650 200 loewe

Tak jako ve všech oborech, i v audiovizuální elektronice se moderní technologie postupně propracovávají z nejvyšších a nejdražších pater do těch dostupných. A tak i třeba tahák nejnovějšího domácího kina od LG, tedy výrobce zaměřeného na (z pohledu milovníka věrného zvuku a high fidelity) dostupnou produkci, jsou aramidová vlákna v membránách reproduktorů. Kevlar ještě nedávno patřil reproduktorům v soustavách za stovky tisíc, nyní si jej můžete pořídit za něco málo přes dvě desítky tisícovek i s bohatým množstvím dalších zajímavostí.

Jedním z nejnovějších přírůstků do katalogu LG je kompletní domácí kino konfigurace 9.1 s podporou Blu-ray formátu, 3D a síťových funkcí. To vše za cenu, v níž od klasických hi-fi značek seženete lepší A/V receiver.

V LG se rozhodli, že devět kanálů vloží pouze do pěti reprosoustav a basové jednotky – čtyři vysoké sloupy doplňuje malý centrální reproduktor a zmiňovaný subwoofer. Na každé reprosoustavě je pak ještě reproduktor směřující nahoru, určený pro surroundové ozvučení a pracující nezávisle na ostatních – tím vznikají právě ony dodatečné čtyři kanály.

Vnější vzhled BH9530TW je poměrně elegantní, byť plast nepatří mezi nejušlechtilejší materiály a do plného utažení montážních šroubků je spojení tří dílů hlavních reprosoustav lehce nejisté. Zbytek konstrukce je ale už naprosto v pořádku – subwoofer je uzavřen v bytelné MDFkové ozvučnici, hlavní jednotka domácího kina s mechanikou, dekodéry i zesilovačem je velmi nenápadná a přitom elegantní. Snad jen bezdrátový modul pro připojení zadních reprosoustav moc krásy nepobral a velikostně je také lehce neskladný, ale i tak jej lze stále s klidným svědomím umístit na očích.

Samotné hlavní sloupky vyrostly do nadprůměrné výše 1,3 metru, byť samotná ozvučnice nebude mít na šířku a hloubku víc než 10 cm. Základna a první část sloupku slouží ale výhradně jako stojan, teprve nejvyšší modul je osazen měniči, reproduktorovými terminály a dá se třeba také samostatně zavěsit na zeď.

To nejdůležitější se ale podle staré pravdy skrývá uvnitř a nejinak tomu je i u BH9530TW. Stěžejním prvkem nových reprosoustav jsou měniče s membránami z tkaného kevlaru, nejvýraznější jak použitou technologií, tak sytě žlutou barvou vláken a černým středem. Vzhůru vyzařující měniče jsou vybaveny tradičnější hliníkovou membránou, výškové kopulky pak využívají látkové membrány. Výrobce dodává své vlastní kabely, zakončené na obou stranách „kostičkami", takže jednak odpadá možnost vypadnutí kabelu, jednak je instalace snadná a rychlá, ale také jste přeci jen omezeni na kompletní řešení bez možnosti vyzkoušet alternativu.

Zásadní pro oblast domácího kina je pak beze sporu to, co dokáže elektronika přehrát. U BH9530TW jde o imponující seznam, přesně dle očekávání vlajkové lodi katalogu. Vypíchněme to hlavní, zbytek si ctěný čtenář jistě rád najde například na produktové stránce výrobce.

Jako každý správný moderní systém, i BH9530TW (komerční, zvláště pak asijské výrobky, by si zcela jistě zasloužily mnohem kreativnější pojmenování) je možné částečně ovládat přes aplikaci v mobilním telefonu. Z připojeného harddisku je možné nejen audiovizuální soubory číst, ale také na něj nahrávat – třeba stream digitálního rádia, případně hudbu z přehrávaného média. Nečekejte sice kdovíjakou výstupní kvalitu, ale pro informativní nahrávání je to skvělé. Hudbu do systému dostanete i pomocí BlueTooth protokolu, odzkoušeno v kombinaci s Apple iPhone 5 jako nejrychlejší a pro běžného uživatele nejelegantnější spojení mobilního zařízení a domácího kina LG.

Že díky síťovému připojení můžete využívat „chytrých" funkcí, to je dnes v oblasti domácího kina také spíše standardem. Vlastní aplikace třeba pro YouTube je nádherná, ale bez klávesnice nakonec prostě trochu kostrbatá. Na „nouzové" přehrání hudby je ale podobná funkcionalita k nezaplacení.

Podpora 3D zvuku a obrazu tak nějak už dnes asi není nic objevného, LG má ale vcelku zajímavý přístup – máte-li 3D obsah, přizpůsobuje mu toto domácí kino i zvuk. Příklad za všechny – letadlo letí směrem ke kameře / televizi / vám, tudíž i zvuk se postupně posouvá z předních do zadních kanálů. Nápad je to prostý, ale jak se říká, geniální řešení bývají prostá – poměrně dost to totiž pomáhá atmosféře a vnímání prostorovosti.

Pokud vezmete seznam všech běžně používaných formátů pro audio i video, v praxi si je můžete všechny odškrtnout. Toto domácí kino je prostě zvládá – v audiu od MP3, přes LPCM až po FLAC, v audiovizuálních stopách všechny Dolby Digital i DTS kodeky (včetně True HD i Master Audio), u videoformátů od DivX, přes MKV, FLV, 3GP až po MOV, VOB a H.264. Jediné, co trochu nepochopitelně schází, jsou ID3 Tagy, ale bez nich se určitě dá žít. Mimo soubory se zmíněnými formáty můžete v mechanice roztočit všechny Blu-ray, DVD či CD, včetně nestandardního DTS-CD. Být tu podpora SACD, je systém papírově dokonalý...

Propojovací možnosti LG BH9530TW jsou také víc než dostatečné. Kromě již zmiňovaného bezdrátového připojení zadních kanálů, Wi-Fi, BlueTooth a LAN (indikujícího samozřejmě DLNA streamování) připojení disponuje tento přístroj ještě NFC, neboli Near Field Communication. Vezměte svůj telefon či tablet, ve fyzickém dosahu pak můžete mezi přístroji vesele a snadno komunikovat. Připočítejte si k tomu USB konektor vpředu i vzadu, analogový i optický digitální vstup, trojici HDMI v poměru 1 výstup / 2 vstupy a konektor pro FM rádio, sestava je pro běžnou domácnost perfektní.

Mnohem důležitější ale samozřejmě je to, jak LG BH9530TW reprodukuje zvuk a obraz. Začněme s vizuální stránkou. Tam LG exceluje, obzvláště pak na moderních Blu-ray discích typu „Constantine", kde velmi pěkně drží kontrast i přirozené nasycení barev. Přináší solidní rozlišení v tmavých partiích, i velmi plynulé podání gradientů. Ostatně zkazit v dnešní době podání obrazu je už vcelku obtížné...

Co je však stejně důležité pro komplexní kinofilmový zážitek, to je zvuk. A nutno říci, že i když stojí BH9530TW – z pohledu audiofila – nijak horentních 22 000,-, vůbec na tom není špatně...

Asi není překvapením, že si můžete zvolit množství různých zvukových režimů, odpovídajících momentálně přehrávanému obsahu a momentální náladě. Zajímavé jsou automatické „3D" režimy, jeden pro film a jeden pro hudbu. Pravda, chvíli trvá, než si zvyknete, ale klasický zvuk se díky nim rozprostře po celém poslechovém prostoru, naprosto zmizí konkrétní zdroj vyzařování a přichází ze všech směrů současně. Pokud se třeba při poslechu v místnosti pohybujete, hudba je stále s vámi, což je nečekaně příjemné a velmi snadno se na to zvyká.

Také vás jistě nezaskočí, že nejzákladnější charakteristikou zvukového podání je – díky šikovnému DSP – zejména energie a razance, subwoofer zase náležitě přidává příjemně na důrazu. Když se v úvodu Blu-ray „Constantine" srazí rychle jedoucí auto s člověkem, muchlání plechů a třeskot skla jsou skutečně hodně intenzivní i při vysokých hlasitostech dobře zvládnuté, prokreslené a prosté nepříjemných zkreslení. Intenzita zvuku je taková, že se dost možná přijdou sousedé zeptat, zda je všechno v pořádku – na útlé sloupečky obdivuhodná práce.

Ve zvukovém podání je také dost informací, i když je znát, že v zájmu maximálně strhující zábavy LG tak trošku tlačí na pilu. Výsledek ale rozhodně není nikterak nepříjemný, naopak se dost blíží intenzitě zvuku známého z kinosálů, zvláště pak když trochu vytočíte hlasitost a ponoříte se do dokonale spojitého zvukového moře – to je mimochodem dost prostorné v předozadním, pravolevém i vertikálním směru, takže se nemusíte ani trochu omezovat ve výběru nejpříjemnější pozice.

Docela slušnou kvalitu díky přepočítávání nabízí LG BH9530TW i při poslechu komprimované hudby přes BlueTooth nebo datový proud. Intenzivní, aktivní zvuk má sice tendenci občas i kousnout, to je ale spíše správně. Na druhé straně, dáte-li systému kvalitní materiál, jako je třeba Blu-ray edice seriálu „Tudorovci", zní i hlasy velmi pěkně, přirozeně, byť se opět tak trochu dostavuje pocit „zvuku na steroidech", aktivně tlačeného směrem k posluchači.

LG BH9530TW je skvělé domácí kino, měřeno v kontextu „spotřební" kategorie. Poněkud plastikový vzhled vyvažuje velmi dobré výrobní provedení, zaměření na maximálně jednoduché soužití a bohatá funkční výbava. Pokud si chcete snadno přehrát cokoliv ze své audiovizuální sbírky, jste na správné adrese – ať už síťové funkce, NFC nebo přehrávání datových souborů, vše je úžasně snadné, rychlé a uživatelsky intuitivní. Chce se říci, že skvělý obraz je prostě základním atributem přehrávače Blu-ray formátu, zato velmi aktivní, detailní a razantní zvuk rozhodně není samozřejmostí. Aramidová vlákna, nepropagovanější „součástka" tohoto systému, přináší i do komerční a velmi zaplatitelné sféry solidní rozlišení a umí svou detailností a kontrolou vybudovat to správné audiovizuální drama, které si můžete příjemně okořenit několika „3D funkcemi". I z pohledu náročného posluchače tak odvádí LG BH9530TW slušnou práci a přináší dobrý poměr ceny a výkonu. Je velmi příjemným překvapením, že i „obyčejný" systém umí nabídnout neobyčejně příjemné zážitky...

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 25 metrů čtverečních. Prostor není akusticky speciálně upraven, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 400 Hz a výše, v pásmu 10 – 400 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu, vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

Vzato kolem a kolem, není naměřená frekvenční charakteristika vůbec špatná – uvědomíme-li si, že za 22 000,- dostanete Blu-ray přehrávač, A/V receiver, subwoofer a čtvero sloupů, a tedy cena jednoho sloupu (počítáno poněkud hrubou a zjednodušující matematikou) činí nějaké 3 000,-. Jde o frekvenční charakteristiku samotného sloupku, bez podpory subwooferu, což se jeví při jejich minimálních rozměrech téměř neuvěřitelné. Někde od 150ti do 12 000 Hz je dokonce křivka v referenčním tolerančním pásmu + / - 3 dB. Rozháranost basového pásma pak zkoriguje subwoofer. I když křivka není dokonalá, odpovídá v pohodě nadprůměrným nárokům dané cenové kategorie. Na to, že jde o „komerci", palec nahoru.

Kč 21 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ bezdrátové zadní satelity

+ energie a rozlišení zvuku

+ jednoduchá instalace i soužití

+ široké schopnosti a možnosti nastavení

+ velký rozsah přehrávaných formátů

ZÁPORY

- poněkud plastikové provedení

- mechanika není úplně bleskurychlá

- občasná zmatená reakce software při využití všech vstupů a výstupů (kvůli automatickému přepínání)

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

LG

www.lg.cz  – www.facebook.com/lgecz 

+420 810 555 810 (zákaznický servis)

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Kolik peněz musím doopravdy utratit?

Je to časté téma vašich dotazů směrem na redakci Hi-Fi Voice. "Kolik musím utratit, abych dostal zvuk co chci?", "Vyplatí se připlatit za X nebo za Y?" nebo třeba "Má vůbec cenu kupovat to, když to stojí jen ZZZ?". Neméně časté je pak nadšení nad tím, že to produkt za pár tisíc "natře" produktu za desítky a stovky tisíc (ovšem mám podezření, že pisatel nevěnoval poslechu a vzájemnému srovnání zase až tak moc času...). Takže kolik peněz vlastně je třeba DOOPRAVDY utratit?

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 elac 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 elfton 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution