Čínská značka Xindak je na začátku druhé dekády jedenadvacátého století ve skvělé formě, o tom není pochyb. Přístroje s atraktivními cenovkami už nenesou patinu „čínského výrobku“, jako by tomu bylo ještě před pár lety, ale jsou plnohodnotnými konkurenty zavedených světových značek. Jen s tím drobným rozdílem, že Xindak si zatím nenechává zaplatit za tradici a velké jméno, čímž se často dostane pod cenovky ostatních výrobců.

Podobným případem by mohl být i dnes představovaný dvoukanálový koncový zesilovač PA-M z řady TOP LINE za necelých pětadvacet tisíc. Kolik podobných přístrojů byste mohli jmenovat v takto dostupné cenové kategorii? A kolik z nich by se mohlo chlubit parametry a zpracováním odpovídajícím tomu u PA-M? Mnoho jich věru nebude…

Koncový zesilovač se nachází v masivní skříni s celkovou hmotností 18,5 kg při vcelku kompaktních rozměrech 43 x 11,8 x 44,5 cm a jeho konstrukce působí skutečně vojensky bytelně. Vizuální dominantou je bezpochyby masivní čelní panel s takřka dvojnásobnou tloušťkou oproti běžným standardům a na něj navazující dvojice masivních chladičů. Žebra jsou skutečně obrovská a hustě rozložená, což koresponduje s pracovním režimem zesilovače – ale o tom až později. Jinak je celý design hodně industriální, podřízený maximální účinnosti při odvodu balastního tepla.

Čelní panel se nese v duchu absolutní jednoduchosti, uprostřed najdeme jen masivní spínací tlačítko, nad ním označení modelu a po stranách symetricky rozložené ručičkové ukazatele aktuálního výkonu. Přes typicky čínsky modré podsvícení a uzoučkou červenou ručičku jsou měřáky sexy prvkem pro milovníky starého dobrého hi-fi. Ostatní si alespoň uvědomí, že vysoký výkon není všechno a že i při běžném domácím poslechu málokdy vyleze ručička na víc než 10 Wattů.

Zadní strana je stejně sporadická jako celý zbytek přístroje – dominantou jsou dva páry masivních reproduktorových terminálů, které udrží naprosto libovolný reprokabel. Na každé straně je pak ještě jeden nesymetrický RCA a jeden symetrický XLR vstup. Uprostřed ještě klasická napájecí zásuvka a nad ní důležitý přepínač symetrického / nesymetrického připojení. Toť vše, jednoduché a přehledné.

Rozložení „budíků“ vpředu a konektorů vzadu nám napovídá, že konstrukce přístroje je plně symetrické dual mono, což je v dané cenové kategorii rozhodně potěšující. I pohled do nitra přístroje potěší rozumně čistým provedením, s dominantou dvojice masivních toroidních transformátorů. Všechny aktivní prvky jsou řešeny jako diskrétní. Baterie tranzistorů dává trvalý výstupní výkon až 80 Wattů na kanál při zapojení ve třídě AB. Nic překvapivého, jenže… Tento zesilovač je koncipován tak, aby do poměrně solidního výkonu 20 Wattů na kanál pracoval v čisté třídě A. Do jaké míry je to pravda, to těžko bez důkladného měření posoudit, ale při poslechových testech bylo jen při výjimečných případech u vyšších hlasitostí slyšet trochu nepříjemný přechod do smíšené třídy.

Výrobce dále uvádí frekvenční odezvu 10 – 100 000 Hz, což naznačuje slušnou rychlost zesilovače, i když se údaj vztahuje k tolerančnímu pásmu + / - 1,5dB. Celkové harmonické zkreslení by nemělo překročit 0,03%, což působí jako realistický odhad v dnešní honbě za naprosto minimálním zkreslením. Odstup signálu a šumu by měl pak být větší než 100dB. Vstupní citlivost 1,2V a trvalá spotřeba 130 Wattů pak také ničím nezaskočí. Na poměry dané cenové třídy jde o solidní parametry, podporující dobrý dojem z výrobního zpracování.

Xindak PA-M jsme poslouchali v kombinaci s několika řídícími zesilovači a zdroji signálu – častým a překvapivě adekvátním partnerem se stal sluchátkový zesilovač H1 ze stejné stáje. Zvuk dále řídili AV receivery Denon AVR3313 a Arcam AVR360, jelikož v této cenové kategorii se může jednat i o zajímavé doplnění sestavy právě podobného typu a nakonec signál řídil buď NAD C370 nebo také USB D/A převodník KingRex UD384, u nějž byla výstupní úroveň regulována přímo v PC. Dalšími zdroji signálu kromě počítače a KingRex se stal Pioneer BDP-LX71, Arcam BDP300 nebo také Rotel RT-12 s firemním kolegou RCD-12. Kabeláž nesla značky Eagle Cable, Monster Cable, QUAD či ProAc. O napájení se staral filtr Xindak. Zvuk byl reprodukován Harbeth Monitor 30, z dostupnější kategorie pak Quadral Ascent 90 a Cabasse MT31 Jersey.

Třída A je známá hlavně tím, že vytváří ze své podstaty nejpřirozenější zvukové podání. Xindak do toho přidává skoro až elektronkovou jemnost a hlavně pohodu a teplo. To je velmi příjemné třeba u lehkého pohodového jazzu, jaký nabízí Diana Krall se svou „Where or when“. Tam skoro zapomeneme, že posloucháme v podstatě levný systém. PA-M vytváří plný, sytý zvuk s množstvím barev a křehkého koření „atmosféry“. Úvodní flétny a pikoly jsou velmi křehké, něžné a ani při vysokých hlasitostech neopouštějí vody vřelé pohody. Xindak se netají tím, že nahrávce k tak příjemnému vyznění trochu pomáhá a tonalitu tak trošku přibarvuje a posouvá směrem k vřelosti. Není to ovšem mimo meze dobrého vkusu a právě to z něj činí tak snadno a dlouhodobě poslouchatelný nástroj. Když zazní procítěný vokál hlavní protagonistky, je radost jej poslouchat a i když vnímáme, že se jedná o reprodukci, nikterak to nevadí. Svým způsobem tím Xindak trochu sahá do vod „britského zvuku“.

Přestože nabízí PA-M „pouhých“ 20 Wattů, dokáže si rozumně poradit i se symfonickým orchestrem (tedy samozřejmě s jeho nahrávkou). Třeba s tím, hrající Mussorgského „Obrázky z výstavy“, speciálně pak „Velkou bránu Kyjevskou“, jejíž dunící kotle dají zabrat všem součástem hi-fi systému. Xindak se s jejich dynamikou pere statečně, ale právě ve chvíli úderu vystřelí ručičky na „budících“ jako sprinter na olympiádě a při přechodu z čisté třídy A do smíšené AB je přeci jen poznat právě ten jeden malý okamžik. Jinak opět PA-M hýří barvami a pohodou, jednotlivé nástroje jsou podány s přirozenou grácií a bez stresu. Nebudeme-li to přehánět s hlasitostí, pak ani výkonová rezerva není problém. Xindak zjevně míří na posluchače, kteří si užívají při běžných úrovních a koncertní hlasitost si užívají právě jen na koncertech.

Ačkoliv výrobce neudává tlumící faktor zesilovače, kontrola basů je slušná. Opět tu přichází ke slovu něžná, velmi vřelá reprodukce. Vykreslení kontrabasu v úvodu desky „A Fortnight in France“ od Pat Barber je příjemně přesné jak po stránce objemu, tak po stránce tonality. Nízké frekvence sice nemají průbojnost bouracího kladiva, naopak celý zvuk je velmi klidný, ale to vůbec nevadí – neagresivní a příjemný přednes umožňuje v podstatě časově neomezený poslech bez známek únavy.

Celkově poskytuje Xindak PA-M trochu temnější, hutný a sytý zvuk. To je úplně ideální hlavně pro akustické nástroje v hudebních kompozicích „příjemného“ stylu. „Where or when“ Diany Krall tak zesilovač halí do křehké a velmi jemné atmosféry, vše je poklidné, dobře uspořádané a přehledné – dobrá čitelnost zvuku zůstává i při nižších hlasitostech.

Velmi přirozený je PA-M při reprodukci vokálů – Eva Cassidy s „True Colors“ zní velmi čistě a přitom je podán s nesmírně sytými barvami. Ačkoliv hlas není dokonalý, nabízí pořádnou porci emocí a onu těžko popsatelnou entitu „atmosféry“. Přestože mu mírně schází onen finální šém životnosti, na danou cenovou kategorii je to výkon velice solidní.

I s lokalizací nástrojů si tento výkonový zesilovač starosti nedělá – vše je rozvrstvené v prostoru a mezi nástroji jsou jasné mezery, které definují jejich velikost. Třeba u „Concorde“ od Modern Jazz Quartet téměř vidíme xylofon s celým jeho objemem, nepřelévá se nepříjemně mezi jednotlivými kanály a zobrazení „drží“. Jsou nepochybně analytičtější a přesnější komponenty, ale Xindak k nadprůměrnému výkonu přidává už tolikrát zmíněnou pohodu a něhu, která víc než kompenzuje všechno ostatní.

Přestože Xindak je čínský, vystupuje ze změti tamních producentů high fidelity svým přístupem a poslední dobou i kvalitou výrobků. Již není třeba brát ohled na to, že PA-M pochází z rýsovacích prken čínských inženýrů; na to odkazují už jen drobné detaily ve vzhledu přístroje, jako například fascinace modrým podsvícením. Jinak je ale PA-M vyroben s příkladnou precizností a na danou cenovou kategorii je jeho koncepce a návrh víc než uspokojující. Xindak zvolil výbornou strategii nabídnout za velmi rozumné peníze solidní komponent, který na trhu nachází jen minimum konkurence. Jeho výrobní provedení by mohlo sloužit za vzor daleko dražším komponentům, kvalita zvukového podání je ve třídě do 30ti tisíc také skvělá – takže co si vlastně přát více? Kdo touží po „prestiži“ děleného řešení, kdo potřebuje doplnit do svého systému dvoukanálový výkonový zesilovač a kdo preferuje vřelý, příjemný a klidný charakter reprodukce, který dokáže připoutat posluchače k hudbě a nikoliv ke zvuku samému, ten by měl Xindak PA-M zařadit na užší seznam kandidátů k „prověření“. Stojí za každou korunu z oněch pětadvaceti tisíc.

Kč 24 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ neprůstřelná konstrukce

+ slušná porce výkonu ve třídě A

+ symetrická konstrukce

+ muzikální a příjemný zvuk

+ báječná cena

ZÁPORY

- industriální design není pro každého

- i přes „třídu A“ hraje Xindak spíše líbivěji a muzikálněji, což také není pro každého

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Horizon Trading Prague

www.horizontrading.cz  – www.xindakaudio.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 606 346 822

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

AAI - ultimativní audiofilské kabely

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies