9. října se v Praze zastavila dvojice zástupců legendární japonské značky Accuphase. Obchodní manažer Tatsuki Tozuka a především zástupce ředitele a vedoucí technického vývoje Takaya Inokuma. Měli jsme možnost s nimi prohodit pár slov.
Z několikahodinového rozhovoru vyplynulo spoustu zajímavých postřehů, které se o značce běžně nedozvíte, většina z nich pochází od technického ředitele.
Zaujalo nás například to, že Accuphase inovuje své portfolio pravidelně 5x ročně, generační obměna jednoho produktu pak přichází po 5 letech (když se sesbírá dost nápadů na zřetelnou inovaci), stejně jako že nehodlá navyšovat své výrobní kapacity – jednak to činí komponenty této značky notně exkluzivními, jednak 22 vývojářů a 82 celkových zaměstnanců firma nepřetěžuje. Aktuálním a zjevně i budoucím limitem tak je 6 000 výrobků za rok, které vznikají na jedné výrobní lince zkušenýma rukama zhruba dvacítky „skládačů“.
Vývoj sází na podobu častých upgradů, než na revoluční skoky, početná kompanie techniků přichází neustále s novými nápady, ty se promění v prototypy a ty, které snesou srovnání a poskytují posluchačům lepší pocit, jsou dále vyvíjeny. Zajímavostí je rozhodně to, že Accuphase srovnává jen se svými vlastními produkty předchozích generací a vůbec nebere ohled na jakoukoliv konkurenci, ani co do trendů, technických řešení nebo zvukových kvalit.
Portfolio se také utváří z velké části (skoro 50:50) na základě zpětné vazby japonského trhu, protože většina produkce končí právě na domácím trhu. I proto je nezbytnou součástí výrobního programu tolik SACD přehrávačů, stejně jako není takovou prioritou jakýkoliv streamer.
Ze stejného důvodu a s ohledem na tamní mentalitu zachovávání tradic firma akcentuje konstrukce ve třídě A (ač tvrdí, že kvality A/B řešení nejsou nižší, jen jiné) a nikdy nebude chtít implementovat moderní efektivní řešení třídy D.
V posledních letech pak došli vývojáři také k tomu, že trh jednoznačně preferuje jednodušší, kompaktní systémy a proto Accuphase investuje tolik snahy do vývoje integrovaných zesilovačů. Na druhou stranu se zároveň rozhodli, že nebudou vstupovat do ultra high-endových super drahých sfér – v Japonsku totiž Accuphase díky tamním ekonomickým podmínkám patří stále k racionálně dostupným značkám a chce takový zůstat.
Perličkou v rozhovoru bylo zdůvodnění, proč jako jedna z velmi mála značek Accuphase nabízí stále třeba rádiové tunery. Je to proto, že jednak byly součástí jejich nabídky prakticky od začátku existence a jednak japonští posluchači takovou formu příjmu signálu stále ještě z důvodu silné tradice využívají. A firma se cítí „silná v kramflecích“, proto se jich nechce vzdát. Dokonce jdou tak daleko, že si kritické komponenty konstrukce vyrábí sami, protože tradiční výrobci jejich produkci již ukončili.
Líbí se nám, že Accuphase se nebojí mluvit o svém přístupu, filozofii a minulosti i budoucnosti, stojí nohama na zemi a jde si neochvějně svou vlastní cestou bez ohledu na konkurenci nebo momentální trendy. A přesto nabízí krásné výrobky se špičkovým provedením, což jen stvrzuje jejich zasloužené sebevědomí. Jsme rádi, že jsme oba zástupce firmy mohli potkat a pohovořit si s nimi – byla to inspirující lekce pokory a civilizovanosti ve světě, který (nejen z pohledu hi-fi) ztrácí svá tradiční měřítka.