Je krásná že? Tak ještě jednou..
Líbí? Stojí 11.000 € a o té to dnes nebude. Ale o tom kdo jí (spolu)stvořil. Japonská výroba špičkových přenosek je asi jako výroba nejdražších hodinek ve Švýcarsku - brilantní ruční práce. Ale mistři oboru jsou často už staří mistři. Při vývoji klenotu na obrázcích - Miyaga Labs Fuuga - starý mistr hledal učně, kterému by předal své zkušenosti. A našel zřejmě nejmladšího vývojáře v oboru, dnes 44 letého Tetsuya Sukehiri - spolu tehdy dokončili zvukovou krásu na úvodních obrázcích. A o Tetsuovi, dříve pracujícím na návrzích pro cizí firmy a jeho přenoskách a jeho nové značce (viz obrázek pod odstavcem) to dnes bude.
Co bude dál, až poslední nejmladší vývojář ručně stavěných gramofonových přenosek bude starý mistr a jestli ještě najde tak schopného učně nevíme - trochu se bojíme - ale zatím je středního věku (jsme v Japonsku - aktuálně je tam 92.000 stoletých!) a má dnes v Tokiu vlastní firmu, kterou nazval PLATANUS. Jestli po postavě řecké mytologie nebo okrasném stromu nevíme - v japonštině platanus také znamená "strom podél silnice" (jsou velmi odolné, před 122 lety ho začali v Tokiu používat při městkém plánování jako hlavní pouliční strom, tak možná je to po něm, ale to jsme dost odbočili). Zpět k stále ještě novotou vonící firmě talentovaného, už ne tak mladého nicméně prý nejmladšího konstruktéra, který má dnes v nabídce dva (konstrukcí materiály příbuzné) modely (aktuálně vlastně už 2,5 - verze 3.0 prodávaná po planetě má už evoluci 3.5 na domácím trhu - ale ta se dá pořídit třeba i v Británii) modely gramofonových přenosek MC, výjimečného poměru cena/zvuk.
Nejprve co o sobě říká sám (to mu tedy moc nejde, přenosky naštěstí přesně naopak): "Narozen v Tokiu v roce 1979. Od dětství jsem se zajímal o věci související s mechanismy a o zvuky a dětství strávil pohroužen do výroby hudebních nástrojů a terénního nahrávání. Když jsem na střední škole začal hrát v kapele, mé zájmy se rozšířily nejen o zvuk, ale i o hudbu. Po studiu elektrotechniky na technické vysoké škole jsem začal v roce 2002 pracovat ve smluvní výrobní společnosti pro špičkovou audio techniku. Podílel jsem se na návrzích i výrobě gramofonových ramének a phono přenosek. V roce 2012 se osamostatnil a založil PLATANUS."
Co byla finálová práce před osamostatněním (viz úvod textu) asi ze ze skromnosti zapomněl dodat. Stejně jako že asi deset let nejdřív vyvíjel (jen 3 a půl roku zkoušel u modelu 2.0s odpovídající hrot), než přišel se svými produkty na trh - pozn. redakce.
A nyní dál firemní materiály: "Směrem k realizaci High Fidelity v pravém slova smyslu. PLATANUS je originální značka designéra phono cartridge Tetsuya Sukehiro, jehož zásadou je být věrný hudbě samotné. V audio zařízení znamená vysoká věrnost reprodukci, která je věrná signálu zdroje zvuku. Při přehrávání desek však není vždy možné vytvořit dobrý zvuk pouze správným obkreslováním zvukové drážky. Stejně jako u hudebního nástroje ovlivňují zvuk přehrávání různé faktory, jako je materiál dílů a způsob utažení šroubů, takže při navrhování phono kazety je důležité zvážit, jak tyto faktory využít. PLATANUS chce být vysoce věrný pro vášeň pro hudbu. Vytváříme produkty jeden po druhém vlastníma rukama, které přinášejí energii obsaženou v deskách nejen jako zvukovou informaci, ale jako živou hudbu s realistickou texturou."
No sebechvála mu opravdu moc nejde, přenosky naštěstí ano - ta první se jmenuje (názvy mu jdou asi jako ta sebechvála) 2.0S, ta následující a snaha udělat za poloviční cenu zvuk zázrak/legendy z úvodních obrázků - se jmenuje PLATANUS 3.0S. Výsledkem toho o čem mluví v předchozím odstavci ("..přehrávání ovlivňují různé faktory, je důležité zvážit jak je využít..") v kombinaci s dekádou zvažování a zkoušení znamenaly výsledek, že magnetická sekce ve které se cívka pohybuje, je ve snaze o vyšší tuhost vyrobena z jednoho bloku materiálu, než aby byla sestavena z více kusů jak je běžné. Na tělo a kryt jsou pak použity dva odlišné druhy hliníku. Tetsuyo nepoužívá ultradrahé bombasticky působící exotické materiály - možná i proto dosahuje onoho výjimečného poměru cena/zvuk.
SPECIFIKACE
Název: Platanus 2.0s
Typ produktu: přenoska typu MC
Frekvence přehrávání: 10 ~ 50 000 Hz
Impedance: 2,5Ω
Oddělení kanálů: 30 dB nebo více (1 kHz)
Vyvážení kanálu: do 0,5 dB (1 kHz)
Chvějka: hliníková slitina A2017
Magnet: neodym
Tělo přenosky:
(základní část) hliníková slitina A7075
(krytová část) hliníková slitina A6063
Tlak jehly: 1,9 ~ 2,1 g (standardní 2,0 g)
Hmotnost: 16 g
SPECIFIKACE
Název: Platanus 3.0S
Typ přenosky: MC
Výstup: 0,4 mV (3,54 cm/s)
Frekvenční charakteristika: 10 až 50 000 Hz
Impedance: 2,5Ω
Separace kanálů: 30 dB nebo více (1 kHz)
Vyváženost kanálů: do 0,5 dB (1 kHz)
Správný tlak hrotu: 1,9~2,1g (doporučeno 2,0g)
Materiál chvějky: A2017 hliníková slitina (dural)
Materiál magnetu: neodym
Materiál těla: hliníková slitina A6063, A7075 extra super dural
Hmotnost: 11,5 g
SPECIFIKACE
Název: Platanus 3.5S
Typ přenosky: MC
Výstupní napětí: 0,4 mV (3,54 cm/s, rms, 45°)
Frekvence přehrávání: 10 ~ 50 000 Hz
Impedance: 4 Ω
Separace kanálů: 30 dB nebo více (1 kHz)
Vyvážení kanálu: do 0,5 dB (1 kHz)
Chvějka: φ0,26 mm bor
Magnet: neodym
Tělo: hliníková slitina A6063
Tlak jehly: 1,9 ~ 2,2 g (standardní 2,0 g)
Hmotnost: 12 g
Doporučená cena:
Platanus 2.0S: 360.000 JPY
Platanus 3.0S: 350.000/5.750 JPY/GBP
Platanus 3.5S: 240.000/1.400 JPY/GBP