Pokud se u nějakých výrobků objeví doplněk „Special Edition“, je to často důvod k bezhlavému úprku. Ve velké míře jde totiž jen o navoněný způsob, jak vám z kapsy vytáhnout ještě nějaké peníze. Tak trochu by tomu nasvědčovalo i hrubé vizuální porovnání modelů DC6T a DC6T SE. Naštěstí jsou ale na světě firmy, které neprodávají ve zvláštní edici „rychlé pruhy“ (abychom přirovnali k tradiční praktice automobilového průmyslu), ale skutečně dotáhnout původní koncepci k maximu pod povrchem, bez zbytečných pozlátek. Za svých pět tisíc a čtyři sta korun dostanete tedy od Skotů skutečně něco „special“.
Úspěšný sloupek DC6T se v podobě „Special Edition“ dočkal na první pohled jen drobných změn, přesto působí vizuálně dospěleji, přestože rozměry jsou na milimetr stejné (tedy 95 x 25,6 x 29,2 cm, nezměněný je i vnitřní objem ozvučnice 29,6 litru). O fortelnějším provedení vypovídá přírůstek hmotnosti necelých 1,5 kg. Jde na vrub masivnějším vnitřním výztužím i podstavci, skříň má stále přední stěnu vyrobenu z 18 mm MDF desky, ostatní pak z 15 mm dřevotřískových desek. Bassreflex je stále stejný, umístěný v dolní třetině zadní stěny.
To důležité je však pod povrchem, úpravou prošly jak měniče, tak výhybka. Ačkoliv ta zůstává pro nízké tóny druhého řádu a pro vysoké prvního, výměnou za kvalitnější prošly hlavně kondenzátory, celé zapojení ale bylo mírně upraveno, aby sedělo k novým měničům, byť se nadále o svou práci dělí na kmitočtu 1 700 Hz.
Přestože ani u všech tří reproduktorů se na první pohled vizuálně ani rozměrově nic nezměnilo, všechny byly poupraveny tak, aby si zasloužily přídomek SE. Nejvýraznějším prvkem je zdvojení magnetů, ale svůj vliv má jistě také využití titanového výškového měniče s průměrem 25 mm ve středu Special Edition verze typického skotského DualConcentric měniče. Jak DC měnič, respektive jeho středová sekce, tak basový měnič využívají membrány z papíroviny, jejich průměr činí 150 mm. Oba měniče také využívají masivní cívky s průměrem 44 mm.
Drobné úpravy a dotažení konstrukce ozvučnice i měničů se projevilo na zlepšení technických parametrů. Psaný frekvenční rozsah mají DC6T SE od 30ti do 35 000 Hz (sáhnou si tedy o 4 Hz níže), nominální impedance zůstala na úrovni 8 Ohm, citlivost se pak zvýšila z 89 na 90 dB (2,83 V / m).
Nejnovější inkarnaci Tannoy Revolution DC6T s přídomkem SE jsme poslouchali na Naim UnitiLite a trojici dvoukanálových systémů (které jsme také patřičně promixovali). Jednalo se o Pioneer A-10 + Pioneer PD-10, Pioneer PD-50 + Pioneer A-70 a osvědčené kombinaci Pioneer BDP-LX71 + NAD C370. Kvalitu proudu zajišťoval Xindak XF-2000B, signálové kabely nesly značky QUAD, Eagle Cable a Monster Cable. ProAc Signature Response Black pak vedl signál k reprosoustavám. Pro srovnání byly k dispozici Harbeth Monitor 30.
Když se rozezní „Jive Talkin´“ (Bee Gees | „Greatest“ | Polydor | 1990 | 800 071-2), rytmická preciznost vás donutí usmívat se a poklepávat nohou o podlahu. Samozřejmost a muzikálnost, s níž se do elektrifikovaného materiálu „Special Edition“ pouští, je skutečně nečekaná; zdánlivě minimální technické změny posunuly DC6T SE k dospělejšímu, komplexnějšímu projevu, z nějž dýchá větší nadhled a sebejistota. Basové tóny jsou pevné a razantní, ovšem jen pokud máte zesilovač, který zvládne basáček Tannoy náležitě rozhýbat a kontrolovat. Třeba A-10 od Pioneer na tento úkol nestačil, byť sám o sobě má vyrovnaný poměr pásem. Až u skvělého Pioneer A-70 se basy zklidnily, pročistily a zesílily, ovšem teprve s Naim UnitiLite jejich objem i síla rozkvetly naplno. DC6T SE zahrají středo-výškové pásmo výborně s libovolným zesilovačem, ale pro maximální spokojenost se spodním pásmem jim (a hlavně sobě) dopřejte co nejlepší zesilovací elektroniku.
Na jemných, procítěných nahrávkách se solidní zvukovou kvalitou typu „Georgia on my mind“ (Michael Bublé | „Crazy Love“ | Reprise | 2009 | 9362-49707-7) ovšem oceníte v dané cenové relaci skvostně dotažené podání středů. Fenomenální Bublého práce s hlasivkami přechází do vašeho poslechového prostoru v neméně fenomenální podobě – volnost, lehkost a srozumitelnost, s níž DualConcentric vykresluje precizní frázování, jemné nuance od nádechů až po tiché pobrukování, ta lehkost a sebevědomí jsou skutečně strhující. Tannoy jako kdyby v tu chvíli naprosto zmizely z prostoru a jediným zdrojem zvuku je hlas sám, v úžasně vykresleném prostoru, s reálným objemem i velmi přirozenou barvou. Vokály jsou v podání Revolution DC6T SE skutečně lahůdkové.
Sklony k zábavné, muzikální a přitom přesné reprodukci těchto sloupečků se projevují i u „klasického“ materiálu. Cinkavý úvod legendární „Time“ od Pink Floyd („Dark Side of the Moon“ | MFSL | UDCD 517) je pod velmi dobrou kontrolou, hodiny se rozkládají na široké i poměrně hluboké zvukové scéně, jednotlivé zvuky jsou perfektně oddělené a rozvrstvené. Uvolněný, vzdušný charakter reprodukce pak v kombinaci s onou kontrolou nedovolí kovovým zvukům přejít hranici nepříjemnosti či agresivity ani u hodně vysoké hlasitosti. DualConcentric má také nadprůměrné rozlišení, takže můžete jednotlivé tóny analyzovat dle libosti. Přes klid a nadhled, díky nimž se můžete zaobírat zvukem, ale Tannoy Revolution DC6T SE klade minimálně stejný důraz na rytmus, muzikálnost a radost z poslechu, díky kterým budete cítit potřebu pohybovat se do taktu.
Těmto sloupečkům nejvíce díky nadprůměrnému rozlišení i přesnosti, znatelných hlavně ve středo-výškovém pásmu, sluší hudba s akustickými nástroji – právě u nich oceníte přirozené vyznění, oslazené muzikálním talentem. Je čirou radostí poslouchat soulad nástrojů v Davisově „So What“ („Kind of Blue“ | Columbia | 1997 | CK 64935), přesnost a razance bicích táhne hudbu kupředu, zatímco kov trubky se vám zarývá pod kůži a vzbuzuje měrou vrchovatou to, co chcete – emoce. Stejně tak pevné, razantní piano zní dospěleji, než by se na první pohled u tak malých sloupečků mohlo zdát. Opět je to ale jen za předpokladu, že Revolution DC6T SE dostanou opravdu solidní krmení.
Že Tannoy do těchto sloupků ukryl i víc než solidní dynamické schopnosti (byť až tak štědrý nebyl v oblasti objemu), to ukazuje „The Gunner´s Dream“ (Pink Floyd | „The Final Cut“ | Harvest | 1994 | 7243 8 31242 2 0) – jak bicí souprava, tak Národní filharmonici s Michaelem Kamenem za taktovkou zní dramaticky, energicky. Dokonce i exploze vprostřed skladby není jen pouhou plochou informací, ale hutným zvukem – i když z fyzikálních příčin vám rozhodně nevysklí okna, ani nerozechvěje vnitřnosti v břiše. Velmi příjemně ale zní i exaltované smyčce, které při vyšších hlasitostech přimějí vaše chloupky k pozoru.
Tannoy Revolution DC6T se ve Special Edition dočkaly krůčku směrem k dospělosti. Přestože po technické stránce bylo provedeno relativně málo změn, těch několik tisíc korun příplatku oproti starší verzi je za neviditelný, ale o to slyšitelnější přínos skutečně „nic“. Tannoy v kategorii sloupků kolem 35ti tisíc nabízí v tomto modelu jeden z nejmuzikálnějších, nejzábavnějších a nejdetailněji hrajících modelů, který si navíc s až nečekanou přirozeností a nadhledem rychle získá vaše uši. Revolution DC6T SE nejsou dokonalé, jsou například náročné na kvalitu a energii připojeného zesilovače, díky své čistotě a transparentnosti si také budete muset dát pozor na jeho charakter (respektive na to, aby vám vyhovoval, protože tyhle Tannoy toho moc nezamaskují). Navíc ne každému se jistě zavděčí tím, že upřednostňují rozlišení, kontrolu a uvolněnou přirozenost reprodukce před objemem – stadionový zvuk z nich prostě nevyrazíte. Tak či tak jsou ale Revolution DC6T SE za dané peníze pozoruhodnou reprosoustavou a pokud je pro vás tím nejdůležitějším přirozený prostor, barvy a vlastně všechny již zmiňované hodnoty, dejte jim šanci. Zvláště ve speciální edici si totiž zasluhují speciální pozornost.
Kč 36 380,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ skvěle vykreslený prostor
+ uvolněný, klidný a přitom přesný projev
+ na tak malé sloupky dospěle působící zvuk
ZÁPORY
- basy mají trochu menší objem
--- --- --- --- ---
VIZITKA PRODEJCE
Perfect Sound Group
www.perfectsoundgroup.cz - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 272 658 390