Přídomek Signature vždy zdobí produkty, na kterých si jejich výrobce zakládá. Velkou tradici má takové pojmenování u britských Bowers & Wilkins, kde se používá pro modely „doladěné“ po nějaké době od uvedení té které řady a upravené nejen technologicky, ale také esteticky díky luxusnějším povrchovým úpravám. Nejnověji se s takovou změnou potkala série 700 S3 a v ní největší regálovky 705 S3 Signature.
Základní koncept zůstal samozřejmě nezměněný, 705 S3 Signature jsou stále středně velké, ostře hranaté a mají charakteristický vysokotónový měnič vyjmutý ze základní ozvučnice na její horní plochu, aby vynikl podlouhlý tubus vlastní pracovní komory Nautilus, vyfrézovaný z jediného kusu hliníku a oddělený od své základny pomocí antivibračního uložení.
Sama hlavní skříň má jemně klenutou přední stěnu, z níž v horní části vyvěrá středobasový měnič, ve stejné výši vzadu najdete bassreflexový nátrubek Flowport s mnoha vzduchové turbulence zklidňujícími dolíčky. Dvě sady hezkých reproduktorových terminálů, inspirovaných vyšší modelovou sérií 800, jsou vyskládány v horizontální lince poblíž spodku ozvučnice.
Krom toho, že 705 S3 Signature od základního provedení poznáte podle modravého laku nebo luxusně působící dýhy datuk pod hlubokým lakem, jsou tu ještě další jemné detaily, jako třeba zlatavé obruby reproduktorů namísto obvyklých stříbřitých.
Co se technologie týká, změna se dotkla „motoru“ středobasu nyní s vyšší účinností, vyměněny byly kondenzátory ve frekvenční výhybce, lehce jiné jsou terminály a také mřížka kryjící tweeter – ta je v provedení Signature propustnější.
Samotné membrány jsou však stejné – na výškách jde o 2,5 cm kopulku z uhlíku, na nižších frekvencích o proprietární tkaný kónus Continuum (jímž B&W už před lety nahradili kevlar) s průměrem 16,5 cm.
Dvoupásmový systém se stran papírových parametrů reálně nijak nezměnil. Frekvenční odezva je 50 – 28 000 Hz (+/- 3 dB), jmenovitá impedance 8 ohm jedním dechem přiznává propad na 3,7 ohm a charakteristická citlivost dosahuje 88 dB / 2,83 V / m.
Ani fyzicky, jak už bylo řečeno, se od svých výchozích vzorů neliší – šířka je 19,2 cm, výška 41,3 cm (nebo 34,5 cm bez těla tweeteru) a hloubka dosahuje 33,7 cm. Váha je středních 10,35 kg na kus.
Hodnocení probíhalo v akusticky upraveném showroomu dovozce, kde se primárně poměřovalo s původní iterací 705 S3 (ale třeba i 702 S3 a 702 S3 Signature). Systémem byl buď HiFi ROSE RS250A nebo McIntosh – MCD600 / C2700 / MC3500 MkII. Propojeno bylo vždy kabely InAkustik AIR.
Když přišlo na basové brnknání v „Gentlemen cambrioleur“ („Dutronc & Dutronc“ | 2022 | Tomdu | 00602445827756), bylo jasně cítit, že 705 S3 Signature jsou odvážnější – jako kdyby spodní frekvence byly artikulované rychleji a zároveň s o špetku větším objemem. Oboje je ovšem spíše drobnost v porovnání s tím, o kolik přesněji interpretují reprosoustavy rozdíly mezi výškami a délkami tónů, bas je prostě o dost propracovanější, jako kdyby středobas dokázal reagovat o hodně přesněji. Stále tu není v největších hloubkách síla, jíž byste otřásali stěnami poslechovky, nicméně rychlost a zároveň uvolněný nadhled posouvají určitě zvuk oproti výchozímu modelu alespoň o třídu.
Podobný dojem samozřejmějšího rozvrstvení je znát též na středním pásmu – tam, kde 705 S3 umístí vokály uskupení The Gesualdo Six v „Ave verum corpus“ Williama Byrda („Mass for five voices“ | 2023 | Hyperion | CDA68416) relativně těsně k sobě, tam jim dá 705 S3 Signature mnohem jistější odstup, díky čemuž jsou samostatnější a lépe čitelné. Přitom novější verze nepůsobí nějak automaticky čistší, jasnější nebo snad analytičtější, je to hlavně větším klidem a samozřejmostí, což by mohlo být způsobeno přesnějším chodem středobasu. Výsledek je každopádně autentičtější.
Jestliže cítíme poměrně výrazný posun v basech a jemnější změnu ve středech, na výškách došlo ke zlepšení možná i nejjednoznačnějšímu. Cinkot činelů v „Mvt. 1, Section 3“ od Henry Threadgill Ensemble („The Other One“ | 2023) byl mnohem méně „štiplavý“, říz ustoupil dík citelně jemnější prezentaci detailů, což dále ústí v pocit přirozenější, čistší tonality. Nejvyšší tóny zní rozhodně o pěkný kousek civilněji, dospěleji a i zde nabyly reprosoustavy nezanedbatelného nadhledu – dalo by se říci, že se charakter posunul od monitorovacího k realisticky netechnickému. Pak že drobnosti jako kondenzátory mají jen malý vliv…
Na první dobrou by se snad zdálo, že intenzivní výlet do bubenického světa Davea Lombarda v „Separation from the Sacred“ („Rites of Percussion“ | 2023 | Lomby Tunes) je dynamičtější a mocnější v podání původní 705 S3, nicméně čím déle posloucháte, tím více si uvědomujete, že jde (v přímém srovnání) spíše o jakousi hřmotnost, než o dynamickou výbušnost. 705 S3 Signature jsou méně nutkavé, to je pravda, ale zcela jasně kontrolovanější, komplexnější, lépe ukazující průběhy tónů, doznívání i rychleji vystřelující rány paliček i důraz kopáku. Přibylo dynamických nuancí a kultivovanosti, ubylo toho, co by snad šlo pojmenovat efektem, byť spolu s tím (jak to bývá vždy, když se reprodukce zpřesňuje) i trochu pocitu těla a váhy.
Tam, kde 705 S3 ukazují na varhanní interpretaci Debussyho „Nocturne, op. 9, no. 2“ v podání Anny Lapwood („Luna“ | 2023 | SONY | 19658831402) hlavně tóny jako takové, tam 705 S3 Signature pocitově rozšíří záběr na celou kostelní loď a zprostředkují krom obdobně působících hlubokých výdechů také jejich podstatně jasnější doznívání v prostoru a ukazují více z celku. I díky tomu se zdá zvuk organizovanější a čitelnější, obrysy konkrétnější, ačkoliv samozřejmě ani novější provedení nedisponuje ani zdaleka plnou vahou pro reprodukci nejnižších oktáv.
Ačkoliv byly obě verze posazené na stejných stojanech a ve stejné výšce a víceméně i vzdálenosti (+/- pár centimetrů), bylo zřejmé, že 705 S3 Signature hudební scénu „La Fiesta“ od Blue Chamber Quartet („First Impressions“ | 2007 | Stockfisch Records | SFR 357.4046.2) staví jaksi výš a dokonce i o něco blíž k posluchači. Drobné změny k lepšímu je cítit – díky všeobecnému zpřesnění – i v čitelnosti, chcete-li v lokalizaci a oddělení nástrojů. Jsou zřetelné, nicméně ne obrovské. Právě spíše sama změna polohy scény je velmi zajímavá. Obecně má stereofonní báze velice solidní pořádek a již také dotek hloubky scény.
„Boris Kerner“ z pera Caroline Show je skladba vystavěná kolem violoncellové linky, doprovázené zvuky neobvyklé hliněné perkusní soupravy (přesněji květináči) v podání I Giardini („The Wheel“ | 2022 | Linn Records | ALPHA881). Ač by šlo jmenovat jisté jednotlivosti, v nichž novější iterace zvukově pokročila, je to zejména celkově energičtější, intenzivnější reprodukce, která se počítá. Jako kdyby reprosoustavy byly mezi vámi a hudbou méně znát, snáze se zaposloucháte a vše je organizovanější, tím i příjemnější.
Provedení regálovek 705 S3 Signature dělá čest svému názvovému dodatku – v Bowers & Wilkins nejen nabídli moc hezká povrchová provedení, ale také v přímém porovnání zřetelnější dospělejší, rychlejší, tím i jasnější a detailnější zvukový projev. Změna dosažená podle slov výrobce vlastně jen jemnými zásahy je dobře slyšitelná a posouvá „monitorový“ výchozí projev k uvolněně transparentnímu a přirozenému. Každopádně toto jemné doladění a poskočení řekněme klidně o třídu výš vás přijde na ne úplně zanedbatelné peníze, to je také fakt.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 35 metrů čtverečních se zakázkovou akustikou s panely Vicoustic.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Je stále vidět, že i 705 S3 Signature má tendenci k bohatšímu projevu na výškách a trochu i na basech, jde nicméně o trošku vyrovnanější projev než u výchozího provedení. Zejména pak na vysokých frekvencích. První energie je patrná v oblasti 40 Hz, kolem 150 – 250 Hz je vidět trochu přidaného důrazu. 705 S3 Signature vlastně nemají úplně vyrovnanou frekvenční odpověď, jde o zjevně záměrně vystavěný charakter.
Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Frekvenční odezva – porovnání verze 705 S3 Signature (červená) a 705 S3 (černá)
Zde je dobře vidět, že subjektivně významně odlišený zvukový projev může být zachycen na frekvenční odpovědi jen jako zdánlivě nepatrné odchylky – další z důkazů, že graf není a nemůže být všeříkajícím zdrojem informací.
Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)
Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Průběh impedance se bezpečně drží nad linií 5 ohm, ladící kmitočet je posazen kolem 42 Hz a pouze v oblasti zhruba 750 Hz je vidět malý náznak rezonance systému, který se však nedá přiřadit k nějakému ovlivnění výsledné charakteristiky. Celkově jsou peaky trochu vyšší a 705 S3 Signature tak budou i po zohlednění elektrické fáze tak nějak průměrnou zátěží pro zesilovače. Zejména v basech však bude třeba solidnosti, stability a nějakého toho výkonu.
CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V
Porovnání výstupu z akcelerometru a klidového stavu ozvučnice
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ +/- ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]
Kč 99 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-regalove/5476-bowers-wilkins-705-s3-signature#sigProId63af8fb852
--- --- --- --- ---
KLADY
+ volnější, svižnější a konkrétnější, než výchozí model
+ krásná povrchová provedení
+ vylepšená transparentnost
+ vesměs „urovnané“ vyladění
ZÁPORY
- příplatek za verzi Signature není malý
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz