Domácí kino je sice na ústupu, ale jsou prostě chvíle, kdy prostorový zvuk přijde vhod. Moderní Blu-ray formát a dobře zpracované filmy totiž leckdy nabízí skutečně fantastickou obrazovou i zvukovou stránku a byla by škoda nevyužít potenciálu naplno. Jenže kdo má nazbyt prostor potřebný pro postavení slušného domácího kina, když si chce jednou za týden pustit film? A komu se chce vymýšlet správné zapojení, hledat vhodný receiver a nastavovat ho, když moderní technologie nabízí výrazně snazší cesty a nedokonalé lidské ucho se jimi nechá snadno obalamutit?
Kdo přišel jako první s myšlenkou soundbaru, to už dnes těžko dohledat. Jisté ale je, že Bowers&Wilkins jako jedni z prvních přišli s myšlenkou skutečně špičkového soundbaru a jejich Panorama se stala hitem. Po nějaké době tu tak máme Panorama novou, s pořadovým číslem 2 a revidovaným exteriérem i interiérem.
Tak jako u první generace, i zde se jedná o masivní soundbar, simulující 5.1 (či spíše možná 5.0) rozvržení domácího kina. Při zavěšování na zeď pozor na nemalou hmotnost 14 kg (závěsný systém je nicméně bytelný a dobře vyřešený), rozměry 1100 x 181 x 125 mm (š x h x v) se hodí ideálně k televizím s úhlopříčkou obrazovky zhruba 42".
Celou viditelnou přední část přístroje zabírá černá krycí mřížka z kovu, narušená přímo uprostřed jen přehledným, poměrně rozměrným displejem (rozsvítí se pouze při pohybu ruky před ním), z něhož se však mnoho informací nedozvíte. Na ten stejně patrně nebude třeba sáhnout, Panorama 2 je vybavena typickým „vajíčkovým" ovladačem, tak jako většina ostatních lifestyle produktů B&W. Kromě černé mřížky tvoří většinu zbylého povrchu nerezové provedení s černým leskem, poměrně efektní povrchová úprava, jejíž jedinou nevýhodou je vysoká citlivost na prach a otisky prstů. Prostředek zadního panelu se závěsnými body a konektorovou „kolébkou" je pak z masivního plastu, stejně jako dozadu namířené bassreflexové otvory Flowport (obdařené u výstupu „krátery" po vzoru golfových míčků, kde tyto prohlubně také optimalizují proudění vzduchu). Pro zájemce o položení Panorama 2 jsou připraveny masivní šroubovací nožičky.
Konektorová kolébka skrývá čtveřici HDMI konektorů (3x vstup, 1x výstup včetně zpětného kanálu pro audio), subwooferový pre-out („oříznutý" na rozsah 12 – 150 Hz) a 3,5mm vstup pro optický digitální nebo klasický analogový jack. Toto je největší změna oproti původní verzi – tam HDMI zcela chybělo, naproti tomu byla k dispozici dvojice analogových RCA a dvojice optických vstupů. Pro účely domácího kina je ale určitě vhodnější výbava nového modelu.
Kouzlo toho soundbaru však není jen v pěkné „tvářičce", to důležité leží uvnitř. Celkem tu najdeme šest zesilovačů, pracujících ve třídě D a krmených digitálním signálovým procesorem – právě díky němu umí být Panorama skutečně dravým soupeřem klasickému běžnému kinu. Ty pohání v součtu devět reproduktorů. Jeden 50W zesilovací modul „pohání" dvojici subwooferů s průměrem mebrán 90 mm, zbylých 5 modulů má výkon poloviční a má na starosti 2x 75mm středový reproduktor, 4x 75mm surroundový reproduktor a proprietární BéWéčkový vysokotónový měnič s hliníkovou membránou, uzavřený v typické „ubývající" ozvučnici typu Nautilus. Velkou výhodou zesilovačů třídy D je typický odběr pouhých 36 Wattů v pracovním režimu. Panorama 2 zvládá také až nečekaný frekvenční rozsah – v toleranci -6 dB si sáhne na hranici 35 Hz a vystoupá pak až na 50 000 Hz.
Basové měniče jsou sice poměrně malé průměrem, ale jejich masivní závěsy umožňují velký výkmit. Šestice středotónových a surroundových měničů zase využívá membrány ze skelného vlákna.
Čipy v Bowers&Wilkins Panorama 2 umí dekódovat všechny potřebné moderní signály – zvukové stopy filmů a koncertů v Dolby Digital, Dolby PLII ani DTS tak přístroj nezaskočí.
Veškeré potřebné funkce budete ovládat pomocí klasického „vajíčka", určeného lifestyle produktům B&W, zde s několika málo funkcemi navíc. Je třeba si trochu zvyknout, u někoho také překonat pocit, že za 50 tisíc by mohla být k dispozici klasická „dálka" – na druhou stranu, originální řešení musí být originální ve všech směrech.
Jedinou reálnou výtkou dané koncepci by mohlo být to, že v B&W přístroj nevybavili nějakou formou automatické kalibrace – zvláště proto, že právě správné načasování odrazů v místnosti tvoří onu prostorovost. Takto je třeba v úvodní nabídce přístroje ručně zvolit vzdálenost poslechového místa, případně také jeho nesymetrii v pravolevém směru, pokud byste soundbar náhodou neumístili přímo před sebou. Nejdůležitější je ale nastavení materiálu okolních stěn. Panorama 2 nabízí tři možné volby s konkrétními příklady pro pravou a levou stěnu (v podstatě by se tyto volby daly popsat jako „velmi odrazivé", „velmi pohltivé" a „běžná zeď"). Nutno dodat, že pokud věnujete dvě minutky vhodnému nastavení, na zvuku se to projeví. V naší poslechové místnosti byl rozdíl naprosto jasný, zvláště proto, že jedna stěna je poměrně výrazně prosklená a druhá zase z velké části zakrytá knihovnou; byť byly obě od Panorama 2 poměrně daleko, nastavení zkonkrétnilo nejen zvuk jako takový, ale hlavně onen pocit prostorovosti.
Kvality Panorama 2 jsme zkoušeli s „domácím" Blu-ray přehrávačem Pioneer BDP-LX71, HDMI kabely dodal Monster Cable, stejně jako optiku. Napájení filtroval Xindak XF-2000B (byť rozdíly s / bez filtru se u digitálních zesilovačů projevovaly na hraně rozlišitelnosti).
Prvním kotoučkem v naší mechanice byl Blu-ray „Constantine", využívající víc než dobře audiovizuální přednosti tohoto formátu. Například jedna z úvodních scén, kdy auto v plné rychlosti narazí do muže, nesoucího Kopí osudu, je opravdovou kakofonií zvuků – tříštění skla, lámání a ohýbání kovů, rachot motoru a vůbec množství mechanický zvuků. Obyčejnější systémy domácího kina to rychle vzdají a veškerou energii věnují prostě rachotu jako celku. Panorama 2 ale příjemně překvapila – můžete s trochou nadsázky sledovat každý kousek rozsypaného skla, „kvíknutí" železa a sykot zvířeného písku. Navíc díky DSP je vše neuvěřitelně přesné a energické, takže při vhodné hlasitosti „jste tam". Než si na takovou míru energie a razance zvyknete, doporučujeme lekavějším povahám nedržet při podobných scénách v ruce tekutiny.
Kvality Bowers&Wilkins Panorama 2 oceníte ale i u komornějších filmů, nejen explozívních akčních kusech. Třeba seriál Tudorovci na Blu-ray je opatřen vynikající kvalitou zvuku, takže třeba plamenné projevy Jindřicha, stejně jako intrikánské šeptání žen okolo něj je vykresleno s naprostou samozřejmostí, jako kdyby se pikle kuly doslova za vašimi zády. Elektronika v Panorama 2 také velkou měrou respektuje tonalitu hlasů a zvuků, takže se můžete ponořit pouze do samého děje, protože vám díky skvělému zvuku neunikne už ani hláska.
Aktivní řešení, lehké membrány a DSP garantují také nezkrotnou dynamiku projevu. Pusťte si Blu-ray 5.1 verzi alba „Mira" od severských Jienat, abyste docenili kouzlo tohoto soundbaru. Jemné, čisté perkuse, pevné a energické basy, to vše v realistickém objemu a s absolutně perfektní kontrolou. Panorama 2 umí prodat i úder do bubínku s celou jeho hloubkou a energií, můžeme sledovat až překvapivě dlouhý dozvuk a rozlišení. Dobrému dojmu pomáhá i rychlost zvuku, máte prostě pocit, že vám hudba běží vstříc a stále se valí do poslechového prostoru.
Snad jen decentnímu zpěvu, jako je ten u 5.1 mixu na SACD „Avalon" od Roxy Music, by snad slušelo o maličko více klidu a pohodové uvolněnosti. Je ale fakt, že Panorama 2 není zaměřena tímto směrem, je tak spíše opravdu obdivuhodné, že i náročnou disciplínu multikanálového audia zvládá na úrovni sestav za pár desítek tisíc.
Kam ale Panorama 2 rozhodně míří, to jsou bombastické scény, oslnění (nebo snad spíše „ohlušení"?) „kino" zvukem – třeba jako u Blu-ray trilogie „Jurský park". Úvodní melodie s probublávajícím basem, energické dupání Tyranosaura nebo třeba křik virtuálních pravěkých otesánků. To všechno jsou příklady velkolepé prezentace, výbušného a tak strhujícího zvuku, že se vám s každým drobným otřesem, s každým zařváním divé zvěře utržené ze řetězu, s každým dalším vykresleným detailem roztáhne úsměv na tváři. Právě u skvostného mixu „Jurského parku" hrozí, že vám vinou výše zmíněného efektu odpadne horní půlka hlavy – je to skutečně paráda.
Bowers&Wilkins Panorama 2 je parádní alternativou ke klasické formě domácího kina. Jakkoliv úplná preciznost prostorového efektu závisí velkou měrou i na tom, kam si soundbar postavíte / pověsíte a na tom, o jaké stěny se zvukové vlny odráží, v rozumných podmínkách dokáže Panorama 2 být skutečným domácím kinem. Prostor, neuvadající příliv energie, pevnost a sebevědomá síla, s níž vás tohle elegantní a s typickou bowersovskou péčí vyrobené řešení bude bavit, zdaleka přesahují první očekávání z útlého těla. Pokud přijmete high endovou cenovku, pokud vám vyhovuje dramatické, energické a hodně autoritativní ladění zvuku a pokud hledáte vysoce stylové řešení pro své filmové zážitky, na kterém vás neurazí ani občasný poslech hudebního materiálu (protože Bowers&Wilkins stále ctí své audiofilské kořeny), pak žádný jiný soundbar na dnešním trhu nenabízí to, co Panorama v druhé inkarnaci. V dané cenové kategorii by určitě mohl být součástí balení i automatizovaný kalibrační systém, když i jinak vyžaduje Panorama 2 jen minimum uživatelské invence. Nicméně i tak jak je, je Bowers&Wilkins Panorama 2 báječným, stylovým a velmi zábavným produktem – jak se říká, „V jednoduchosti je síla".
Kč 51 990,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ elegantní design
+ funkční řešení pro ty, kteří nechtějí mít všude dráty a bedny
+ dostatek HDMI vstupů
+ dobře vyřešené možnosti zavěšení i postavení
ZÁPORY
- chybí plně automatizovaná kalibrace
--- --- --- --- ---
VIZITKA PRODEJCE
Eurostar Ostrava
www.eurostar-ostrava.cz – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 323 606 877