2021 03 31 TST Audio Analogue AAdrive 1

Toskánští Audio Analogue mají za sebou už dlouhou tradici (konkrétně vznikli u Pisy roku 1996) výroby všelijaké audio elektroniky, nejnověji v jejich portfoliu přibyl transport AAdrive – jak název napovídá, spadá do základní série PureAA a svým „polovičním“ formátem navazuje na AAdac a AAphono.

Pěti a půl kilové šasi AAdrive je krásně vyrobené a bytelné, oč je užší (22 cm) a nižší (10 cm), než je běžné, o to je hlubší (39 cm). Pěkně tlustý čelní panel je vprostředku rozdělen vertikální prohlubní, která protíná i krycí dvířka mechaniky. Ve svislé ose je také posazený malý displej, dobře čitelný, ale skutečně malý. Dále je zepředu vidět jen „oko“ přijímače pokynů infračerveného dálkového ovládání. Maličká ovládací tlačítka jsou umístěna pod spodní hranou čelního panelu a jsou spíše nouzová, mnohem praktičtější je dálkový ovladač.

Když se vysunou dvířka mechaniky, je tu nijak překvapivý plastový výlisek, i tak je však mechanika poměrně pěkně robustní. Pro fajnšmekry je připraven kulatý průhled na horním panelu přísroje, kudy je vidět přímo do srdce mechaniky a tím také rotující disk.

2021 03 31 TST Audio Analogue AAdrive 2

Protože AAdrive je skutečně jen čistý transport, logicky na zadní straně vyjma napájecí zásuvky najdete jen digitální výstupy – je tu jeden běžný koaxiální a jeden méně běžný AES/EBU výstup.

Vnitřek AAdrive je poměrně napěchovaný, což je s ohledem na rozměry logické. Celý předek zabírá mechanika Teac CD5020A s několika vyměněnými součástmi pro dosažení lepší stability a vyšší přesnosti čtení.

2021 03 31 TST Audio Analogue AAdrive 4

Napájecí zdroj je rozdělený, takže mechanika má svůj vlastní zdroj, stejně jako ovládací a signálové obvody.

Italové dbají u tohoto přístroje přeci jen více na formu, proto také nijak zvlášť nespecifikují nějaké jednotlivé technické parametry, byť by zrovna u CD transportu mohla být zajímavá hodnota jitteru a další záležitosti.

2021 03 31 TST Audio Analogue AAdrive 5

AAdrive jsme poslouchali v běžných redakčních sestavách, tedy místo OPPO UDP-205 spolu s Métronome DSC1, Kinki Studio EX-P7 a Kinki Studio EX-B7 na Xavian Quarta přes kabely Nordost Heimdall 2, ale i na Cambridge CXA81 a Fischer&Fischer SN-70 místo Cambridge CXC (to celé na kabelech Dynamique Audio Horizon 2) nebo na Emotiva XSP-1 / Emotiva XPA-DR2, kde se přes kabely ZenSati Authentica poslouchaly KEF LS50 a GoldenEar SuperSub X. Zdroj k porovnávání byl přehrávač Emotiva ERC-4, používaný jako transport. Krátce se poslouchalo také přes aqua Formula xHD Rev. 2.

Možná, že spodní tóny jsou trochu akcentované, ale jinak je nutné říct, že hrají s báječným objemem – basový základ „Bílý den“ Anety Langerové („Dvě slunce“ | 2020 | Art Shock | AS002-2) byl velký, hlavně ale tak nějak italsky tučný, šťavnatý a plnokrevný. Je tu dost energie, basy mají důraz a důkladně zapruží, nejsou ale nutkavě dominantní, není to takový ten rozmáchlý a záměrně přesycený bas – je ho hodně a je „spokojený“, broukavý a houpavý. Nesnaží se hrát úplně utaženě nebo audiofilsky decentně, tady je vášeň.

2021 03 31 TST Audio Analogue AAdrive 7

Směrem k hezkému je laděné i střední pásmo – možná ne dokonale precizní, ale krásné, hebké a hladké, přitom ovšem dobře čitelné a srozumitelné. Zpěv Robina Gibba v „Mother of Love“ („My Favorite Christmas Carols“ | 2006 | edel records | 0177622ERE) nebyl pojatý nijak expresivně, přesto jeho zřetelnost netrpí, je takový celkově saturovaný a klidný, vyznívá přirozeně a nenuceně.

Cinkot činelů v „Abandoned Masquerade“ (Diana Krall | „The Girl in the Other Room“ | 2004 | Verve | 0602498622469) působil tonálně pěkným dojmem, ale celkově byl přeci jen trošku lehčí – snad hlavně ve srovnání se středobasovou průraznou plností. Množství detailů není špatné, transport patří rozhodně mezi dobré hi-fi a i když není analyticky zaměřený, v klidném zvukovém projevu je informací dost a to včetně kultivovaného podání dozvuků.

2021 03 31 TST Audio Analogue AAdrive 10

Dynamicky zabírající nahrávka „Something Holy“ od Alice Phoebe Lou („Live at Funkhaus“ | 2020 | AWAL | APL010) vyzněla v tempu poklidněji, ale zato plněji a bohatěji. Je to poměrně robustní zvuk, i když možná nemá nejdramatičtější drajv. Zejména bas má ale náležitý impakt. Hudba se nesnaží nažhavit dynamikou krev v žilách, chce v nich spíše pozvolna bublat jako dobré víno.

„Seven Steps to Heaven“ ze stejnojmenné desky Milese Davise (2005 | Columbia | COL 519509 2) ukázala na nenápadnou, ale informativní charakteristiku transportu – nabídl ve své roli víc, než kterýkoliv ze soupeřů, aniž by na to ale jakkoliv ostentativně upozorňoval. Zvuk se linul uhlazeně a klidně, přitom ale s nástroji už vlastně suverénně ohraničenými a oddělenými, čitelnými bez nucenosti, na hranici high-endového světa.

2021 03 31 TST Audio Analogue AAdrive 9

Prostor nahrávky „Rising Runner Missed by Endless Sender“ od Tangerine Dream („Cyclone“ | 1995 | Virgin | 7243 8 40251 20) byl velmi dobrý, putující zvukové efekty mají jasnou, konkrétní lokalizaci a přehlednost byla vlastně celkově výtečná – opět lepší, než u jakéhokoliv z redakčních vyzyvatelů. Není to dramaticky obrovská hudební plocha, ale je tak nějak organicky samozřejmě rozprostřená a klidně přehledná.

Kaempfertova „Swingin‘ Safari“ („Vinyl Classics Vol. 2“ | 2014 | stereoplay | 03-14) byla hebce plavná, houpala se v uvolněném „analogové“ rytmu a bas byl hezky propracovaný, takže svůj rytmus hudba neztratila a zároveň se nijak nehnala. Je to příjemné poslouchání a je zajímavé, že pouhý transport dokáže dát hudbě tak nonšalantní „buket“.

2021 03 31 TST Audio Analogue AAdrive 12

Audio Analogue AAdrive je prostě hezkým kouskem italského hi-fi – je to hezky zpracovaný, kompaktní přístroj, který nepostrádá eleganci ani vnější, ani „vnitřní“, tedy zvukovou. Přestože je to pouhý transport, ovlivňuje výslednou podobu zvuku a to hezkým, vřelým a plným tónem, kterým dodává hudbě na snadné přístupnosti, na dlouhodobé snadné poslouchatelnosti a vůbec šarmu, který možná není technicky naprosto perfektně věrný, ale který je rozhodně vstupenkou k prozkoumávání hudby a jejího kouzla.

Kč 47 700,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ kompaktní a pěkně zpracované tělo

+ čistší a zřetelnější zvuk, než redakční transporty

+ pěkná, pevná basová složka

ZÁPORY

- relativně vysoká cenovka

- v úplném tichu mezi skladbami je zhruba do metrové vzdálenosti občas slyšet svist / bzukot

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Mareka Audio | www.marekaaudio.cz 

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

  • Clearaudio Innovation Basic & Tracer

    Německá značka Clearaudio vyrábí gramofony, potažmo analogovou techniku pro přehrávání LP už od roku 1978 a to v prostředí na hranici přírodní rezervace Meilwald co by kamenem dohodil na sever…

    16. listopad 2024

    Kategorie: Gramofony a analog Autor: Daniel Březina
  • PMC twenty5.21i (active)

    Řada twenty5i (kde „i“ je „improved“) je po nejnovějších modelech Prodigy základním kamenem domácího portfolia britského výrobce PMC (jako Professional Monitor Company) a tvoří ji dvě dvoupásmové regálovky, pár dvoupásmových…

    14. listopad 2024

    Kategorie: Reprosoustavy regálové Autor: Daniel Březina
  • TelluriumQ Silver Diamond

    V Somertonu v hrabství Somerset na jihozápadě Anglie sídlí malý výrobce různorodé kabeláže TelluriumQ. Aby – podle svých slov – nepředávali výsledky svého výzkumu a vývoje konkurenci, nemluví vlastně o…

    14. listopad 2024

    Kategorie: Kabely reproduktorové Autor: Daniel Březina
  • Lab12 integre4 Mk2

    Řecko možná není nejtradičnějším krajem, kde by se vyrábělo hi-fi, pár značek, kterým se podařilo prorazit do světa tu však i tak najdete. Lab12, dnes už skoro třináctiletý počin Stratose…

    08. listopad 2024

    Kategorie: Zesilovače integrované Autor: Daniel Březina
  • Gauder Akustik Berlina RC 7 MK III Black Edition Diamond

    Nabídka německého výrobce, nesoucí jméno Dr. Rolanda Gaudera, čítá docela dost modelů a je na trhu s trvajícím maximalistickým přístupem už od roku 1997. Ve dvacetitisícovém městečku Renningen v industriální…

    06. listopad 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • EgglestonWorks Emma EVOlution

    Memphis je jedno z amerických „měst hudby“, místo, kde – jak se říká – se zrodil blues a rock’n’roll, přišel tu na svět Elvis a pochází odtud třeba kytary Gibson.…

    06. listopad 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • Monitor Audio Gold 500 6G

    Anglický výrobce Monitor Audio patří mezi ty tradiční, zaměřený je pak spíše na stylová pojetí prémiových reprosoustav, než naprostou purističnost – tedy výrobky s touto značkou jsou hlavně „pro normální…

    06. listopad 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • Lumin P1 Mini

    Firma Pixel Magic z Hong Kongu už přes 20 let vyrábí prémiové mediální přehrávače, oblíbené hlavně v tamních krajích, od roku 2012, kdy vypustila první audiofilský přehrávač kompatibilní s DSD,…

    05. listopad 2024

    Kategorie: Streamery Autor: Daniel Březina
  • Klipsch R-50M

    V Hope v Arkansasu založil Paul W. Klipsch výrobu reprosoustav nesoucí jeho jména a ta dnes sídlí o nějakých 1120 km „vedle“ (v měřítkách USA) v Indianapolis, Indianě. Ale stále…

    04. listopad 2024

    Kategorie: Reprosoustavy regálové Autor: Daniel Březina
  • Canton Reference 3

    Malá hi-fi firma tří kamarádů, kterou založili v roce 1972, se od té doby poněkud rozrostla – klasický příběh úspěšných výrobců, tenhle se ale týká německého Cantonu. Vrcholem nabídky je…

    04. listopad 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina

Malá překvapení každodenního audiofila

Ačkoliv se posuzování audio komponentů bezmála denně (s čestmými výjimkami letních dovolených, kde je naopak pár týdnů reálně ticho a slouží jako "rekalibrace" ušního aparátu) věnuji už nějakých 17 let a poslouchal jsem rád i předtím... Přestože jsem za tu dobu slyšel na 5 000 výrobků všech tříd, kvalit a podob... Bez ohledu na to, že nějaké polovině z toho počtu jsem věnoval hodně času na kompletní recenzi... I tak se tu a tam objeví něco, co překvapí. Jako teď.

Číst dál...

RYCHLÝ DOTAZ

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista