Kompaktní all-in-one systémy Marantz Melody sice už pár let na trhu jsou, relativně čerstvá ale je nová generace s číselným označením 611. Jde o klasický přístroj typu vše v jednom, určený pro ty, kteří vyžadují pěkný vzhled a jednoduchost soužití za nepříliš dramatickou cenu.
M-CR611 má téměř čtvercový půdorys (který můžete mít v černé, černobílé a stříbrné) a ani na výšku není nijak dramaticky velký - s rozměry 29,2 x 11,1 x 30,5 cm (š x v x h) a váhou 3,4 kg se snadno složí kamkoliv, ploché tělo s vyleštěnými a lehce vypouklými bočnicemi působí jednoduše a celkem elegantně.
Čelní panel musí směstnat všechny zásadní prvky, takže je na něm poměrně plno. V centru dění je na podsvíceném panelu s regulovatelným jasem jednak mechanika, jednak víceřádkový, výtečně čitelný displej, pod nímž je ještě spínací tlačítko a sluchátkový výstup.
Většina ovládání na přístroji je sdružena do dvou kruhových prvků, vpravo jsou základní pokyny pro ovládání přehrávání, vlevo pak tlačítka pro pohyb v nabídkách - třeba na serveru při streamování. Nakonec je tu ještě USB pro datové paměti a tři menší kulatá tlačítka, dvě pro regulaci hlasitosti a jedno pro výběr vstupu.
Zadní strana je zaplněná prvky ještě více než ta přední - je tu malá napájecí zásuvka, dominují ale rozhodně čtyři páry reproterminálů, protože M-CR611 umí jednak uživit dva páry reprosoustav a jednak jim i nabízí možnost nezávislé regulace hlasitosti pro možnost ozvučení dvou zón.
Konektivitu směrem dovnitř zajišťuje Wi-Fi a ethernetová zásuvka pro přístup k síťovým službám a internetovému rádiu, dále pak dvojice digitálních optických konektorů (kupříkladu pro TV) a jeden pár analogových RCA vstupů (třeba pro gramofon). Z přístroje pak jde monofonní signál pro subwoofer a je tu i variabilní analogový výstup pro případ, že byste chtěli třeba použít lepší koncový stupeň. Je tu i možnost připojení DAB / FM antény. Snadnou konektivitu do bezdrátového světa zajišťuje dvojice tlačítek - jedno WPS a druhé iOS. Je tu pak i USB konektor pro datové paměti a z neviditelných "konektorů" ještě Bluetooth.
Vestavěná mechanika umí přečíst jak klasická audio CD, tak pálené disky s MP3 a WMA soubory. Po síti pak Marantz zvládne jak internetová rádia pomocí služby vTuner, tak Spotify Connect, v domácí síti pomocí DLNA pak streamuje PCM až 24 - 192 a DSD až 2,8 MHz, pro DSD, FLAC a WAV soubory zvládá přehrávání bez mezer.
V nastavení lze změnit mimo jiné i barvu podsvícení okolí displeje (tedy ty svislé boky centrálního panelu), případně lze nastavit přístroj i jako budík, jsou tu též zvukové korekce pro basy, výšky a symetrii kanálů.
M-CR611 nabízí 60 W výstupního výkonu na kanál za pomoci digitálních modulů, pracuje ve frekvenčním rozsahu 5 - 22 000 Hz s odstupem signálu a šumu na úrovni 90 dB při maximálním celkovém harmonickém zkreslení pod 0,1%.
M-CR611 jsme zkoušeli - celkem pochopitelně - hlavně jako samostatnou jednotku, ale chvíli také převáděl a zesiloval výstup z OPPO BDP-105D nebo naopak dodával signál pro Normu Revo IPA-70B či Naim Nait XS + Naim FlatCap XS + Naim NAP250. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Premio a Xavian Perla, nějakou dobu též na Fischer&Fischer SN70 a Dynaudio Excite X18. O použité kabeláži a dalších komponentech se dočtete v detailech o redakčních sestavách v pravém sloupci -->.
Na poměrně levný stroj nabízí M-CR611 Melody Media celkem hodně basu, i mohutné lince v "No Sanctuary Here" ("Vinyl Classics Vol. 2" | 2014 | stereoplay) dokázal dodat kulatost a šťavnatost, byť je to bas hebčí, měkčí a klidnější, žádná napružená tětiva s velkou razancí. Bas vás tak nezaplaví, jeho rozmanitost se spíše teprve tak nějak začíná utvářet, ale obecně jsou nejspodnější tóny skladby slušně robustní a slušně čisté, zejména s ohledem na cenu i koncept přístroje.
V podobném duchu Marantz pokračuje i do středního pásma. Hluboký hlas Leonarda Cohena v "By the rivers dark" ("Cabasse La Collection" | 2011 | SONY Music | 88691918262) byl uvolněný, hodně vzdušný a hodně hladký, byť M-CR611 umí vykreslit hudbu s velmi nadstandardními proporcemi, hlas tak byl opravdu veliký. I hlasy vokalistek v pozadí si tak komfortně, laskavě, snadno a lehce plují prostorem, bez dramatu, prostě pohodově a přitom s velice pěknými barvami, uvolněně, netlačí se kupředu, ani se neztrácí v pozadí.
Nejvyšší tóny ve "Wolkenmeere" Beo Brockhausena ("Closer to the music vol. 3" | 2009 | Stockfish | SFR 357.4009.2) podal Marantz s kulatou měkkostí, s až hedvábnou příjemností a velice jemně, neuspěchaně. Laskavé tóny jsou znělé, vlastně až obrovské (M-CR611 proporcemi opravdu nešetří), už rozumně čisté a rozumně oddělené a i když není přednes vysloveně audiofilsky umírněný, jsou to tóny velice hezké, s vnitřní jiskrou.
Dynamická rezerva kompaktního stroje odpovídá jeho cenovce i rozměrům, proporčně velká scéna vás určitě nezavalí energií laviny, na druhou stranu právě velké proporce spíše umírněnější přednes celkem zajímavě vyvažují. Orffova "O Fortuna" ("Carmina Burana" | 1984 | Decca | 411 702-2) vás tak sice neuzemní v poslechovém křesle, ale na druhou stranu něco z její velkoleposti prostě už do prostoru probleskuje a plní ho tou výjimečnou šťavnatostí a bohatostí. Spíše než na výbušnost hraje Marantz na dlouhodobou "pohodlnost", byť barevnou majestátnost hudby už naznačit umí, což je oproti často spíše suše "obyčejnému" zvuku produktů v této třídě příjemné.
M-CR611 není nikterak analytický stroj a není ani nijak dravý, netlačí na pilu a nesnaží se oslňovat množstvím vykreslených detailů. Obecně rozlišení v "Love is the drug" od Roxy Music ("The Best of" | 2001 | Virgin | 7243 8 10395 2 6) odpovídá třídě, nepřekvapí žádnými jemnůstkami, ani nezklame absencí informací. Pravda, možná by hudba mohla být jaksi rytmičtější, ale pokud jde o prokreslení a oddělení jednotlivých hudebních linek, je to ok - absence nějaké přehnaně sebevědomé ambice vyrábět super detailní přednes pak také bude jedním z důvodů, proč vám M-CR611 může hrát potichu i středně nahlas v okolí celý den, aniž by se jeho zvuk zprotivil.
Prostor nahrávek pak Marantz jaksi nafukuje, dělá velkým a dotváří tak, že máte pocit, že hudba je všude okolo vás, že je až nadživotní a není to pocit špatný; není to žádné suché prezentování, naopak je tu spousta barev, spousta hudby, která snadno zaplní i větší místnost a vydere se velká i z objemově menších reprosoustav. Vangelisova "Loosing sleep" ("Voices" | 1995 | Warner Bros | 0630 12786 2) tak rozkvetla a dýchala, možná ne úplně utažená a ukotvená, zato ale všudypřítomná a neskromná. Prostor v pravolevém směru je přehledný a hloubka je spíše tak nějak naznačená.
Velkou výhodou celkového ladění Marantz M-CR611 je rozhodně to, že umí být tolerantní a nekonfliktní bez ohledu na to co posloucháte - Nohavicovu "Dlouhou tenkou strunu" ("Babylon" | 2003 | Columbia | 511011 2) sice odprezentoval s trochu vlažnější energií, ale zato plynule, barevně, sytě a prostě příjemně. A ve stejném duchu je úplně jedno, jestli máte zrovna náladu na grindcore, komorní jazz nebo rozjuchaný popík - všechno bude kultivovaně hladné, barevné a velké.
Marantz M-CR611 je velmi slušně zkonstruovaným all-in-one z nejdostupnějších sfér, kde už lze aspirovat na označení hi-fi. Spousta užitečných funkcí na skromném půdorysu se hodí tam, kde na velkou sestavu není místo. Zvukem pak díky celkové vřelosti, hladkosti, plnosti, sytosti a hlavně velkým proporcím umí být Marantz zábavný celý den a neunavuje. Je to svým způsobem komerční stroj, ale i když nemá kupříkladu strhující rytmiku nebo dynamiku, vejde se v mnoha aspektech do kolonky "hi-fi" a dobře se poslouchá... Hledáte-li tak solidní "malou sestavu", všestranný Marantz by klidně mohl být jejím srdcem.
Kč 16 690,- - oficiální cena
Kč 14 000,- - aktuální dlouhodobá akce
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/.testy-a-recenze/all-in-one-systemy/1384-marantz-m-cr611-melody-media#sigProId363ecc6b21
--- --- --- --- ---
KLADY
+ spoustu funkcí na malém prostoru
+ rychlý, slušně čistý zvuk
+ celková jemnost a muzikálnost
+ proporčně velký zvuk
ZÁPORY
- basy by možná snesly trochu více důrazu
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: BaSys CS | www.marantz-hifi.cz