Výrobce gramofonových ramen Reed společnost Tonearms.lt je maličká firma s pouhými 5 zaměstnanci, nicméně se zajímavou historií a vývojem. Designér, konstruktér a majitel společnosti Vidmantas Triukas, vzděláním elektroinženýr, pracuje v hi-fi oboru již od roku 1985. Některé z jeho prací, pojednávající o akustice, však pocházejí z jeho předchozí práce z raketového výzkumu. Působil totiž ve vědeckém výzkumu akustiky v ultrazvukové oblasti, konkrétně ve zkoumání akustického hluku plazmy u balistických raket dlouhého doletu, a má patentované tři vynálezy v této oblasti.
V (ještě "socialistickém" = čti: s omezenými součástkovými možnostmi) roce 1987 postavil Vidmantas Triukas s několika přáteli audio sestavu, skládající se z gramofonu, reproduktorů a zesilovače a představil ji v tehdejším SSSR na největším veletrhu technických novinek v Moskvě. Díky inovativním řešením (automatická regulace rychlosti hnacího motoru gramofonu, zesilovač s velmi nízkým lineárním zkreslením atd.) byl oceněn bronzovou medailí v kategorii audio zařízení. Po roce 1990 začal Vidmantas podnikat v jiných oblastech, ale zvuková zařízení zůstala jeho vášní. V roce 2007 se rozhodl vrátit k tomto oboru a přenést něco ze svých vědeckých zkušeností do světa HiFi. Po ročním výzkumu, testování prototypů, návrzích designu a opakovaném testování nabídl audiofilům první gramofonové rameno série Reed.
Protože jde o výrobky opravdu zajímavé, HiFi Voice o nich pravidelně informuje testy https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/gramofony-a-analog/2024-reed-muse-1c či částí testu https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/gramofony-a-analog/4044-dr-feickert-analogue-blackbird-reed-3p i v rubrice NOVINKY - Všimli jsme si.
Na úvodním snímku tohoto textu je nejvyšší model MUSE 3C, na následujícím nejnovější MUSE 3A.
Snad ještě lepší renomé má značka v oblasti gramofonových ramenének, i o těch je čtenář průběžně informován https://www.hifi-voice.com/vsimli-jsme-si/1699-novinky-u-reed a https://www.hifi-voice.com/vsimli-jsme-si/1772-nove-ramenko-od-reed a také https://www.hifi-voice.com/vsimli-jsme-si/4434-druhe-becko-od-reedu přesto se domníváme, že je čas na komplexnější přehled.
Tři gramofony MUSE 1C (od 277.800 Kč), 3C (od 524.800 Kč) a 3A (od 15.000 €) máme za sebou, nyní k 6ti raménkům. Základem je model Reed 1H za 84.800 Kč.
Jen o stupínek výš a nepatrně dražší je Reed 2G (89.800 Kč).
Další malý krůček je Reed 2B (94.000 Kč)
Jedna minimální mzda je skok k Reed 3P (117.800 Kč)
Tady se nám to maličko láme, plus 100tisíc a jsme u Reed 5A (214.800 Kč)
Exponenciální růst dorazil i do Litvy, vrcholná dvojice ramen absolutní konstrukce, vybavených laserem sledujícím boční pohyb ramenénka s motorem napájeným z baterie, aplikující korekce v reálném čase stojí podle toho jak text působí..
Reed 5T a Reed 5T-BT mají cenovku 372.800 Kč rsp. 427.800 korun českých