Rotel je znám svou snahou o výrobu přístrojů s maximálním poměrem poctivého výrobního standardu, dobrého zvuku a ceny. Jejich portfolio v současné době zahrnuje hlavně přístroje nižních a středních kategorií s dobrými parametry, dosud ale téměř výhradně soustředili na produkci integrovaných a dělených zesilovačů klasických formátů a CD přehrávačů, dalo by se tedy říci konzervativních produktů. Jenže i k japonským tradicionalistům už dorazil současný intenzivně rostoucí trend digitálně analogového převodu.
Právě proto na sklonku roku 2013 v inovované řadě 15 představili Japonci jako jeden z komponentů také DAC RDD-1580. Od pohledu je jasné, do které stáje tahle tenká placička o výšce 1U, stojící na robustních nožkách, vlastně patří. Nejtypičtějším rysem produktů Rotel řady 15 je poměrně velké spínací tlačítko, obkroužené ostře modře podsvíceným kruhem a vyfrézovaný název firmy. Oba prvky jsou přítomné i na RDD-1580, vzhledem k výšce přístroje 5,5 cm tu vyplňují téměř celý prostor a jsou také tím jediným, co narušuje přísnou geometrickou čistotu. Kromě nízkého profilu už je ale tento Rotel plnohodnotným komponentem s šířkou 43,1 a hloubkou 31,6 cm. I přes svou drobnost váží poměrně slušných 5,1 kg.
Vpředu je vše podřízeno přehlednému ovládání – uprostřed šest tlačítek pro přímou volbu vstupu, vpravo pak droboučké LEDky sytě modré barvy, určující aktivní vstup. V levé části mezi spínacím tlačítkem a IR senzorem najdeme USB vstup, do kterého lze zasunout BlueTooth adaptér, nebo iPod / iPad / iPhone a přehrát z nich všechny rozšířené formáty (AIFF, AAC, WAV, MP3 a WMA), ovšem bez kodeků FLAC a ALAC, což je maličko zvláštní a hlavně „neaudiofilské", navíc vše je omezeno na rozlišení 16 bit / 48 kHz.
Zadní panel je pak vyplněn téměř beze zbytku. Jak je u poctivých výrobků Rotel zvykem, najdeme tu analogové výstupy jak v podobě symetrických XLR, tak nesymetrických RCA. Digitální vstupy jsou pak zastoupeny v dostatečném počtu – dva koxiální, dva optické a jedno asynchronní USB, určené pro počítače, jimž pak Rotel RDD-1580 bude sloužit jako externí zvukové zařízení. Potěšující je možnost zapojit Rotel i do systémů domácí automatizace, ať už to bude sofistikovaně pomocí RS-232, nebo alespoň základně pomocí průchozí elektrické spouště.
Základem zvuku je toroidní trafo, navržen a vyrobené přímo u Rotel. V kondenzátorové bance jsou použity svitkové kondenzátory. Tím nejdůležitějším u D/A převodníku jsou pak samotné čipy (a samozřejmě jejich použití). Rotel RDD-1580 hostí slušný čip Wolfson WM8740, respektive pro každý kanál dokonce jeden v komplementárním zapojení. Díky těmto čipům disponuje Rotel rozlišením až 24 / 192 (přes USB, koaxiální i optický vstup).
Poctivý návrh přístroje zajišťuje i poctivé technické parametry. Pro danou třídu rozhodně nadprůměrný je odstup signálu a šumu, neboli dynamika – dosahuje vynikající hodnoty 128 dB. Pracovní frekvenční rozsah činí 10 – 95 000 Hz v toleranci +/- 3 dB (což je v oblasti elektroniky poměrně volný rozptyl). Celkové harmonické zkreslení udávají v Rotel na sotva slyšitelných 0,004%.
D/A převodník Rotel RDD-1580 jsme měli možnost poslouchat proti konkurentům ASUS Xonar Essence One MUSES (který je přesnější, ale zase méně barevný a muzikální) a Block DAC-100 (ten je zase pro změnu mnohem civilnější, méně rozlišující i méně plný). Všechny tři jsme zkoušeli v sestavách Burmester 101 / 102, soulution 540 / 540 a Naim Nait XS / CD5si. Signálová kabeláž nesla značky Studio Connections a Nordost Tyr 2, ale také Eagle Cable, Monster Cable, KrautWire a QUAD. Reproduktorová kabeláž pak Nordost Tyr 2, ProAc a Naim NAC A5. Pro napájení jsme použili kabel Nordost Valhalla. Zvuk pak vyzařovaly reprosoustavy Harbeth Monitor 30, Xavian Bonbonus, Quadral Ascent 90 LE, Bowers&Wilkins CM10, Klipsch Palladium P-17B, Pioneer S-CN301-LR a hlavně Vivid Audio GIYA G3.
Nebývá to úplně běžné, ale bylo cítit, že RDD-1580 profituje z poctivě symetrické konstrukce své výstupní části a signál, distribuovaný pomocí XLR konektorů působí jistěji, jiskrněji. Pokud to váš systém umožňuje, určitě doporučujeme použít právě symetriku.
Rotel RDD-1580 umí do přednesu vložit spoustu energie, stejně jako jeho stájoví spolubojovníci. Třeba „Come Together" z „Abbey Road" od The Beatles ovládlo prostor razantním, mohutným basem s velkou autoritou. Kopák je kulatý, měkký a energický, nejen bicí, ale i kytary působí velkým, pevným, velmi neuspěchaným, vřelým dojmem. Sice se tak jaksi nedočkáte jiskřící, ostré kytary (byť kovová nabroušenost jí neschází), ale valící se zvuková masa je věru podmanivá a velmi zábavná, byť ne zrovna příkladně nestranná.
To pomáhá téměř jakékoliv reprodukci, do které RDD-1580 vždy trošku otiskne svůj specifický zvukopis. Například takoví Rammstein a jejich „Keine Lust" z disku „Reise, Reise" nepostrádá robustnost a metalový švih, zatímco hlavně ve spodních oblastech je zvuku opravdu požehnaně. Napříč celým pásmem je reprodukce čistá a přehledná, jednotlivé tóny jsou velmi dobře a v klidu artikulované – i tady se projevuje klid, nadhled a neuspěchanost přednesu. Je zvláštní, jak Rotel umí díky přesně odtikávajícímu tempu strhnout i bez pocitu nějaké veliké naléhavosti a tlaku směrem k posluchači, jak to často mají světleji vyvážené přístroje.
Lehce sametovější vyladění obrousí i jakoukoliv ostřeji zaznívající hranu, třeba u houslí v Haydnově „Smyčcovém kvartetu op. 75 #5" v podání Engegardkvartetten. Jejich struny jsou velmi hladké, jemné a rozhodně výborně vykreslené, Rotel umí ve svém velkém, příjemném zvuku uchovat i velmi solidní míru rozlišení, byť dík klidnějším výškám vám detaily netlačí přímo do uší, ale nechává je jen volně splynout. V mohutném zvuku se také skrývá výborná, neutlačovaná dynamika.
Navzdory skutečně dobrému rozlišení (v kontextu své cenové třídy) nepatří v tomto ohledu Rotel k leadrům třídy; kupříkladu Knopflerův hlas v titulní skladbě desky „Privateering" je rozlišený dobře, detailů je dost, aby zněl přirozeně a autenticky, ale cítíte, že v hloubce 24 bitů a 96 kHz se skrývá ještě o něco víc. Na druhou stranu cítíte tu perfektně soudržnou zvukovou matrici a spojitý prostor za tím vokálem, cítíte podmaňující, přesný timing, strhující s neúprosností a energií říčních peřejí – ať se snažíte, jak chcete, do půl minuty prostě hýbete nohou, rukou či hlavou do rytmu.
Pokud by se zdálo, že autorita a důkladnost v celém pásmu může vést k přebujelosti spodních, nejčastěji akusticky problematických frekvencí, můžete být klidní. Rotel se stále drží v mezí, v nichž není objem nepříjemný – třeba v „We can´t say goodbye" z alba „Glad Rag Doll" Diany Krall je díky ladění RDD-1580 skutečně imponující kontrabas. Velký, barevný, dynamicky neošizený a přitom zůstává slyšitelně kočírovaný; ani velký objem se neroztéká mimo meze organizovaného zvuku. Celková nekonfliktnost přednesu pak sluší i jemnému, hedvábnému hlasu se spoustou emocí a barev.
Celkově vzato vám s Rotelem neunikne mnoho detailů, ani když vezmeme v potaz objemnější basy a velmi klidné výšky. Snad právě to stojí za dojmem velikého klidu reprodukce, který je u dnešních, spíše na výšky bohatých a v tomto pásmu maximálně energických přístrojů, poněkud netypický. Springsteenova nádherná klasika „Backstreets" z legendárního alba „Born to Run" tak nabízí skvěle oddělené instrumenty, razantní a pevná bicí i bohatou baskytaru, přesto není dojem koncertní; na to mu schází troška oné průraznosti. Za nás ale rozhodně tuto drobnost vyvažuje celková kompaktnost a soudržnost zvukové scény, zorganizované s velkým nadhledem.
Zvuk Rotel RDD-1580 připomíná trošku lva v pouštním odpoledni po vydatném obědě – je mohutný, plný síly a zároveň klidu, jehož vyrovnanost nemůže narušit vůbec, ale vůbec nic. Hlavním akcentem jeho projevu je jemnost, velikost a uvolněné, klidné tempo. Ať už posloucháte cokoliv od popu, přes rock, metal až po klasickou hudbu, všude zanechá RDD-1580 svou charakteristickou jemnost a vřelost, všem skladbám tak dodá klid a muzikální kouzlo. Nejspíše by se nedalo říct, že zvuk Rotelu je precizně vyrovnaný, ale autenticita mu rozhodně neschází, stejně jako slušné rozlišení a energie. Až na malou drobnost v podobě spínacího knoflíku bez takového toho příjemného odporu je bez diskuse skvělé i výrobní zpracování. Co rozhodně zahřeje audiofilovo srdce, to jsou symetrické výstupní obvody a vůbec celkově poctivá, slušná konstrukce, postavená na ověřených základech a principech. Pokud tenhle Rotel zapojíte k systému, který je sám o sobě měkčí a vřelejší, výsledek možná nebude optimální, ale všude jinde povede jeho charakter (troufáme si říct) ke zpříjemnění výsledného zvuku.
Kč 19 490,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ měkký, klidný, dobře rozlišený zvuk
+ dostatečně široké spektrum konektorů
+ muzikální zvuk umí vykompenzovat případné hrubé hrany
+ velmi pěkné provedení (až na spínací knoflík bez odporu)
ZÁPORY
- nehodí se tak úplně k měkčeji hrajícím systémům
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz