Když slyšíme zvuk, cítíme zvukové vlny proudící do zvukovodu jak pohybují bubínkem, to samé jen ve větším je - když hlava bubnu vibruje při úderu. Vrchní, neboli hrací blána bubnu (nástroje - nejstarší nalezené jsou z doby přes 3tisíce let před Kristem - viz foto níže) dává do zvuku atak a průraznost, zatímco blána spodní – rezonanční, ovlivňuje dozvuk a barvu tónu. Je tedy potřeba si uvědomit, že zatímco bubeník, sedící nad soupravou, slyší zejména zvuk hracích blan, publikum, které je většinou pod pódiem, slyší především zvuk blan rezonančních. Zpět k menšímu bubnu - k bubínku v našem uchu - různé zvuky vytvářejí různé vibrace, které ovlivňují pohyb ušního bubínku. Vibrace se šíří z ušního bubínku přes kůstky do hlemýždě, lat. cochlea, což je spirálovitá dutina v kosti skalní, část vnitřního ucha člověka (savců a krokodýlů). Tvarem připomíná ulitu hlemýždě a je naplněna endolymfou (tekutinou), která přenáší vibrace oválného okénka na membránu Cortiho orgánu. Povrchové vlny narážejí na vlasové buňky a v závislosti na umístění vláskových buněk tak náš hlemýždí mozek „slyší“ vysoké nebo nízké zvuky prostřednictvím sluchového nervu. Poté převádí počáteční vibrace molekul vzduchu ve zvukové vlně do zvuků, kterým rozumíme. Takhle je to celé jednoduché - plus pak ta část co není o nás (ale kterou můžeme ovlivnit víc, než to předchozí): Ve fyzice je studium zvuku známé jako akustika a zahrnuje všechno o (šíření, přenos prostorem až po naše vnímání) zvuku. To byla trocha teorie úvodem jako předmluva k výsledkům práce kolegů z p(ar)t(ime)a(udiophile - název napovídá kolik času měli v plánu tomu věnovat, že to TOTALně NEVYŠLO asi vysvětlovat nemusíme) a jejich loňským náročným (viz úvodní foto) poslechovým testům.
Nyní od středního eneolitu (3450 až 2800 př.n.l. - viz výše)) do "pracovních" závěrů (výrobky co nejvíce zaujaly) Léta Páně 2023 po Kristu:
Integrovaný zesilovač/DAC s výkonem 2x300 Watt/8 ohm: Aavik U-280 - $18,000
Kanadské reprosoustavy z granitu: Acora Acoustics VRC-1 - $218,000
Phono předzesilovač: Allnic Audio H-6500 - $9,900
Čistě stříbrné reproduktorové kabely: ArgentPur AGPur13 (čísla 11-16 podle citlivosti reprosoustav!) a signálové: Anthene 18AWG - $2,500
Dánské podlahové reprosoustavy: Børresen M3 - $280,000
High-endové podlahové reprosoustavy: Børresen M6 - $550,000
Portugalský síťový hudební přehrávač: Innuos Pulsar - $7.999 (6.399€)
D/A převodník řeckých: Lab12 DAC1 Reverence - $3.290
MC gramofonová přenoska: Luxman LMC5- $2.695
Podlahové reprosoustavy: Nola Baby Grand Reference Gold 3 - $150,000
Podlahové reprosoustavy (rodinná firmamanželů Carl&Marylin Marchisotto): Metro Grand Reference Gold 3 - $60,000
Regálové reprosoustavy: Sonner Audio Allegro Unum - $12,000
Abosolutno: TIDAL for Bugatti Royale system - $450,000