In-ear sluchátka s jakousi variací týlního mostu jsou poslední dobou poměrně populárním "kočkopsem" v tomto segmentu - kombinují malé "špunty" s tím, že vám na hlavě (či tedy v tomto případě za krkem) sedí pevně a jistě jako velké modely. Americký Klipsch přišel v této podobě s modelem X12 Neckband, tedy bezdrátovou variací na maličké pasivní X12i.
Nejdominantnějším vizuálním prvkem X12 Neckband je rozhodně "krční pás", tedy klasický most s kovovou konstrukcí potaženou pravou kůží. Vypadá přesně jako u velkých sluchátek, jen na konci konstrukce najdete místo mušlí dva bloky s ovládacími prvky a z nich vystupující klasické kabely s miniaturními sluchátky na konci. Celé provedení je v pro firmu typickém černo-měděném ladění.
Samotné ozvučnice mají naprosto miniaturní rozměry, jen jako kdyby se prostě trochu rozšířil průměr signálového přívodu. Jsou tak maličké a lehounké, že nebýt jemného tlaku koncovek ve zvukovodech (různé velikosti a tvrdosti silikonů doplňuje i příjemná pěna Comply), asi byste ani nevěděli, že je máte. Konstrukce je do určité míry voděodolná, takže lehký deštík jim chvíli neublíží.
Sluchátka jsou bezdrátová, připojitelná výhradně pomocí Bluetooth verze 4.0, s protokolem aptX a podporou AAC. Díky vestavěnému mikrofonu a schopnosti upozornit na příchozí hovor vibrací mohou posloužit i jako hands-free. Dosah je pro Bluetooth typických 10 m.
Vestavěná baterie s kapacitou 220 mAh není těžká a zvládne hraní až po 18 hodin, my jsme za týden poslouchání nabíjeli asi 2x. Samotné nabíjení není žádná extra rychlovka, ale najdete-li si rytmus přes den poslouchat, přes noc nabíjet, není tu žádný problém.
V hliníkových ozvučnicích s portem pracuje měnič KG-926. Klipsch tvrdí, že je to jediný měnič, který dokáže s jediným reproduktorem to, co větší konkurenti s vícero měniči. Výrobce udává pracovní frekvenční rozsah 5 - 19 000 Hz a schopnost potlačit okolní hluk (pasivní izolací pomocí patentovaných silikonových nástavců) až o 26 dB, což není špatné.
Klipsch X12 Neckband jsme poslouchali s iPhone 6 a iPhone 7, ale i ve spojení s Apple MacBook 13". Porovnávali jsme se Sennheiser IE 8 a Sennheiser HD 26 Pro nebo NuForce BE Sport 3.
Kontrabas Esperanzy Spalding v "Knowledge of Good and Evil" z desky "Chamber Music Society" zvládla sluchátka s poměrně slušným klidem - na to, jak mají maličkatý měnič i ozvučnici umí jít poměrně citelně do hloubky a jakkoliv vám v uchu nevybudují ten pocit mocného, hutného nástroje, umí s trochu suchým stylem udržet již pěkně pevné a konkrétní kontury, zvuk kontrabasu je slušně kontrolovaný a hlavně je tu cítit velmi slušný impuls. Že tónu schází "mručivost", to tak trochu prostě souvisí s objemem vzduchu, který vám sluchátka pošlou. Čitelnost je ale slušná a hloubka bez problémů odpovídající.
Vynikající podání detailu předvedla X12 Neckband v "Night Train" z desky "Meet Me in London", na které zpívá Sabina Sciubba a na kytaru hraje Antonio Forcione. Jednak je to díky jen malému průniku ruchů z okolí, takže vnímáte detaily více v klidu, jednak je to i díky celkově "intenzivnějšímu" charakteru sluchátek, který pocitově hudbu vytáhne. Hlas byl ale již slušně kultivovaný a čistý, jistý, možná trochu méně barevný.
Výšky pak z celku lehce vystupují, jsou živé, ale zároveň křehké a mají tendenci být u průměrně až špatně nahraného materiálu být až příliš přímé. U "Misery" z desky "Unauthorized" od Dave´s True Story zazněly vysoké kovové tóny jasně a zřetelně, vlastně až krystalicky jasně, s dobrým rozlišením a hodně energickou jiskrou. Kov měl pěknou barvu a sluchátka svou schopností vytáhnout detaily udrží tón dlouho a pevně.
Musíte se až začít smát, když si uvědomíte, jak jsou měniče v X12 Neckband maličké a přitom umí velmi dobře prosadit dynamiku - třeba nástroje v "Klarinetovém koncertu v B moll, op. 115" v podání Davida Aarona Carpentera a Berliner Philharmoniker byly pěkně živé, sluchátka hrají (jak se na Klipsch sluší a patří) energicky, pevně a přímo, mají razanci a umí být dynamická - samozřejmě velká sluchátka z vyšších tříd vám dynamiku zprostředkují lépe, ale na poměry vlastně až lifestyle in-ear modelů je to bezva.
Klipsch X12 Neckband jsou velmi analytická, audiofilskou nahrávku "Spanish Harlem" od Rebecy Pidgeon rozebrala a bylo cítit, že jdou po detailech, až je lehce zdůrazňují a tím také dávají hudbě velký pocit přehlednosti a velmi dobrého rozlišení - s ohledem na cenovou kategorii je to výtečný výsledek.
Nejlépe to jde X12 Neckband se svižnějším materiálem jako je "Evil Eye" z "Right Thoughts, Right Words, Right Actions" od Franz Ferdinand. Spousta energie, schopnost rozebrat hudbu do detailu a dát jí švih tu funguje. Když budete hrát nahlas, uvědomíte si po čase i limity nahrávek, které analytická povaha nahrávek spíše podtrhne, než zjemní, ale tak to prostě je.
Bezdrátová sluchátka Klipsch X12 Neckband jsou zajímavým konceptem - velký "nákrčník" dobře sedí na krku (když si tedy na jeho pozici a pocit zvyknete) a sluchátka se díky němu jednak nezamotají, jednak neztratí. Samotná sluchátka pak výtečně drží v uchu a skvěle se nosí (máte pocit, že je nemáte), zejména díky miniaturním rozměrům a dobře navrženým koncovkám. A zvuk? Inu, Klipsch - analyticky přímý, hodně energický, v některých kombinacích tak trochu na hraně, ale pokud nebudete mít v uších sluchátka několik hodin v kuse nebo poslouchat vysloveně mizerné nahrávky, ještě v pohodě.
Kč 10 490,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/.testy-a-recenze/sluchatka/1410-klipsch-x12-neckband#sigProId59c9357200
--- --- --- --- ---
KLADY
+ velmi pěkné zpracování
+ výtečná izolace a komfort
+ velice detailní zvuk
+ velmi energické podání
ZÁPORY
- mohou být s průměrným materiálem trochu řízná
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: CPT Praha | www.cptpraha.cz