Šedesát, to už je hezký věk – věk zralý, prozrazující životní zkušenosti a právě šest desítek let uplynulo vloni od založení Kent Engineering and Foundry (Strojírenství a Slévárenství Kent). Firma Raymonda Cooka si nicméně brzy zkrátila název na KEF, který ji zůstal dodnes.
Právě při příležitosti (mírně poodložených) oslav úctyhodných kulatin jsme měli možnost zastavit se v téměř čtvrtmilionovém městečku Maidstone, které najdete v jihovýchodní části Anglie, půlhodinku jízdy od Londýna jedním směrem a dvacet minut od Doverských útesů směrem druhým.
Pokud vás zajímavá dlouhá a košatá historie této firmy, které punc „legendární“ nemusí připínat marketingové oddělení, ale která si ho poctivě odžila, doporučujeme zavítat na jejich web - https://eu.kef.com/pages/the-kef-story. Mimochodem všechny tam vyfocené historické modely jsou k vidění a osahání v malé, historií vonící místnosti ve staré „velmi anglické“ budově sídla KEF.
Cedule na stylově anglickém sídle prozrazuje, že KEF je dnes součástí konglomerátu GP Acoustics (který vyrábí třeba známé baterie GP) / Celestion. Ve velké budově jsou kanceláře, ale třeba i měřící komory.
V této menší budově najdete muzeum značky a hlavně vývojové centrum s nějakými patnácti inženýry, kteří pracují na budoucím portfoliu.
U vchodu vás přivítá současnost.
Den v KEFu byl poměrně dlouhý, další nás pak čekal ještě samostatný poslech nových modelů.
V historii portoflia KEF je spousta variací na téma BBC Monitoru.
Řez jedním z klasických modelů řady Reference ukazuje působivou konstrukci.
Concept Blade, první verze dnes ikonického modelu, vyrobená z uhlíkových vláken. Jen výroba ozvučnice stojí 20 000 liber, proto se od původního nápadu ustoupilo.
Vlevo úplně původní BBC Monitor, vpravo jedna z vývojových variant.
Průřez historií, na níž dnes staví spousta dalších britských značek.
KEF se nebojí ukazovat co je uvnitř.
Plaketa z roku 1977 odkazuje na rok slavnostního otevření technického zázemí firmy.
Bezdozvuková komora, kterou dodnes prochází každý vyvíjený model.
Druhá měřící komora, dnes využívaná pro testování samostatných měničů – ty se zavřou do „okna“, které je vidět vlevo a velké rozměry komory umožňují měřit beze strachu z odrazů.
Všude po celém domě najdete stát aktuální modely, ale třeba i průřezy různými koncepty. Spojovacím bodem všech je víc než poctivá konstrukce.
Výrobní hala, kde se montují všechny modely řad Reference a Blade. Několik pečlivě vyškolených techniků (jejich zaškolení trvá 10 měsíců) ručně skládá a testuje každý kus.
Měřící stanice pro kontrolu měničů a výhybek – konkrétní nasazený přípravek umožňuje otestovat koaxiální „oko“ aktuální generace obou modelů Blade Meta.
Stanoviště, kde vznikají frekvenční výhybky. Každá součástka je ručně pájena.
Čelní deska nové řady Reference drží v kabinetu na dlouhých kovových tyčích, spojujících přední a zadní stěnu ozvučnice.
Každý model má dva „zlaté standardy“ – jednu reprosoustavu, která je ve výrobní hale a druhou, která zůstává ve vývojové části firmy. Jejich akustická i elektrická měření slouží jako vzor a měří se každý den, aby bylo možné srovnávat s odpovědí v aktuálních teplotních / vlhkostních podmínkách.
Měřící systém má nastavenou onu „zlatou“ křivku a hlídá toleranci +/- 0,5 dB, aby konkrétní kus prošel kontrolou kvality. Před měřením ještě zkušený technik každý kus poslouchá „plnorozsahovým“ signálem, který plynule přechází od 20 do 20 000 Hz a zpátky.
Akustická komora, kde se každý model měří v přesně dané pozici.
Stanoviště, kde každý odsouhlasený kus technik vyleští a finálně zabalí.
Vzor Reference 3 Meta (vpředu) a starších Reference 3. Rozdíly nejsou na první pohled nijak křiklavé, ale je jich dost.
Základní kabinet, čekající na osazení, lakování a vůbec zpracování.
Jak už bylo řečeno, KEF se nebojí ukázat, co je uvnitř jeho modelů. Zde Reference 5.
„Rozpad“ reprosoustavy nemusí být jen otázkou grafiky v online prezentaci.
Zažili jsme také dvě premiéry (ale neveřejné, jeden model bude uveden zhruba v půlce května, druhý koncem června – to je ten pod plachtou a nutno říct, že zvukový výkon je tu překvapující; u modelu, který bude uveden dřív, je zase naprosto nečekaný "zvrat" ve stylu, na který jsme u KEF zvyklí).
V místnosti jsme poslouchali také kino na bázi nejvyšších vestavných modelů, podtržených dvojicí subwooferů KC92. Dolby Atmos zážitek z Zimmerova koncertu v Praze byl velmi dobrý – soustředěný, čistý, neagresivní.
Jedna z vývojových místností, kde jsme strávili odpoledne a další dopoledne. Soustředili jsme se na poslech Blade Two Meta a Reference 1 Meta na víc než dostatečné sestavě (Naim NDX 2 / Hegel HD30 / soulution 525 / soulution 511 Mono), v místnosti s poněkud ošklivou, ale velmi účelnou akustikou.
Středně velká místnost slouží pro vývojové účely, hned vedle vlevo za dveřmi sídlí vývojový tým.
Každý model má na zemi vyznačenou svoji optimální poslechovou polohu.
Jediný dostupný pár Blade Two Meta – patří jednomu z členů týmu KEF, který jej propůjčil prezentačním účelům.
Základní tvar ozvučnice, připomínající čepel, je dobře známý – u nové generace proběhla změna v inovací UniQ koncentrického měniče a úpravách výhybek.
Bassreflex svým tvarem kopíruje okolí UniQ měniče.
Bi-wiringové terminály i vodováha zůstaly od první generace.
Poslech Blade Two Meta se nezdál být zprvu nijak dramatický nebo uchvacující, ale zpětně doceníte, že cokoliv hraje, tak hraje čistě, organizovaně a konkrétně. Kategorii reprosoustav potvrdí přepnutí na zhruba 3,5x levnější model Reference 1 Meta, přestože oba modely sdílí 1:1 aktuální generaci UniQ řešení. Měli jsme možnost poslouchat ještě jeden model, o kterém nicméně nemůžeme ještě pár týdnů mluvit, ale KEF se u něj pustil v rámci svého katalogu dosti netypickou vizuální i zvukovou cestou…
Šedesátka, to už je hezký věk, jak stojí hned v první větě tohoto článku. A KEF si svých šedesát prožil a vysloužil si během nich uznání víc než solidní. Nové modely řad Blade a Reference jsou důstojnou oslavou tohoto úctyhodného výročí a je úžasné, že firma, která si v zásadě drží atmosféru a podobu tradiční menší anglické výrobny, dokáže dosáhnout takového globálního věhlasu a technické úrovně. Takže na závěr snad jen zopakujme firemní motto – poslouchejte a věřte.
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/profily/znacky/3798-kef-60-vyroci-zalozeni#sigProId24e964fdca