Pokračování k ranní kávě - dnes o nej- hudebním nástroji - lidském hlasu. Asi každého napadne opera - pár příkladů:
(168) ALFREDO KRAUS performs JE CROIS ENTENDRE ENCORE from The Pearl Fishers Opera - YouTube
(168) SUMI JO sings SUL FIL D'UN SOFFIO ETESIO by Falstaff #opera #music #operasinger - YouTube
(168) SONYA YONCHEVA sings Tosca Vissi d’arte by PUCCINI #operasinger #music #opera - YouTube
The great soprano SUMI JO performs Der Hölle Rache from THE QUEEN OF THE NIGHT - YouTube
'The Phantom of The Opera' (Antonio Banderas) #shorts | Phantom Of The Opera - YouTube
(176) The Magic Flute – Queen of the Night aria #shorts #RoyalOperaHouse - YouTube
ČTĚTE DÁLE, JE TOHO MNOHO! ↓
...někdy má i opera nečekané bonusy..
Sex, krev a lesbické scény v německé opeře. Šokované diváky museli křísit lékaři - Novinky
(168) Follow for more music inspirations ☺️ #opera #singer #classicalmusic - YouTube
...no a někdy je zpěv "jen" zpěv:
(168) Pavarotti - Nessun Dorma #classicalmusic #opera - YouTube
(168) PAVAROTTI - Nessun Dorma (RESPECT moment) - YouTube
(176) Queen of the Night aria 🔥#Mozart #shorts - YouTube
Luciano Pavarotti sings Schubert's Ave Maria - YouTube
Chtělo-li by se laskavému čtenáři pod materiál do diskuze napsat MĚ se (v té hoře zpěvoodkazů v noční i této ranní částsi) líbilo to či tamto (nebo nelíbilo) hudební odd. bude mít radost. Příjemný poslech a mějte se fajn a Hi-Fi (v úvodu této sekce, před závěrem popůlnoční části byl "vysílač" - tedy hlasivky / níže přijímač..
Snad jen malý doplněk - většina hudebních nástrojů je dnes laděna "v souladu s přírodou" na 440 Hz (známá anomálie je Berlínský symfonický orchestr, mimochodem jeden z nejlepší na planetě, který jde schválně nepatrně výš - na 443 Hz - a hudba zní trochu jinak, řekněme "výrazněji" snad i ostřeji). Ale zpět k lidskému hlasu - většina energie u většiny z nás jde někde kolem 500 Hz, velmi výjimečně pak "vysoké výšky" 1 - 5 tisíc Hz. Přesto je naše ucho uděláno trochu směr netopíří uši (basy sebelepšího systému by měly dole končit max. tak na 18 Hz, od 16 Hz už vníme "chaoticky" útržkovitě ("nahoře" umí vnímat netopýr, pod 16 Hz slon - my ne). Obecně s naším vnímáním (frekvencí) zvuku je to ještě trochu jinak viz (pěkně to vysvětluje) Hervé Delétraz:
Je to prostě (i když tomu nakonec rozumíte) trochu "zašmodrchané" a ve výsledku dojdete na začátek (znalost teorie dobrá, ale) nejlepší je prostě si sednout (soustředěně) poslouchat a nejlepší je to CO VÁM PŘIJDE NEJLEPŠÍ - udělejte si čas a zkuste určit která z ukázek lidského hlasu VÁM přišla nejlepší..
Nejlepší hlas (prý) měl a hlavně vzáklad "domácího poslouchání způsobil" / to díky němu se "rozjel" hudební průmysl - viz (2. odst. textu):
Takže VELKÉ DÍKY velký ENRICO CARUSO - trochu on něm:
Enrico Caruso - věčný hlas - iVysílání | Česká televize
Poslech hudby je fantastická věc, ale i při tého bohulibé (snad opravdu i Bohu libé) činnosti to chce pauzu - NA KVÍZ:
Kvíz: Zkuste poznat známé české filmy a seriály podle písní, které v nich zazněly
Hudební příprava pro následující rubriku (bylo nebylo):
1962 Vintage Hits | Stepping Back in Time to Re-live 10 Chart-Topping Hits of 1962 - YouTube
(167) The Righteous Brothers You've Lost That Lovin' Feelin' 1964 - YouTube
(367) Tom Jones - She's A Lady #tomjones #70s #70smusic s - YouTube
Pro milovníky nostalgie KRÁSNÉ STARÉ STROJE:
(164) #1970s Vintage Radio Cassette Receiver Schneider TEAM 25 Sound Test @Angelicaaudio - YouTube
(164) #1970s Vintage Stereo Cassette Tape Recorder GRUNDIG CN 930 HiFi @Angelicaaudio - YouTube
(164) Beautiful vintage audio setup with B&W Matrix 800 speakers at Aural HIFI in Denver - YouTube
(164) Un impianto HI-FI tutto vintage. McIntosh e JBL #audiocostruzioni #vinyl - YouTube
(164) marantz PM 310 stereo amplifier sound test Japan 1982 @Angelicaaudio - YouTube
(164) #1980s tuner FM tuning test UNITRA DIORA Poland @Angelicaaudio - YouTube
(164) #1970s KENWOOD stereo amplifier made in Japan @Angelicaaudio - YouTube
Vaše Hi-Fi miluje čistotu (ať postarší jako zde, nebo čerstvě z krabice vybalené) NEZAPOMÍNEJTE na to..
(164) PIONEER tuner Japan #1980s Dish Soap cleaning @Angelicaaudio - YouTube
(167) Marantz cassette player #cassetteplayer #vintage#antique - YouTube
Malá (no - 180 cm vysoká) TAS (Taylor Alison Swift) odpočívá po megaturné, přesto dál hýbe planetou:
Taylor Swift pomáhá. Dala pět milionů dolarů na pomoc postiženým hurikánem - iDNES.cz
Nejbohatší muzikantka je Taylor Swift. Na rozdíl od jiných výhradně díky hudbě - iDNES.cz
Amerika je celebritami posedlá, vysvětluje profesor fascinaci Taylor Swift - Seznam Zprávy
Muž zničil podepsanou kytaru Taylor Swift, kterou si koupil za 100 tisíc korun | Hrot
OBRAZEM: Nejen Harrisová či Swift. Poznejte další bezdětné kočičí dámy - iDNES.cz
Taylor Swift nebo Coldplay. Tohle jsou nejvýdělečnější turné letošního roku | Forbes
RECENZE: Každý je miluje, protože se milují. Pár snů Taylor a Travis - iDNES.cz
Taylor Swift vede nominace na MTV Europe Music Awards - Novinky
Taylor Swift a Gigi Hadid vyrazily v BFF trenčkotu | Vogue CS
Konečně (plnohodnotná potrava audiofilova) sekce AUDIOFILSKÉ NAHRÁVKY:
Jak v rubrice opakovaně padlo, nahrávání a vydávání hudby se (omezeně, ale trvale a nemálo z nich) věnují i sami výrobci Hi-Fi a většinou to stojí za to. Pamatujete když jsme byli naposled v Londýně, rsp. podívat se na práci londýňana Touraje (ROKSAN, VERTERE) Moghadamma?
Tak analogová high-endová manufaktura (gramofony a vše kolem nich) Vertere Acoustics (rsp. Vertere Records - mají porfolio hudebníků) vyslala do světa audiofilů příznivců kvalitní práce se zvukem zprávu:
Touraj Moghaddam, zakladatel a šéf společnosti Vertere, oznámil, že Vertere Records vydává druhé album Willa McNicola s Innotetem, nazvané jednoduše Volume Two. Will McNicol se vrací s novým ohromujícím albem, na kterém ho doprovází speciálně zformovaný smyčcový kvartet Innotet.
Nové album Will McNicol with Innotet: Volume 2 představuje hluboké a hudebně bohaté zkoumání Willova pečlivě vybraného kytarového a smyčcového kvarteta. S Innotetem Will splétá krásnou a procítěnou kolekci skladeb do pozoruhodné a nekonečně poslouchatelné nahrávky. Album je k dispozici na vinylu, v polorychlostním masteringu Milese Showella, na CD a jako digitální download. K dostání u Vertere Records.
Představujeme hudební uskupení Will McNicol & Innotet
Akustická kytara se smyčcovým kvartetem je nástrojové obsazení, o jehož prozkoumání snil mnohokrát oceněný kytarista a skladatel Will McNicol již několik let. Díky spolupráci s glasgowským houslistou a aranžérem Innesem Watsonem z Glasgow se tyto sny staly skutečností.
Innotet je smyčcový kvartet vytvořený speciálně pro tento projekt a zahrnuje některé z nejlepších skotských hudebníků ve svých oborech - Housle I: Seonaid Aitkenová. housle II: Innes Watson, viola: Patsy Reid, violoncello: Alice Allen.
Will McNicol s prvním vydaným singlem Emma a prvním albem Volume One (vydaným v roce 2019) se setkal s chválou například od Classic FM, který jejich hudbu popsal jako „tak krásný zvuk“. Kritikou oceňovaná vystoupení na prestižních festivalech, jako jsou Celtic Connections a Ullapool Guitar Festival, a skladby uváděné v prominentních reklamních kampaních a playlistech Spotify utvrdily v tom, že Volume Two se musí stát skutečností.
Druhé album Volume Two obsahuje 12 skladeb, z nichž každá vznikla jako sólová kytarová kompozice, kterou Will napsal během pěti let. Innes a Will spolupracovali na smyčcových aranžích několik měsíců, než se v prosinci 2023 vydali do studia (GloWorm Studios v Glasgow), aby album nahráli.
Spojili se s nahrávacím a mixážním inženýrem Andreou Gobbim a společně se pustili do tvorby co nejlepší desky, povzbuzeni zkušenostmi z Volume One. Ústředním konceptem byla myšlenka, aby se kytara stala součástí souboru, nikoliv pouze použití smyčců k doprovodu sólových kytarových skladeb.
Zapojení společnosti Vertere
Jako specialisté na vinyly a jako nahrávací společnost se Vertere podíleli na projektu od samého počátku a chtěli se zaměřit na vytvoření co nejkvalitnější vinylové desky. Součástí tohoto procesu byl i mastering a polopřevod vinylu, který prováděl světoznámý masteringový inženýr Miles Showell.
Kdo je Will
Will McNicol vzal svou první kytaru do ruky v šesti letech a stal se britským akustickým kytaristou roku podle časopisu Guitarist Magazine (2011) a jedním z 30 skvělých kytaristů do 30 let z celého světa podle časopisu Acoustic Guitar Magazine (2014). Je držitelem diplomů Associate, Licentiate a Fellowship na Trinity College London v oboru klasická kytara a vydal čtyři kritikou oceňovaná alba původního materiálu.
Will během své kariéry neúnavně vystupuje a koncertuje po celé Velké Británii i v zahraničí. Ať už se jedná o jeho sólové koncerty, vystoupení na festivalech nebo předskakování světoznámým umělcům, jako jsou Pierre Bensusan, Clive Carroll, Jon Gomm, Martin Simpson a Mumford and Sons a další, jeho vystoupení byla hudebním tiskem popsána jako „krásně bezchybná“ a „magická“. Will absolvoval turné, vystoupení, workshopy a mistrovské kurzy ve Velké Británii, Irsku, Francii, Itálii, Zimbabwe a Číně a vystoupil také na jednom z největších afrických hudebních festivalů - The Harare International Festival of Arts.
Jako specialisté na vinyly a jako nahrávací společnost byli Vertere na palubě od začátku a měli v úmyslu umožnit zaměření na vytvoření vinylové desky nejvyšší možné kvality. Součástí tohoto procesu byl mastering a mastering vinylu poloviční rychlostí od světově proslulého masteringového inženýra Milese Showella. Miles je odborníkem na mastering poloviční rychlostí, o kterém mluví jako o svatém grálu řezání vinylu Řezáním poloviční rychlostí dáváte řezacímu hrotu i celému systému dvakrát delší dobu pro záznam mechanické drážky, což výrazně zlepšuje kvalitu. Jeho práci možná znáte:
Amy Winehouse - Back To Black (renovace k 10. výročí, remaster a vinyl s poloviční rychlostí
Phil Collins - celý sólový katalog remasterovaný
Queen - The Studio Collection (polorychlostní masteringový vinylový box set)
The Beatles - Sgt Pepper's Lonely Hearts Club Band (50th anniversary edition)
Vertere Records - Will McNicol with Innotet: Volume Two
Recorded & Mixed by: Andrea Gobbi
Produced by: Will McNicol, Innes Watson and Andrea Gobbi
Mastered by: Miles Showell
Vinyl Half-Speed mastered by Miles Showell
Will McNicol + Innotet Vol 2 LP 0-250 Autographed Copy + CD - £39.99
Will McNicol + Innotet Vol 2 LP 251-1000 - £29.99
Will McNicol + Innotet Vol 2 CD - £9.99
Will McNicol + Innotet Vol 2 Digital Download - £4.99
¤¤¤
Sieveking Sound - společnost (se kterou se čtenář na těchto stránkách již setkal, ale opakování... znáte to), která by vlastně neměla existovat
„Něco jako vy ve skutečnosti neexistuje.“ To byla slova přátelského zaměstnance banky Sparkasse Bremen (Brémy - severoněmecké město s historií od 8. st., velikosti Brna + nějakého českého krajského města k tomu, metropolitní region má dokonce 3 miliony obyvatel - odtamtud / odtiaľ značka pochází), která jsme použili k financování velké dávky zlatých CD-R Sieveking Sound. Rád bych využil této příležitosti a vysvětlil, proč existujeme. A proč děláme právě to, co děláme.
Sieveking Sound by neexistoval, kdybych nebyl zapřísáhlý audiofil. Jedním z těch lidí, kteří poslouchají nejjemnější nuance v reprodukci hudby a považují tyto rozdíly za důležité. Jedním z těch lidí, kteří rádi mění drobné detaily na svém systému a nadšeně referují o změnách zvuku, které přináší síťový kabel. Člověk, pro kterého reproduktory v obývacím pokoji nestojí stydlivě v koutě, ale nechává je volně hrát. Z tohoto pohledu jsem sám sobě zákazníkem a pravděpodobně bych nezaložil Sieveking Sound, kdyby bylo možné získat zvukové nosiče od německé firmy MFSL v roce 2004. Ale nebylo, a tak Sieveking Sound vznikl proto, abych se já i další audiofilové mohli k těmto kvalitním remasterům opět dostat. Ostatní si mysleli, že je to v době Napsteru a mp3 dost bláznivý nápad.
O patnáct let později se společnost Sieveking Sound zabývá téměř výhradně věcmi, které nikdo nepotřebuje. Audiovizuální nosiče zvuku za vysoké ceny jsou ve světě, kde lze téměř vše doručit do chytrého telefonu za desítku, přežitkem. Těžkotonážní hi-fi elektronika s propracovanými obvody z Itálie, ručně vyráběné reproduktory z Kanady, kabely ručně zakončené v USA a anglický hi-fi nábytek, který elektroniku neskrývá, ale ještě lépe ji ozvučuje - to vše by už nemělo existovat v době, kdy se hudba line z malých plastových reproduktorů na poličce a většině lidí to stačí.
Ale existují. Existují totiž malí výrobci, kteří věří v kvalitu zvuku. Protože existují hudebníci jako Anne Bisson, Jérôme Sabbagh nebo Vincent Bélanger, kteří sami mají na své nahrávky vysoké nároky. Protože existují producenti jako Abey Fonn z Impex Records, která sama sedí v nahrávacím studiu a poslouchá kvalitu různých analogových pásek. Protože jsou tu specialisté jako Martina Schönerová, která hledá recept na dokonalý čistič jehel už snad deset let a už se mu velmi přiblížila. A protože stále existují lidé, kteří si dovolí rozhodovat srdcem a ušima o tom, co by mělo být doma v jejich hudebním pokoji.
Než někdo nabude dojmu, že Sieveking Sound je nezisková organizace, měl bych upřesnit, že jsme přece jen firma. Společnost, ve které výrobky balí lidé, a ne roboti. Podnik, kde žádný zaměstnanec nemusí doufat ve zvýšení minimální mzdy a kde jsou narozeninové dorty. Ale také podnik, ve kterém se musí dělat obchodní rozhodnutí: Věříme, že se nám podaří prodat 10 kopií titulu během jednoho roku? Ne? Pak je lepší ho do katalogu nezařazovat. Existuje ještě trh pro zbývající zásoby výrobce? A měli bychom pak zboží na skladě po mnoho let? Možná. Měli bychom odpovědět malému vydavatelství, které se opatrně snaží prodávat audiofilské nahrávky neznámých umělců v Německu? Ano, protože toto přání respektuji. A možná se dostaneme i k těm 10 kusům.
Sieveking Sound tedy není koníčkem, ale zůstává podnikáním. Takovým, který - na rozdíl od některých velkých korporací - v Německu skutečně plně podléhá zdanění. Mám mít radost z věty daňového kontrolora, který mi po kontrole řekl: „Pokračujte v dobré práci, pane Sievekingu, stát Brémy potřebuje firmy, jako je ta vaše.“? Stále o tom přemýšlím. Ale možná to je jen pocit společenské povinnosti podnikatele.
Když se mě někdo zeptá, proč pracuji v hi-fi průmyslu, odpovím, že mi to přijde správné. Protože by byla škoda, kdyby to už nikdo nedělal. Protože pak by se plastovým reproduktorům a velkým korporacím podařilo nadobro znehodnotit kvalitu zvuku.
Jan Sieveking v dubnu 2019
Výše níže Brémy (a výše text - vyznání zakladatele značky, kousek níže jejich nejnovější distribuční novinka)
Viz obr. výše - již jen 2 měsíce a 10 dní, už jen 71 dnů zbývá do Vánoc... takže JE ČAS objednávat nakupovat dárky - hudební např. od Sieveking Sound. Každoroční německé Analog Tage totiž nejsou jen sérií přednášek, loni...
...ale v rámci setkání jsou v Bauer Studios Ludwigsburg také pořádány koncerty. Ten loňský byl hodně povedený a neb jde o setkání (profi) audiofilů - je samozřejmě maximální možná péče věnovaná i nahrávce.
Loňská nahrávka je nyní k dispozici jako LP. Ten kdo sledoval koncert z rámci Analog Tage 2023 (nutno zaplatit) přes stream doma v televizi, ví o čem je řeč (a dodnes možná pamatuje tu "energii"). A protože z Bauer Studios Ludwigsburg jde o nahrávky živé - jde o opravdovou audiofilskou mňamku (pravidlo že živá nahrávka poprocku spíše nebývá "to ono", ale u jazzu dokonce "spíš obráceně" byla v rubrice zmiňována).
Krátce před letošními Analog Tage 2024 (18. a 19. října) vychází vinyl se skvělým koncertem rakousko americké jazzové zpěvačky Elisabeth Lihninger. Příběh ohoto alba je „trochu delší“ - Elisabeth měla koncertovat s Axelem Fischbacherem a jeho triem na Analogových dnech již v roce 2022, ale z důvodu nemoci se koncert nemohl uskutečnit v plánované sestavě. Osud se rozhodl to npravit a v pro rok 2023 si dal opravdu záležet a byl z toho večer, který mnoho diváků označilo za „magický“. Album z koncertu disponuje s vynikající kvalitou zvuku a od nyní k dispozici u distributora ieveking Sound. Ukázku nemáme k dispozici tak jen "náhodné představení":
Kdo chce vědet o (už léta) newyorské jazzové zpěvačce více:
Elisabeth Lohninger • mujRozhlas
Za rozumných 9,95€ (na 48 hodin) nebo "navždy" za 19,95€ si lze pořídit "Streamingpass", nebo nově LP
Elisabeth Lohninger, rodilá Rakušanka, která se rozhodla žít v New Yorku, vybrala pro tento koncert v legendárních Bauer Studios zajímavé interprety a koncert z 27. října byl vrcholem festivalu Analogtage 2023. Elisabeth Lohninger je mezinárodně uznávaná jazzová zpěvačka která ve svých písních vezme posluchače na emotivní cestu z ulic New Yorku do rakouského zýzraku přírody Salzkammergut (Solná komora je oblast ve středním Rakousku v Severních vápencových Alpách. Reliéf krajiny tvoří tektonické jezerní pánve vzájemně oddělené jednotlivými vápencovými hřbety hor Solné komory. Ze 3 světových stran je oblast výrazně ohraničena mohutnými horskými masivy - mezi nimi vás okozlí 76ti křišťálově čistými jezery, horami a dalekými výhledy. Je rájem pro milovníky pěší turistiky, horských kol a neposkvrněné přírody).
Christine Corvisier saxofonistka z Francie - obohacuje hudbu kvintetu svou energií a lyrickou hrou. Její poslední 3 alba získala velmi příznivé recenze v celostátním jazzovém tisku a stojí za hřích - chvilku času si poslechnout.
Francouzský pianista Jean-Yves Jung se proslavil hraním s Billym Cobhamem, Dee Dee Bridgewater a mnoha dalšími.
Americký baskytarista Cliff Schmitt odehrál tisíce koncertů a je známý svým všestranným talentem. Podmanil si pódia v New Yorku, Paříži, Berlíně a Riu De Janeiru.
Alex Bernath, kolínský jazzový a groove bubeník, přináší do kapely svou rytmickou rozmanitost - hrál s takovými velikány, jako jsou Gregory Porter a Branford Marsalis.
Jde o 180g LP (á 37,99€) a podobné koncerty byly i v předchozích ročnících:
Bauerstudios jsou nejstarší soukromé studio v Německu. Stereo nahrávky se tam pořizují od roku 1949, tedy v době, kdy celá krajina stále vysílala v mono. Za posledních sedm desetiletí studiem v Ludwigsburgu prošlo bezpočet světových hvězd. Na hudebníky to místo prý působí "magic" - hudba nahrávána kompletně živě bez jakýchkoli úprav degradujících zvuk a končí na analogových páscích se všemi detaily a fasetami tak, jak je pak vámi přehrávána – bez jakékoli možnosti následné úpravy. To je výzvou pro hudebníky i nahrávací tým - a náročný audiofil takový puristicko maximalistický přístup ocení.
***
Čtenář audiofil snad promine malé odbočení - z nabídky distribuce výše zmíněných Sieveking Sound
UberLight™ Flex - posviťme si na ni posviťme si na ni, posviťme si na ni; hrr na ni, hrr na ni; chňap a třísk a plesk a křup mu už bohdá není ňuchachá, hop a skok a bod a bác - důležitost posvítit si zná každý kdo viděl film Noc na Karlštejně, tedy (zřejmě) každý obyvatel naší kotlinky:
UberLight™ Flex prostě postaví váš gramofon do toho správného světla. Kanadská společnost Reliable Corporation využila své letité zkušenosti jako výrobce stolního osvětlení k vytvoření jedinečného a promyšleného řešení, které potěší každého analogového fanouška (i fanynku).
VLASTNOSTI (UberLight™ Flex - LED):
¤ LED světlo optimalizované pro audiofilské hi-fi nadšence
¤ ergonomický, moderní design
¤ USB napájení
¤ lava otočná hlava o 270°
¤ 67 cm dlouhý, stabilní a pružný silikonový husí krk
¤ maximální upínací výška 54 mm
¤ neoslňující osvětlení
¤ díky zvolenému typu LED nedochází k rušení RF ani v citlivých snímacích systémech
¤ nastavitelná teploty barev (3 úrovně jasu; 3 teploty barev)
¤ až 60 000 hodin provozu
Prokletí všech vinylů je prach. Možná jste před použitím detailního osvětlení mysleli, že jste ze svého vinylu odstranili všechen prach štětcem na desky, ale pravdou je, že nemůžete odstranit to, co nevidíte. S UberLight™ Flex je povrch desky zesvětlen a prach zanechaný i po očištějí je snadno viditelný. Důkladné čištění povrchu zabere trochu více času – ale ti, kteří tak učiní, budou mít mnohem příjemnější zážitek z poslechu díky čistšímu zvuku.
UberLight™ Flex je také mimořádně užitečný při lokalizaci drážky na desce, čímž eliminuje nepříjemné „bruslení“ hrotu. Když potřebujete vyměnit přenosku, UberLight™ Flex poskytuje světlo, které je potřeba - praví slogan výrobce, ale něco podobného se nám zdá opravdu rozumná "potřeba analogového audiofila".
Všechny modely UberLight™ Flex jsou navrženy podle průmyslových standardů; dlouhé, pevné hrdlo lampy se nebude pohybovat a použitý materiál potažený silikonem je ve své podstatě bez rezonance. Technologie USB znamená, že UberLight™ Flex lze používat kdekoli na světě.
Díky 9 různým nastavením světla můžete upravit teplotu barev a jas tak, aby vyhovovaly vašemu vkusu a poslechové místnosti – od uvolňujícího teplého světla po povzbuzující studené světlo. (Lampy, které jsou dováženy do Německa, jsou v souladu s CE. Lampa je dodávána s německým schváleným USB napájecím zdrojem.)
Doporučená cena: 119 €
***
Po nedávných "neradostných" zprávách..
Klávesista O’Donnell ze skupiny The Cure má rakovinu - iDNES.cz
...přišly "nadějnější"...
Poprask mezi fanoušky The Cure. Věří, že se konečně dočkají nového alba | Headliner
...a radostné...
Nová hudba po 16 letech. Kapela The Cure oznámila novou píseň - Seznam Zprávy
Fanoušci The Cure se v listopadu konečně dočkají slibované desky - musicserver.cz
Fanoušci The Cure se po šestnácti letech dočkali nové písně. Kapela ji hrála už v Praze | Headliner
"A Fragile Thing" The Cure zní o trochu méně depresivně - musicserver.cz
...tak snad to vydrží i po poslechu. Dojetím se nemůžeme soustředit na psaní a rádi citujeme Šťastný oběžník Štastného pondělí a radujeme se spolu s Jindřichem a dalšími dojatě šťastnými.
Dnes kurátoruje Jindřich Šídlo:
-
The Cure míří zase do temnoty. Konec dohadů a důmyslně schovaných kryptických vzkazů na dveřích hospody v Crawley, kde kdysi odehráli svůj koncert: Jedineční The Cure, jejichž koncert ve Sportovní hale v srpnu 1990 patřil mezi zásadní okamžiky mého dospívání, vydávají po 16 letech nové originální album. Bude se jmenovat Songs Of A Lost World a vyjde už 1. listopadu.
Pětašedesátiletý Robert Smith slibuje „temnější“ desku, kterou přirovnává k slavné Pornography z roku 1982. Člověk si stejně někdy říká, že by tyhle smutné mladé muže trpící pod vládou Margaret Thatcherové chtěl vidět, jak ve stejném roce tvoří v komunistickém Československu – koukali byste, co je to opravdové zoufalství a bezvýchodnost. Každopádně už teď se stavím do fronty u Spotify a mezitím si pustím nejednou desku Disintegration z roku 1989, z mého bezvýznamného pohledu jejich vůbec nejlepší album. Ocitovali jsme děkujeme a Jindřichův (vesele) ironický (smutně) realistický pořad Šťastné pondělí rádi doporučujeme - na špičkového politického komentátora má skvělé znalosti hudby.
- Výše bylo (a znovu bude) The Cure / níže byl (a nic nového už nebude) John Lennon
Výše - od 1940 byl / níže od 1980 je
Výše to (před 44 lety) bylo / níže to před 51 lety bylo - nové a už zase je - dnes nově na 2x 180g
Výše "zcelanový" John Lennon - Mind Games: The Ultimate Mixes (180g Vinyl 2LP) cena $49,99 a český příspěvek kvalitní světové hudě (Vinylové výlisky Mind Games, které masteroval Alex Wharton v Abbey Road Studios, byly vyrobeny v České republice - pravděpodobně v GZ).
Autorské (4.) sólové studiové album Johna Lennona Mind Games, původně z přelomu října/listopadu roku 19set 70tého 3tího - aktuálně vychází v audiofilské "na max." verzi s dodatekem "The Ultimate Mixes" na 180g 2LP. Produkce (syn) Sean Ono Lennon - obr. níže. Mix a inženýrství 3násobný držitel ceny Grammy Paul Hicks s dodatečným inženýrstvím Sama Gannona.
Výše / níže v úvodu (noční části) zmiňovaný syn, níže e s mámou oblečen (stylizován) za tátu
2 LP set obsahující Mind Games - The Ultimate Mixes - to je 24 skladeb na 180g vinylu; navíc 8stránkový booklet s fotografiemi a výtvarnými díly; reprodukce původního marketingového plakátu triptych z roku 1973; reprodukce reklamních děl velikosti pohlednice z L.P. 1973 a individuálně číslovaný průkaz totožnosti občana Nutopia (obr. níže).
Výše průkaz totožnosti / níže stalo se 1. dubna´73 John a Yoko vyhlašují fiktivní stát NUTOPIA
Když si objednáte tuhle (v ČR vylisovanou - auč podle opakovaných info "jsme" měli problémy s kolísavou kvalitou: SNAŽTE SE, NEDĚLEJTE OSTUDU!) novinku od Music Direct se stejnou láskou a pečlivostí jako jí připravili (viz text výše) vám ji i zabalí (viz video níže):
1. dubna 1973 vyhlásili Lennon & Ono stav Nutopie. Nutopia je fiktivní země, která nemá žádné území, žádné hranice a žádné pasy. Hymna není národní, ale mezinárodní a skládá se ze tří sekund ticha, které je na LP slyšet jako Nutopian International Anthem. V Nutopii neplatí žádné zákony kromě těch vesmírných. Všichni obyvatelé Nutopie jsou také velvyslanci země. Vlajka Nutopie je bílý látkový kapesník. Součastnost - 2 války v blízkém okolí - neznáte někdo nějakého nového Johnna Lennona?
To výše se skutečně stalo zdokumentoval(a) Rosana Prada)
Divný desgin alba a všeho okolo má příčinu, není to "jen další běžné album", ale poněkud depresivní osobní zpověď. Navíc (důvod zajímat se o toto vydání) všechny skladby byly kompletně zremixovány zcela od nuly (nejde o běžný remix - jde vlastně o jinou novou nahrávku) z 15 původních dvoupalcových vícestopých relačních pásek pomocí zcela nových digitálních přenosů 192-24. Ultimate Collection obsahuje dříve nevydané nahrávky a stopky plus další dosud neslyšený zvuk z archivu ¼v kotoučích, kazetách a videokazetách.
Album trochu rozdělilo fanoušky, ale když má člověk "pocit" tak to má udělat (od pocitu napsat článek či větu - nějaký tuctový autor, třeba novinek o hifi; po "pocitové" album hyperslavné hudební legendy vyzařující co se kolem něj děje - a holt se to někomu líbí osloví, nebo přesně naopak někomu až vadí). V roce 1973, ve věku 33 let, se multimilionář světová hudební hvězda, exčlen slavných Beatles John Lennon ocitl v osobních a politických otřesech. Dlouhá deportační bitva s imigračním úřadem USA (absurdní u hudební hvězdy s horou peněz a celosvětovou základnou fanoušků) pokračovala, zatímco jeho kampaň proti (tehdejšímu prezidentovi) Nixonovi (Nakonec odstoupil 9. srpna ´74 - doporučujeme film Duel Frost/Nixon (2008) | ČSFD.cz protože ten možná neznáte a Všichni prezidentovi muži (1976) | ČSFD.cz jste určitě viděli, nebo? Tak o téhle době atmosféře jsou Johnovy "Mentální hry" - při jeho hraní s významy slov v textech písní, nevíme jaký český překlad by zvolil) jeho aktivismus proti válce (tehdy) ve Vietnamu (předtím si zahrál v How I Won the War (1967) - IMDb Richarda Lestera, režiséra beatlesovských filmů Perný den a Help). Mnohým se nelíbily jeho mírové a protiválečné (tuhle na foto níže asi znáte) aktivity...
...stejně jako zjevně politická poselství na albu z roku 1972 Sometime in New York City, což dohromady vedlo k jeho sledování FBI. John zkoncentroval toto období hudební a společenské aktivity k vytvoření osobního strhujícího alba sebereflexe, které kombinuje témata lásky, zlomeného srdce, míru, spirituality, sociální nespravedlnosti a posluchači poskytuje okno do jeho života a duše (se "zajímavým" výsledkem - někdo nadšen/někdo spíš...). Asi nejosobnější album Johna Lennona, rozhodně k jeho nejlepším sólovým písní patří titulní eponymní Mind Games.
Zvuková (doslova) předělávka původní (trochu problematické) nahrávky pod taktovkou Johnova syna představuje hudbu v novém světle a rozhodně přitahuje větší pozornost na Lennonovy vášnivé vokály a také na vysokou úroveň hudebního umění, což bylo trochu "pohřbeno" v dřívějších inkarnacích alba. Kopák a činely jsou tady (zřetelně) jasnější a jednotlivé nástroje výraznější a bohatěji znějící- prezentované v méně klaustrofobické zvukové scéně, než je tomu u původního (fkat trochu divného - těžko říci proč) mixu. V některých skladbách doslova vystal dříve poněkud zastřený Johnův hlas. Původní LP Mind Games, přestože zní komprimovaněji a celkově tenčeji než tyto nové mixy (pod dohledem a se souhlasem Yoko - ať si o ní myslíte cokoliv, je posedlá kvalitou a snaha o historický odkaz jejího manžela je neoddiskutovatelná). Vzhledem k občas až dramatickým zvukovým změnám této edice by bylo asi nejlepší, kdyby do sady byla přidána také běžně remasterovaná verze původního mixu - jako 3. LP (už proto, že v této verzi je odstraněno skvělé saxofonové sólo Michaela Breckera - nechápeme - ve skladbě "One Day at a Time"). Nechápeme a popravdě - to je asi jediná věc, která se nám nelíbí.
Bonusové 2. LP je pro fanouška znalce fascinující - po letech přináší informace, jak se písně vyvíjely - jak jsou prezentovány původní sekvence písní. V podstatě získáte až další nové album a hlavně nový pohled na tuhle hudbu. Na tomto albu je i úryvek z tiskové konference Johna a Yoko oznamující jejich “Declaration of Nutopia” - viz text výše, která proběhla - 1. dubna 1973.
2LP á 180g za 50 amerických - to je dnešní doporučení pro investici do vašeho hudebního porfolia (a pak je tu 2BD/5CD megabox Mind Games, ne nebudeme vás(e peněženky) víc trápit - příjemný poslech..
Velmi osobní album Johna Lennona bylo fajn, ale jazzová lahůdka z Léta Páně ´56 pána hudby (nejen jazzu) ve verzi (doslova) nejdražší - od značky ERC (minule jsme si od nich předstvili klasické violoncello a pána tohoto nástroje jménem János Strarker, dnes) - album THE MILES DAVIS QUINTET - Cookin´ - to je ještě lepší, skoro až NEJLEPŠÍ
Cookin' je první ze 4 alb, která vznikla 26. října 1956 při legendárním nahrávání kvintetu Milese Davise. Záměrem této session bylo zachytit rozsáhlý repertoár živých vystoupení kvintetu ve studiovém prostředí, nikoliv vytvořit zcela nové skladby pro jejich připravované album. Pozoruhodné je, že skupina nahrála 24 rozšířených vystoupení bez jakýchkoli druhých záběrů; čtyři z nich jsou uvedeny na tomto albu.
Nahrávka vystihuje neuvěřitelnou souhru tohoto kvinteta, v níž se mísí hybný swing, intenzivní emoce a nespoutané vzrušení, které znamenalo vrchol jejich dvouleté spolupráce. Miles Davis je ve vrcholné formě a John Coltrane podává jeden ze svých nejlepších výkonů, srovnatelný pouze s jeho excelentní formou na nahrávkách Columbia. Kontrabas Paula Chamberse je skvěle nahraný, přičemž jeho sólo v „Blues By Five“ vyniká jako obzvlášť (hudebně i audiofilsky) uspokojivé. Rytmická sekce, vedená Philly Joe Jonesem a Redem Garlandem, pracuje v pevně utkaném, složitém systému rytmické souhry, kterého dosáhlo jen málo jiných rytmických sekcí, pokud vůbec nějaká.
Cookin' překypuje momenty čisté muzikálnosti a emocionální hloubky. Svůj název si album vysloužilo na popud Milese Davise; jak sám řekl: „Koneckonců, to jsme dělali - přišli jsme a vařili jsme.“ (anglicky - cookin´)
Stříháno přímo z originálních analogových master pásků přes náš unikátní celoelektronkový střihový systém Ortofon / Lyrec 1965 ve formátu True Mono (Vše v řetězci od páskové hlavy, páskového předzesilovače, střihového zesilovače a speciální monofonní střihové hlavy je čistě striktně jednokanálovou cestou: Tato raná technologie zabraňuje problémům s fází (rozmazání zvuku), které se často vyskytují při stříhání pomocí dnešních stereo nebo pseudo monofonních střihacích systémů.). Během procesu nebyla přidána žádná ekvalizace, žádná komprese ani jiné zvuk ovlivňující zpracování.
Veškeré obaly byly vytvořeny ručně a autenticky vytištěny na stroji Heidelberg SB z roku 1963.
Cookin' je první ze 4 alb, která vznikla 26. října 1956 při legendárním nahrávání kvintetu Milese Davise. Album vystihuje neuvěřitelnou souhru kvintetu, v níž se mísí hybný swing, intenzivní emoce a nespoutané vzrušení, které znamenalo vrchol jejich téměř dvouleté spolupráce.
True Mono LP - katalogové číslo: True Mono LP. ERC095
Náklad a cena - jako obvykle: Cena této edice 345 kusů je 395 britských liber
Společnost ERC nebude v budoucnu provádět dotisk žádného vydání
Výše Miles Davis / níže Lightin’ Hopkins
A dnes ještě jednou ERC - stejná pravidla jako u předchozího alba (limitováno a nikdy více), stejná cena a bluesová kytara 71. nej- kytaristy všech dob (dle Rolling Stone magazin) to je Sam John Hopkins s (právem) uměleckýmm křestním Lightin’ Hopkins (1912 - 82) zvládající hrát na 2 nástroje najednou, nebo alespoň "navíc" poklepávat do rytmu na tělo kytary, případně přidat zpěv hru na klavír a varhany. Typický představitel texaského blues, který někdy zabloudil až do folku. ERC ve své ultra ultimativní verzi vydává jeho řadovku z roku 1963 "Goin´ Away"
A to je pro dnes vše - na(pře)čtenou 28. října v speciálním vydání NESTÍHÁME XV.