Je 1. máj LÁSKY ČAS - a proto navazujeme na "zaláskované" vydání HUDBA speciál ze 14. února...
...neb dnes slavíme, již ne "na povel" svátek práce, ale lásky čas - díky K.H. Mácho:
A co je většině z nás libší - líbat se (Tradice praví, že na prvního máje by každá dívka měla být políbena pod rozkvetlou třešní. Polibek ten jí zaručí krásu a mládí /když budete v cestě za krásou pokračovat ještě o kousek dál a nebudete si dávat pozor, zajistí(te) ještě větší mládí, vyroste jí "mládí plné bříško" - a to bývá pro HiFi koníček "trochu komplikace"/), nebo "slavit" že musíte zítra do práce. No tak vidíte... jasná třešeň a pak ukázka domácího Hi-Fi systému a hudba... (a pak pozor na tu předchozí závorku).
Pokračujeme tedy v zamilovaných duetech (dnes už "méně klasické" opery), s kterými jsme začali v den "oslav" výročí mučení a pak stětí římského biskupa s léčitelskými schopnostmi (slušní a schopní lidé zřejmě "sštvali" vždy - i 14. února 269 po Kristu) jménem Valentin, tedy "tom druhém" svátku zamilovaných, ale nyní již (další várka) "zamilované duety":
¤ Glen Hansard (irský zpěvák, kytarista, skladatel, frontman a zakladatel folk-rockové skupiny The Frames) & Markéta Irglová (češka co po Irsku a New Yorku dnes hraje zpívá skládá /je teď vdaná paní/ doma na Islandu) a jejich „Falling Slowly“ z "normálního nízkorozpočtového" filmu Once (2007) - IMDb (v zahraničí o fous lepší hodnocení než u nás) Once (2007) | Recenze - Uživatelské | ČSFD.cz který ale stojí za vidění (i poslech Glen Hansard, Marketa Irglova – Once (Music From The Motion Picture) (2019, Transparent, 180 gram, Vinyl) - Discogs ). U prvního videa vydržte do konce, Markétin návrat na pódium a její: "Nezáleží jak vzdálené jsou vaše sny, jsou dosažitelné", stojí za připomenutí. Dnes ale hlavně "zamilované duety" a ten jejich je pod oním OSCARovým záznamem. Pod ním 3tí video je loni zveřejněná - jejich první společná skladba po "-nácti" letech od oscarového megaúspěchu - ostatně i to „The Answer Is Yes“ dnes možná někoho čeká:
¤ Sonny Bono, dle všeho spíš opak toho jaký má muž k ženě (nejen dnes a Na sv. Valentýna (2010) | ČSFD.cz ) být, nicméně pro svou (dodnes) "nepatrně" slavnější (tehdy) manželku Cher napsal (pro jejich první album Sonny & Cher – Look At Us (1965, Monarch Pressing, Vinyl) - Discogs ) duet „I Got You Babe“ a byla z toho zlatá deska a 1. v americkém i kanadském žebříčku. Na 1. místo britského se skladba dostala až v roce 1985 - v cover verzi britské pop-reggae kapely UB40 s americkou zpěvačkou Chrissie Hynde. Zde obě verze:
¤ Cover verze občas nevadí - Robbie Williams & Nicole Kidman (níže Frank & Nancy Sinatra): „Something Stupid“
¤ Když jsme v té hluboké historii, pokud neznáte Absolvent (1967) | ČSFD.cz (první "velký" film Dustina Hoffmana) nevadí (klip co a jak "prozradí"). Titulní píseň tehdy získala Grammy a 1. v žebříčku atd., ale je to hlavně povedená skladba dua Simon (aktustické kytary, zpěv) & Gafrunkel (zpěv, perkuse): „Mrs. Robinson“
¤ Stejný rok a už klasický duet on (Marvin Gaye) a ona (Tammi Terrell). Mladá (ve své době) hezká, talentovaná... zemřela 3 roky poté (ve 24 letech - rakovina). Ani Marvin tu bez ní (nazpívali více duetů) moc dlouho nepobyl, narozen 2. dubna 1939, den před 45 narozeninami na apríla ´84 ho zastřelil - jeho otec. Ale písnička byla hit (i ty další společné byly úspěšné) a snad neurazí ani dnes: „Ain't No Mountain High Enough“
¤ Komentář vynecháváme, kdo nezná... však víte. A takhle "přirozeně", nechť to většině dnes dopadne: „You're The One That I Want“
¤ Jak meteor zazářil (a shořel - zemřel 5 dní po 30tinách) ten "čtvrtý (nejmladší) bratr" od Bee Gees, i když bratři (mu) skládali, produkovali, vlastní kapelu (ze špičkových mj. jazzových hudebníků - to není vtip) postavili / půjčili. Tenhle duetek to dotáhl na úplně nejprodávanější singl roku 1979 - singly byly LP vyprané na moc vysokou teplotu kam se vešly jen dvě skladby (jako zpočátku výroby gramodesek - viz Dánská radiální 9" a 12" s eR navíc | ORTOFON - Hi-Fi Voice - recenze audio-video techniky a chytrého bydlení + čeští bratři Scharfové Vlajková loď připlouvá | GOLDRING - Hi-Fi Voice - recenze audio-video techniky a chytrého bydlení ), asi jako když dnes stáhnete skladbu a jako bonus byste k ní dostali druhou - tehdy byl dar na opačné straně SP. Jak osud miluje černý humor, není až taková výjimka, že původní "hit" z první strany je už dnes "pozapomenut", a ta z druhé strany... což se vlastně trochu týká i skladby "Rest Your Love on Me", původně "doplňkové" v originál verzi Bee Gees. Pak předělaná pro mladšího bratra - na duet dua Andy Gibb & Olivia Newton-John se stal megahitem přezpívaným v mnoha verzích - včetně české (jako bonus 3. video - varianta skladby z dob, kdy to "přezpívané" verze na téhle straně železné opony měly "snazší" - když se tu originály nehrály). Níže dvě verze nejúspějšnější skladby "posledního roku disca" (pálení alb na stadionu v Chicagu je vtipně absurdní realita historie - jsme v rubrice nedávno zmiňovali), která ale dodnes občas někde zazní (schválně všimnete si rozdílu?):
¤ I když vás hudba (filmy) od 60. let působící divy jménem Barbra Streisand nezajímají, její jméno vám asi není neznámé. Co spíš nevíte je název jejího nejúspěšnějšího alba (stejného názvu jako úvodní skladba, která vás čeká ve videu) z roku 1980 (k jejím nejúspěšnějším písním patří další song z alba, který by sem patřil: „Women in Love“, ale to není duet, tam autor Barry Gibb "zpívá jen křoví") titulní skladba: „Guilty“
¤ Tady není co říkat - prostě jen poslouchat - Ella Fitzgerald & Louis Armstrong: „Dream A Little Dream Of Me“
¤ Bylo to super že? Tak ještě jedna - Ella Fitzgerald a Louis Armgstrong: „Cheek To Cheek“
¤ To je láska! Na konci (vrcholné) opery Giuseppe Verdiho AIDA je Radamès odsouzen k pohřbení zaživa / zazdění uvnitř pyramidy. Když se vyrovnává se svým osudem, zjišťuje, že se jeho milovaná Aida (etiopská primcezna / egyptská otrokyně) vplížila, aby sdílela jeho osud. Srdceryvný duet, stvrzující jejich "absolutní" lásku v kterém se loučí (nejprve Francesco Meli & Anna Netrebko; poté Plácido Domingo & Aprile Millo) se světem - árie: „O terra addio“
¤ Určitě neexistuje nikdo kdo by neznal, ale přece jen (sem patří, tak) jí sem dáme - Jennifer Warnes & Bill Medley: „(I've Had) The Time Of My Life“
¤ Byl celý život hvězda, dožil se 96 let, zpíval duety (snad s nejvíc ženami ze všech zpěváků jazzu a popu - což byl jeho "obor") s Amy Winehouse, Barbrou Streisand, Lady Gaga, Arethou Franklin Norah Jones... již "starý pán" Anthony Dominick Benedetto (v této skladbě již přes 90) známý jako Tonny Bennett se "stále mladou" (u dam se věk "naplno" neříká, takže 1.73 x mladší) kanadská jazzová královna posledních dekád Diana Krall - hudbou i textem nadčasovou skladba bratrů Gershwinů: „Love Is Here To Stay“
¤ Petřín a „Láska je láska“ a "historická" česká klasika s geniálním textem (respekt - pozn. redakce) Gabriely Osvaldové, hudba Prince (i když to zkoušel Ondřej Soukup, ale pak to přiznal) si právě dnes zaslouží připomenout a pasuje dokonale (Lucie Bílá & Ilona Csáková):
¤ Prince (pak „TAFKAP“, což byla zkratka pro „The Artist Formerly Known As Prince“ i ta měla zkratku „The Artist“) a tohle nebude duet, ale jeho skladba (která sem jako pocta všem ženám rozhodně patří) a videoklip, které jsou "oslavou každého typu ženy", takže (rodným / celým jménem) Prince Rogers Nelson: „The Most Beautiful Girl In the World“
¤ Ta (výše) na obraze z roku 1852 (od Johna Everetta Millaise) je Ophelie (ze Shakespearova Hamleta), ta ve videu níže Kylie Minogue, která jí v australském duetu s Nickem Cavem (níže) "hraje". Klip je obrazem nahoře inspirován - jak moc se povedlo posuďte sami - u nás "prapodivné" spojení Kylie / Nick i po těch letech stále dobrý: „Where The Wild Roses Grow“ - i tak občas končí "lásky čas"