2017 05 22 TST Marantz M CR611 1

Kompaktní all-in-one systémy Marantz Melody sice už pár let na trhu jsou, relativně čerstvá ale je nová generace s číselným označením 611. Jde o klasický přístroj typu vše v jednom, určený pro ty, kteří vyžadují pěkný vzhled a jednoduchost soužití za nepříliš dramatickou cenu.

M-CR611 má téměř čtvercový půdorys (který můžete mít v černé, černobílé a stříbrné) a ani na výšku není nijak dramaticky velký - s rozměry 29,2 x 11,1 x 30,5 cm (š x v x h) a váhou 3,4 kg se snadno složí kamkoliv, ploché tělo s vyleštěnými a lehce vypouklými bočnicemi působí jednoduše a celkem elegantně.

2017 05 22 TST Marantz M CR611 2

Čelní panel musí směstnat všechny zásadní prvky, takže je na něm poměrně plno. V centru dění je na podsvíceném panelu s regulovatelným jasem jednak mechanika, jednak víceřádkový, výtečně čitelný displej, pod nímž je ještě spínací tlačítko a sluchátkový výstup.

Většina ovládání na přístroji je sdružena do dvou kruhových prvků, vpravo jsou základní pokyny pro ovládání přehrávání, vlevo pak tlačítka pro pohyb v nabídkách - třeba na serveru při streamování. Nakonec je tu ještě USB pro datové paměti a tři menší kulatá tlačítka, dvě pro regulaci hlasitosti a jedno pro výběr vstupu.

Zadní strana je zaplněná prvky ještě více než ta přední - je tu malá napájecí zásuvka, dominují ale rozhodně čtyři páry reproterminálů, protože M-CR611 umí jednak uživit dva páry reprosoustav a jednak jim i nabízí možnost nezávislé regulace hlasitosti pro možnost ozvučení dvou zón.

2017 05 22 TST Marantz M CR611 3

Konektivitu směrem dovnitř zajišťuje Wi-Fi a ethernetová zásuvka pro přístup k síťovým službám a internetovému rádiu, dále pak dvojice digitálních optických konektorů (kupříkladu pro TV) a jeden pár analogových RCA vstupů (třeba pro gramofon). Z přístroje pak jde monofonní signál pro subwoofer a je tu i variabilní analogový výstup pro případ, že byste chtěli třeba použít lepší koncový stupeň. Je tu i možnost připojení DAB / FM antény. Snadnou konektivitu do bezdrátového světa zajišťuje dvojice tlačítek - jedno WPS a druhé iOS. Je tu pak i USB konektor pro datové paměti a z neviditelných "konektorů" ještě Bluetooth.

Vestavěná mechanika umí přečíst jak klasická audio CD, tak pálené disky s MP3 a WMA soubory. Po síti pak Marantz zvládne jak internetová rádia pomocí služby vTuner, tak Spotify Connect, v domácí síti pomocí DLNA pak streamuje PCM až 24 - 192 a DSD až 2,8 MHz, pro DSD, FLAC a WAV soubory zvládá přehrávání bez mezer.

V nastavení lze změnit mimo jiné i barvu podsvícení okolí displeje (tedy ty svislé boky centrálního panelu), případně lze nastavit přístroj i jako budík, jsou tu též zvukové korekce pro basy, výšky a symetrii kanálů.

2017 05 22 TST Marantz M CR611 4

M-CR611 nabízí 60 W výstupního výkonu na kanál za pomoci digitálních modulů, pracuje ve frekvenčním rozsahu 5 - 22 000 Hz s odstupem signálu a šumu na úrovni 90 dB při maximálním celkovém harmonickém zkreslení pod 0,1%.

M-CR611 jsme zkoušeli - celkem pochopitelně - hlavně jako samostatnou jednotku, ale chvíli také převáděl a zesiloval výstup z OPPO BDP-105D nebo naopak dodával signál pro Normu Revo IPA-70B či Naim Nait XS + Naim FlatCap XS + Naim NAP250. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Premio a Xavian Perla, nějakou dobu též na Fischer&Fischer SN70 a Dynaudio Excite X18. O použité kabeláži a dalších komponentech se dočtete v detailech o redakčních sestavách v pravém sloupci -->.

Na poměrně levný stroj nabízí M-CR611 Melody Media celkem hodně basu, i mohutné lince v "No Sanctuary Here" ("Vinyl Classics Vol. 2" | 2014 | stereoplay) dokázal dodat kulatost a šťavnatost, byť je to bas hebčí, měkčí a klidnější, žádná napružená tětiva s velkou razancí. Bas vás tak nezaplaví, jeho rozmanitost se spíše teprve tak nějak začíná utvářet, ale obecně jsou nejspodnější tóny skladby slušně robustní a slušně čisté, zejména s ohledem na cenu i koncept přístroje.

2017 05 22 TST Marantz M CR611 5

V podobném duchu Marantz pokračuje i do středního pásma. Hluboký hlas Leonarda Cohena v "By the rivers dark" ("Cabasse La Collection" | 2011 | SONY Music | 88691918262) byl uvolněný, hodně vzdušný a hodně hladký, byť M-CR611 umí vykreslit hudbu s velmi nadstandardními proporcemi, hlas tak byl opravdu veliký. I hlasy vokalistek v pozadí si tak komfortně, laskavě, snadno a lehce plují prostorem, bez dramatu, prostě pohodově a přitom s velice pěknými barvami, uvolněně, netlačí se kupředu, ani se neztrácí v pozadí.

Nejvyšší tóny ve "Wolkenmeere" Beo Brockhausena ("Closer to the music vol. 3" | 2009 | Stockfish | SFR 357.4009.2) podal Marantz s kulatou měkkostí, s až hedvábnou příjemností a velice jemně, neuspěchaně. Laskavé tóny jsou znělé, vlastně až obrovské (M-CR611 proporcemi opravdu nešetří), už rozumně čisté a rozumně oddělené a i když není přednes vysloveně audiofilsky umírněný, jsou to tóny velice hezké, s vnitřní jiskrou.

Dynamická rezerva kompaktního stroje odpovídá jeho cenovce i rozměrům, proporčně velká scéna vás určitě nezavalí energií laviny, na druhou stranu právě velké proporce spíše umírněnější přednes celkem zajímavě vyvažují. Orffova "O Fortuna" ("Carmina Burana" | 1984 | Decca | 411 702-2) vás tak sice neuzemní v poslechovém křesle, ale na druhou stranu něco z její velkoleposti prostě už do prostoru probleskuje a plní ho tou výjimečnou šťavnatostí a bohatostí. Spíše než na výbušnost hraje Marantz na dlouhodobou "pohodlnost", byť barevnou majestátnost hudby už naznačit umí, což je oproti často spíše suše "obyčejnému" zvuku produktů v této třídě příjemné.

2017 05 22 TST Marantz M CR611 6

M-CR611 není nikterak analytický stroj a není ani nijak dravý, netlačí na pilu a nesnaží se oslňovat množstvím vykreslených detailů. Obecně rozlišení v "Love is the drug" od Roxy Music ("The Best of" | 2001 | Virgin | 7243 8 10395 2 6) odpovídá třídě, nepřekvapí žádnými jemnůstkami, ani nezklame absencí informací. Pravda, možná by hudba mohla být jaksi rytmičtější, ale pokud jde o prokreslení a oddělení jednotlivých hudebních linek, je to ok - absence nějaké přehnaně sebevědomé ambice vyrábět super detailní přednes pak také bude jedním z důvodů, proč vám M-CR611 může hrát potichu i středně nahlas v okolí celý den, aniž by se jeho zvuk zprotivil.

Prostor nahrávek pak Marantz jaksi nafukuje, dělá velkým a dotváří tak, že máte pocit, že hudba je všude okolo vás, že je až nadživotní a není to pocit špatný; není to žádné suché prezentování, naopak je tu spousta barev, spousta hudby, která snadno zaplní i větší místnost a vydere se velká i z objemově menších reprosoustav. Vangelisova "Loosing sleep" ("Voices" | 1995 | Warner Bros | 0630 12786 2) tak rozkvetla a dýchala, možná ne úplně utažená a ukotvená, zato ale všudypřítomná a neskromná. Prostor v pravolevém směru je přehledný a hloubka je spíše tak nějak naznačená.

Velkou výhodou celkového ladění Marantz M-CR611 je rozhodně to, že umí být tolerantní a nekonfliktní bez ohledu na to co posloucháte - Nohavicovu "Dlouhou tenkou strunu" ("Babylon" | 2003 | Columbia | 511011 2) sice odprezentoval s trochu vlažnější energií, ale zato plynule, barevně, sytě a prostě příjemně. A ve stejném duchu je úplně jedno, jestli máte zrovna náladu na grindcore, komorní jazz nebo rozjuchaný popík - všechno bude kultivovaně hladné, barevné a velké.

Marantz M-CR611 je velmi slušně zkonstruovaným all-in-one z nejdostupnějších sfér, kde už lze aspirovat na označení hi-fi. Spousta užitečných funkcí na skromném půdorysu se hodí tam, kde na velkou sestavu není místo. Zvukem pak díky celkové vřelosti, hladkosti, plnosti, sytosti a hlavně velkým proporcím umí být Marantz zábavný celý den a neunavuje. Je to svým způsobem komerční stroj, ale i když nemá kupříkladu strhující rytmiku nebo dynamiku, vejde se v mnoha aspektech do kolonky "hi-fi" a dobře se poslouchá... Hledáte-li tak solidní "malou sestavu", všestranný Marantz by klidně mohl být jejím srdcem.

Kč 16 690,- - oficiální cena

Kč 14 000,- - aktuální dlouhodobá akce

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ spoustu funkcí na malém prostoru

+ rychlý, slušně čistý zvuk

+ celková jemnost a muzikálnost

+ proporčně velký zvuk

ZÁPORY

- basy by možná snesly trochu více důrazu

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.marantz-hifi.cz 

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

  • Clearaudio Innovation Basic & Tracer

    Německá značka Clearaudio vyrábí gramofony, potažmo analogovou techniku pro přehrávání LP už od roku 1978 a to v prostředí na hranici přírodní rezervace Meilwald co by kamenem dohodil na sever…

    16. listopad 2024

    Kategorie: Gramofony a analog Autor: Daniel Březina
  • PMC twenty5.21i (active)

    Řada twenty5i (kde „i“ je „improved“) je po nejnovějších modelech Prodigy základním kamenem domácího portfolia britského výrobce PMC (jako Professional Monitor Company) a tvoří ji dvě dvoupásmové regálovky, pár dvoupásmových…

    14. listopad 2024

    Kategorie: Reprosoustavy regálové Autor: Daniel Březina
  • TelluriumQ Silver Diamond

    V Somertonu v hrabství Somerset na jihozápadě Anglie sídlí malý výrobce různorodé kabeláže TelluriumQ. Aby – podle svých slov – nepředávali výsledky svého výzkumu a vývoje konkurenci, nemluví vlastně o…

    14. listopad 2024

    Kategorie: Kabely reproduktorové Autor: Daniel Březina
  • Lab12 integre4 Mk2

    Řecko možná není nejtradičnějším krajem, kde by se vyrábělo hi-fi, pár značek, kterým se podařilo prorazit do světa tu však i tak najdete. Lab12, dnes už skoro třináctiletý počin Stratose…

    08. listopad 2024

    Kategorie: Zesilovače integrované Autor: Daniel Březina
  • Gauder Akustik Berlina RC 7 MK III Black Edition Diamond

    Nabídka německého výrobce, nesoucí jméno Dr. Rolanda Gaudera, čítá docela dost modelů a je na trhu s trvajícím maximalistickým přístupem už od roku 1997. Ve dvacetitisícovém městečku Renningen v industriální…

    06. listopad 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • EgglestonWorks Emma EVOlution

    Memphis je jedno z amerických „měst hudby“, místo, kde – jak se říká – se zrodil blues a rock’n’roll, přišel tu na svět Elvis a pochází odtud třeba kytary Gibson.…

    06. listopad 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • Monitor Audio Gold 500 6G

    Anglický výrobce Monitor Audio patří mezi ty tradiční, zaměřený je pak spíše na stylová pojetí prémiových reprosoustav, než naprostou purističnost – tedy výrobky s touto značkou jsou hlavně „pro normální…

    06. listopad 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • Lumin P1 Mini

    Firma Pixel Magic z Hong Kongu už přes 20 let vyrábí prémiové mediální přehrávače, oblíbené hlavně v tamních krajích, od roku 2012, kdy vypustila první audiofilský přehrávač kompatibilní s DSD,…

    05. listopad 2024

    Kategorie: Streamery Autor: Daniel Březina
  • Klipsch R-50M

    V Hope v Arkansasu založil Paul W. Klipsch výrobu reprosoustav nesoucí jeho jména a ta dnes sídlí o nějakých 1120 km „vedle“ (v měřítkách USA) v Indianapolis, Indianě. Ale stále…

    04. listopad 2024

    Kategorie: Reprosoustavy regálové Autor: Daniel Březina
  • Canton Reference 3

    Malá hi-fi firma tří kamarádů, kterou založili v roce 1972, se od té doby poněkud rozrostla – klasický příběh úspěšných výrobců, tenhle se ale týká německého Cantonu. Vrcholem nabídky je…

    04. listopad 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina

Malá překvapení každodenního audiofila

Ačkoliv se posuzování audio komponentů bezmála denně (s čestmými výjimkami letních dovolených, kde je naopak pár týdnů reálně ticho a slouží jako "rekalibrace" ušního aparátu) věnuji už nějakých 17 let a poslouchal jsem rád i předtím... Přestože jsem za tu dobu slyšel na 5 000 výrobků všech tříd, kvalit a podob... Bez ohledu na to, že nějaké polovině z toho počtu jsem věnoval hodně času na kompletní recenzi... I tak se tu a tam objeví něco, co překvapí. Jako teď.

Číst dál...

RYCHLÝ DOTAZ

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista