Znáte to, máte rádi dobrý zvuk, ale do obývacího pokoje se prostě hi-fi sestava nevejde nebo nehodí nebo nebude vpuštěna – to podle rodinných a estetických podmínek vašeho domova. Jenže ploché televize, zejména ty dostupnější, často trpí limity ve zvukové kvalitě – na večerní zprávy to patrně přetrpíte, ale jak si s tím užít oblíbený film? Jednoduše – sáhnete po soundbaru, který je prostorově mnohem nenáročnější a zároveň dostupnější, než běžné hi-fi.
Nejnovější přírůstek do soundbarové rodiny značky Yamaha je model YAS-109, který se snaží nabídnout moderní čistotu a eleganci za dobrou cenu.
Tělo soundbaru má typický podlouhlý tvar (89 cm na šířku, 13,1 cm do hloubky a 5,3 cm na výšku při váze 3,4 kg), hrany jsou elegantně zaoblené a pěkný dojem budí také zvolené překrytí celého přístroje šedou látkou s lehce hrubším vzorem. Je to moderní, je to pěkné. Nvadí ani do obou stran se otevírající výdechy basového systému.
Ovládacím prvkem je samozřejmě primárně aplikace Sound Bar Controller nebo dálkové ovládání, ale budete-li chtít, je na horní straně typický proužek dotykových ovládačů.
Na zadní straně najdete v běžných nikách konektory i napájecí zásuvku. Jsou tu dva HDMI (vstup a výstup), je tu LAN konektor (i když preferované bude asi Wi-Fi), je tu optický vstup pro zvuk a USB pro připojení datových pamětí. Cinchový konektor zajišťuje připojení subwooferu. Neviditelný je ještě Bluetooth vstup s aptX kodekem.
Zajímavostí je to, že YAS-109 lze nejen položit na skříňku či poličku pod televizi, ale také díky monážním otvorům zavěsit na zeď při pootočení o 90 stupňů, kdy se horní strana stane stranou přední.
YAS-109 používá k reprodukci celkem šest reproduktorů. Levý i pravý kanál sází na širokopásmové 5,5 cm kónusy, ty doplňuje kopulka tweeteru o průměru 2,5 cm (všechny čtyři vpředu) a bas tvrdí vnitřní kónické membrány o průměru 7,5 cm.
Tomu jsou přizpůsobené i digitální zesilovače – přední reproduktory mají na každý kanál 30 Wattů, subwoofery pak dalších 30 Wattů na kanál, tedy dohromady 120 Wattů.
HDMI konektivita podporuje průchod 4K / 60 Hz, 3D signálu, zvukový procesor si poradí s DTS Virtual:X (podpora Dolby končí u Dolby Digital a Pro Logic II), případně si přepracuje signál v režimech Music, TV, Movie, Sport nebo Games, který každý výrazně mění frekvenční vyvážení.
Přestože YAS-109 nezapadá do firemní multiroom platformy MusicCast, můžete využít streaming své oblíbené hudby ať už jde o soubory nebo třeba Spotify či TIDAL.
V základu nenabízí YAS-109 žádné rozmáchlé basy, nicméně hodně se změní použitím vhodného provozního režimu (třeba Music a TV se liší opravdu jako dva naprosto rozdílné přístroje), takže i brnkající baskytara v Soukupově „Ptáci jsou hloupí“ („Válka barev“ | 1995 | Monitor Records | 660365-2331) se najednou objeví.
Nebo pokud by vám připadalo, že vokální pásmo je poněkud zapadlé (což v základu trochu je, jak ukázala Tracy Chapman ve své „Subcity“ z desky „Crossroads“ (2008 | Warner Music | 8122-79908-9)
), pak stačí aktivovat funkci Clear Voice a proměna je téměř zázračná. Vnitřní procesor správně identifikuje vokální rozsah a dodá mu na energie, ale přitom jej nevytrčí do zbytečného popředí, výsledkem čehož je korektně frekvenční charakteristika.
Je pravda, že režim Music se pak hodí spíše na moderní popové nahrávky, poctivý rock typu „Sea Nature“ (Steve Hillage | „Green“ | 1990 | Virgin | 0777 7 87279 2 7) zněl mnohem lépe v režimu Stereo – tam skutečně Yamaha působí jako kompaktní stereofonní systém. Schopnost vyvolat iluzi, že „to nehraje ze soundbaru“ je překvapivě dobrá.
To mimochodem platí i pro filmy. Vezměte si prostorové efekty moderních Marvelovek kupříkladu – zapněte ten správný režim a Avengers jsou do jisté míry i kolem vás. Výpočetní síla a kvalita algoritmů v moderních zařízeních už se dostala i v relativně nízké cenové relaci na solidní kvalitu. Kompletní domácí kino samozřejmě z jednoznačných důvodů stále nenahradí, ale jako řešení typu „alespoň něco“ je to velmi uspokojivé.
Pokud pak chcete hlubinné efekty, jako třeba při ikonické scéně dupání Tyranosaura v „Jurském parku“, YAS-109 se sice snaží, ale fyzický limit basů tu je cítit. Respektive hloubka pocitově existuje, ale rozklepat okenní tabulky a podlahu se jí nepodaří, tam budete muset zvolit nějaký vhodný subwoofer (což není žádná ostuda pro soundbar). Při méně vyzývavé zátěži v basech ale už Yamaha funguje docela dobře a rozhodně překonává schopnosti běžných televizorů.
Soundbary jsou vlastně kouzelná řešení – když si uvědomíte, kolik technologie, kolik schopností a kolik možností se ukrývá v relativně skladném přístroji, nemůžete nežasnout. Navíc s dnešními řešeními už není soundbar jen náhrada tam, kde se „pravé hi-fi“ nebo „pravé domácí kino“ nevejde, ale jde o kompetentní formu ozvučení televizoru s tím, že pokud si tu a tam budete chtít pustit hudbu, není to problém. Pokud tak hledáte cestu, jak snadno a finančně nenáročně ozvučit svůj plochý televizor s dost pravděpodobně lehce anemickým zvukovým podáním, YAS-109 funguje výtečně, umí až překvapivě imitovat skutečné stereo i skutečný multikanálový poslech a to vše v poslechově atraktivním charakteru (tedy za předpokladu volby některého vhodného provozního režimu). Těžko si od soundbaru přát víc…
Kč 7 590,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/ostatni-z-domaciho-kina/3338-yamaha-yas-109#sigProIdf176fda70d
FOTOGALERIE - APLIKACE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/ostatni-z-domaciho-kina/3338-yamaha-yas-109#sigProId1a324ee695
--- --- --- --- ---
KLADY
+ rozhodně lepší zvuk než poskytuje TV
+ férová cenovka
+ velmi snadné nastavení
+ povedená imitace prostorového zvuku
ZÁPORY
- nemožnost zapojení do multiroom
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: K+B Expert | www.yamaha-hifi.cz