2017 05 31 TST Creek 50P 1

Mike Creek začal budovat své jméno v roce 1982 s vysloveně levným třicetiwattovým modelem CAS4040 za 99 liber, byť zkušenosti získával již o 12 let dříve ve firmě svého otce a poté ve společnosti Wyndsor, což byl výrobce dostupných magnetofonů, gramofonů a dalších analogových zdrojů signálu. Od těch dob je Creek synonymem solidních a poctivých přístrojů za férové ceny.

Tak jak je u malé anglické manufaktury zvykem, obměn v katalogu je poskromnu a když, tak nanejvýše jednou za pár let. I proto ti, kteří znali nabídku firmy před dejme tomu deseti lety nebudou zmateni a uvidí i dnes ve výrobním programu spíše evoluci tehdejších produktů - ostatně Creek sám to možná tak trochu prozrazuje v tom, že jeho elektronika nese v názvu slovo Evolution, ať už se jedná o integrované zesilovače, CD přehrávače nebo koncové stupně (nic jiného ve formě komponentů vlastně firma nevyrábí, D/A převodníky nebo tunery jsou dnes už jen v podobě volitelných modulů).

Komponenty Evolution se pak dělí do dvou řad, ta nižší a levnější je označená číslem 50, ta vyšší 100. Jednoduché, nekomplikované a přímé - ostatně jako samotné produkty Creek.

2017 05 31 TST Creek 50P 2

Koncový stupeń Evolution 50P je elegantní, estetická a velmi skladná krabička - šasi stojí na bytelných nízkých nožkách a jedinou ozdobou je pěkně opracovaný, minimalistický čelní panel, který má vpravo vygravírované označení modelu a vpravo za hlubokou svislou čárou je vizuálně oddělné jednoduché spínací tlačítko s informační diodou a logem výrobce. Jednoduchost sama, ostatně koncový stupeň mnoho prostoru pro další prvky ani ze své podstaty neposkytuje a "měřáky" by zde působily velmi nepatřičně.

Pohled zezadu je adekvátně jednoduchý - na jedné straně je napájecí zásuvka, vedle ní jeden pár robustních reproterminálů, druhý kanál má terminály na opačné straně šasi. Mezi nimi je jeden pár symetrických XLR a jeden pár nesymetrických RCA analogových vstupů, ten aktivní vybíráte stiskem maličkého tlačítka. Opět zcela nekomplikovaný koncept.

Při pohledu dovnitř jste opět svědky dobře organizovaného prostoru, kde mezi kritickými částmi zesilovače zůstává dostatek prostoru, aby se vzájemně co nejméně ovlivňovaly. Je tu velký 200 W toroid a napájecí blok, vstupní obvody jsou odstíněné od výkonových mohutným chladičem (spodní i horní strana zesilovače jsou v tomto místě perforované pro optimální průtok vzduchu).

Ani deska s výkonovým stupněm nepůsobí nijak komplikovaně, je pěkně čistě osazená a vůbec tu vše působí jako dobrá anglická konstruktérská práce. Žádný japonský sci-fi high tech, ale ani žádný šlendrián - prostě hi-fi jak má být.

2017 05 31 TST Creek 50P 3

V těle s celkovou váhou 7,5 kg a rozměry 43 x 6 x 28 cm (š x v x h) ukrývá Evolution 50P bipolární tranzistory Sanken a výkon 55 Wattů na kanál do 8 ohm, respektive 85 Watt do 4 ohm (ve třídě A/B pochopitelně) s tím, že trvale umí dodat pěkných 8,5 A výstupního proudu se špičkou dosahující na 26 A. Zkreslení v pracovním pásmu 20 - 20 000 Hz nepřekračuje 0,005% a odstup signálu a šumu je přes 102 dB. Celková frekvenční odezva s toleranční +/- 2 dB je 10 - 100 000 Hz a rychlost přeběhu 30 V / us. Zesílení pak poskytuje Evolution 50P 33,3 dB, což je opět solidní.

Creek Evolution 50P jsme měil možnost poslechnout si v jihočeském studiu Hifi Home Art ve více než vybrané společnosti - zdrojem signálu byl "kolega" Creek Evolution 100CD, ale také Burmester 102, hlasitost řídil právě buď CD přehrávač Creek (což takto napřímo bez analogové regulace hlasitosti funguje výtečně) nebo Burmester 101. Porovnávalo se s Burmester 101, ale i Burmester 956 a to na KEF Reference 5 a KEF LS50 (s nimiž je to tedy mimořádně lákavá kombinace za rozumnou cenu...). Propojeno bylo kabely Nordost Tyr 2, Nordost Frey 2 a Nordost Heimdall 2.

2017 05 31 TST Creek 50P 4

Když přišlo na basy, velké Reference 5 už Creek 50P neutáhl tak přesvědčivě, jak by si zasloužily (možná šlo ale hlavně o konflikt dojmů z poslechu s Burmester 956), naopak ale z malých KEF LS50 vykouzlil bas až překvapivý - každopádně kontrabas Charlieho Hadena ve "Stairway to the stars" ("When the heart dances" | 2008 | Naim | naimcd112) byl lehce tvrdší, ale pěkně soustředěný, zahuštěný a energický, na danou třídu měl solidní pružnost, každý tón dokázal drnknout jako vypuštěná tětiva a i když má zvuk možná menší váhu, férová rychlost, čistota a utaženost vám to vynahradí. Evolution 50P nicméně bude ideální spíše k menším reprosoustavám, u kontroly vícero "žravějších" basových kotoučků už je mu přeci jen horko.

Vokál Diany Krall ve "Walk on by" ("Quiet Nights" | 2009 | Verve | 0602517981256) pak zesilovač dokázal hezky položit navrch hudby a byť i zde bylo cítit jistou přímost a spíše snahu o konkrétnost a solidnost, než o hebkou kouzelnost, na danou třídu více než dost energie a příjemná autorita umožňují hlas snadno následovat. Objem je dobrý, působí přirozeně, stejně jako proporce a i když tu nejsou myriády detailů a zesilovač se nesnaží vystihovat ty nejmenší nuance, v kontextu své kategorie odvádí Creek výtečnou muzikální práci.

2017 05 31 TST Creek 50P 5

Nejvyšší tóny kovových perkusních nástrojů v "La Ronde Suite" od The Modern Jazz Quartet ("Django" | 2006 | Prestige | 0025218811026) už se v podání Creek dobře rozdělují na jednotlivá ohraničená cinknutí, byť jsou maličko tenčí a možná by mohl být i sytější, byť by asi byly v tu chvíli méně přesné a méně čisté. Rozhodně jim neschází ani razance, takže v dané cenové třídě si určitě ostudu neuříznou. Navíc ani při vyšší hlasitosti nezískávají nepříjemný říz, naopak jsou stále velmi muzikálně příjemné a kultivované.

Pevný zvuk Creek Evolution 50P nabízí i férovou dynamiku, pokud není připojen k přespříliš složitým reprosoustavám, pak rozhodně nad běžnými standardy své třídy. A tak i v Mahlerově "5. symfonii" hrané Českou filharmonií s Václavem Neumannem v čele (1994 | Octavia Records | OVCL-00258) bylo cítit, že Creek toho poměrně dost ustojí a ani dynamické špičky ho nerozhodí z rytmu, pořád zůstává pevný (tedy zejména s LS50 a podobnými, nicméně i s Reference 5 se jakž takž popral, což je při nepoměru "váhových kategorií" rozhodně dobrý výsledek). Hudba měla drajv a šmrnc, byť takový ten absolutní důraz a mohutnou váhu, tu spíše ne. Ale fakt, že při své třídě dokázal solidně řídit komplexní orchestrální skladbu a dodat do ní energii hovoří rozhodně ve prospěch dynamických schopností Evolution 50P.

2017 05 31 TST Creek 50P 6

Slušnou schopnost udržet si v hudbě pořádek předvedl pak tento kompaktní koncáček i v Oldfieldově divokém díle "Amarok" (1990 | Virgin | 0777 7 86941 2 0), kde i při vyšší hlasitosti v chaotických pasážích neztrácel dobrou přehlednost. Reprodukce je lehce napnutá, taková pečlivě kontrolovaná a hlídaná, ale srozumitelná a Evolution 50P již patří do kategorie zesilovačů, které umí rozkrýt jednotlivé vrstvy a dát na obdiv férové množství informací, byť hon za detailem a analytičnost nejsou Creeku vlastní, takže se nesnaží nabízet expresivní podání s vystrčenými jednotlivostmi, ale spíše komplexní celek s dobrou vnitřní organizací a přehledností.

Je fakt, že podání prostoru v "Trapeze" od Marka Ishama ("Blue Sun" | SONY Music | 074646722725) nebylo tak suverénní a tak jasně holografické jako v podání Burmesteru 956 (ale zase si za cenu německého soupeře můžete koupit v skoro 12 koncáků Creek), ale přesto už scéna vystoupila ven z ozvučnic a i když stále je pořád reprosoustavy lehce cítit, je to spojité a opět příjemně přehledné v pravolevém směru s férovou lokalizací.

Titulní skladba alba "Amused to death" Rogera Waterse (1992 | Columbia | 468761 2) byla nekonfliktně muzikální, poslouchá se velmi komfortně a příjemně snad s výjimkou opravdu, opravdu vysokých hlasitostí. Solidní čitelnost, solidní dynamika, solidní čistota, celková kultivovanost, plynulost a fajnový rytmus, to vše se snoubí do takového toho příjemně anglického stylu s nadhledem.

2017 05 31 TST Creek 50P 7

Velmi kompaktní koncový stupeň Creek Evolution 50P představuje více než solidní standard v segmentu zaplatitelného zesílení. Promyšlená a dobře udělaná konstrukce, velmi dobrá kontrola, živý a kultivovaný zvuk s dobrou kontrolou a čitelností se prostě snadno poslouchá a i když velké a složité reprosoustavy potřebují spíše Creek Evolution 100P, tak v adekvátních kategoriích zvládne řídit s klidem v podstatě cokoliv a zejména s KEF LS50 jsme byli vysloveně nadšení živou radostí, s níž se pouští do libovolného hudebního materiálu...

Kč 24 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ za danou cenu příjemně kultivovaný zvuk

+ velmi slušná kontrola na danou třídu

+ citelný impuls a živost

ZÁPORY

- zvuk je trochu těžší, byť energický

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

PRODÁVÁ: Hifi Home Art | www.hifihomeart.cz 

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

  • Technics EAH-AZ80

    Technics lze už pár let považovat za „znovuzrozený“, tedy mající ucelené portfolio – to sestává jak z hi-fi (vlastně až high-end) elektroniky a reprosoustav, ale na druhé straně se pod…

    20. listopad 2024

    Kategorie: Sluchátka Autor: Daniel Březina
  • Fyne Audio F703SP

    Dědictví nezaměnitelných skotských koaxiálních reproduktorů už pár let nese značka Fyne Audio, která tuto technologii nabízí v několika řadách, širokém rozsahu cenovek a také v zajímavých Special Production (čili SP)…

    18. listopad 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • Moon 310LP

    Ačkoliv poslední měsíce „frčí“ u kanadských Moon jejich excelentně zábavná North Collection, přeci jen zůstává nabídce i široké spektrum dalších komponentů. Jedním ze zajímavých segmentů je řádka phono předzesilovačů, mezi…

    18. listopad 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Axxess Forté 3

    Značka Axxess patří do mimořádně širokého, stovky produktů čítajícího portfolia Audio Group Denmark (dítka v oboru známých jmen Larse Kristensena a Michaela Børessena) a jak už její název značí, jde…

    17. listopad 2024

    Kategorie: Zesilovače integrované Autor: Daniel Březina
  • Dr. Feickert Analogue Volare 25

    V německé jihozápadní oblasti Černého lesa na dohled francouzských hranic už mnoho let vyrábí Dr. Christian Feickert gramofony, nějakou tu doprovodnou elektroniku a vůbec věci, které oceňují milovníci vinylů. Posledním…

    16. listopad 2024

    Kategorie: Gramofony a analog Autor: Daniel Březina
  • Clearaudio Innovation Basic & Tracer

    Německá značka Clearaudio vyrábí gramofony, potažmo analogovou techniku pro přehrávání LP už od roku 1978 a to v prostředí na hranici přírodní rezervace Meilwald co by kamenem dohodil na sever…

    16. listopad 2024

    Kategorie: Gramofony a analog Autor: Daniel Březina
  • PMC twenty5.21i (active)

    Řada twenty5i (kde „i“ je „improved“) je po nejnovějších modelech Prodigy základním kamenem domácího portfolia britského výrobce PMC (jako Professional Monitor Company) a tvoří ji dvě dvoupásmové regálovky, pár dvoupásmových…

    14. listopad 2024

    Kategorie: Reprosoustavy regálové Autor: Daniel Březina
  • Wilson Benesch P1.0

    Úplně nejzákladnějším modelem jihoanglické značky Wilson Benesch jsou kompaktní regálovky P1.0 z řady Precision. Ačkoliv mají stále znatelný rukopis, jsou mnohem méně komplikované (vizuálně i technicky) než vyšší série Fibonacci.

    14. listopad 2024

    Kategorie: Reprosoustavy regálové Autor: Daniel Březina
  • TelluriumQ Silver Diamond

    V Somertonu v hrabství Somerset na jihozápadě Anglie sídlí malý výrobce různorodé kabeláže TelluriumQ. Aby – podle svých slov – nepředávali výsledky svého výzkumu a vývoje konkurenci, nemluví vlastně o…

    14. listopad 2024

    Kategorie: Kabely reproduktorové Autor: Daniel Březina
  • AudioSolutions Figaro M2

    Nejprodávanější série litevských AudioSolutions, uvedená v roce 2018, prošla po svém pětiletém životním cyklu vývojem, který se dotkl jak ozvučnic, tak použitých komponentů. Sloupek Figaro M2 má pozici přesně uprostřed…

    10. listopad 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina

Malá překvapení každodenního audiofila

Ačkoliv se posuzování audio komponentů bezmála denně (s čestmými výjimkami letních dovolených, kde je naopak pár týdnů reálně ticho a slouží jako "rekalibrace" ušního aparátu) věnuji už nějakých 17 let a poslouchal jsem rád i předtím... Přestože jsem za tu dobu slyšel na 5 000 výrobků všech tříd, kvalit a podob... Bez ohledu na to, že nějaké polovině z toho počtu jsem věnoval hodně času na kompletní recenzi... I tak se tu a tam objeví něco, co překvapí. Jako teď.

Číst dál...

RYCHLÝ DOTAZ

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista