Audiovizuální technika je dnes nedílnou součástí našich domovů. Jsme zvyklí si po práci odpočinout při oblíbeném filmu z DVD nebo Blue Ray disku, při poslechu oblíbené hudby z CD, rádia nebo iPodu. Většina z vás, čtenářů Hi-Fi Voice, propadla kouzlu poslechu hudby a hledání toho správného audio řetězce, který je schopen vám správně předat emoce skryté v notách a tónech hudby všech žánrů. Jistě máte doma v obývacím pokoji, nebo někteří dokonce ve speciální poslechové místnosti sestavu pečlivě vybraných komponent, která vám přináší ten správný požitek. Co ale udělat pro to, aby hudba nebyla uzavřena jen ve vaší poslechové místnosti? Jak dostat hudbu do celého vašeho domova? Tomu se budeme věnovat v několika dílech našeho seriálu o vícezónovém ozvučení.

Moderní bydlení je navrhováno tak, aby byly obytné prostory nejen vizuálně příjemné, ale i praktické. Nikdo dnes jistě nechce zakopávat o kabely k audio zařízením a reproduktorovým soustavám například v kuchyni nebo koupelně. Přesto je jistě velice příjemné, když si při přípravě večeře pro přátele můžete pustit oblíbenou hudbu ze sbírky na vašem počítači, nebo domácím serveru. Umisťování CD přehrávačů, zesilovačů, tunerů a hifi systémů do každé místnosti je nepohodlné a mnohdy i nemožné. Váš pečlivě navržený interiér by neměl být narušován zařízeními, která se vám nelíbí, nebo nejsou praktická.

Zvuková nebo vizuální aparatura v moderním domově by měla být nenápadná, sloužit vašemu potěšení a neomezovat váš životní styl. Přitom musí splňovat všechny vaše požadavky na kvalitu zvuku a obrazu a zároveň snést nejpřísnější estetická měřítka.

Jak tedy může vypadat ozvučení vašeho domova? Zde je několik návrhů pro vaši představu a pamatujte:

Jste limitování pouze svou fantazií

Večer v obývacím pokoji si na bezdrátovém dotykovém terminálu navolíte, zda chcete poslouchat rádio, hudbu uloženou na vašem domácím mediálním serveru, nebo CD. Hudba se rozehraje z reproduktorových soustav ukrytých ve stěnách, nebo ve stropě. Odejdete si připravit drink do připojené kuchyně, kde si na nástěnném ovládacím panelu vyberete a zesílíte hudbu, která právě hraje v obývacím pokoji.

Mezitím se váš potomek rozhodne sledovat v televizní místnosti fotbalové utkání, zvolí svou činnost na bezdrátovém ovladači, ze stropu se spustí promítací plátno a ze skrytých instalačních reproduktorů se dere řev fanoušků.

Ráno vás probudí vaše oblíbená melodie, která vás následuje i do koupelny a provází vás při raní sprše. Nebo raději první raní zprávy při holení? Žádný problém.

Ať už jste ve svém domově kdekoli, vždy máte možnost zpříjemnit si pobyt hudbou bez toho, abyste si ji nosili s sebou. Hudba je ve vašem domě již přítomna a je jen na vás kdy a jak si jí užíváte.
Co je vícezónové ozvučení?

V konceptu vícezónového ozvučení jde v podstatě o to, abyste mohli v kterékoli místnosti vašeho domova využívat jakékoli zdroje zvuku. Jako vzorový příklad nám poslouží standardní rodinný domek o dvou podlažích, ve kterém nalezneme obývací pokoj spojený s kuchyní a jídelnou, dvě koupelny, dvě toalety a tři ložnice. Pokud do takového domu naimplementujeme vícezónové ozvučení, může to znamenat například, že do technické místnosti umístíme potřebné přístroje (jako je hlavní kontrolní jednotka, zesilovače, FM/AM tuner, a domácí multimediální centrum, do obývacího pokoje umístíme CD a DVD přehrávač. Ve chvíli kdy tato zařízení spojíme s hlavní kontrolní jednotkou, bude možné využívat všechny tyto přístroje v jednotlivých zónách.

C o to ale zóny vlastně jsou? Zónou nazýváme oblast, kde bude v jednom okamžiku možné poslouchat jeden a ten samý zdroj zvuku nebo videa. V našem případě to může znamenat, že každá ze tří ložnic bude představovat jednu zónu, obývací pokoj s kuchyní a jídelnou bude další, a poslední dvě zóny budou představovány vždy jednou z koupelen společně s jednou z toalet. Výsledkem tedy je systém se šesti zónami. V každé takové zóně pak můžete poslouchat hudbu nebo sledovat video z jiného zdroje. To znamená, že v obývacím pokoji si pustíte CD přehrávač, v dětském pokoji bude hrát mp3 z multimediálního centra a ve sprše rádio. Máte tedy k dispozici to samé, jako kdybyste do každé z těchto šesti zón nainstalovali všechny vaše zdroje - 6x rádio, 6x CD přehrávač, atd.

Technologicky můžeme rozdělit vícezónové ozvučovací systémy do několika kategorií:

•1) Klasické - s analogovým vedením signálu. Typickým představitelem tohoto konceptu je řada Speakercraft MZC. Tato zařízení vypadají na první pohled velmi podobně jako receiver, ovšem s několika zvláštnostmi. V našem vzorovém domě jsme se rozhodli pro šest různých zón, proto sáhneme po modelu Speakercraft MZC-66. To je přístroj se šesti linkovými vstupy a šesti linkovými, nebo zesílenými (reproduktorovými) výstupy. Každá zóna má navíc jeden vstup od programovatelného ovladače (viz níže). Pro instalaci takové řešení znamená, že od řídící jednotky jsou vedeny až do ozvučované zóny kabely reproduktorové nebo kabely s linkovou úrovní signálu. To se může zvukovému puristovi, který má své hlavní reprosoustavy připojeny nekompromisním, co nejkratším a drahým kabelem, oprávněně zdát jako nevyhovující řešení, ale pokud chceme takto ozvučit koupelnu, klozet, nebo ložnici, lze při použití adekvátního průřezu kabelů a kvalitních stropních reproduktorů dosáhnout skutečně výborného výsledku. Navíc je toto řešení finančně atraktivní, neboť veškeré zdrojové komponenty máte pouze na jednom místě a díky kontrolní jednotce je všechny můžete ovládat z kteréhokoli místa vašeho bytu. Dalšími firmami, které tento koncept požívají jsou například Nuvo, nebo Cambridge Audio.

•2) Síťové - používající pro přenos signálu ethernet. Toto je v současné době pravděpodobně nejrychleji vyvíjející se technologie vícezónového domácího a profesionálního ozvučení. Rozdíl oproti předchozí variantě je v tom, že rozvody po celém domě jsou provedeny klasickou strukturovanou kabeláží. Signál se tedy přenáší digitálně a díky tomu dostanete v cílové zóně signál přesně takový, jaký byl odeslán. Rozdíl oproti první variantě, kdy v cílové zóně stačí pouze nástěnný nebo bezdrátový ovladač a reprosoustavy, je ten, že v každé cílové zóně musí být nějaký druh koncové jednotky. Jako příklad takového přístupu můžeme vzít systém firmy Revox, který funguje tak, že v hlavní poslechové místnosti umístíte hlavní jednotku Re:System M51 (místo ní lze použít M10 nebo M100), kterou připojíte do sítě dedikované pro tento systém (propojení do vaší domácí LAN je možné použitím speciálního adaptéru) a do každé cílové zóny je nutné umístit koncovou jednotku Re:Connect 219 s D/A převodníkem, zesilovačem a vstupy pro lokální zdroje signálu. Takové řešení, jak jistě tušíte, je mnohem variabilnější a pravděpodobně nejlepší z popisovaných s ohledem na kvalitu přenášeného signálu, možnosti rozšíření o další zóny, nebo ovládání. Jistě nemusím podotýkat, že systém firmy Revox je primárně určen těm, kteří nejsou ochotni slevovat ze svých audiofilních nároků. Pravděpodobně největší nevýhodou tohoto a předchozího řešení je problematická instalace do již existujících prostor. Ideální je, pokud jsou tyto systémy zahrnuty již při projektování novostavby nebo rekonstrukce. Instalaci je samozřejmě možné provést i později, ale s estetickými kompromisy, nebo za cenu dočasného nepohodlí - ve vašem domě bude třeba natahat desítky metrů nových kabelů.

•3) Bezdrátové - používající pro přenos signálu nějakou formu WiFi standardu. Takových systémů není mnoho. Nejsnáze natrefíte pravděpodobně na systém firmy Sonos, který je použitelný i pro hifistu a je spolehlivý. Tento systém však umí přehrát pouze digitální obsah. Pokud budete požadovat vzdálené ovládání například satelitního přijímače, nebo jiného komponentu, tento systém vám tuto možnost nenabídne. Ovšem v dnešní době to pro valnou většinu uživatelů nebude představovat nevýhodu, protože hudební kolekci mají uloženou v počítači, nebo na domácím NAS úložišti, všechna rádia vysílají i na Internetu, navíc se pomocí tohoto systému můžete připojit k internetovým službám, jako je Deezer, nebo iTunes. Systém firmy Sonos je cenově atraktivní, což jej s bezdrátovou technologií dělá ideální do již zařízeného bytu, nebo domu.

I ten nejsofistikovanější systém domácího ozvučení ale potřebujete nějak ovládat. A pro vás, jako uživatele, je právě ovládání všech zařízení pravděpodobně nejdůležitější částí celého systému. Zároveň se vám v této oblasti nabízejí obrovské možnosti. Základní typy ovládání si nyní představíme.

Prvním a nejjednodušším ovládacím prvkem je prostá regulace hlasitosti. V našem modelovém případě by takové ovládání mělo smysl například v jídelně. Ta je součástí velké zóny společně s obývacím pokojem a kuchyní. Znamenalo by to tedy, že si v obývacím pokoji pustíte hudbu dle vaší chuti a po příchodu do jídelny si ji můžete zesílit či zeslabit anebo úplně vypnout. Ovšem i možnosti tohoto ovládacího prvku výrazně vzrostou, pokud je v něm integrován IR senzor. Pak budete moci všechny přístroje ovládat univerzálním dálkovým ovladačem tak, jako byste byli v jejich blízkosti.

Větší komfort nabízejí tlačítkové ovládací panely. Na nich už můžete ovládat všechny důležité funkce vašich audio zařízení podle vašeho přání, neboť u většiny těchto panelů jsou tlačítka plně programovatelná. Pro náš modelový dům bychom takové ovládací panely umístili do kuchyně a koupelen. Ještě o stupeň větší pohodlí vám nabízejí tlačítkové ovládací panely se stavovým displejem. Na nich můžete například sledovat, jaká skladba právě hraje, nebo kterou rozhlasovou stanici máte právě nalazenu.

Všechny výše zmíněné ovládací panely jsou určeny k zabudování do stěny. To je v některých případech praktické, v jiných místnostech by však tento způsob ovládání byl omezující. Například v ložnici nebo obývacím pokoji jistě nechcete vstávat a jít k ovladači na stěně kvůli tomu, abyste přepnuli přehrávač na další skladbu. V takových případech přichází na řadu bezdrátové ovládání. I zde máte na výběr velké množství možností. Lze použít sofistikované univerzální ovladače, které nabízejí kupříkladu firmy Philips a Logitech dále systémové ovladače přímo určené k vašemu systému, jako je Speakercraft MODE Free. Někteří výrobci, Revox, Speakercraft a Sonos dokonce nabízejí ovládání svých systémů pomocí softwaru pro PC, nebo iPhone a iPod Touch.

Naprosto nekompromisní pak jsou celé ovládací systémy, kterými můžete ovládat nejen audio a video techniku, ale také zabezpečovací zařízení, osvětlení, otevírání oken, stahování žaluzií atd. Těm se ale v našem seriálu blíže věnovat nebudeme. Příkladem může být systém Control 4, který umí ovládat zařízení všech zde zmíněných výrobců.

Jak vidíte, technické možnosti jsou v podstatě neomezené a téměř vždy je možné nalézt řešení adekvátní vašim požadavkům na kvalitu a vašemu rozpočtu. Kontaktujte některou z firem, které se instalacemi multiroom systémů zabývají a nechte si poradit a předvést možnosti, které tyto systémy nabízejí.

- - -

připraveno ve spolupráci se studiem Home Audio Design - http://www.homeaudiodesign.cz 

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista