My Reel Club: nová éra špičkových zvukových nahrávek pro jedinečnou a vzrušující zábavu a vzdělávání
My Reel Club Budapešť 16. března 2023. My Reel Club představuje jedinečný proces nahrávání hudby: dvě alternativní verze živých studiových vystoupení využívající paralelně stejný nahrávací řetězec.
Srovnávací poslech obou verzí je vzrušujícím a napínavým zážitkem. Umožňuje posluchačům transparentně analyzovat výsledky dvou nahrávek s různými technologiemi. Porovnáním obou verzí může posluchač zhodnotit možnosti domácího řetězce zařízení a reproduktorů, přesnost prostorového umístění, přirozené barvy a kvalitu zvukového pole. Posluchači budou moci pochopit, jak moderní procesy hudební produkce mění živý zvuk.
První variantou je digitální verze DXD smíchaná živě do sterea na analogovém pultu a nahraná se vzorkováním 352,8 kHz, zpracovaná bez úprav, postprodukce nebo masteringu. Řetězec zahrnuje jeden ze špičkových A/D převodníků (Merging Anubis ADC s externím lineárním napájením, nahrávací software Pyramix).
Analogový stereofonní zdroj první variace byl rovněž zaznamenán na analogový pásek rychlostí 38 cm/s pomocí rekordéru Nagra IVS. Průměrný dynamický rozsah těchto nahrávek je vyšší než u současných komerčních nahrávek.
Ve druhé variantě byl simultánní mikrofonní zdroj přenesen do systému Pro Tools pomocí stejného analogového řetězce v typické vícestopé konfiguraci s 24bitovým vzorkováním 192 kHz, poté byl v postprodukci vylepšen masteringovým inženýrem Istvanem Matokem.
Tyto jedinečné audiofilské nahrávky zpřístupňuje společnost My Reel Club, jejímž cílem je vytvářet nahrávky, které zachycují skutečný zážitek z živého koncertu.
Historie realistických stereofonních nahrávek sahá až do 50. let 20. století, kdy průkopníci moderních hudebních nahrávek používali jen velmi málo mikrofonů a maximálně tři nahrávací stopy z cívky na cívku. Vzhledem k tomu, že na těchto sezeních vystupovali všichni hudebníci živě současně, přesahovaly tyto nahrávky rámec jednotlivých vystoupení.
Protože tehdy ještě nebyla k dispozici postprodukční technologie, výsledná vystoupení ukazují, jak se umělci navzájem ovlivňovali.
My Reel Club
My Reel Club ukazuje tyto nahrávky v syrové podobě, nechává vyniknout umělce a jejich talent a nabízí tak co nejčistší ztvárnění těchto úchvatných vystoupení.
Publikum tohoto jedinečného představení tvoří členové klubu, kteří nahrávky iniciují a spolufinancují.
Posláním My Reel Clubu je přiblížit posluchačům umění hudebních nahrávek a představit celosvětovému publiku tu nejvytříbenější středoevropskou a východoevropskou (především maďarskou) hudbu.
Iniciativa začala řízenými návštěvami studií a pokračovala kvalitními živými studiovými nahrávkami, protože zakladatel Ferenc Koscsó se snažil přímo propojit vynikající interprety s oddaným publikem.
Moje projekty Reel Club spojují osobní hudební zkušenosti a crowdfunding. Členové mohou iniciovat produkci hudebních nahrávek, kontaktovat umělce a další příznivce a podílet se na financování.
My Reel Club si klade za cíl podělit se o příjmy z produkce také s interprety. Výnosy jsou transparentně rozděleny poměrně mezi interprety a členy komunity.
Základní kámen nahrávek My Reel Club spočívá v konceptu komunitního financování, do něhož jsou zapojeni diváci, interpreti, investoři a producenti.
My Reel Club je první špičkový zvukový label financovaný komunitou, která se věnuje produkci řemeslných nahrávek nejvyšší možné kvality pro všechny platformy a formáty s cílem představit milovníkům hudby základy sofistikovaného poslechu hudby.
První projekt My Reel Club
V rámci prvního projektu měl My Reel Club tu čest nahrát ve světové premiéře unikátní album, které složili a zahráli mezinárodně uznávaní maďarští jazzoví hudebníci.
Skladby na albu Planets, které napsal skladatel a jazzový kytarista Gábor Juhász, byly inspirovány dlouhými večery strávenými pozorováním hvězd během pandemie. Jeho skladby odrážejí éterický, mystický a vzdálený svět planet a zároveň osamělého Koperníkova génia: neklidnou, neustálou snahu lidstva o další objevy.
Gábor Juhász uvedl, že hrát své nové skladby ve studiu s vědomím, že hudba bude k dispozici širšímu publiku bez jakýchkoli úprav nebo postprodukce, byl vzrušující úkol s vysokou mírou odpovědnosti. Toto nahrávání bylo jedinečným zážitkem i pro světoznámého saxofonistu Tonyho Lakatose, který zároveň vyzdvihl talent Júlia Karosiho a "fantastických hudebníků tria". Podle Tonyho okouzlující ženský hlas představuje venušský charakter planet.
Zpěvák dodal, že studiová nahrávka se zrodila z kolektivního prožitku, "vdechování, plynutí a přijímání zvuků hudby se dotýkalo duše". Různé verze alba Planets, nahrané dvěma různými způsoby a vydané v různých formátech, nabízejí posluchačům také skvělou příležitost vzdělávat se a lépe ocenit ztráty v jemných nuancích zvuku při hledání dokonalého komerčního produktu.
Album Planets je k dispozici na webových stránkách My Reel Club.