ULTRA ART RECORD

Popravdě, dnes si přečtěte tady - pokud vás zajímá jak "moc práce" je / bylo, aby jedno normální album hrálo "o trochu" lépe (a poté pár doporučení na tamní NEJ- jazzové nahrávky a nakonec TY ÚPLNĚ NEJ- nahrávkky jazzu historie lidstva). Japonská UA (Ultra Art) Records (prezentovaná těmi dvěma pány vedle zpěvačky Mie Joke - ULTRA ART RECORD je japonský jazzový label založený dvěma přáteli, HARUO USHIO-san a REIJI ASAKURA-san, se snahou nahrávat a vydávat nahrávky té nejvyšší hudební a technické úrovně; byla založena v září 2017 a plány na množství vydaných alb jim trochu zkomplikoval takový maličký.. covid) krom obvyklých "procesů" podobných u všech obdobných společností, snažících se o co nejkvalitnější zvuk (aktuálním vítězem je asi Quality Record Pressings o loňském listopadovém vydání Steely Dan-Aja-UHQR Vinyl Record|Acoustic Sounds jsme informovali Dva dlouhé týdny zbývají do Vánoc - Hi-Fi Voice - recenze audio-video techniky a chytrého bydlení). UA Records dělá i finálovou verzi, které se dá nazvat "testováno na lidech". Začalo to "normálně": 

Nejprve byla pro master použita 24stopá 76cm/s půlpalcová analogová páska, která byla přepsána z 2palcového analogového masteru. Ve skutečnosti bylo při výrobě (původního) CD z roku 2018 (UHQCD) nahráno na 2palcový analogový master (první CD bylo nahráno pomocí Pro Tools (192kHz/24bitový zdroj zvuku použitý jako master)).

Titul byl i vydán na analogové desce v říjnu 2019 a v té době byla vypátrána půlpalcová analogová páska použitá pro tvorbu tohoto SACD. Tentokrát se hrálo na decku Studer A820 a převedlo se přímo na DSD 2,8 MHz. V té době se zdá, že nebude třeba provádět žádné úpravy na analogové konzoli atd., což ukazuje, jak vyvážená byla původní nahrávka.

ULTRA ART RECORD

Současně s prací DSD převodu byl zaznamenán i 44,1kHz/16bitový lineární PCM, který je použit pro CD vrstvu tohoto disku. Jinými slovy, master se liší od již vydaného UHQCD a pan Asakura řekl, že by chtěl, aby si audiofilové poslechli a porovnali rozdíly mezi těmito dvěma disky.

Nyní přichází to co už je opravdu nadstandard "běžných" procesů - výroba tří typů povrchových úprav SACD a veřejného srovnávacího poslechu. Designér navrhl červenou barvu disku s názvy písní napsanými bílými písmeny. Říká se však, že u CD / SACD je lepší mít zelený povrch disku, aby se omezil rozptýlený odraz světla (starší ročníky audifilů možná vzpomenou - v ranných dobách CD se pro lepší zvuk "made in doma po večerech" obarvovaly zelenou fixou okraje disků). Audiofilská SACD  UA Records často používají povrchovou úpravu zvanou Ontaku.

I tentokrát tedy prototypovali k navržené čevené další 2 odlišné "zelené" verze a poslechli a porovnávaly se zvuky celkem na třech discích.

ULTRA ART RECORD

Přehrávacím systémem bylo SACD/CD McIntosh „MCT450“,předzesilovač „C47“ stejného výroce a profesionální výkonový zesilovač trvale instalovaný v KEF Music Gallery  Co dělat (dnes od 11:00) v Tokiu - Hi-Fi Voice - recenze audio-video techniky a chytrého bydlení

ULTRA ART RECORD

O jakou zhruba jde hudbu, co Mie Joké vlastně zpívá? (ukázka - byť z jiného alba):

V tomto prostředí nejprve zkoumali rozdíl ve zvuku v závislosti na povrchové úpravě disku. Přehrávali původní  UHQCD a pak SACD s červenou stranou i obě zeleno bílé verze. Rozdíly byly snadno rozeznatelné. UHQCD má jasný obrys a bohatý basový zvuk. Červené SACD zvyšuje množství informací, které jsou typické pro SACD, ale také vyvolává dojem, že basy jsou trochu těsné. V druhém "zeleném" případě se zvukové pole rozšířilo a dotek klavíru byl krásně reprodukován. I poslední varianta má stejnou šířku zvukového pole, což vytváří dojem vynikající síly a reprodukovatelnosti detailů.

Přes různé názory na to, který z nich se lépe (příjemněji) poslouchá,  nakonec se s ohledem na množství informací a vyváženost většinově shodli pro 3. variantu. Co je však zajímavé, a panovala na to všeobecná schoda,  zvuk se mění i v závislosti na tisku na disku. Zdá se dokonce, že i velikost písma má vliv. 

Ještě před akcí v KEF Music Gallery se podobné poslechové porovnávání konalo v Home Shokai, audio obchodě v Meguro v Tokiu na  systému SACD/CD přehrávač Esoteric "Grandioso K1X", předzesilovač "Grandioso C1X solo", výkonový zesilovač "Grandioso S1X" a reprosoustavách B&W "801 D4 Signature." Návštěvníci této poslechové akce mající  uvedené CD,  byli tak zaujati zvukem SACD, že  si nahrávku pořídili i v této variantě. 

ULTRA ART RECORD

Tak takový je ŽIVOT AUDIOFILA (níže odkaz na stránky Mie Joké)

Mie Joke official website 情家みえオフィシャルサイト jazz vocalist mie joke

Když jsme v Japonsku, jedna výborná zpráva. bylo nebylo Three Blind Mice (record label) - Wikipedia občas trochu "šílené" ale zajímavé nahrávky - se vrací: "

SONY Music sáhli do historie a ,,Premium Reprint Collection'' začne 28. února a vydá (zatím první 3 alba - kompletní seznam v odkazu výše) původní nahrávky Three Blind Mice  (TBM), legendárního labelu ,,Japanese Jazz'',  ve vinylových a SACD hybridních edicích. Ceny 4.840 jenů LP a CD stojí 3.000 jenů (včetně daně). Remasterováno Bernie Grundmanem a 180g LP včetně obalů přetištěných z původních originálů.

Three Blind Mice

„Misty“ je druhé album Tsuyoshi Yamamoto, jedno z nejpopulárnějších děl na labelu TBM. Toto je definitivní japonské klavírní trio plné radosti z jazzu, včetně lyriky a swingu.

Three Blind Mice

Výše koncertní záznam z února 1976 "Ryûhyô" (včetně nových bonusů) Motohiko Hino (bicí) a jeho kvartet / kvintet. Foto níže: "Mine'": děsivé debutové album saxofonisty Kosuke Mine je monumentálním dílem a kdysi znamenalo začátek labelu Three Blind Myths. Další trojice alb na LP / SACD budou vydány letos v červnu, poté v říjnu a pak únoru 2025.

Three Blind Mice

Zůstaňme ještě v Japonsku, trochu současného jazzu - v nejvyšší kvalitě audiofilského vydání na 180g za 6.380 jenů (asi tisíc korun českých) "ženského" jazzu - klavír Satomi Kawakami (doprovod basa a baskytara Kanaďan Brent Naschy, bicí "domácí" Masahiro Taka). Direct Cutting a na B straně DSD 11,2 MHz.. no (přečtěte si jinde) Google nebo jiný překladač to zvládne: ジャズピアニスト・川上さとみ、トリオ編成で行ったダイレクトカッティングのLPジャケット写真公開!A面はダイレクトカッティング、B面はDSD11.2MHz録音をカッティングという希少な音質を収めた作品! | PONY CANYON NEWS – ポニーキャニオン

satomi kawakami

Ukázka ze staršího alba "Orchid" (2011)

Jen jediný člen Pink Floyd je součástí kapely od prvního okamžiku a hrál na všech albech Pink Floyd - naše maličko opožděná (v sobotu) GRATULACE Nick Mason – Wikipedie

Začíná to ve středu, tuhle středu! JazzFestBrno jako přehlídka majitelů Grammy. Přijedou Samara Joy, Béla Fleck, Snarky Puppy, Chris Botti a další - Novinky

Nebyli jste nikdy na koncertě klasické hudby, tak tenhle je skoro to "nej-" kdy to zkusit K České filharmonii se vrací hvězdná umělecká dvojice: Yuja Wang a Simon Rattle | Opera PLUS

Závěrem návod "jedné z cest" jak býti audiofilem (s kterým se redakce Hi-Fi Voice plně ztotožňuje)

The 50 Best Jazz Albums of All Time (Essential Listening Guide)

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Felix Sit Annus Novus

Posledních 365 dní poněkud uteklo... Jako by to bylo každý rok rychlejší a rychlejší. Možná je to však i tím, kolik věcí se děje a kolik se jich stalo právě i v roce 2023.

Číst dál...

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies