Impérium Heinze Lichteneggera je veliké a různorodé, jeho hlavním pilířem je přesto výrobce gramofonů (ale i různorodé elektroniky, doplňků a tak vůbec) Pro-Ject. Tato značka často a výrazně inovuje svou nabídku, takže někdy je až trochu složité vyznat se v desítkách dostupných modelů a jejich variací. Jednou z nejnovějších změn je redesign dostupné řady Debut. Na vyšším konci najdete modely s aktuálně dosti propagovanou plně symetrickou koncepcí, nabídka však začíná s Debut EVO 2.
Jde o kompozici na téma „ten nejklasičtější gramofon Pro-Ject, který si můžete představit“. Základní obdélníkové tělo je k dispozici v lesklých i matných lacích, dokonce i v odvážnějších barvách nebo pravé dýze. V rámci vizuální čistoty jsou mnohé prvky zapuštěné do MDF základny, stojící na trojici středně pružných nožek.
Nahoře tak je vidět jen talíř a raménko, dokonce i spouštěcí kolébka, fungující i pro přepínání rychlostí, se nachází pod spodní hranou. Na zadní hranu se vešly klouby pro držení plexi krytu a modul s cinchovými výstupy a zemnícím kolíkem. No a samozřejmě také otvor pro externí spínaný napájecí zdrojíček. 15 V napájení používá desku plošného spoje, fungující zároveň jako generátor čisté sinusoidy a elektronická kontrola rychlosti.
Stejnosměrný motor je zapuštěný skrze základovou desku v pružném antivibračním obalu, svou sílu přenáší přes plochý řemínek na klasický subtalíř. Přes oboje se pak nasazuje hlavní masa velkého talíře.
Když jsme u toho, talíř standardních rozměrů s váhou 1,7 kg, ocelovou osou a bronzovým ložiskem je vyrobený z hliníku a využívá tlumící kroužek z termoplastu pro potlačení vibrací. Na základě podobného přístupu je vyrobeno také ložisko ramene, obrobené na CNC z hliníkového bloku, úplně stejně, jako je tomu u protizávaží.
Jednodílné raménko je přímé, má délku 8,6 palce a jeho trubička je uhlíková. Systém antiskatingu funguje za pomoci maličkého olůvka na vlasci. Nevelká základna a celý mechanismus zdvihání jsou pak hliníkové.
Nedílnou součástí je také nová přenoska Pick It MM EVO. Už podle tvarů snadno rozeznáte, že pochází z dílen dánského Ortofonu.
V balení je přítomen také phono kabel Connect It Phono E, samozřejmě s adekvátními cinchovými konektory. Polosymetrická (se stíněním připojeným jen na jednom konci) kroucená konstrukce sází na čistou měď.
Výrobce udává hodnoty wow&flutter lepší než +/- 0,16% a rychlostní výkyvy nanejvýš +/- 0,4%. Odstup signálu a šumu má systém přes 68 dB.
Gramofon má šířku 41,5 cm, hloubku 32 cm a bez krytu na výšku naměříte 11,3 cm. Jako celek váží 6 kg.
Úvodní nastavení gramofonu zabralo ani ne 10 minut, vlastně musíte všechno jen seskládat dohromady na správné místo a korektně natočit protizávaží. Všechno je vymyšlené pro snadnost a „blbuvzdornost“, navíc mechanicky vyrobené tak, že to skutečně funguje. Stačí poslouchat pokyny manuálu a i když si následně vše ověříte za pomoci váhy, zrcátka a vůbec obvyklé sady nástrojů, je to ok.
Debut EVO 2 jsme zkoušeli ve standardní sestavě s Grandinote Celio, kdy signál pokračoval do Norma Revo SC-2 LN, Norma Revo PA 160 MR a KEF Blade One Meta. K porovnání byl náš běžný gramofon VPI Scout s přenoskou HANA – o kabelech a dalším příslušenství se dozvíte více v pravém sloupci -->.
Když se rozhýbe basová linka v titulní skladbě desky „Obsession“ jazzového klávesisty Boba Jamese (1986 | Warner Brothers | 925 495-1), je docela příjemné slyšet, že Debut EVO 2 má za dané peníze slušnou jistotu, že nejde o takový ten opatrný, měkký, nekonkrétní „levný“ bas. Samozřejmě, že pocit rozmanitosti a pevnosti ohraničení odpovídá stále spíše dostupnější třídě, nicméně třeba oddělení jednotlivých not reálně vůbec špatné není. Bývala doba a není to tak dávno, kdy obdobný výkon stával klidně dvojnásobek.
Kouřový kontraalt Cassandry Wilson v „Run the voodoo down“ („Traveling Miles“ | 1999 | Blue Note | 7243 8 54123 1 8) byl celkem uhlazený, lehouce víc důrazu se zdálo být na vyšší polohy a zaznamenali jsme také jistou míru „sykavosti“. Nešlo o vysloveně agresivní projev, spíše o poněkud důraznější vyšší část pásma se snahou o prezentnost. Ale samotná celková čitelnost je dobrá, zvuk relativně energičtější, než je běžné a působí všeobecně solidně, opět – zdá se – lépe, než jak bývalo za dané peníze běžným zvykem.
Kovový cinkot činelů v „People ain’t no good“ z živáku „Live from KCRW“ Nicka Cavea (2013 | Kobalt | BS006V) se zdál být vytažený maličko do popředí, ne řezavý, přesto o něco málo výraznější. Spolu s tím jde však ruku v ruce pocit lepší čitelnosti – prostě proto, že výšky zní celkově jasně a v solidním množství. Často u těch nejdostupnějších gramofonů narážíme právě spíše tak trochu na lehký nedostatek výšek, s tím se zde určitě nepotkáte.
Dynamicky se zdála být „Blanc“ francouzského ctitele minimalismu Sylvaina Chauveau („Nocturne Impalpable“ | 2014 | Minority Records | MIN33) docela zvládnutá, ne mohutná nebo dramatická, nicméně snaživě energická. Debut EVO 2 se zvolenou přenoskou „chce hrát“, nevsází na opatrnou kulatou „analogovost“, ale na živější a jasnější projev. Také všeobecná pevnost není vůbec špatná a sahá nad rámec „základní cenovky“.
Skladba „Ianouarios“ Beaty Hlavenkové („Théodóros“ | 2013 | Minority Records | MIN31) není zdánlivě nijak zvlášť komplikovaná, kolem klavíru však zní mnohé jemné dozvuky. Debut EVO 2 nabízí jasnější vyvážení, byť ani tvrdší vyšší polohy nástroje nezní příkře. Projev je v zásadě spíše otevřený, nepřipomíná klasickou „gramofonovou pohodu“, s ohledem na cenu pak má dobré rozlišení a fajn čitelnost.
Prostor „A Love Supreme“ Mahavishnu Orchestra se sólisty Johnem McLaughlinem a Carlosem Santanou („Love / Devotion / Surrender“ | 1973 | CBS | SOPL 200) byl také v pořádku. Nezaznamenali jsme příliš velký náznak nějaké hloubky, rozčlenění jednotlivých linek a nástrojů ovšem působí dobře – nejde o super přesný hologram, má to ovšem opět slušný řád, nejspíše díky analytičtější a jasnější charakteristice, kterou přiřazujeme zejména přenosce.
„Fine Line“ z debutového alba Barryho Gibba („Now Voyager“ | 1984 | Polydor | 823429-1) byla vlastně hezky plynoucí a díky živějšímu charakteru i docela energická, gramofon drží tempo a rychlost, stejně jako udržuje hlavně pevnější a konkrétnější, až „negramofonový“ charakter. Žádná „hezké“ zabarvení nebo akcent na plnotučnost, naopak jasnější a živější styl.
Gramofon Pro-Ject Debut EVO 2 je vizuálně velmi čistý, jednoduše sestavitelný a použitelný, prostě obecně snadno použitelné a po všech stránkách dostupné řešení pro každého, kdo se chce pustit do poslouchání vinylů. Díky přenosce Pick It MM EVO je výsledek docela jasný a působí dobře rozlišený, rozhodně nemá reprodukce záměrně „hezký“ (což v reálu znamená zkreslující) charakter. Za dané peníze poskytuje Debut EVO 2 rozhodně dobrou celkovou kvalitu v „nenáročném balení“.
Kč 17 490,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/gramofony-a-analog/6143-pro-ject-debut-evo-2#sigProId7f815125ff
--- --- --- --- ---
KLADY
+ férová cena
+ velmi snadné nastavení
+ v dané ceně dobré rozlišení i docela konkrétní bas
ZÁPORY
- osazená přenoska má u říznějších momentů lehce „syčivý“ charakter
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: AQ | www.aq.cz