Společnost CYP znají familiérně pravděpodobně hlavně ti, kteří se pohybují v oboru domácí automatizace, takzvaného inteligentního bydlení. Jde o firmu, specializující se na propojovací systémy pro audiovizuální aplikace. A rozhodně v tomto segmentu patří na úplnou špičku. Produkty CYP pro domácí použití se také vyznačují kompaktními rozměry a více než rozumnými cenovkami. My si dnes představíme D/A převodník AU-D3-192, převodník HDMI / analogové RCA AU-1HARC, přepínač optických digitálních výstupů 4:1 (tedy 4 vstupy svedené na 1 s možností přepínání) AU-D41 a dvě krabičky v setu PU-304-KIT, díky nimž optiku či koaxiální digitální výstup dovedete pomocí ethernetových kabelů i na velké vzdálenosti.

Firma CYP se chlubí tím, že v jejích vývojových závodech pracuje na 90 inženýrů a například pro rok 2014 plánují uvést na 30 nových produktů. To je tempo, které je třeba v oblasti hi-fi naprosto nepředstavitelné. Přesto třeba v rozsáhlejších domech, ale i bytech to bude pravděpodobně právě CYP, kdo vám pomůže za rozumné peníze dosáhnout velmi dobrých výsledků na minimu prostoru a s minimem nastavování. Měli jsme možnost osahat si pár náhodně vybraných kousků z katalogu.

CYP AU-D3-192

Pro běžného milovníka techniky a hudby bude patrně nejbližším kouskem z portfolia CYP klasicky pojatý D/A převodník, byť v mikro formátu. AU-D3-192 je drobný kvádr, stojící na půdorysu 4,2 x 5,7 x 2,5 cm (š x v x h) a vážící díky čistě plastové konstrukci pouhých 210 g. Vlastně si až říkáte, kam se tam dovnitř vejde všechna ta elektronika, protože konektory se snad musí uvnitř napřímo dotýkat. Zjevně však ne – na jedné straně najdete standardní analogových výstup v podobě nesymetrických RCA konektorů, na protilehlém konci je optický a koaxiální vstup. Na boční straně je pak vstup napájení pro externí pulzní zdroj a také droboučký dvoupolohový přepínač, jímž volíte aktivní vstup.

Uvnitř je vzhledem k ceně a rozměrům překvapivě hodně funkcí – vstupní signál si CYP interpoluje na rozlišení 24 / 192. Nikde se zrovna nedočtete, jaký čip je uvnitř či v jakém zapojení, ale ono na takových detailech v praxi vzhledem k určení zase tolik nezáleží.

Zkoušeli jsme použít AU-D3-192 na výstupu z Pioneer BDP-LX71 a televize Philips. Pravdou je, že zvukový výstup z obou zařízení se mírně vylepšil (v případě televize) či zůstal velmi podobný, což je poklona zvláště v případě LX71. Samozřejmě po zařazení 10x dražšího ASUS Xonar Essence One MUSES je rozdíl velmi výrazný, ale vzhledem k ceně je tenhle převodníček naprosto ideální třeba k počítači (s optickým výstupem), k televizi (přes koax či optiku) nebo k levnému DVD / Blu-ray přehrávači.

Třeba i komplexnější skladba, jako je Smetanův „Smyčcový kvartet č. 1" z disku „Rok české hudby" od firmy PANTER prošla převodníkem ve slušné kvalitě a kontrole, dynamicky sice cítíte určitá omezení, ale dalo by se víceméně srovnávat s CD přehrávači cenové třídy někde mezi 5 – 10 tisíci.

Ani tak levný převodník, jakým AU-D3-192 bezpochyby je (existuje vůbec nějaká levnější možnost D/A převodu?), navíc zvládá poměrně vyrovnanou reprodukci; například v Bowieho „Space Oddity" z „The Platinum Collection" ničeho není málo, ničeho není moc. Zvuk je to jednoduchý, ale srozumitelný, hlavně pak ne nepříjemný.

Na takhle malou krabičku je to výsledek rozhodně skvělý. Hledáte-li nejlevnější cestu, jak vylepšit zvuk počítače, televize, set-top-boxu, nebo nějakého video přehrávače, pak považujte CYP AU-D3-192 za prověřený způsob.

CYP AU-D41

Zajímavé řešení pro domácnost představuje i trochu větší krabička, než popisovaný převodník. Jde o jednoduchý přepínač optických vstupů AU-D41. Ten vám umožní svést až čtyři externí optické kabely do jediného – třeba tam, kde váš receiver nebo některý z moderních, D/A převodníky vybavených integrovaných zesilovačů, nabízí jen jediný optický vstup. Nebo z jakéhokoliv dalšího důvodu, je jich ostatně mnoho i v běžné domácnosti.

200 gramová krabička typického plastového provedení a charakteristických tvarů na jednom konci ukrývá čtveřici natěsnaných vstupů, na druhém konci je jeden výstup. K němu přiléhají dva miniaturní tlačítka, jedním se přístroj vypíná a zapíná, druhým se volí právě aktivní vstup. Na této straně je navíc IR čidlo, tedy lze přístroj ovládat také na dálku. Navíc si pamatuje poslední používaný vstup.

Vnitřní elektronika zvládá zpracovat signál bez znatelného zpoždění, tedy například synchronizace obrazu a zvuku u filmů nebude ničím trpět. Rozlišení audio signálu může být až 24 / 192, skrz přístroj protlačíte všechny důležité formáty – PCM2, AC3 až v konfiguraci 5.1, Dolby Digital 5.1 či DTS 5.1. Jako bonus přístroj zpracovaný signál zesílí, takže ne úplně dokonalý dosah optického kabelu se prodlužuje o dalších 5 metrů. Třeba v domácích instalacích větších rozměrů to může být velmi příjemný bonus.

Co se týká zvuku, nebyli jsme schopni zjistit žádný rozdíl mezi přímým připojením signálu do ASUS Xonar Essence One MUSES s a bez včleněného CYP AU-D41. A to je patrně ta nejdůležitější pointa.

CYP AU-1HARC

Podlouhlejší, na CYP lehce atypická krabička AU-1HARC s muší vahou 60 gramů a rozměry 55 x 80 x 20 mm (š x h x v) bude nejčastěji viset kdesi za televizorem. Jednak proto, že se napájí přes USB port, jednak proto, že slouží k vyvedení audio signálu z televize pomocí HDMI kabelu a zpětného kanálu ARC.

Uvnitř přístroje proběhne D/A konverze a do zesilovače už pak jde rovnou analogový linkový výstup. Účel zařízení je tedy nasnadě. Přes HDMI kabel protáhnete signál se vzorkovací frekvencí až 192 kHz, je-li tedy nekomprimovaný. Zařízení navíc podle standardu CEC podporuje také regulaci výstupní úrovně, což neznamená nic jiného, než možnost ovládat hlasitost pomocí dálkového ovladače od televizoru.

Pokud tak nemáte jak do A/V receiveru dovést signál z televize přes zpětný kanál, pak AU-1HARC není nikterak drahým a plně funkčním řešením.

CYP PU-304-KIT

Máte-li větší, nebo dokonce designově pojaté bydlení, může pro vás být zajímavé roztáhnout digitální audio signál na dlouhé vzdálenosti. Například z technických místností a podobně. Problém u koaxiálního a optického kabelu však v takovém případě tkví ve vzdálenosti, do které vám signál dovede. Musíte tak hledat jiná řešení. Jedním z nich je i dvojice krabiček v setu PU-304-KIT.

Jde o vysílač a přijímač, který umí signál z optického či koaxiálního kabelu přetransformovat a předat dále za pomoci ethernetového kabelu. To efektivně zvyšuje maximální možnou délku vedení na limit LAN kabelu, tedy zhruba na 150 metrů. Velký datový tok vyžaduje použití kabelů standardu CAT5e / CAT6. Po dovedení k přijímači se data převedou zpět na optiku, nebo na koax. Podporována je vzorkovací frekvence až 96 kHz a všechny důležité datové formáty – LPCM, DTS, Dolby Digital i Dolby Digital Plus. V identické formě a z identického vstupu pak vyjde signál i na druhé straně. Musíte však vždy udržet právě jeden průchozí signál, zařízení nemá žádnou možnost volby, kterou z digitálních cest hodláte použít.

Jak se zdálo, řešení za pomoci PU-304 ani při délce vedení zhruba 30 metrů nemělo žádnou vadu na kráse. Mohli jsme tak signál z přehrávače v jedné místnosti dovést do hlavní poslechové sestavy v místnosti druhé. Integraci rozhodně usnadní přítomnost USB napájení jako alternativy ke klasickému externímu zdroji.

ZÁVĚREM

Co vlastně říct k tak nesourodému a přitom tak logicky profilovanému portfoliu firmy CYP? Třeba jen to, že jde o zařízení, která vám za pár korun dokážou vytrhnout trn z paty v obtížných situacích a usnadní vám často strastiplné laborování s elektronikou, kterou k sobě vzájemně prostě ne a ne propojit běžnými cestami. Navíc, i když si zařízení CYP rozhodně na nic nehrají, jejich zvuková kvalita je rozhodně v poměru k ceně výtečná a i když logicky mají své limity, v každodenním audiovizuálním světě je jen stěží budete nějak dramaticky vnímat. K high-endovým sestavám rozhodně CYP pořizovat nebudete a jinde jsou i přes svou dětskou velikost dospělými partnery...

Kč 1 711,- - AU-D3-192
Kč 2 082,- - AU-D41
Kč 2 275,- - AU-1HARC
Kč 3 917,- - PU-304-KIT

--- --- --- --- ---

KLADY

+ finančně dostupná a trvanlivá řešení

+ chytrá řešení, která se občas hodí i v domácích podmínkách

+ spolehlivost

+ kompaktní řešení

ZÁPORY

- spíše profesionálně „praktické" a „civilní", než „hezké" a „příjemné"

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: WDQ | www.wdq.cz  | www.avhifi.cz 

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista