Rotel je znám svou snahou o výrobu přístrojů s maximálním poměrem poctivého výrobního standardu, dobrého zvuku a ceny. Jejich portfolio v současné době zahrnuje hlavně přístroje nižních a středních kategorií s dobrými parametry, dosud ale téměř výhradně soustředili na produkci integrovaných a dělených zesilovačů klasických formátů a CD přehrávačů, dalo by se tedy říci konzervativních produktů. Jenže i k japonským tradicionalistům už dorazil současný intenzivně rostoucí trend digitálně analogového převodu.

Právě proto na sklonku roku 2013 v inovované řadě 15 představili Japonci jako jeden z komponentů také DAC RDD-1580. Od pohledu je jasné, do které stáje tahle tenká placička o výšce 1U, stojící na robustních nožkách, vlastně patří. Nejtypičtějším rysem produktů Rotel řady 15 je poměrně velké spínací tlačítko, obkroužené ostře modře podsvíceným kruhem a vyfrézovaný název firmy. Oba prvky jsou přítomné i na RDD-1580, vzhledem k výšce přístroje 5,5 cm tu vyplňují téměř celý prostor a jsou také tím jediným, co narušuje přísnou geometrickou čistotu. Kromě nízkého profilu už je ale tento Rotel plnohodnotným komponentem s šířkou 43,1 a hloubkou 31,6 cm. I přes svou drobnost váží poměrně slušných 5,1 kg.

Vpředu je vše podřízeno přehlednému ovládání – uprostřed šest tlačítek pro přímou volbu vstupu, vpravo pak droboučké LEDky sytě modré barvy, určující aktivní vstup. V levé části mezi spínacím tlačítkem a IR senzorem najdeme USB vstup, do kterého lze zasunout BlueTooth adaptér, nebo iPod / iPad / iPhone a přehrát z nich všechny rozšířené formáty (AIFF, AAC, WAV, MP3 a WMA), ovšem bez kodeků FLAC a ALAC, což je maličko zvláštní a hlavně „neaudiofilské", navíc vše je omezeno na rozlišení 16 bit / 48 kHz.

Zadní panel je pak vyplněn téměř beze zbytku. Jak je u poctivých výrobků Rotel zvykem, najdeme tu analogové výstupy jak v podobě symetrických XLR, tak nesymetrických RCA. Digitální vstupy jsou pak zastoupeny v dostatečném počtu – dva koxiální, dva optické a jedno asynchronní USB, určené pro počítače, jimž pak Rotel RDD-1580 bude sloužit jako externí zvukové zařízení. Potěšující je možnost zapojit Rotel i do systémů domácí automatizace, ať už to bude sofistikovaně pomocí RS-232, nebo alespoň základně pomocí průchozí elektrické spouště.

Základem zvuku je toroidní trafo, navržen a vyrobené přímo u Rotel. V kondenzátorové bance jsou použity svitkové kondenzátory. Tím nejdůležitějším u D/A převodníku jsou pak samotné čipy (a samozřejmě jejich použití). Rotel RDD-1580 hostí slušný čip Wolfson WM8740, respektive pro každý kanál dokonce jeden v komplementárním zapojení. Díky těmto čipům disponuje Rotel rozlišením až 24 / 192 (přes USB, koaxiální i optický vstup).

Poctivý návrh přístroje zajišťuje i poctivé technické parametry. Pro danou třídu rozhodně nadprůměrný je odstup signálu a šumu, neboli dynamika – dosahuje vynikající hodnoty 128 dB. Pracovní frekvenční rozsah činí 10 – 95 000 Hz v toleranci +/- 3 dB (což je v oblasti elektroniky poměrně volný rozptyl). Celkové harmonické zkreslení udávají v Rotel na sotva slyšitelných 0,004%.

D/A převodník Rotel RDD-1580 jsme měli možnost poslouchat proti konkurentům ASUS Xonar Essence One MUSES (který je přesnější, ale zase méně barevný a muzikální) a Block DAC-100 (ten je zase pro změnu mnohem civilnější, méně rozlišující i méně plný). Všechny tři jsme zkoušeli v sestavách Burmester 101 / 102, soulution 540 / 540 a Naim Nait XS / CD5si. Signálová kabeláž nesla značky Studio Connections a Nordost Tyr 2, ale také Eagle Cable, Monster Cable, KrautWire a QUAD. Reproduktorová kabeláž pak Nordost Tyr 2, ProAc a Naim NAC A5. Pro napájení jsme použili kabel Nordost Valhalla. Zvuk pak vyzařovaly reprosoustavy Harbeth Monitor 30, Xavian Bonbonus, Quadral Ascent 90 LE, Bowers&Wilkins CM10, Klipsch Palladium P-17B, Pioneer S-CN301-LR a hlavně Vivid Audio GIYA G3.

Nebývá to úplně běžné, ale bylo cítit, že RDD-1580 profituje z poctivě symetrické konstrukce své výstupní části a signál, distribuovaný pomocí XLR konektorů působí jistěji, jiskrněji. Pokud to váš systém umožňuje, určitě doporučujeme použít právě symetriku.

Rotel RDD-1580 umí do přednesu vložit spoustu energie, stejně jako jeho stájoví spolubojovníci. Třeba „Come Together" z „Abbey Road" od The Beatles ovládlo prostor razantním, mohutným basem s velkou autoritou. Kopák je kulatý, měkký a energický, nejen bicí, ale i kytary působí velkým, pevným, velmi neuspěchaným, vřelým dojmem. Sice se tak jaksi nedočkáte jiskřící, ostré kytary (byť kovová nabroušenost jí neschází), ale valící se zvuková masa je věru podmanivá a velmi zábavná, byť ne zrovna příkladně nestranná.

To pomáhá téměř jakékoliv reprodukci, do které RDD-1580 vždy trošku otiskne svůj specifický zvukopis. Například takoví Rammstein a jejich „Keine Lust" z disku „Reise, Reise" nepostrádá robustnost a metalový švih, zatímco hlavně ve spodních oblastech je zvuku opravdu požehnaně. Napříč celým pásmem je reprodukce čistá a přehledná, jednotlivé tóny jsou velmi dobře a v klidu artikulované – i tady se projevuje klid, nadhled a neuspěchanost přednesu. Je zvláštní, jak Rotel umí díky přesně odtikávajícímu tempu strhnout i bez pocitu nějaké veliké naléhavosti a tlaku směrem k posluchači, jak to často mají světleji vyvážené přístroje.

Lehce sametovější vyladění obrousí i jakoukoliv ostřeji zaznívající hranu, třeba u houslí v Haydnově „Smyčcovém kvartetu op. 75 #5" v podání Engegardkvartetten. Jejich struny jsou velmi hladké, jemné a rozhodně výborně vykreslené, Rotel umí ve svém velkém, příjemném zvuku uchovat i velmi solidní míru rozlišení, byť dík klidnějším výškám vám detaily netlačí přímo do uší, ale nechává je jen volně splynout. V mohutném zvuku se také skrývá výborná, neutlačovaná dynamika.

Navzdory skutečně dobrému rozlišení (v kontextu své cenové třídy) nepatří v tomto ohledu Rotel k leadrům třídy; kupříkladu Knopflerův hlas v titulní skladbě desky „Privateering" je rozlišený dobře, detailů je dost, aby zněl přirozeně a autenticky, ale cítíte, že v hloubce 24 bitů a 96 kHz se skrývá ještě o něco víc. Na druhou stranu cítíte tu perfektně soudržnou zvukovou matrici a spojitý prostor za tím vokálem, cítíte podmaňující, přesný timing, strhující s neúprosností a energií říčních peřejí – ať se snažíte, jak chcete, do půl minuty prostě hýbete nohou, rukou či hlavou do rytmu.

Pokud by se zdálo, že autorita a důkladnost v celém pásmu může vést k přebujelosti spodních, nejčastěji akusticky problematických frekvencí, můžete být klidní. Rotel se stále drží v mezí, v nichž není objem nepříjemný – třeba v „We can´t say goodbye" z alba „Glad Rag Doll" Diany Krall je díky ladění RDD-1580 skutečně imponující kontrabas. Velký, barevný, dynamicky neošizený a přitom zůstává slyšitelně kočírovaný; ani velký objem se neroztéká mimo meze organizovaného zvuku. Celková nekonfliktnost přednesu pak sluší i jemnému, hedvábnému hlasu se spoustou emocí a barev.

Celkově vzato vám s Rotelem neunikne mnoho detailů, ani když vezmeme v potaz objemnější basy a velmi klidné výšky. Snad právě to stojí za dojmem velikého klidu reprodukce, který je u dnešních, spíše na výšky bohatých a v tomto pásmu maximálně energických přístrojů, poněkud netypický. Springsteenova nádherná klasika „Backstreets" z legendárního alba „Born to Run" tak nabízí skvěle oddělené instrumenty, razantní a pevná bicí i bohatou baskytaru, přesto není dojem koncertní; na to mu schází troška oné průraznosti. Za nás ale rozhodně tuto drobnost vyvažuje celková kompaktnost a soudržnost zvukové scény, zorganizované s velkým nadhledem.

Zvuk Rotel RDD-1580 připomíná trošku lva v pouštním odpoledni po vydatném obědě – je mohutný, plný síly a zároveň klidu, jehož vyrovnanost nemůže narušit vůbec, ale vůbec nic. Hlavním akcentem jeho projevu je jemnost, velikost a uvolněné, klidné tempo. Ať už posloucháte cokoliv od popu, přes rock, metal až po klasickou hudbu, všude zanechá RDD-1580 svou charakteristickou jemnost a vřelost, všem skladbám tak dodá klid a muzikální kouzlo. Nejspíše by se nedalo říct, že zvuk Rotelu je precizně vyrovnaný, ale autenticita mu rozhodně neschází, stejně jako slušné rozlišení a energie. Až na malou drobnost v podobě spínacího knoflíku bez takového toho příjemného odporu je bez diskuse skvělé i výrobní zpracování. Co rozhodně zahřeje audiofilovo srdce, to jsou symetrické výstupní obvody a vůbec celkově poctivá, slušná konstrukce, postavená na ověřených základech a principech. Pokud tenhle Rotel zapojíte k systému, který je sám o sobě měkčí a vřelejší, výsledek možná nebude optimální, ale všude jinde povede jeho charakter (troufáme si říct) ke zpříjemnění výsledného zvuku.

Kč 19 490,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ měkký, klidný, dobře rozlišený zvuk

+ dostatečně široké spektrum konektorů

+ muzikální zvuk umí vykompenzovat případné hrubé hrany

+ velmi pěkné provedení (až na spínací knoflík bez odporu)

ZÁPORY

- nehodí se tak úplně k měkčeji hrajícím systémům

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz 

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista