinaci hmotnosti, tuhosti a tlumení, ale věděla, že může jít ještě dál. Byla speciálně vyvinuta nová konstrukce kuželů se systémem motorů s nízkou hysterezí, aby byla zajištěna co nejlepší účinnost a co největší výkon... což společnost přivedlo k druhé generaci karbonových měničů. Jeden 120mm měnič z uhlíkových vláken plní úkoly v oblasti středních frekvencí, zatímco dva 140mm měniče z uhlíkových vláken se starají o basy.
Novou konstrukci má také 29mm měkký kopulovitý výškový reproduktor. Po použití uhlíkových vláken v řadě 500 se tým rozhodl, že pohyblivá hmotnost výškového reproduktoru by měla být snížena, aby nabídl co nejrychlejší vysoké frekvence. Proto hledali materiál lehčí než uhlíková vlákna a následně sehnali novou měkkou kopulku zalitou v syntetickém polyesterovém materiálu zvaném Tetoron. Tato nově vyvinutá konstrukce výškového reproduktoru nyní podle jejich slov prokazatelně snižuje zabarvení a "zvyšuje jemné vysokorychlostní přechodové frekvence a reprodukuje ty nejjemnější detaily a jemnost".
Vnitřně Corinium používá audiofilní kabel s patentovaným uspořádáním vodičů, které podle společnosti nabízí "jasné zlepšení hudebních detailů a dynamického výrazu". Crossover využívá velké vodiče se vzduchovým jádrem, rezistory z oxidů kovů a polypropylenové filmové kondenzátory, které byly pečlivě vyhodnoceny pro sladění s měniči.
Nejvýraznější změnou u Acoustic Energy je však nový úžasný design skříně, který se odklání od tradičních reproduktorů obdélníkového tvaru. Krásně zakřivený a nádherně zpracovaný kabinet, nazvaný "Hybrid Resonance Suppression Composite" nebo zkráceně RSC, má minimální tloušťku 22 mm a v případě potřeby optimálního výkonu se pohybuje až do 45 mm. Náklon o 4 stupně zlepšuje časové sladění, zatímco 6mm ultrapevná hliníková přední stěna pevně ukrývá měniče.
A konečně, co se skrývá v názvu? Cirencester v krásném kraji Cotswolds, který je již více než 25 let domovským městem společnosti Acoustic Energy, byl důležitou výspou římské Británie. Kdysi byl považován za nejdůležitější město mimo Londýn. Později bylo přejmenováno na Corinium, takže společnost Acoustic Energy považovala za vhodné hrdě pojmenovat svůj nejvýznamnější a nejpůsobivější reproduktor po svém rodném městě.