Je nutné představovat firmu Denon? Asi těžko, protože je to jedno z mála jmen, které je známé i daleko za hranicemi ortodoxního hi-fi. Není tomu zase tak dlouho, co se nové generace dočkaly i komponenty z nejvyššího patra firemní nabídky, z řady 2000. Aktuálně tak zesilovač a SACD přehrávač nesou produktové označení 2500 a reflektují moderní, řekněme digitální trendy, které od hi-fi moderní uživatelé očekávají.
Co se nezměnilo, to je fakt, že SACD přehrávač, dnes pojmenovaný DCD-2500NE, je opravdu velkým, robustním strojem. O tom, že kovové šasi s mohutnými výztuhami má poctivou stavbu svědčí zajisté i hmotnost atakující 14 kg při rozměrech 43,4 x 13,8 x 33,5 cm (š x v x h).
Při pohledu zepředu zaujme typicky shora trochu prohnutý čelní panel a vůbec vizuální styl, který je značce vlastní. Přímo uprostřed je uzounké čelo bytelné kovové mechanicky, které krásně klapne při dovření, pod ním je informativní, byť jednoduchý displej. Po pravé straně tohoto bloku jsou čtyři malá kulatá tlačítka pro regulaci přehrávání a jedno pro vysunutí šuplíku, na straně levé pak krom velkého spínacího tlačítka dvě tlačítka malinká - prvním volíte vrstvu u SACD disků, druhým zapnete režim Pure Direct.
Zadní panel je pak ještě jednodušší - na černé ploše je jen jediný analogový pár výstupních cinchů, o kousek vedle je možnost připojit digitální optický nebo koaxiální kabel a použít nějaký externí D/A převodník. To vše doplňuje už jen napájecí zásuvka a "praktické" konektory vstupu a výstupu pro signál dálkového ovládání.
Vnitřní organizace přístroje je zjevně logická a neošizená, centrem je bytelný kryt S.V.H. mechaniky s logem Denon. Stejně tak zaujmou dva transformátory na EI jádře, jeden pro digitální a jeden pro analogovou část přístroje.
Mechanika umí získat data nejen z CD, ale i SACD (umí provést i downmix vícekanálových stop) a vypálených DVD disků (z vypálených obecně pak umí přehrát krom MP3 i WAV, FLAC, ALAC nebo i DSD 2,8 a 5,6 MHz). Signál dále zpracovává čip s rozlišením 32 / 192 s podporou Advanced AL32 Processing algoritmu, který vyhlazuje digitální "schody" v signálu tak, aby byly co nejblíže analogové spojitosti.
Denon se chlubí tím, že v obvodech jsou pečlivě vybírané součástky, u nichž na rozdíl od nižších řad výrobce nespoléhá jen na udané parametry, ale pečlivě je třídí a hodnotí. Ostatně i proto máte na zadním štítku podpis kontrolního technika.
Přístroj pracuje ve frekvenčním rozsahu 20 - 20 000 Hz (pro CD / PCM), respektive do 50 000 Hz (pro SACD). Odstup signálu a šumu u CD činí skvělých 118 dB, u SACD ještě o kousek lepších 120 dB.
Denon DCD-2500NE jsme poslouchali zejména v nejlogičtějším setu s PMA-2500NE, ale také na všech běžných sestavách - s Naim Nait XS + Naim FlatCap XS a Harbeth Monitor 30, s Norma Revo IPA-70B a Xavian Premio nebo s Cambridge CXA80 a Xavian Perla. Použity byly kabely od ZenSati (Authentica), TelluirumQ (Silver a Black) nebo KrautWire (Lifetime). Poměřovalo se s OPPO BDP-105D či Cambridge CXC, chvíli se také poslouchalo s reprosoustavami RIHA - Nano S Plus, Mikro S Plus a Nano M Plus. Další použité komponenty viz aktuální sestava v pravém sloupci.
Už od prvního tónu je jasné, že Denon u nové generace zvolil velmi vřelé vyvážení a do reprodukce proniká hodně teplý tón a celková uvolněnost, proto i basová linka ve "Spiritual" Charlieho Hadena ("Beyond the Missouri Sky" | 1997 | Verve | 537 130-2) byla vykreslená s nebývalou vřelostí, ale jinak velmi slušně. Pravda, kontury jsou měkčí a Denon sází na jemnost, na poklid a na bohatý objem, sází na sice vágněji definované kontury a nadýchanost, nicméně nebojí se ani naznačit váhu tónu, jeho důraz a udělit mu impuls, podtrhnout drnknutí a sice nijak uspěchaně, ale s nadhledem umí předat také šťavnatost a dřevitost, v dané kategorii vlastně až na onu zřetelnou vřelou příměs vystihuje dřevité "zavrčení" kontrabasu velmi, velmi dobře.
Onen příjemně do "hezkého" tepla posunutý charakter se objevil i ve vokálech Benediktýnů z kláštera Santo Domingo de Silos, pějících "Puer natus est nobis" ("Chant" | 1994 | MFSL | UDCD 725). Vokály byly vlastně velmi krásné, nesvázané, uvolněné a bohaté, laskavé a měkčí, bohatší, beze stop syntetičnosti nebo techničnosti. I přes celkovou něhu a uvolněnost měly vokály adekvátní, realistický objem a dobrou čitelnost - hlasům bylo rozumět, celistvost sboru už se začínala rozkládat na úroveň jednotlivých vokalistů, byť ještě ne úplně snadno identifikovatelných mezi sebou. Bylo ale cítit, že vokály mají tělo, mají plnost a konkrétnost.
I v nejvyšším pásmu je patrný nádech vřelosti, byť méně než v nižších oktávách - třeba činely v "Concorde" od The Modern Jazz Quartet ("Concorde" | 2008 | Prestige | 0888072306530) jsou lehounce éterické, trochu jemnější, ale přesto stále znělé a jasně kovové. Vibrafon pak působí objemově a proporčně dobře trefený, znělý také víc než dostatečně, s velmi dobře, byť ne tvrdě oddělnými údery; je kulatý, zaoblený a lehký, byť jeho zazvonění odlehčí a osvěží hudbu s příjemnou suverenitou.
V Saint-Saënsově "Danse Macabre" ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC200901) měl přednes akurátní proporce, váhu, bylo cítit tělo, tonální bohatost i celkovou barevnost, velmi slušná byla i dynamika, byť velmi dramatický přednes od přehrávače nečekejte. Je decentní a neuspěchaný, chtělo by se říci velmi tradiční. Když na to ale přijde, energie ve špičkách nechybí, byť by mohla být výbušnější.
Rutterova "Nativity Carol" ("Reference Recordings First Sampling" | 1990 | Reference Recordings | RR-S1CD) prověřila rozlišení přehrávače - DCD-2500NE sice nebude analytickým nástrojem do studia, ale do detailu jde stejně dobře jako kterýkoliv jiný šedesátitisícový stroj, na detaily však nijak netlačí a nechává je probublávat neuspěchaně a v klidu - už ale zvládá oddělit sboristy, už umí načrtnou i varhanní stopu v pozadí, celkově panuje ve zvuku zcela prostém pocitu mechaničnosti velice dobrá organizace.
Přes celkovou něžnost a jakýsi nádech éteričnosti a nadýchanosti nepůsobí nakonec prostor v "Besame Mucho" Lindy Sharrock a Waltera Puschniga z "Late Night Show Part II" nekonkrétně. Ba naopak, pravolevé rozložení bylo naprosto přehledné a celkem pevné, stejně jako bylo cítit hloubku, byť předozadní rozvrstvení poloh instrumentů je ještě mimo možnosti přehrávače. Lokalizace je ale velmi dobrá, protože mezi vokálem a nástroji je prostě dostatek vzduchu.
Denon DCD-2500NE funguje nejlépe tehdy, když ztlumíte světla, nalijete si něco pohodového k pití a uvolníte se s něčím jako je Gilourova "Rattle that lock" ze stejnojmenné desky (2015 | Columbia | 88875123262). Teplejší charakter s celková pohoda přímo vybízí uvolnit si hlavu a nic neřešit, reprodukce je hlavně výtečně plynulá, ale i dostatečně dynamická, ale ne zase tak intenzivní, aby vás nenechala odpočívat. Tón tu s jednoduchostí střídá tón a i když váš tep z toho pravděpodobně nedosáhne nezdravě vysokých hodnot, je moc příjemné takhle nespěchat.
SACD / CD přehrávač Denon DCD-2500NE působí jako zjevení z jiných dob. Denon totiž jako kdyby postavil racionální, ortodoxně koncipovaný, ale v ničem ani v dnešní společnosti nezaostávající stroj. Mohutná stavba, poctivě zvolené součástky a zvuk, který je nenásilný, uvolněný, ale přesto přese všechno plně hodný pořizovací cenovky přístroje. Za něco přes 50 tisíc tak dostanete sice citelně vřelejší, ale rychlý, tichý, muzikální, nemechanický a se solidní čitelností a organizací hrající přehrávač - takhle nějak by měl vypadat rozumný high-end, který si na nic nehraje.
Kč 55 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sacd-prehravace-a-transporty/1194-denon-dcd-2500ne#sigProId5a96069c71
FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sacd-prehravace-a-transporty/1194-denon-dcd-2500ne#sigProIdc710c2ffce
--- --- --- --- ---
KLADY
+ robustní a spolehlivá stavba
+ logické vnitřní řešení
+ férová cena
+ příjemný, uvolněný a nenásilný přednes
ZÁPORY
- nefunguje jako D/A převodník (i když PMA-2500NE už ano, takže o nic nejde)
- nemá symetrické výstupy
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz