Navzdory jistým peripetiím, s nimiž se Onkyo v posledních letech potýkalo, vytváří tato tradiční japonská značka (nakonec byla založena už roku 1946) stále další produkty, byť se dnes od stereofonního světa odklonila hlavně k dostupných A/V přijímačům. Menším zástupcem jejich nejvyšší řady je TX-RZ50, 9.2 receiver s certifikací THX.
Receiver patří rozhodně mezi ty velké, i když celkově spíše čisté linie a nepřeplněný čelní panel ho jistě umožní umístit i „na očích“. Na předním panelu je vše, co od AVR zařízení čekáte – velký a přehledný, ale nekřiklavě zářící displej s nepřeberným množstvím provozních informací, pod ním výklopný panel, schovávající všemožné ovládací prvky, ale i výstup na sluchátka, „pohotovostní“ HDMI vstup nebo konektor pro měřící mikrofon.
Vlevo je pod spínacím tlačítkem volič „Pure Audio“ s jasným významem, dále pak druhé tlačítko aktivující přednastavené režimy zvuku a třetí, případně aplikující navolené tónové korekce. K volbám slouží otočné prvky pod tlačítky.
Pravému bloku dominuje velký ovladač hlasitosti, nad nímž je 15 malých tlačítek pro volbu vstupů a výstupních zón. I když je fakt, že vše podstatné zvolíte spíše pomocí dálkového ovládání.
Ani na zádech přístroje není nic, co by neodpovídalo očekáváním a potřebám A/V segmentu. Znamená to hlavně šest HDMI vstupů ve standardu 8K / HDCP 2.3, doplněny jsou o dvojici stejně dimenzovaných výstupů. Dnes nezbytnou síťovou konektivitu zastupuje ethernet i Wi-Fi, potažmo ještě aptX HD Bluetooth (obousměrný, třeba pro připojení sluchátek).
Zbytek konektorové výbavy je pak široký, byť trochu starosvětsky poskládaný – můžete ale říct, že chce být Onkyo takzvaně „zpětně kompatibilní“. Linkových cinchových vstupů je šest, sedmým je vstup pro gramofon s MM přenoskou. Digitální audio vstupy jsou tu jen jako jedna optika a jeden koax. Zmínku zaslouží i DAB / FM konektor pro anténu.
Mimo audio rozhraní najdete pochopitelně i video vstupy – jeden komponentní a dva kompozitní. Pro případné zlepšení zvuku do budoucna jsou určeny pre-out výstupy. Cinche jsou dostupné pro přední pár, centr, boční pár, zadní pár a jedny výškové efekty. Plus dva subwoofery. Použít lze i výstupy pro druhou a třetí zónu, jeden může posloužit jako neregulovaný.
Praktickou konektivitu zastupuje USB vstup pro datové paměti, RS232 rozhraní ke spojení s chytrými řídícími systémy a pak ještě pár 3,5 mm jacků – jeden pro externí čidlo příkazů dálkového ovládání (to když TX-RZ50 zavřete třeba do skříňky) a druhý pro spouštění nějakého dalšího přístroje za pomoci 12 V napětí.
Vnitřek receiveru je plný adekvátně rozsahu jeho funkcí. Je tu poměrně velký transformátor a napájecí zdroj H.C.P.S. (High Current Power Supply), nad výkonovým modulem s chladičem leží docela velký větráček. Za provozu jsem ho ale neslyšeli.
Procesor uvnitř umí zpracovat signály s až 11.2 kanály (nebo v 7.2.4 Dolby Atmos rozložení). Obrazová část zase zvládá krom 8K/60Hz i 4K/120Hz, porty HDMI umí eARC, samozřejmostí je podpora dynamického HDR. Zvukově vám pak TX-RZ50 díky THX certifikaci nabídne přednastavené profily „Cinema“, „Gaming“, „Music“ a „Surround EX“. Mimo to zvládne Onkyo i IMAX Enhanced či DTS:X a vůbec prostě reálně vše, v čem běžná kategorie obrazových médií dnes vychází.
Co se týká muziky, zvládá TX-RZ50 protokol DTS Play-Fi, ale má také AirPlay 2, Chromecast, Spotify, TIDAL, Deezer, TuneIn nebo službu Pandora. Zajímavá může být možnost integrace do systémů seskládaných z reproduktorů SONOS přes Sonos Port.
Velmi důležitou věcí u A/V receiverů je samozřejmě kalibrace podle prostorové akustiky a tady sází TX-RZ50 na velmi silnou kartu. V ceně totiž máte plnorozsahový Dirac Live, podporující ladění od 20 do 20 000 Hz.
Zesilovač nabízí poctivý výkon 180 Wattů na kanál (6 ohm / 1 kHz / THD 1% / 1 kanál dle IEC) se špičkou až 215 W / 6 ohm, byť to už za cenu 10% zkreslení a jen do jednoho kanálu. Na běžný provoz by to mělo být ale výkonu dost.
Receiver má váhu 14 kg při šířce 43,5 cm, výšce 20,2 cm a hloubce 39,8 cm.
TX-RZ50 jsme zkoušeli v roli stereofonního zesilovače a v „nejčistším“ možném režimu bez korekcí. Zesilovač byl sám sobě streamerem, alternativně jej „krmil“ OPPO UDP-205, Zidoo Z9X PRO a Métronome DSC. Hrálo se přes KEF Blade One Meta na kabeláži Nordost Heimdall 2, Nordost Valhalla 2 a KrautWire Super Symetric. Ke srovnání byl dělený zesilovač Norma Revo SC-2 LN / Norma Revo PA 160 MR.
Všemožnými americkými žánry šmrncnutá „venkovská“ „Black Wolf Blues“ Margo Price („Strays II“ | 2023) je nahraná s až překvapivě hutnou, hlubokou a vibrující linkou baskytary, která klade velké nároky na schopnosti zesilovačů udržet tu spoustu energie pod kontrolou. Onkyo ve stereo roli má slušnou sílu – míněno vzhledem ke své cenové třídě. Jako čistý stereo stroj třídy mezi 20-30 tisíci by TX-RZ50 obstál v pohodě. Zvuk je každopádně měkčí a oblejší, nezalévá vás velkými objemy a nedrží vahou, spíše houpavě oblévá posluchače a v klidu vykružuje tóny za tónem. Není to dramatické, spíše uhlazené a decentní.
Onkyo vesměs nese méně vlastního charakteru, než je běžné, snaží se o vyrovnanou neutrálnost a civilní čistotu. Přesto s průměrnou nahrávkou „Soak Up The Sun“ (Soccer Mommy | „Karaoke Night“ | 2023) působí celkem tolerantně, nezdůrazňuje ostřejší momenty a vůbec hudbu nechává hrát podle standardů decentního dostupného hi-fi – není dravá, ale má už slušné rozlišení i pocit čistoty, byť nejde o precizní zaostřenost nebo extrémní informativnost. I ve středech je receiver primárně civilní a klidný.
Mnohé A/V receivery dostupnější až střední třídy (kam dnes vzhledem k cenovým trendům TX-RZ50 rozhodně patří) mají tendenci trochu „připepřit“ svůj zvuk, aby působil poslechově detailněji. Soudě dle „Ready Set Go“ od Grace Potter („Mother Road“ | 2023 | GEP Adventures) i tady zůstává Onkyo naprosto neagresivní, prosté zdůrazňování nebo snahy signál nějak přepracovat a interpretovat po svém. Činely jsou slušně oddělené, opět by se dalo říct, že detailem a věrností barev se receiver celkem podobá stereo zesilovačům kategorie kdesi pod 30ti tisíci.
Pokud chcete dostat z TX-RZ50 dynamičtější, energičtější zvuk, budete muset pootočit hlasitostí trochu doprava. Pak se i basově výrazná „La jetée“ (Raphaël | „Haute fidelité“ | 2021 | SONY | 886448619079) celkem rozpumpuje, ačkoliv vášnivost a rozmáchlost jsou receiveru cizí, spíše vsází i tady na disciplinovanost a uhlazenost. A dobré je také říct, že otočíte-li volume doprava na dohled koncertním úrovním, ona pohoda se trochu „rozviklá“, v takových úrovních není zesilovači úplně nejlépe, ať už je to čím chce. Chce to prostě nalézt tu správnou míru…
Členitá jazzová „I Asked“ od z eponymního alba MABGATE z roku 2023 byla v zásadě „normálně“ uspořádaná a přehledná, spíše utaženější a přes jistou opatrnější snahu držet se maximálně civilnosti a organizovanosti se jednotlivými linkami můžete proplétat v adekvátním hi-fi standardu. Svou nijak okatou, efektů prostou definici a férové rozlišení si receiver drží napříč frekvenčním rozsahem, stejně v klidu si sáhne až do nejnižších oktáv basy, jako nechá zašvitořit činely. Pokud si zakládáte na nezabarvené autenticitě, TX-RZ50 se rozhodně velmi snaží.
Prostor scény skladby „Čierna šelma“ (Katarína Máliková | „Postalgia“ | 2019 | Sinko Records | SR 0119) se nevyznačoval nějakou speciální jednotlivostí, pravolevý prostor byl dobrý, stejně jako pocit celkové organizace – i tady klade TX-RZ50 důraz hlavně na „normálnost“ a klidné prokreslení. Zrovna v prostorové organizaci scény hodně pomůže Dirac Live, který vše zpřesní, začistí, vyrovná a vůbec zorganizuje.
Na trochu řízné „All of my Friends are Going to Hell“ reverendky Kristin Michael Hyter („SAVED!“ | 2023 | Perpetual Flame Ministries) se jasně ukázalo, že Onkyo hraje tolerantně a klidně, že urovná hrubosti a hrany. Navíc základní neutrální charakter můžete hodně ovlivnit používáním profilů DSP. TX-RZ50 mezi nimi vytváří podle našich zkušeností větší rozdíly, než je běžné. Krom těch efektních je poslechově nejatraktivnější pro hudbu režim Stereo, ačkoliv nejčistší a nejvěrnější je Pure Audio. Tak i tak si ale můžete mnohé pomocí nastavení doladit – dokonce se chce říct, že byste to udělat měli.
Devítikanálový A/V receiver Onkyo TX-RZ50 je mohutný, bohatě vybavený přístroj za dnes atraktivní cenu na pomezí dostupné a střední třídy. Umí toho bezesporu hodně, bezproblémově se ovládá a obrovským tahákem v rámci třídy je určitě integrovaná kalibrace Dirac Live, kterou ostatní nabízí tak možná za příplatek nebo u strojů s násobnými cenovkami. V základu je TX-RZ50 neutrálně hrající a nezabarvující zesilovač, ovšem díky širokým nastavením a různým profilům si tu můžete fakticky vyrobit svůj vlastní optimální zvukový styl. Tím můžete kompenzovat možná maličko sušší základní ladění – a přístroj si stále zachovává kvality, které byste očekávali od stereo integráčů v cenách mezi 20 – 30 tisíci. Což s ohledem na šíři výbavy působí dobře. Hledáte-li tak „trochu lepší“ alternativu k běžným A/V zařízením, Onkyo TX-RZ50 má solidní poměr ceny a výkonu.
Kč 36 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/av-receivery/5557-onkyo-tx-rz50#sigProIda0b2d05199
--- --- --- --- ---
KLADY
+ Pure Audio režim pomáhá při poslechu hudby
+ kalibrace Dirac Live
+ pocitový dostatek kontroly pro běžné hlasitosti
+ celkově široká výbava za dnes férovou cenu
+ zvuk bez větších efektů
ZÁPORY
- zvuk možná ve stereo režimu nepůsobí tak plnokrevně, jak by mohl
- při vysoké hlasitosti nepůsobí tak jistě
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: CPT Praha | www.cptpraha.cz