Tunery jsou v české kotlině poměrně nevděčným produktem. Radiové vysílání v digitální kvalitě je teprve na vzestupu s mnohaletým odstupem od západní Evropy, FM a AM stanice mají svoje kvalitativní omezení co do obsahové i technické stránky. Opravdu dobrých radiových stanic je skutečně jako šafránu, dost možná by na jejich pokrytí vystačily prsty jedné ruky. Tím více je však nakonec potřeba dobrý, spolehlivý a stabilní tuner, aby poslech rozhlasových vln nebyl nepříjemným utrpením. A od koho jiného čekat dobrý tuner než od toho, kdo byl zcela prvním výrobcem s DAB tunerem v nabídce.

Také by se dalo říct, že vzhledem k technickým omezením vlastně není možné v českém prostředí plnohodnotně tuner otestovat, hlavně DAB přijímač zůstane nevyužit, ačkoliv jím byl testovací model vybaven. Ano, to je do jisté míry pravda. Ale nedělí právě dobrý tuner od špatného to, že si poradí i ve velmi náročných podmínkách a nechá nás i se slabším signálem poslouchat dobrý příjem?

AM a FM tuner FMJ T32 je postaven na plně diskrétních součástkách, pouze část zpracovávající signál z rDock, tedy kolébky pro iPod, kterou lze k tomuto tuneru připojit jako příslušenství. Převod signálu z digitálního na analogový pro DAB modul má na starosti DAC Wolfson 8740, celkovou pohodu vřelého zvukového podání mají na starosti Burr Brown OPA2134. Samozřejmostí je pak masivní toroidní transformátor.

Exteriér Arcamu je „typicky firemní", s jiným výrobcem zaměnit příliš nejde. Elegantní, čistá jednoduchost, to je styl řady FMJ. Střídmý, masivní čelní hliníkový panel je mírně prohnutý, dominantou je jasně obrovský knoflík pro ladění stanic a pohyb v menu spolu s velkým displejem, jehož font sice není z největších, ale je k přečtení pod jakýmkoliv úhlem a v téměř jakémkoliv světle, přičemž informací je na něm přesně tolik, kolik je potřeba. Pár základních tlačítek pak slouží hlavně k rychlému nalezení uložených předvoleb. Žádné další ovládací prvky nejsou potřeba, to podstatně se samozřejmě ovládá přehledným a jednoduchým dálkovým ovladačem.

Na zadním panelu pak najdeme konektory DAB / FM / AM antén, spolu s RS232 výstupem, kompatibilním se systémy inteligentního ovládání domácnosti Crestron a AMX. Získaný signál je dále předáván přes dva páry výstupních zlacených RCA konektorů. Dále je tu jeden pár RCA vstupů „aux" a DIN konektor pro systém Sirius.

Zvukové kvality Arcam FMJ T32 byly testovány přes Lyngdorf TDAI 2200, Vincent SA-T1 / SP331MK a Myryad MXP2000 / MXA2150. Zvuk se linul z Quadral Rhodium 90, KEF xQ20, KR Audio SP-2, Tannoy Revolution DC6 a AdamVox SET / HE-W-ET. Veškeré propojovací, napájecí a reproduktorové kabely nesly v různých kombinacích značky KrautWire, Proson a Vincent.

Jak už bylo řečeno, je velmi těžké posuzovat skutečné zvukové možnosti jakéhokoliv tuneru zrovna na českém FM vysílání, přesto lze zkusit na kvalitu usoudit z porovnání s ostatními tunery. Arcam při své pořizovací ceně patří k těm dražším tunerům, měl by tedy logicky poskytovat i lepší zvukové vlastnosti.

Minimálně co do citlivosti a schopnosti čistě udržet naladěnou stanici si od FMJ T32 asi nelze více ani přát. Cokoliv je naladěno, je naladěno skutečně přesně, silně a čistě. Pravdou je, že samotné ruční ladění je například lehce nepohodlné, otáčením kolečka se frekvence nestřídají zase tak rychle, jak by bylo ergonomické. Přesto po prvním nastavení není příliš potřeba se touto oblastí zabývat nadále a ne úplně dokonalé pohodlí tak velkou roli nehraje.

Samotný přednes je pak čistý, lehce měkčí a vřelý, aniž by obětoval detaily vysílání - ne snad, že by se nedalo představit větší množství detailu, ale ty postě nejsou obsaženy už v základním šířeném signálu.

Oproti dosud na Hi-Fi Voice testovaným tunerům je znám větší objem zvuku, preciznější frekvenční vyrovnanost a hlavně větší otevřenost směrem k posluchači. Stejně tak vřelost projevu zajišťuje dlouhodobou neunavující poslouchatelnost....

Detailu předvádí Arcam FMJ T32 přesně tolik, kolik ho za daných technických podmínek předvádět může. Co je ale velkou výhodou je u DAB provedení investice do budoucna, kdy - snad - digitální vysílání přijde i do ČR a Arcam bude moci projevit své špičkové kvality v tomto směru. Prozatím je třeba zůstat u patrně nejlepšího možného zpracování FM pásma, jaké si lze představit, výborného výrobního provedení, čistého a příjemně poslouchatelného zvuku a vlastně celkově víc než uspokojivého projevu FMJ T32.

Kč 21 000,- - FM / AM / DAB

Kč 19 000,- - FM / AM

--- --- --- --- ---

KLADY

+ elegantní design, výrobní provedení

+ stabilní příjem signálu bez rušení a přeslechů

+ čistý, vřelý zvuk s maximem detailů, které může FM pásmo nabídnout

ZÁPORY

- možná z globálního hlediska méně pozic pro uložení stanic, v ČR ale i menší počet stačí

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Perfect Sound Group

http://www.perfectsoundgroup.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 658 390

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Kolik peněz musím doopravdy utratit?

Je to časté téma vašich dotazů směrem na redakci Hi-Fi Voice. "Kolik musím utratit, abych dostal zvuk co chci?", "Vyplatí se připlatit za X nebo za Y?" nebo třeba "Má vůbec cenu kupovat to, když to stojí jen ZZZ?". Neméně časté je pak nadšení nad tím, že to produkt za pár tisíc "natře" produktu za desítky a stovky tisíc (ovšem mám podezření, že pisatel nevěnoval poslechu a vzájemnému srovnání zase až tak moc času...). Takže kolik peněz vlastně je třeba DOOPRAVDY utratit?

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 elac 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 elfton 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution