Řecká značka Tsakiridis Devices je malou rodinnou firmou, sídlí v Aténách nedaleko Akropole a hned v první větě na jejich webových stránkách se dočtete, že jejich cílem je vyrábět zaplatitelný high-end. Ačkoliv jste o nich dost možná ještě neslyšeli, existují a své výrobky konstruují už od roku 1987 a od té doby až dodnes výhradně v Řecku a výhradně ručně a to za použití velké části vlastních součástek.
Krom dělených i integrovaných zesilovačů jsou v nabídce firmy také filtry napájení - je tu poměrně velká lišta, oddělovací trafo a velká "pračka". Právě prostřední zmíněné řešení je velmi zajímavé díky své - na dané parametry a provedení - nízké ceně.
Filtr Athina Plus není nikterak velký (výrobce konkrétní rozměry neuvádí a my jej nepřeměřovali), přesto je cítit jeho robustní konstrukce. Hezký hliníkový čelní panel nabízí jen logo výrobce a stavovou diodu, na přední části jsou dva kolébkové spínače (pro plnou funkci musí být spuštěné oba), za nimi ve čtvercovém okénku rafička ukazuje aktuální napětí a v zadní části ční do výše kryt transformátoru. Vše je jednoduše, ale pěkně a důvěryhodně udělané a je vidět, že cílem tu není opulentní design, ale funkcionalita.
Nenechte se ale zmýlit - třeba odvětrávací otvory krytu trafa mají tvar názvu firmy i s logem a řemeslná kvalita výrobku rozhodně neschází. Hned za transformátorem se nachází dvojice výstupních zásuvek, jedna je označená černě a jedna červeně; my jsme primárně používali červenou, která nabízí 2 500 Wattů filtrovaného výkonu, černá vede napájení ještě před transformátor a proto dává "pouze" 800 Wattů. Rozdíl mezi nimi není v běžných podmínkách nikterak dramatický. Na zadní straně je pak přívodní zásuvka a pojistka.
Maximální výstupní výkon oddělovacího transformátoru je 800 Wattů, takže musíte myslet na to, že výkonné monobloky sem nepatří a i výrobce uvádí, že jde hlavně o zařízení pro zdroje signálu. Transformátory si firma navíjí vlastní pěkně postaru a ručně "doma" v Aténách. Síťový filtr je symetrický a je v něm též účinná ochrana proti přepětí. Proud vyhlazují polypropylenové filtrační kondenzátory a všechny odpory mají kovovou vrstvu.
Filtr Tsakiridis Athina Plus jsme zkoušeli v mnoha kombinacích a poctivě s každým (vhodným) komponentem, který v redakci máme (viz seznam v pravém sloupci --->). Dokonce i před oběma filtry IsoTek a i tam byl efekt jasně slyšitelný. Stejně tak nebyl problém, že by za transformátorem zvuk působil měkce, tedy že by byla zesilovačům ukradena dynamika a impuls.
Trochu divokou basovou nálož ve "Whell of fortune" z Zimmerova soundtracku pro "Piráty z Karibiku - Truhlu mrtvého muže" (2006 | Walt Disney) filtr rozhodně usadil na zem - efekt to nebyl revoluční a dramatický, ale určitě slyšitelný, jakkoliv konkrétní míra (jako vždy u napájení) souvisí vždy s kvalitou proudu od jističů dále. V našem prostředí nicméně došlo k jasnému zlepšení a i jinak velmi pevná Norma Revo IPA-70B dostala ještě další dávku kontroly, takže když přišlo na charakteristický motiv, byla lépe cítit hloubka, důraz a váha nejhlubších tónů smyčcové sekce; dalo by se říct, že hřmění kontrabasů bylo také plnější a hutnější.
U vokálu Toma Jonese v "Did Trouble Me" ("Praise & Blame" | 2010 | Island Records) bylo cítit, jak přítomnost filtrace hlas pevněji zafixovala a šum ustoupil hlouběji do pozadí, takže vše bylo jasnější a jaksi přítomnější, vytaženější kupředu. Samotný charakter reprodukce se nemění, Tsakiridis Athina Plus prostě jen nechává přístroje vyznít zřetelněji.
Stejný pocit usazení provázel i zvuk činelu v "Crying" od Jamese Blood Ulmera ("Live at the Bayerischer Hof" | 1994 | In+Out Records). Ne že by snad rázem přiskočila do zvuku obří porce detailů nebo se objevilo něco nového, ale tak trochu jako když zvuk oprášíte - vše je najednou jasnější, barevnější a konkrétnější, ne o mnoho, ale dostatečně důrazně, abyste měli pocit, že si své nahrávky chcete poslechnout znovu a abyste si snadno na nový standard zvykli. U činelů v této skladbě navíc přibyl i pocitově objem, jako kdyby nástroj byl snímán více zblízka nebo snad byl větší.
Rozdíly v dynamice mohutných bubnů v "Earth Drums" od He Xun-Tian ("Paramita" | 2002 | Wind Music) byly na testovacích sestavách velmi malé; rozhodně je překonal výraznější rozdíl v kontrole a celkové čistotě a jistotě reprodukce. Neměli jsme při žádné příležitosti pocit, že by u integrovaných zesilovačů filtr nestíhal, snad jen když byl předřazen IsoTek EVO3 Solus a živil najednou OPPO BDP-105D, Naim Nait XS, jeho zdroj Naim FlatCap XS a koncový stupeň Naim NAP250 a televizi k tomu, bylo cítit, že to už není ono a transformátor je ve špičkách při hlasité reprodukci na pokraji možností. Běžný integrovaný zesilovač zvládne ale s přehledem i ve špičkách, aniž by mu nějak omezil dynamiku.
Co se týká rozlišení, tak jsme také neměli pocit, že by u "My Right Eye" Laurie Anderson ("Homeland" | 2010 | Nonesuch) najednou odkudsi cosi přibylo, ale díky jasně ustoupivšímu šumu a tedy tiššímu signálovému pozadí byly informace v hudbě jasnější, bližší a snáze přístupné, což v celku zprvu působí právě dojmem, že je reprodukce detailnější, byť je v praxi hlavně "blíž". Je ale pravda, že artikulace kratičkých syntetických zvuků v pozadí byla jistější a pevnější.
V podání prostoru se nám také podařilo najít jen relativně subtilní rozdíly, byť i zde platí, že čitelnost prostorové scény co do šířky i hloubky, ale zejména v lokalizaci těží z lepší obecné zřetelnosti reprodukce. V Pennově "Coal" ("Free-for-all" | 1992 | BMG) tak byly nástroje pocitově pevněji, konkrétněji usazené a s jasnějšími konturami a hudební celek byl lépe organizovaný.
To samé u dravé a dynamické "Deeply disturbed" od izraelských Infected Mushroom ("Converting Vegetarians" | 2003 | YoYo). Citelnější impuls a konkrétnější tóny ústí v lepší rytmiku a tím i větší naléhavost - základní charakter reprodukce se nemění a přesto se to o kousek lépe poslouchá.
Filtr a oddělovací transformátor Tsakiridis Athina Plus funguje dobře, zejména pak s ohledem na svou pořizovací cenu - je neinvazivní, tj. nezasahuje téměř do zvukové signatury reprodukčního řetězce, ale jaksi ji vyzdvihuje, dává celé sestavě větší jiskru a zesiluje její atributy, hudbu zkonkrétňuje a jakoby vytahuje dopředu. Je příjemné, že ani běžným integrovaným zesilovačům při běžném provozu, zdá se, neubývá dech a dynamika, celková reprodukce je po všech stránkách jednoduše příjemnější. Zařízení je to naprosto nekomplikované a jediným reálným limitem může být pouhá dvojice zásuvek (a řetězení nějakou lištou sice možné je, ale praktické moc ne). Každopádně máte-li klasickou sestavu zdroj + zesilovač, může být Tsakiridis Athina Plus jednou z velmi výhodných investic, která zajistí, že uslyšíte opravdu to, jak vaše komponenty hrají s čistým napájením.
Kč 22 100,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/.testy-a-recenze/prislusenstvi-a-doplnky/1391-tsakiridis-athina-plus#sigProId943e291190
--- --- --- --- ---
KLADY
+ velmi dobrá cena
+ slyšitelně sníží šum a zlepší pevnost přednesu
+ zdá se, že nekrade ani dynamiku běžným zesilovačům
ZÁPORY
- jen dvě zásuvky mohou být limitující
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Xavian | www.xavian.cz | http://eshop.xavian.cz/