„Koho zajímá, jak zní zesilovač při 500 wattech, když to zní jako blbost při jednom wattu?“ si řekl (dnes 72 letý) Nelson Pass v roce 1998, a vytvořil "kuchyňský projekt" First Watt jako vedlejšák ke svému hlavnímu projektu Pass Labs, a začal zkoumat a vyvíjet neobvyklé nízkovýkonové zesilovače s absolutním důrazem na kvalitu zvuku. Dnes je porftolio značky až nečekaně široké - a čítá 17 modelů.
Malé zesilovače mají oproti „velkému železu“ řadu výhod v tom, že s jednoduchými obvody třídy A lze dosáhnout velmi vysoké kvality pomocí malé nebo žádné zpětné vazby. Dnes sice jeden z nejlepší konstruktérů minulých dekád většinu času tráví na pláži ale z částečného důchodu se občas ozve - naposledy s modelem FIRST WATT SIT-4.
Což je nový (4tý z řady SIT) 10ti wattový stereo koncový zesilovač ve třídě A založený na 400W/30A indukčních tranzistorech Tolkien. Vzhledem k omezenému množství používaných součástek půjde o limitované množství kusů. Ty budou následované mono verzí, která ještě lépe využije kapacity těchto mohutných tranzistorů, nad možnosti toho co zvládne jediné 2kanálové šasi. Delší dobu produkty First Watt nabízel i český prodejce Pass Labs, ale "díru do (českého) světa" (dosti konzervativního českého zákazníka) neudělaly (naše) škoda.
Nejen o First Watt slovy (videem) pána zapojení zesilovačů. jehož výrobky od těchto rozměry malých, ale zvukem sakra zajímavých po obří áčkové monobloky za obří peníze.. (Pass Labs XS300 obr. níže) a pak slovy (písmenky) o SIT-4
SIT-4 je Fist Watt výkonový zesilovač využívající průmyslové statické indukční tranzistory. Předchází mu průlomový SIT-1, 2 a 3 a sleduje jejich technickou filozofii a konstrukci. Důležitým rozdílem v SIT-4 je samotné zařízení SIT. Předchozí tři návrhy využívaly karbid křemíku k výrobě zakázkového vertikálního výkonového Jfet s nízkoimpedančním Drainem, jehož charakter pěkně napodoboval výkonovou triodovou elektronku, ale přímo pracující na proud a napětí, které by poháněly reproduktory bez požadavku na výstupní transformátor. SIT se hodí k vysoce kvalitnímu zvukovému výkonu s velmi jednoduchými obvody třídy A s malou nebo žádnou závislostí na jiných aktivních prvcích obvodu nebo negativní zpětné vazbě. Režim společného zdroje SIT-1 mohl dělat práci obklopený pouze pasivními prvky a SIT-2 vyžadoval pouze předpětí ze zdroje proudu. SIT-3 vylepšil hru s designem Common Drain ovlivněným novým obvodem Pass, MUFF (Mu Follower/Follower). SIT-4 jde ve stopách Common Source, ale zvyšuje hru s průmyslovým SIT. Tranzistory se ziskem SIT-1/2/3 byly dimenzovány na několik ampérů a ztrátový výkon asi 50 wattů. Tento zesilovač používá Tokin THF51s dimenzovaný na 600 voltů, 30 ampérů a 400 wattů. Z praktického hlediska je omezením obvodu SIT-4 velikost chladičů. A tento velký Jfet spravuje šířku pásma 50 megahertzů… Obvod SIT-4 je jednoduchý. Q1 je nový-starý Toshiba 2SK170, který pohání bránu Q2 SIT, jehož výstup je ovlivněn proudovým zdrojem mu-follower Q3. Vlastní obvod je jen o něco složitější.
První prototypy SIT-4 byly bez zpětné vazby a měly hodně 2. harmonické, ale poslechové testy skončily designem který používá 6dB zpětné vazby aby se trochu snížil a zlepšil faktor tlumení viz křivka zkreslení vs výkon na grafu (výše). Vidíte že kde znak 2. harmonické dává přímku pro zkreslení vs výstupní výkon až do 10 wattů, a pak nějaká 3. harmonická začne linii ohýbat s určitou kompresí. Ve skutečnosti můžete poslouchat 40 wattové špičky, než vás začnou bolet uši. Já, sotva kdy potřebuji více než watt, ale vím, že mnoho, ne-li většina audiofilů, chce více výkonu a dynamiky. Opravdu to bylo 12 let SIT zesilovačů? Vypadá to jako včera…
Doporučená cena: 5.000 USD