Během pěti prvních dílů seriálu o Roon jsme si řekli, co to vlastně Roon je, jak funguje jeho knihovna, k čemu lze využít DSP, proč se liší od jiných přehrávačů a co všechno k takovému zážitku potřebujete.
Dnes bychom si tak v krátkosti mohli zodpovědět další důležitou otázku, která zní „Jak Roon dokáže ovládat moje zařízení“. Je to otázka zásadní hlavně proto, že Roon, přestože k tomu jeho digitální povaha svádí, není určen pouze pro streamery.
K této myšlence by totiž mohlo svádět to, že řídící jádro Roon je ovládané po síti a samozřejmě nejjednodušeji spolupracuje po ethernetovém nebo Wi-Fi připojení právě s certifikovanými (ale někdy přes AirPlay a podobné protokoly i s necertifikovanými) komponenty.
Nebyl by to však Roon, kdyby ani v tomto ohledu nenabízel flexibilitu – krom popsaného konceptu lze do ekosystému vtěsnat cokoliv, co připojíte fyzicky buď přímo k jádru (lhostejno, zda k některému konektoru firemního řešení Nucleus, nebo ke svému počítači, na němž máte jádro nainstalováno), nebo k jakémukoliv počítači, na němž běží klientská aplikace (nebo chcete-li „přehrávač“). Typicky jde v takových případech o připojení přes USB.
Kromě toho, že lze tímto způsobem ovládat moderní sestavy vybavené streamovací funkcí již od výroby, lze streaming z lokálních i globálních zdrojů vnést i do sestav starších, které tím oživíte a nebudete potřebovat kupovat celý nový streamer – fakticky za hodnotu investice do streameru totiž můžete pořídit doživotní licenci Roon a adekvátní hardware.
Velkou výhodou tohoto konceptu je samozřejmě skutečnost, že můžete prakticky libovolně mixovat komponenty různých výrobců i různého stáří (máte-li kupříkladu několik sestav), budete se muset naučit také pouze jedno jediné ovládací rozhraní, neboť Roon samozřejmě nahradí případné nativní aplikace dodávané s jednotlivými produkty. Jedinou případnou „brzdou“ je absence certifikace Roon u streamerů, u USB nebo třeba u AirPlay je situace o něco „volnější“ a už jsme měli zkušenost i s tím, že i komponenty nezařazené v seznamech kompatibility na webu Roon v tomto systému fungovaly. Není na to pochopitelně žádná garance, šance jsou však solidní. Samozřejmě, že – jelikož jde o „počítačové rozhraní“ – někdy potřeba kupříkladu restart jádra, aby se vše rozfungovalo, ale obtíže jsou většinou minimální.
Z výše uvedeného vyplývá i to, že jelikož Roon umí souběžně ovládat několik zón / sestav, lze si několika jednoduchými kliky zajistit i z velmi nesourodého domácího ozvučení v několika místnostech zajistit multiroomový systém, aniž by ten musel běžet na nějaké centrální platformě jediného výrobce, jak je jinak obvyklé.
Konkrétním příkladem budiž to, že v redakci může hrát rádio v kuchyni na SONOS One SL, v obýváku na Métronome DSC1 / Norma Revo SC-2 LN / Norma Revo PA 160 MR / Xavian Quarta Evoluzione, v dětském pokoji na druhém SONOSu i v pracovně na RME ADI-2 DAC FS / Grandinote Shinai / Fyne Audio F1-5. Když pak přecházíte mezi jednotlivými místnostmi, zvuk nemá nežádoucí zpoždění, synchronizace je výtečná a bezproblémová a ať už chcete mít svou oblíbenou hudbu prostě všude, máte zrovna večírek nebo třeba při úklidu posloucháte rádio, spojení jinak neřešitelné je v Roon otázkou chvilky.
Příště si povíme něco málo o uživatelských profilech, možnosti personalizace a o tom, že se systém učí, aby každému uživateli uměl doporučovat novou hudbu.
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Altei | www.altei.cz