2017 07 18 TST Elipson Prestige 6B 1

Francouzský Elipson možná nebudí okamžitý dojem dlouhé historie a "velké" značky, přesto se firma zabývá produkcí reprosoustav už více než 50 let, což je doba úctyhodná, navíc úplné základy společnosti sahají až do roku 1938. Už v 60. letech 20. století navíc Elipson vyráběl "koule", tedy reprosoustavy v kulových ozvučnicích, jejichž tradici je věrný dodnes - i to je úctyhodná vůle udržet svou myšlenku a vizi, kterou byste možná u poměrně malé firmy nečekali.

Ačkoliv značka Elipson zažívala své zlaté časy (ostatně podobně jako mnohé další) v 60. a 70. letech, ani dnes nemá firma o produkty a nápady rozhodně nouzi. V jejím katalogu totiž krok "koulí" najdete i gramofony, elektroniku nebo klasicky pojaté reprosoustavy, zejména pak v nové řadě Prestige Facet. I když nové... První generace řady Prestige (ještě bez přídomku Facet) přišla na svět v roce 1975.

Aktuálně jsou v této sérii nabízeny dva regálové a tři sloupové modely. Stojanová reprosoustava 6B je tím nejmenším, co si v této řadě můžete koupit. S rozměry 29,8 x 17,6 x 22,5 cm (v x š x h) a váhou 5,6 kg jsou dobrými kandidáty na snadné umístění téměř kamkoliv.

2017 07 18 TST Elipson Prestige 6B 2

Celkově jsou Prestige Facet 6B velmi pěkné, moderní a hezky navržené i vyrobené - ozvučnice z MDF má zakulacené hrany, díky čemuž působí jemněji, leskle lakovaný čelní panel zase vzbuzuje v kombinaci s pěkným vinylem (s dekorem matného laku nebo dýhy) na zbytku skříně pocit, že jde o elegantní doplněk do interiéru. To ostatně dále podtrhují i okruží obou reproduktorů, kde krom klasického stříbrného rámečku najdete i poměrně široký pás jehlánků pod různými úhly - ty působí jednak jako zajímavá ozdoba, jednak ale fungují i jako plocha, na níž se rozbíjí nežádoucí difrakce.

I pohled zezadu působí jako kdyby šlo o dražší reprosoustavy - bassreflexový nátrubek z pevného plastu v úrovni tweeteru je ještě běžný, ale způsob uchycení bi-wiringových stříbřených reproterminálů na robustním prvku s logem značky působí zajímavě. Těžko říci, zda je v této seříznuté kopuli ukryt nějaký prvek výhybky či má jiné určení.

2017 07 18 TST Elipson Prestige 6B 3

Prestige Facet 6B jsou dvoupásmové, o výšky se stará látková kalota s průměrem 2,5 cm a o zbytek pásma papírový kónus o průměru 14 cm s mohutným fázovým nástavcem. Díky nim malé reprosoustavy umí zahrát od 57 do 25 000 Hz (+/- 3 dB), s citlivostí 90 dB / W / m a jmenovitou impedancí 6 ohm pak patří k těm snáze rozehratelným.

Regálovky Elipson Prestige Facet 6B jsme poslouchali v místnosti dovozce v Ostravě a to na sestavě značně předimeznované, ale na druhou stranu schopné tím pádem vytáhnout z reprosoustav úplně všechno - jako zdroj zde byl dělený SACD přehrávač EMM Labs TX2 / DA2, jako předzesilovač pasivní Bespoke Audio a finální stupeň zesílení zajišťoval stereo konec Audia Strumento No 4. Propojení bylo řešeno kompletně vyššími modely značky Acrolink. Pro srovnání byly k dispozici třeba Estelon X Diamond nebo další modely Elipson.

2017 07 18 TST Elipson Prestige 6B 4

Hlubokých tónů kontrabasu v "No lonely nights" Charlieho Hadena a Michaela Breckera ("American Dreams" | 2002 | Universal Music | 064 096-2) se kompaktní reprosoustavy ujaly s klidem a rozvahou, hloubkou i objemem odpovídá bas rozměrům membrán a ozvučnic, je celkově hebký, kulatý, laskavý a nenásilně hladící, navíc i když je tak kontrabas pocitově maličko v pozadí díky menšímu objemu, tóny mají přiměřenou váhu i k dané třídě slušnou čitelnost. V malém prostoru, kam správně patří, bude i objem dobrý a vřelejší podání zase zajistí klidnější poslech.

I vokální pásmo je pěkně barevné, hladké a sametově hebké, takže třeba hlas Kurta Ellinga v "Undun" ("Nightmoves" | 2007 | Concord Jazz | 0888072302631) vysloveně hladil a laskal. Příjemně plné a znělé podání má takový ten francouzský šmrnc a líbilo se nám i to, že Elipson hrají neostýchavě a umí vykouzlit velký zvuk. Zvuk navíc bohatý, jasný a znělý, dalo by se říci i pěkně "masitý". Není to audiofilsky opatrné podání, naopak je cítit, že zvuk má být vášnivý a jasný, prostě hezký.

2017 07 18 TST Elipson Prestige 6B 5

Podobně i tóny nejvyšší - činel v "In a sentimental mood" Sonnyho Rollinse ("With The Modern Jazz Quartet" | 1988 | Prestige | 00025218111126) byl trochu kulatější, ale barevný, sytý a vibrafon pak zvonivý a jasně zněle kovový. Nečekejte extrémně dlouhý dozvuk, přednes je však už dobře separovaný, čitelný a není díky svému vyladění nikdy ostrý či nepříjemný.

I když se nebudete trápit ani při poslechu kusů jako je Dvořákova "Novosvětská" v podání Václava Neumanna a České filharmonie (1994 | Denon | CO-78828), je znát, že malé reprosoustavy jsou mnohem více doma ve světě komornější hudby. Dynamika není špatná, jakkoliv je tu přeci jen menší důraz. U komornějších žánrů je všechno v pohodě, ale u dynamicky náročnějších kusů tu limity jsou - nicméně s ohledem na cenou kategorii jsou zanedbatelné.

2017 07 18 TST Elipson Prestige 6B 8

"Bang Bang Bang" od Tracy Chapman zabalily Elipson Prestige Facet 6B do hezkého, hebkého a klidného kabátku s pěkně znělým hlasem a spoustou barev, s vysloveně pěkně drnčivými strunami akustické kytary a celkově uklidněným, uhlazeným přednesem. Nejsou to studiové monitory a nemají zvuk exhibující myriádami detailů, co má být, to uslyšíte bez tlaku, shonu nebo násilí. Elispon jsou heboučké a něžné jako vánek, jen si tak plynou.

Podání prostoru je rozumné, férové pro danou cenou třídu, ne sice holografické, ale proporčně příjemně velké a díky celkově klidnému, vstřícně vřelému přednesu není problém se v nahrávce orientovat - Elispon zahrály "Don´t say a word" od Phantom Limb ("Phantom Limb | 2009 | Naim | naimcd120) bez stresu, spíše větší co do rozměrů a spíše s důrazem na pravolevou organizaci.

2017 07 18 TST Elipson Prestige 6B 9

Elispon jsou zjevně laděné k jedinému - poskytnout univerzální, příjemnou, vřelou a klidnou poslechovou zkušenost s francouzským šarmem, což se jim daří. I divoká "Dig, Lazarus, Dig!!!" ze stejnojmenné desky Nicka Cavea (2008 | Mute | CDSTUMM277) vyzněla spořádaně, bezkonfliktně a snadno poslouchatelná. Možná se vám z hudebního dramatu nepodlomí kolena, ale určitě vás ani vyšší hlasitost nepořeže v uších.

Elipson Prestige Facet 6B jsou moc pěkné malé Francouzky. Šarmantní, veselé, hezky stavěné, s "tvářičkou" radost podívat a rozdávající radost za každé situace. Příjemně se poslouchají a i když jsou spíše zakulacené, měkké a uvolněně poklidné a trochu bohémsky barevné, je to jistojistě lepší, než kdyby byly nudné, prudérní či dokonce nijaké. Jejich zvuk není vysloveně audiofilský, ale pokud hledáte solidní dostupný hi-fi zvuk s univerzálním šmrncem, jsou 6B sexy svým vlastním zajímavým způsobem.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 30 metrů čtverečních a nadstandardním zatlumením (koberce, akustické prvky Artnovion,...). Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny co nejdále od stěn to bylo možné.

2017 07 18 TST Elipson Prestige 6B m1

Jakkoliv nejsou Prestige Facet 6B vysloveně referenční, v pásmu +/- 4 dB se v klidu vejdou do rozsahu 55 - 20 000 Hz, což je v dané cenové třídě výtečné. Je tu vidět trošičku důraznější nejhlubší pásmo a lehce vyšší energie na výškách, ovšem nic, co by neodpovídalo "hezkému" zvuku Elipsonů.

2017 07 18 TST Elipson Prestige 6B m2

Impedanční křivka (červená) klesá na zhruba 200 Hz na 4 ohmy, ale ne níž, byť spolu s trochu výraznějším rozkmitem elektrické fáze nedají svůj bas Elipson úplně lehce.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 10 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ atraktivní cena

+ bohatý zvuk

+ zajímavá moderní estetika

+ celkově příjemný charakter

ZÁPORY

- mají svůj zvuk, na který musíte přistoupit

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Tykon | www.tykon.cz 

XAVIAN Integrale

Perfect Sound Group

RDacoustic EVO-3 antirezonanční podložky

Akce BW 600 S3

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

  • RDacoustic EVO-3

    Rožnovská firmička RDacoustic před lety začínala jako výrobce originálních reprosoustav s širokopásmovými měniči. Od té doby nejen, že uplynulo hodně vody, ale také se do jejího katalogu postupně propracovaly mimo…

    18. březen 2025

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • IsoTek V5 Syncro Uni 16

    Audofilovo potěšení může omezit a ztrpčit mnohé, mezi jinými také stejnosměrná složka v napájecím proudu, která sytí toroidní transformátory a nutí je nehezky mechanicky vrnět, v některých případech může dojít…

    17. březen 2025

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • Heco Direkt Premium

    Němečtí Heco jsou výrobci primárně zaplatitelných reprosoustav konvenčního střihu (samozřejmě s trochou vlastního rukopisu). Mezi nimi je však i model v dnešním světě velmi netypicky pojatý – Direkt Premium. Vyznačuje…

    16. březen 2025

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • Morel Avyra 622

    Izraelské Morel čtenář zná patrně hlavně jako výrobce měničů. Krom jejich široké nabídky má ale také řešení pro ozvučení automobilů, lifestyle bezdrátové reproduktory, všemožné vestavby a krom toho i tři…

    16. březen 2025

    Kategorie: Reprosoustavy regálové Autor: Daniel Březina
  • ELAC Debut ConneX DCB41

    Malé regálovky Debut ConneX DCB41 jsou odpovědí německých ELAC na poptávku po kompaktních, kompletních řešeních pro „lepší zvuk“, kdy stačí přidat nějaký zdroj signálu (protože zrovna tento model nemá vestavěné…

    13. březen 2025

    Kategorie: All-in-one systémy Autor: Daniel Březina
  • iFi DC Blocker+

    Kromě mimořádně širokého spektra kompaktních převodníků a sluchátkových řešení se anglická značka iFi specializuje na všemožné příslušenství. Ať už jsou to kablíky, přechodky a rozbočky, ale i řádka filtračních komponentů,…

    10. březen 2025

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • RIHA Mikro S Plus (2024)

    Plzeňský výrobce audio techniky Filip Říha umí nabídnout širokou řádku zesilovačů integrovaných i dělených, stejně tak překvapivě hodně řad reprosoustav, zahrnujících úctyhodné množství modelů. Portfolio zůstává již relativně dlouho konstantní,…

    07. březen 2025

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • EverSolo DMP-A6 Gen 2

    Když se před ne zas tak dlouhou dobou na trhu objevily dostupné streamery DMP-A6 od malého čínského draka EverSolo, bylo to takové drobné zjevení, drtící konkurenci i z vyšších cenových…

    05. březen 2025

    Kategorie: Streamery Autor: Daniel Březina
  • Accuphase A-300

    Japonský Accuphase má jméno, které zvoní a září historií high-endu skoro stejně intenzivně, jako jejich nezaměnitelné čelní panely zlatavě šampaňského nádechu. Bavíme-li se pak o elektronice z vrchních pater jejich…

    03. březen 2025

    Kategorie: Zesilovače výkonové Autor: Daniel Březina
  • Nordost Red Dawn 3

    Poslední roky se americký kabelový specialista Nordost držel lehce při zemi co se týká inovací své nabídky, kde se soustředil hlavně na doplňkový sortiment, jako je ethernetový switch, lineární napájecí…

    03. březen 2025

    Kategorie: Kabely reproduktorové Autor: Daniel Březina

Jak jsem si hrál s Dirac Live

Jednou z posledních aktualizací redakčních sestav se stal koncem minulého roku NODE (Gen 4) s vidinou toho, že přijde upgrade, jehož součástí bude Dirac Live – jeden z těch nejpokročilejších systémů na kompenzaci (téměř bez výjimky nedokonalé) akustiky poslechové místnosti. NODE (Gen 4) dlí v nearfield sestavě spolu s Musical Fidelity M8xi a Fyne Audio F1-5, stojícími na IsoAcoustic stojanech přímo na pracovním stole. Stream vstupuje přes Paul Pang Quad Switch a proud filtruje IsoTek V5 Titan. Vše na kabelech ZenSati Authentica.

Číst dál...

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista