Konstruktér Filip Říha, stojící už roky za plzeňskou značkou RIHA, má na poměry moderní doby neobvykle široký záběr a nebojí se tak pod svým jménem vypustit reprosoustavy, zesilovače (integrované i dělené), předzesilovače s originálním a náročným řešením regulace hlasitosti pomocí relátek, ale součástí katalogu je i elektronika méně nápadná, o to ale často zajímavější. Takovým příkladem je IT-DCE2000 – pod tímto názvem se ukrývá „pračka“, neboli filtr síťového napájecího napětí.
Už na pohled je jasné, že IT-DCE2000 patří do rodiny RIHA. Černé šasi velmi výrazného přístroje (má rozměry 45 x 20 x 43 cm (š x v x h) a váží mohutných 38 kg) je vyrobeno z profilů o tloušťce mimořádně poctivého 1 cm (byť některé části jako horní nebo dolní kryt mají 3 mm, stále jsou dost bytelné), lehce technicistně působí viditelné šrouby, ale celé to má své industriální kouzlo. Zpracování jako takové je pak úplně bezproblémové, jakkoliv si cení více praktičnosti a odolnosti než okaté luxusnosti.
Čelní panel s mírně zakulacenými rohy má pěkně vygravírované popisky, uprostřed dole je pak spínací tlačítko, které po stisknutí jednak celou tuto „elektrárnu“ zapíná, jednak blikáním signalizuje pomalý start, díky kterému se nemusíte strachovat o stabilitu svých pojistek.
Zadní panel je zaplněný dvěma řadami zásuvek, jsou černé, dostatečně fortelné, klasické 16A řešen dodává Mennekes. Pětice horních zásuvek je označená jako „Digital“ (takže jsou primárně určené pro zdroje signálu apod., respektive pro spínané napájecí zdroje), spodní řada zase jako „Analog“ (tj. primárně pro zesilovače, respektive výrobky s lineárními napájecími zdroji). Výstupní zásuvky doplňuje jedna standardní IEC přívodka s integrovaným filtrem – není to tedy obvyklý firemní powerCON, i když vzhledem k zakázkové výrobě si můžete nechat namontovat prakticky libovolné řešení, které vám udělá radost (nebo která bude odpovídat vašemu přívodnímu kabelu).
Vnitřní prostor je – dle dobrých tradic značky RIHA – rozdělený poctivými příčkami na tři nezávislé komory. Ta první obsahuje přívodní zásuvku, zemnící bod a hlavně plošný spoj s velkým DC filtrem pro odstranění stejnosměrné složky, který je doplněný o softstart a VF filtr. Kapacita dvanácti kondenzátorů v tomto filtru je celkově 120 000 uF, i následkem toho je instalovaný transformátor bezproblémově tichý.
Další komora obsahuje nejvýraznější konstrukční prvek celého filtru – monumentální toroidní transformátor, který si Filip Říha sám specifikuje a který je navržen pro pracovní napětí 260 V, což má v dnešní době prý výrazné benefity oproti „standardnímu ladění“ na 230 / 240 V. Transformátor pro dokonalé galvanické oddělení sítě je dobře dimenzovaný, v tomto modelu má výkon 2,5 kW (trvalý přenášený výkon 2 300 VA, krátkodobý 2 500 VA).
V následujícím bloku je přímo u zásuvek plošný spoj s filtrací vysokofrekvenčního radiofrekvenčního a elektromagnetického naindukovaného rušení. Filtry jsou oproti minulým generacím „praček“ RIHA také velikou změnou – nejde o průmyslová hotová řešení, ale o systém navržený přímo na míru IT-DCE2000, každý segment zásuvek (tj. ty „Analogové“ a ty „Digitální“) má vlastní filtr, zabraňující mimo jiné i zpětnému pronikání rušení a kontaminaci čistého napětí mezi jednotlivými přístroji.
Samozřejmostí jsou i různé ochrany včetně té, která v případě přehřátí přístroj odpojí a po dosažení optimální teploty opět sepne. Vstup ochraňují dva přepěťové varistory s jiskřištěm. Varistory jsou i u výstupních zásuvek, pro každou skupinu zvlášť.
Napájecí pračku IT-DCE2000 jsme zkoušeli v hlavní redakční sestavě a to na OPPO UDP-205, Métronome DSC1, Norma Revo SC-2 LN a monoblocích Norma Revo PA 160 MR, ale i na děleném Kinki Studio EX-P7 / EX-B7. Poslouchalo se přes Xavian Quarta Evoluzione na kompletní kabeláži Nordost Heimdall 2 a porovnávalo se s GMG Power Harmonic Hammer 3000P, případně s pasivní lištou Nordost Qbase Qb8 MKII. Detaily sestavy i řešení přívodu najdete v pravém sloupci -->.
Baskytarovou linku v „Ptáci jsou hloupí“ (Ondřej Soukup | „Válka barev“ | 1995 | Monitor Records | 660365-2331) filtr oproti připojení do pasivní lišty a přímo do zásuvky zřetelně utáhne kontury, objem je tak subjektivně menší, ale celý bas jaksi volnější, lehčí a suverénnější a to poměrně signifikantně. Oproti GMG Power je zvuk s filtrem RIHA zřetelně měkčí, méně napjatý, ale v kontextu své cenové třídy nabízí bas výtečně nenucený.
Zpěv a kytara Tracy Chapman v „Subcity“ („Crossroads“ | 2008 | Warner Music | 8122-79908-9) filtr slyšitelně vyčistil, respektive vytáhl do popředí. Zvuk jako kdyby o něco změkl, uvolnil a uklidnil se, byl jemnější, zcela prostý nějakých tvrdých záznějů nebo případných ostrostí, které by mohly při vysoké hlasitosti vyniknout. IT-DCE2000 zbaví hudbu pocitu napětí, ta se klidně line a vznáší, což je příjemné, až „analogové“.
Citelnou změnou projde také signálové pozadí, respektive takový ten nepříliš intenzivně vnímaný šum v něm, který když zmizí (jako jeho většina po zapojení přístrojů do IT-DCE2000), tak cinkot činelů v „Silent Night“ od Yellowjackets („Peace Round“ | 2003 | Heads Up | HUCD 3090) je lépe „vytvarovaný“, zní výrazněji, jakoby detailněji, čistěji.
Průbojné bubny v „Sea Nature“ („Steve Hillage“ | „Green“ | 1990 | Virgin | 0777 7 87279 2 7) působí také celkově „hladčeji“, možná i klidněji, rána do bubnu není tak dramatická a fyzická jako s GMG Power, ale oproti nefiltrovanému zapojení, které bývá subjektivně „nejživější“ neubírá IT-DCE2000 disciplínu ani dynamičnost. Je to organizovaný zvuk, snad ne bezhlavě dravý, ale rozhodně čistý a solidně samozřejmý.
Filtrované zapojení pak proti (jinak mimochodem samostatně dobře pomáhající) zakázkově provedenému přívodu rozhodně pomůže k lepšímu rozlišení a celkově k pocitu vnímání křehčích detailů. „Sly“ od Herbie Hancocka („Head Hunters“ | 1997 | Columbia | CK 65123) díky tomu zněla hezky kontrolovaně a hlavně opět tady byla cítit ta signifikantní porce nenucenosti, uvolněnosti. Je to naprosto klidný zvuk, naprosto neagresivní, přitom snáz čitelnější než bez filtrace.
Hudební scéna v „Ario“ Davea Hollanda („Overtime“ | 2005 | Dare2 | 982 714 2) byla po přepnutí ze stavu „bez filtru“ na IT-DCE2000 o něco menší (ale jen trošku), zato pocitově kompaktnější, koherentnější, celkově organizovanější. Je to reprodukce zcela prostá výstředností, uvolněná a lehká, taková snadno a nenuceně vstřebatelná.
Syrová nahrávka jako je „Mind Reader“ od Silverchair („Young Modern“ | 2007 | eleven | elevencd63) ztratí po zařazení filtrace od RIHA svou surovou tvrdost a říznost, nadechne se a i když možná na první poslech může působit méně intenzivně, můžete díky IT-DCE2000 zvýšit hlasitost, aniž by to zvýšilo zároveň prominentnost těch nepříjemných stránek nahrávky. Jako kdyby pračka od RIHA nechala jen to dobré.
K dobrému hi-fi patří bezesporu i starost o všechny jeho stránky – mezi jinými tedy i o maximální kvalitu napájení, díky které nebudou vaše komponenty reprodukovat a zesilovač nežádoucí části signálu, tedy zkreslení všechno druhu. Navíc pak řešení typu IT-DCE2000 s opravdu poctivou vnitřní konstrukcí potlačí třeba i efekt bručících toroidních transformátorů, který může zejména ve večerních hodinách být nepříjemným společníkem. Celkově je filtr RIHA IT-DCE2000 velmi poctivým zařízením, které má nejen mimořádně komfortní počet zásuvek, ale hlavně nezpochybnitelný přínos pro kvalitu reprodukce. V kontextu obdobně fungující konkurence pak navíc nabízí výsledky za nižší cenu. Co víc si přát?
Kč 109 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/prislusenstvi-a-doplnky/3135-riha-it-dce2000#sigProId7394b52d6e
FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/prislusenstvi-a-doplnky/3135-riha-it-dce2000#sigProId0f9e02bbae
--- --- --- --- ---
KLADY
+ fortelné zpracování
+ víc než dostatek zásuvek
+ možnost volby vstupní zásuvky
+ slyšitelný přínos
+ racionální cenovka vzhledem k výbavě
ZÁPORY
- je to seriózní produkt, levnější než konkurence – není moc nač si stěžovat
--- --- --- --- ---
VÝROBCE: Audio-Visual Technology | www.audio-visual.cz