Bylo to před horou novinek ze světa HiFi, asi tak před 3 týdny, povídali jsme si o SPECialistovi s trochu "analogově originálním" přístupem ke konstrukci / řešení zesilovačů...
...čo bolo to bolo, terazky mají v nabídce čistý digitál - dnes o D/A převodníku SPEC RMP-DAC3EX
Japonští SPEC staví především zesilovače (v nabídce ale mají i gramofon a mnohé HiFi příslušenství). Digitální audio se ale stalo "běžnou" až nepostradatelnou součástí HiFi a proto SPEC vysílají do světa svůj D/A převodník s názvem RMP-DAC3EX. Napájecí zdroj žije svůj osamnělý život umístěn v samostatné skříni - tak jak to má být a tak jak vidíte na fotografiích. Vzhledově (a jistě i zvukově) pěkná zajímavá dvojice, vznikající tam kde je značka doma - ve "východním hlavním městě" kratce Tokio, Tokyo, 東京, Tōkyō, oficiálně Metropolitní město Tokio, 東京都, Tókjó-to, japonsky prostě..
upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cf/Ja-Tokyo.ogg
Japonský HiFi (přes ne absurdní ceny správněji spíš high-end) výrobce SPEC založený Anno Domini 2010 sídlí v japonském hlavním městě (viz 5x obr. výše - Tokio má počet obyvatel asi jako Česko + Slovensko dohromady - prostřední panoramatické foto Vodalica - díky). Společnost SPEC prorazila do nejvyšší ligy HiFi na High End 2014 v německém Mnichově a její heslo se od té doby nezměnilo:
„Pro milovníky hudby, kteří touží po "skutečné hudbě", nejde jen o dobrý zvuk.“
SPEC staví puristické zesilovače třídy D a zásadní část konstrukce a vývojového času je věnována výběru komponentů. Vlastně to co děláme my všichni doma - výběr toho nejlepšího a pak zkoušení co jak k sobě nejlépe "pasuje". Když to děláte hodně dlouho, trpělivě a hodně důkladně - přichází... viz heslo výše „nejen dobrý zvuk“. Zesilovače jsou sice stále jádrem portfolia značky, nedávno ale přišel "dvouskříňový" digitál SPEC RMP-DAC3X.
HBIKIICHI je kondenzátor (obr. výše) vyvinutý ve spolupráci se společností Nichicon pro dosažení přirozeného zvuku a používá se také ve firemích zesilovačích. Kromě toho je SPEC RMP-DAC3EX vybaven zcela novým kondenzátorem „MR56“, který zvyšuje expresivitu středního pásma.
Tajemství HiFi a špičkového zvuku je nejen v samotných kvalitních komponentech, ale hlavně v jejich dokonalém sladění - to je základní teorie audiofilova života - a to(též) je heslem / základním pravidlem konstrukce modelů japonské značky SPEC (dokonalé sladění někdy přináší kombinace komponentů ne stejné značky - i dílů pro stavbu komponentu, jak se o zkušenosti poděluje SPEC
V neposlední řadě je u značky velká pozornost věnována konstrukci "bydlení", neb i to má vliv na výsledný zvuk. Značka chápající HiFi komponenty jako hudební nsátroje - používá několik druhů dřeva. Dřevěná deska ve spodní části je vyrobena ze stejného smrkového materiálu jako horní deska houslí - jde o smrk, což je relativně měkký materiál, vibrující hudební signály a reprodukující bohatý tón a živou energii. Jako ostatní komponenty SPEC je i DAC3 postaven jako nástroj.
Povrch země je kulový a podepřením celé skříně nožkami z bílého ořechu je vytvořena „struktura těla, která hraje realistickou hudbu.“ DAC3 je také postaven jako nástroj
Nejen hudbou ale hlavně jídlem živ je člověk, no a podobné to je u HiFi komponentů -jde o kvalitu napájení. Výše usměrňovací obvod / níže transformátor R-core
„Realistický zvuk je nejkrásnější, toje důvod, proč se snažíme o maximální muzikálnost v každém našem audio zařízení. Jedním z nejdůležitějších faktorů pro dosažení realistické reprodukce zvuku je "realistická tonalita" hudebních nástrojů. Housle musí znít jako housle a hoboj musí znít jako hoboj, aby věrně zprostředkoval hudební výraz obsažený v představení.”
citujeme SPEC
SPECIFIKACE (D/A převodník SPEC RMP-DAC3EX)
Vstupní terminály:
¤ AES/EBU max PCM 24Bit/192kHz
¤ koaxial max PCM 24Bit/192kHz
¤ optika max PCM 24BIT/192kHz
¤ USB-B max PCM 32Bit 384kHz, DSD Native 256, DoP 128
(počítač nebo smartphone jako vstupní zdroj s kabelem OTG)
¤ USB-A max PCM 32Bit 384kHz, DSD Native 256, DoP 128
(Počítač nebo smartphone jako vstupní zdroj s kabelem OTG)
Výstupy:
¤ XLR MAX 4,6 Vrms
¤ RCA MAX 2,3 Vrms
* sluchátkový 6,35 mm (jack konektor)
¤ sluchátkový 3,5 mm
Rozměry:
¤ převodník - 215 × 82 × 299 mm
¤ apájení: 215 × 122 × 273 mm
Spotřeba energie: 30W
Hmotnost:
¤ převodník - 3 kg
¤ externí napájení - 4kg
K tomu výše / se hodí tohle níže
Orchestr hraje podle nejslabšího hráče - a totéž platí pro poslechový HiFi systém
Kombinací SPEC RMP-DAC3EX s Diretta RMP-UB1 se můžete přiblížit (ještě) realističtějšímu zvuku. Digitální signál je převeden na analogový pomocí DAC, při této konverzi má šum digitálního signálu vliv na analogový signál - je malý, ale není nulový. RMP-UB1 může minimalizovat vliv šumu při této konverzi. Není to filtr šumu - ale díky tomu, že digitální přenos je plynulý a nepřerušovaný, je reákně snížena jeho hladina.
Tento šum je dynamický SN, které se objeví, když zvuk skutečně hraje, na rozdíl od statického SN popisovaného (který znáte z) ve pecifikacích. Toto dynamické SN "kazí" minutové signály v hudbě a pohřbívá jemná zvuková zabarvení. Diretta RMP-UB1 výrazně snižuje hladinu šumu, takže můžete cítit, jak se objevují barvy zvuku, do té doby skryté.
Výše SPEC RMP-DAC2EX - analogově hudebně znějící digitál, o kterém to dnes bylo / Níže kandži, japonsky 漢字 - což je znakový systém používaný pro zápis japonštiny, aby to nebylo moc jednoduché, každý znak má formálně 2 čtení. Nás ale zajímá význam - tohle je (znak z materiálů SPEC) rezonance - tj. zvuk, který se ozývá a šíří se (komplikovaněji, než si většinou připouštíme). Rezonance nastává, pokud je systém schopen uchovávat a jednoduše převádět energii mezi 2 nebo více jejími podobami (tohle je velmi zkrácená a zjednodušená verze, ale SPEC své konstrukce berou pohledem /chováním/ hudebních nástrojů - a tomu přizpůsobují stavbu svých modelů). Že to "přidá" třeba jen jediné procento k "běžné" konstrukci? Ano - a o tom je HiFi (high fidelity - vysoká věrnost, i když hifi normy z 60. let 20. stoleltí jsou parametrově, dnes i levnými modely, dávno překonány - dnes se pro produkty úrovně o kterých je tato rubrika používá spíš označení high-end audio)
Doporučená cena: 169.990 Kč (ceny jsou vždy pouze orientační, konkrétní koncová cena v daném místě záleží na lokálním DPH a dalších ekonomických faktorech jako cena dopravy, clo..)