Italská značka Audel se rozhodla být „jiná“ – klasické boxy ozvučnic vyměnila za zakulacené tvary a klasické dřevo za přiznanou překližku. Tato filozofie prochází napříč celou nabídkou, výjimkou tedy není ani druhý nejzákladnější model Sonika, dostpuný aktuálně ve verzi mk2.
Malé regálovky mají onen typický vzhled se zakulacenými horizontálními hranami, estetickému vzhledu dominují vrstvy jdoucí v předozadním směru. Kontrastní barvu ebenu má přední i zadní panel, což dále přispívá k neobvyklému celkovému dojmu. Do čela je vsazen tweeter a malý středobas, stejně jako tudy prochází oválný bassreflexový výdech. Skrze zadní desku prochází jen jediný pár reproduktorových terminálů.
Nejoriginálnější na celém řešení je konstrukční princip IRS – nestejné tloušťky stěn vytváří systém jakýchsi žeber, čelní stěna má tloušťku 3,6 cm. Do mezer mezi žebry je pak vložen absorpční materiál pro zamezení vzniku stojatého vlnění.
Sonika mk2 jsou vlastně maličké – mají na výšku 26 cm, na šířku 15 cm a do hloubky 25,2 cm, váží přitom zhruba 5 kg.
Audel nijak blíže nespecifikuje osazené měniče, nicméně 2,9 cm široký tweeter vypadá jako jeden z Ring Radiatorů od SB Acoustics a čtyřpalcový středobas by mohl stejně dobře být z téhož portfolia – podle vzhledu by mohlo jít o kónus z Norexu.
U Sonika mk2 nejsou k dispozici vlastně ani další hlubší údaje o technické stránce věci, nicméně logicky jde o dvoupásmový systém, kde se dočteme o přechodové frekvenci 2 500 – výrobce u něj udává frekvenční rozsah 48 – 25 000 Hz (ovšem bez tolerančního pásma), charakteristickou citlivost 87 dB a jmenovitou impedanci 4 ohmy.
Sonika mk 2 jsme poslouchali v hlavní redakční sestavě tedy s Métronome DSC1 a Norma Revo SC-2 LN / Revo PA 160 MR, propojeno bylo mixem kabelů Nordost Heimdall 2 / Valhalla 2 a napájelo se přes GMG Power Harmonic Hammer 3000P. Ke srovnání jsme použili nejen hlavní Xavian Quarta Evoluzione, ale také přiměřenější Fischer & Fischer SN-70.
Úderný bas v Jacksonově „Rock with You“ („Off the Wall“ | 2009 | epic | 88697 53621 2-1) sice řádně rozhýbal závěsy malého repráčku, nicméně bylo až překvapivé, kolik toho malé ozvučnice ze sebe vypumpují. Je to sice hlavně kouzlo wow efektu malých rozměrů, z nichž už přeci jen „něco leze“, hlubší poloha basy tu je zřetelně limitovaná a hlavní porce soustředění a energie je od takových 80 do 200 Hz, je to „rytmizující“ bas, ne mohutný. Obecně trochu větší proporční zastoupení basu ale nabízí pěkný výsledek.
U zpěvného hlasu Renée Fleming v její „River“ z výletu mimo oblast klasiky „Haunted Heart“ (2006 | Rounder | 0602517032798) bylo cítit kouzlo kompaktní dvoupásmovky (často řečené „monitorové“) – vokál je i díky mírným limitům basového rozsahu soustředěný a je hlavním prvkem celého představení, je výrazný, ale přitom přirozený. Nenajdete tu nějakou über analytičnost, jdoucí až k nejspodnějším vrstvám nahrávky, reprodukce je laděná spíš pro „běžné ucho“, než pro audiofila, prahnoucího po každé informaci za jakoukoliv cenu. Sonika mk2 nabízí kouzlo lidské prezentace a nebrání se ani pronikavějším, expresivnějším sykavkám, byť v hlavním části vokálního rozsahu jsou naopak spíše nonšalantně jemné.
Proč tomu tak je, to možná naznačily činely v „Use Me“ ze stejnojmenné desky Vanessy Fernandez (2014 | Groove Note | 0660318105028) – ty totiž byly neupejpavé v objemu a obecně celkem výrazné a při vyšší úrovni i lehce pichlavé. U dobré nahrávky tohoto typu není špetka agrese nepříjemná, nicméně s horší nahrávkou / systémem by mohlo dojít k pronikavosti až na hraně příjemného. Nicméně pocit rozlišení, který díky energii a objemu výšky pocitově dávají, je víc než dobrý, informace jsou jako na dlani.
Zimmerova „Wheel of Fortune“ („The Dali CD, Vol. 4“ | 2015 | Dali | 474 564 6) je mimo platovou kategorii Sonika mk2, velký orchestr se do tak malých ozvučnic samozřejmě vejít nemůže. Na tak malém půdorysu nicméně Audel vykresluje snaživou reprodukci, včetně již mírně patrného pocitu plného zabublání, opět je to díky lehkému převisu basové složky. V malé místnosti bude energie dost, navíc Sonika mk2 docela pěkně sluší střední i mírně vyšší hlasitost (kde samozřejmě všeho včetně subjektivně vnímané dynamiky přibude), reproduktory se nehroutí, téměř naopak.
Trochu cinkavá a zvonivá nahrávka „Mercy Street“ (Christy Baron | „Retrospective“ | 2004 | Chesky Records | 0090368026965) upozorňuje už sama o sobě celkem snadno i na malé detaily, v kombinaci s maličko výraznějším výškovým projevem reprosoustav rozhodně o informace ochuzeni nebudete. Přesto zvuk působí víc organicky než analyticky. Sonika mk 2 jsou lehce měkčí a hrají neagresivně (krom jistého rizika na výškách), čitelnost je celkově slušná.
Také prostor v nahrávce Marrinerovy interpretace Bachovy „Orchestral Suite No. 1 in C major, BWV 1066“ (Academy of St. Martin in the Fields | „Orchestral Suite Nos. 1-4“ | 1991 | Decca | 430 387-2) byl podaný hezky. Není to monitorový hologram, ale nahrávka už má vrstvy a zdá se být korektně poskládaná, s dobře patrnými pozicemi jednotlivých nástrojových sekcí. Zvuk navíc jako kdyby vystupoval až před reprosoustavy a vtahoval vás tedy do dění.
„Northern Star“ od Christine McVie („In the Meantime“ | 2004 | Koch | 0099923960027) je hodně výrazně nahraná (v tom nejlepším slova smyslu) a ze Sonika Mk2 se tak příjemně lila, trochu krotší, ale zároveň dostatečně harmonická. Tady prostě hraje hezké hi-fi s větším zvukem, než napovídá jeho půdorys a hraje bezkonfliktně, líbivě, ale přitom s elegancí.
Produkce italské značky Audel je originální a cílí spíše na běžné lidi, kteří chtějí ze zajímavých reprosoustav poslouchat hudbu hezky, byť ne nutně za každou cenu audiofilsky autenticky. Právě k tomu budou dobře fungovat i Sonika mk2, které mají vyvážení s větším objemem basu (protože to se nám všem líbí), mají výraznější výšky (protože to upozorňuje na detaily a umí hrát bez stresu hlasitěji, než byste očekávali při takové velikosti. Sonika mk2 hrají „snadno“, tak nějak nekomplikovaně, příjemně a neúnavně. Jejich cenovka možná není (na rozdíl od ozvučnic) úplně malá, ale jejich odlišnost od běžné produkce je dostatečná, aby šlo o zajímavé reprosoustavy.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics, koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Je vidět, že zvuková charakteristika má zdůraznění na obou koncích frekvenčního rozsahu, peak na 110 Hz je relativně vysoký, stejně jako přírůstek energie nad úrovní cca 10 kHz. První energie je skutečně viditelná na slibované úrovni 48 Hz, což je vzhledem k rozměrům velmi slušné. Celkově nicméně nejsou Sonika Mk2 laděny „na rovinu“, ale podle nějakého specifického záměru.
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Podle tohoto grafu se dá říct, že peak na 110 Hz je přímo v bodě, kde navazuje bassreflex na středobas. Jednotlivé komponenty se zdají mít víceméně korektní průběh, byť poměrně neobvyklé je nastavení přechodové úrovně.
Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)
Celkové zkreslení je na bezproblémově nízké úrovni, pouze v oblasti mezi 100 a 200 Hz se dostane až k hranici 1%.
Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou
Je vidět, že dominantní složkou zkreslení je druhá harmonická.
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Ladící kmitočet systému je podle prvního sedla na impedanční křivce zhruba 62 Hz, celkově se impedance drží poctivě nad úrovní 4 ohm. Trochu zvláštní je mimořádně vysoký impedanční peak vysokotónového reproduktoru, sahající až za 100 ohm. Také změny elektrické fáze jsou sice ne přímo velmi prudké, ale ne úplně jednoduché, takže si Sonika Mk2 určitě zaslouží docenit zesilovač.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ +/- ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]
Kč 53 290,- - ořech, eben
Kč 55 890,- - burský ořech
Kč 60 990,- - ART edition
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-regalove/3800-audel-sonika-mk2#sigProId60157d9832
--- --- --- --- ---
KLADY
+ jsou roztomilé ve svých proporcích a jednoduchosti designu
+ umí hrát překvapujícím způsobem nahlas (a ještě jim to sluší)
+ na danou velikost slušně patrný basový základ
+ „snadný“ zvukový projev
ZÁPORY
- někdy působí trochu nacinkaně
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Thrill Audio | www.thrillaudio.eu