Když se řekne Estelon, přijdou okamžitě na mysl originálně tvarované ozvučnice nebo mramor v pryskyřici jako její konstrukční materiál – a také slova jako luxus, špičkový zvuk a podobná. Tak dobře se Alfred Vassilkov etabloval za posledních 12 let, což vlastně není nikterak dlouhá doba. Není se však co divit, zúročil desítky let předchozích zkušeností v roli „nájemného konstruktéra“. Momentálně největší změnou v katalogu firmy je postupné uvádění modelů v generaci Mk II.
Té se dočkal i základní model YB – jejich štíhlé ozvučnice jsou jednodušší, než u dražších modelů, avšak zase vynikají kompaktností. Zdají se být trochu „kroucené“ nebo možná také připomínají kráčející dámu, to podle míry fantazie. Charakteristickým vzhledovým rysem jsou měniče v opačném gardu, tedy se středotónovým měničem nahoře a tweeterem pod ním. Basový reproduktor dostal prostor u paty ozvučnic a je natočený směrem do strany. Estelon jasně říká, že mají mířit směrem k sobě, tedy „dovnitř“, aby se omezila interakce s bočními stěnami, tak jako u každé asymetrické konfigurace je to zároveň ale výzva k experimentování s tím, jak se budou chovat právě ve vaší akustice.
V malé nice vzadu dole najdete trochu neobvyklé reproterminály značky Cardas, které jsou sice v teorii velmi zajímavé díky velice pevnému uchycení koncovek a kontaktní ploše, ale pro reálné účely řekněme ne úplně nejjednodušeji manipulovatelné. Nikde na celé skříni nenajdete žádný další otvor, protože skříň je koncipována jako uzavřená.
Největší změnou u YB Mk II je rozhodně použití identického mramorového kompozitu na stavbu (respektive odlévání) ozvučnic, jako u vyšších modelů. Speciální technologií jsou díky tomu integrované i vnitřní vzpěry a kabinet jako takový prý prakticky nerezonuje. Další změnou je aktualizace frekvenční výhybky a také výměna veškeré vnitřní kabeláže za vodiče od Kubala-Sosna.
O výšky se nadále stará 2,5 cm beryliový vrchlík řady Illuminator od Scan-Speak. Na středech pracuje Revelator (taktéž od Scan-Speak) s průměrem 14,8 cm a pro basy byl zvolen 22 cm model od SEAS. Zatímco střeďák má papírový kónus, basák využívá hliník. Každý z reproduktorů má svou vlastní uzavřenou pracovní komoru.
Estelon uvádí frekvenční odezvu 30 – 40 000 Hz, jmenovitou impedanci 6 ohm a charakteristickou citlivost 86 dB / 2,83 V / m. Navzdory tomu, že jejich tvarované ozvučnice působí jako relativně štíhlé a malé, tak takové úplně nejsou – však mají na výšku 126 cm , na šířku až 33,2 cm a do hloubky 39,4 cm, samozřejmě oboje v „sukénce“ kolem basového reproduktoru. Váží pěkných 45 kg.
YB Mk II jsme poslouchali v ostravské akustickými panely Artnovion upravené demonstrační místnosti dovozce – hrálo se na velmi dobře dimenzované sestavě se streamerem EMM Labs NS1, převodníkem / předzesilovačem DV2 a monstrózními monobloky MTRX2. Čistý proud dodával filtr Shunyata Everest 8000 a od stejné značky byla také kabeláž vyjme proprietárních digitálních propojení EMM Labs. K porovnání byl průřez reprosoustav Gauder Akustik a Estelon.
Mohutný kontrabas v „Cantata Con Mina“ („La Canzone Marinella“ | 1997 | Ricordi | 743215379-2) byl téměř kapalný, jeho mohutná zhoupnutí broukala s působivým nadhledem, výrazně lepším, než byl patrný u generace minulé. Zněl s dobře namíchanou směsí vřelosti, poddajnosti a měkké pohodovosti, zároveň ale dostatečně přesně konturovaný, aby si zasloužil high-endové ovace. Bez tvrdosti vám Estelon předestře důvěryhodný obraz nástroje s naplněnou podstatou a přirozenou barevnou variabilností.
Táž fluidnost prostupovala i vokálem Madeleine Peyroux v její lehce do retra laděné „Blue Alert“ („Half the Perfect World“ | 2006 | Rounder | 0602517032798). Zněl krásně, sladce a intimně, příjemně samozřejmý, hladivý a laskavý, zřídkavé nectnosti nahrávky nijak zvlášť zdůrazněné, naopak až zahlazené, aniž by to omezilo pocit konkrétnosti. YB Mk II zobrazují nahrávku s jejími limity, avšak činí tak nonšalantně a laskavě, bez suchopárné monitorovosti, ač neobětují rozlišení ani pocit čistoty.
Řízným kytarám a činelům v „Deceptively Yours“ od Norah Jones a The Peter Malick Group („New York City“ | 2003 | Koch | 0099923867821) neupírají reprosoustavy jejich říznost a newyorskou syrovost až klubového stylu, umí ale expresivnost udržet v neúnavných mezích bez ohledu na hlasitost. Je to „drahý“ zvuk, tak jak má být. Třeba struktura živých činelů je prostě skvělá, detailů je víc než dost i pro toho, kdo se jimi rád probírá a přesto jejich znělost nijak nevyčuhuje z celkového balancu. Na úplně nejvyšším konci pásma totiž YB Mk II lehce povolují uzdu přímočaré průbojnosti a jakkoliv má i jemný ševel bezproblémově patrnou texturu, vyznívá s uvolněnou pohodou.
Naložíte-li na měniče gradující orchestrální dílo typu Ravelova „Boléra“ (Seiji Ozawa & Boston Symphony Orchestra | „Boléro“ | 1974 | Deutsche Grammophon | 415 845-2), ani v dynamických pasážích neztrácí Estelon svůj klid. Je tu přehled, bedny umí snadno zprostředkovat pozvolna gradující energii skladby a je to takový celistvě pružný zvuk. Pevný a vrcholně netechnický. Přeci jen jde na poměry Estelon o relativně kompaktní konstrukci, nečekejte tak roztřásání základů, ovšem i tak to stačí k pocitu sytosti a vnímání síly, kterou velké těleso vyplňuje prostor.
Komornější nahrávky Dvořákovy „Serenade for winds and strings in D minor, B. 77 (op. 44)“ v podání Marrinerova tělesa Academy of St. Martin in the Fields zněla velmi ukázněně. Estelon nejsou monitorové, nemají ten soustředěný, pedantský fokus, ale hrají s jakousi dospělou seriózností. Vnímání vlastně nic neruší, přesto jsou nástroje výtečně oddělené a Estelon má takovou tu svou noblesní, milostivou muzikálnost, skrze kterou je radost poslouchat téměř cokoliv. Není to zvuk intenzivní, ale pevné tělo a prémiové použité komponenty odvádí špičkovou práci, jen co je pravda – detaily plynou samy a snadno.
Vysloveně parádní je ale prostor – má hloubku a šířku ne úplně běžnou, stejně tak umí YB Mk II zmizet z prostoru ještě snáz, než reprosoustavy obdobné nebo i vyšší třídy. Jako kdyby v „My Old Flame“ v podání Davida Sanborna a Boba Jamese („Quartette Humaine“ | 2013 | OKeh | 88765484712) prostě vyklidily prostor a zanechaly jen hudební obraz plastický, přirozený a elegantně „normální“. Hudba se „jednoduše děje“ a organický tvar ozvučnic jednoznačně nabízí organický zvuk.
YB Mk II ale nejsou jen takové ty opatrné „hezké“ bedničky pro audiofily s jejich pomalými nahrávkami – pusťte si syrovější kytarovou „Many A Little“ od September („Many a Little“ | 1995 | Tripple | TRIPPCD1004) a dočkáte se šlapajícího rytmu, plného rockového spodku, kdy celý zvuk je nejen luxusně propracovaný a šťavnatý, ale také houpavý a odprezentovaný s neagresivním nadhledem, přičemž živá energie nahrávky proniká do místnosti ve víc než dostatečné míře, abyste si mohli do taktu poklepávat nožkou a užívat si solidní drajv.
Přestože by se zdálo, že Estelon a jeho konstrukce není třeba na žádné z úrovní příliš kritizovat, je samozřejmé, že je možné je vylepšit – právě to se děje s generací Mk II a nutno říci, že úspěšně. Kompaktní sloupky YB Mk II si zachovaly svoje typické tvary, zároveň ale pokročily do vyšší sféry díky ještě lepším použitým komponentům a prý hlavně kvůli novému materiálu ozvučnice, který je nechá naplno vyznít. Zvuk Estelon je jako jejich vzhled – organický, jemný a přesto dostatečně dominantní, když mu chcete věnovat pozornost. Je moc příjemné tyto sloupky poslouchat a užívat si vlastně jakýkoliv druh hudby, ať už je v audiofilské špičkové kvalitě nebo jde o „normální“ nahrávku. Reprosoustavy nejsou nijak vybíravé, naopak umí vždycky zahrát nenuceně a kultivovaně. Je radost setkat se s reprosoustavami, které skrze špičkovou techniku nabízí tak přirozený a nevyumělkovaně příjemný přednes…
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 30 metrů čtverečních a nadstandardním zatlumením pomocí závěsů, koberců a hlavně různorodých panelů a basových pastí od Artnovion.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Je vidět v zásadě velmi vyrovnaná frekvenční odezva, mód místnosti na zhruba 130 Hz a naopak trochu přidané basové energie s vrcholem na cca 80 Hz, což je ladění podporující celkový dojem rytmiky a pěkné plnosti. Ve volném prostoru začínají hrát YB MKII někde mezi 40 a 50 Hz, poblíž stěny se bude pravděpodobně možné dostat ke zmiňovaným 30 Hz. Je vidět, že použitý výškáč typicky ztrácí energii od zhruba 15 kHz, pod úhlem je roll-off o něco rychlejší, takže se stojí za to zabývat jejich natočením.
Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)
Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Impedance má trochu netypický průběh, jednak padá až ke zhruba 3 ohmům (což by vzhledem k cenové relaci a očekávané kvalitě připojené elektroniky neměl být problém), navíc nemá sice úplně dramatický průběh, ale ani úplně vyrovnaný a kompenzovaný. Nejsou tu nicméně žádné nespojitosti, které by naznačovaly přítomnost rezonancí schopných promluvit do výsledné frekvenční odezvy. Elektrická fáze taktéž nezůstává celkově v úplně dokonalé rovině, ale pro systém odpovídající úrovně nepředstavuje žádnou kritickou zátěž.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ +/- ]
Kč 529 990,- - matná černá / lesklá černá / lesklá bílá
Kč 554 990,- - matná bílá
Kč 582 990,- - Red Racing
Kč 634 990,- - Champagne Gold
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/3944-estelon-yb-mk-ii#sigProId80417be899
--- --- --- --- ---
KLADY
+ fluidnost
+ scéna – jak její šířka, tak hloubka
+ celková vzdušnost projevu
+ na malé rozměry víc než solidní hloubka
+ celková „luxusnost“ projevu
ZÁPORY
- nic konkrétního, pokud vašim představám odpovídá vzhled
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Tykon | www.tykon.cz