Svět reprodukční techniky má několik výrazných designových ikon. BOSE a jejich miniaturní kostičky. Bang & Olufsen a jejich luxusní kombinace dřeva a kovu. Poslední léta do téhle vybrané společnosti patří také Bowers&Wilkins, kde se k luxusu přidává také skutečně vynikající zvuk. Ofenziva lifestylových produktů B&W před nějakou dobou započala středně velkými sluchátky, model P5, který to vše započal, nyní přichází v druhé generaci, označené jako S2.
Co není rozbité, nemělo by se opravovat, což zjevně v Anglii velmi dobře vědí. Proto také model P5 S2 od předchůdců na první pohled jen obtížně rozeznáte. Základní rám z nerezové oceli je lehoučký, ale velice pevný. Týlní most je bohatě polstrovaný a obalený pravou kůží, na koncích z něj vystupují organicky tvarované kovové nosníky, mezi nimiž vede signálový kabel s pěkným textilním opletem.
Ten končí v robustním hliníkovém oválném prvku s logem výrobce, v němž je uschován měnič. Zbytek zadní strany uzavřené obdélníkové mušle je opět kožený. P5 S2 jsou koncipována jako sluchátka na ucho, měkkoučký náušník je k mušli přichycen magneticky a maximálně jednoduchý. Ač maximálně účelný a minimalistický, je náušník nesmírně komfortní, přiléhá k uchu naprosto přirozeně a navíc poskytuje izolaci, téměř srovnatelnou s uzavřenými circumaurálními sluchátky.
Přívodní kabel je tak jako u minulé generace výměnný, v balení najdete jeden s ovládáním pro Apple produkty a mikrofonem a jeden standardní. Zakončený je droboučkým 3,5 mm jackem.
Sluchátka P5 S2 jsou velice pohodlná, i pro větší hlavu pak pohodlnější než generace minulá. Váha 195 gramů vás na hlavě také příliš nezatíží.
Co je zásadní, to je nová generace měničů. Vnější stránka prošla jen nepatrnou evolucí, zato reproduktory jsou zcela nové. Mají průměr 4 cm. Bowers&Wilkins P5 S2 jsou koncipována jako snadno přenosná, ideální pro spojení s mobilními zdroji signálu – s impedancí 22 Ohmů můžete hrát nahlas i s mobilními telefony, citlivost 108 dB / 1 kHz je také nadstandardní. Sluchátka mají psaný frekvenční rozsah 10 – 20 000 Hz, ovšem bez udané tolerance.
Sluchátka Bowers&Wilkins P5 S2 jsme poslouchali na ASUS Xonar Essence One MUSES MK2, na dvojici Pathos Converto / Pathos Aurium a také na Philips GoGear Vibe a iPhone 5 a 6. Porovnávali jsme se Sennheiser IE 8, Sennheiser HD 26 Pro a Audeze LCD-X.
První generace těchto sluchátek byla velmi zajímavá tím, jak hluboko dokázala svůj zvuk dotlačit, aniž by k tomu potřebovala velké ozvučnice. S přívlastkem S2 je tento jev ještě výraznější a zdálo se, že P5 S2 nešidí ani reprodukci cella Alisy Weilerstein v "Omaramor" Osvaldo Golijova ("Solo" | FLAC | HD Tracks | 24 - 96). Zvuk je možná o něco aktivnější a méně klidný, než u minulé generace, je také plnější a celkově i dospělejší. Jako kdybyste poslouchali o kus větší sluchátka, možná se spíše než předchozí generaci P5 blíží velkým P7. Velmi dobrá pak byla definice, nástroj byl skvěle vykreslený a jeho nejhlubší tóny jisté - sluchátka nebyl problém rozehrát a ovládnout ani za pomoci mobilní elektroniky.
Větší sytost a větší zvuk obecně provází každý moment, který s P5 strávíte. Vášnivá "Too Darn Hot" z desky "Cole Porter Mix" Elly Fitzgerald (FLAC | 24 - 96) byla pěkně zahuštěná, stojící na kulatém, trochu měkčím spodku. Vokál je tu adekvátně dominantní, dramatický a vřelý, díky zřetelné váze a hloubce působí živě. Zvuku neschází informativní hodnota, je dobře prokreslený a opět - sluchátka jsou velmi snadná na řízení, reprodukce je pod dobrou kontrolou, byť tu není cílem být ultimativně přesný, jako třeba u Sennheiser HD 26 Pro. Tady totiž zůstává vysoká míra muzikálnosti a příjemné uvolněnosti.
Moc se nám líbilo, s jakou kultivovaností a klidem podala sluchátka nejvyšší tóny, třeba cinkot činelů a kovových perkusí ve "Winter Sun" od Esperanzy Spalding ("Chamber Music Society" | FLAC | 24 - 96). Ač proporčně adekvátní, působí proti zbytku pásma výšky trochu upozaděné (ale opravdu jen trochu), protože vznik a průběh tónu nikdy neprovází nacinkané rezonance. Dozvuk zůstává zřetelný a čitelný poměrně dost dlouho, pozvolna a přirozeně se rozplývá v hudebním celku. Jsou určitě sluchátka, která předávají nejvyšší pásmo zřetelněji a výrazněji, přesto považujeme vyváženost mezi rozlišením a klidnou hladkostí, kterou předvádí P5 S2, za velmi povedenou.
Již předchozí P5 měly slušné dynamické schopnosti, P5 S2 se rozhodně nezhoršily, ač dynamickou rezervu a jistotu třeba větších P7 či HD 26 Pro ale nemají. Rozdíl je ale znát hlavně u orchestrální hudby, u takových Aerosmith s jejich "Living on the Edge" ("Get a Grip" | FLAC | 24 - 96) bylo znát, že basová linka i údery do bicí jsou živé a mají hloubku, že energie se ani při vyšších hlasitostech neztrácí a tóny nelámou. Díky snadnému rozehrávání se zvuk otevírá již při poměrně nízkých hlasitostech.
"Where do the children play?" Cata Stevense ("Tea for Tillerman" | FLAC | 24 - 192) ukázala velice pěkné podání kytary se spoustou informací - zvuk ale netlačí na pilu, detaily v poklidu vyplývají na povrch a kresba je naprosto odpovídající cenové kategorii. Je pravda, že tělo kytary je méně výrazné, byť struny jsou pocitově blízko. Ostatně, rozvrstvení nahrávky je dobré, byť bez velmi dobré elektroniky mají tendenci tišší části skladby trochu zapadnout - jako třeba již zmíněné tělo kytary a jeho rezonance. Celkový klid a jistota ovšem umožňují snadno se v nahrávce orientovat.
Zemitější, plný a šťavnatý projev sluchátek jim nebrání ve velmi dobré lokalizaci nástrojů, byť pocit, který nastává u některých vyšších modelů (zejména těch s rozměrnějšími mušlemi z vyšších cenových tříd), tedy pocit zvuku vystoupivšího mimo hlavu, ten zde tak úplně nenastává. Bude to hlavně tím, jak těsně mušle přiléhají k uším. Na druhou stranu pravolevý prostor a dokonce i hloubka tu jsou a to přehledně, pocitově velmi spojitě a pevně. "Gadamaylin" od I-Ching ("Head-Fi Open Your Ears" | FLAC | 24 - 96) uvádí vzdušné a úchvatně plastické cvrlikání ptáčků, Bowers&Wilkins P5 S2 ten trojdimenzionální zážitek dokážou slušně zprostředkovat, jakkoliv stále cítíte, že máte na hlavě sluchátka.
I když generace S2 přináší výraznější a trochu efektnější zvukové podání, než generace první, stále má ten britský šarm, celkovou bohatost a kultivovanost. Bylo báječné jen tak se posadit a nechat plynout Dylanovu "Shelter from the storm" z alba "Blood on the Tracks". Hrála s pohodou a lehkostí a i když dobře oddělené nástroje, čistota a srozumitelnost působily samozřejmě, nebylo to to nejdůležitější. Nejdůležitější je samotná hudba a je trochu jedno, jak je vlastně nahraná, nebo jaký je to žánr.
Bowers&Wilkins P5 S2 jsou sluchátka elegantní - svým zevnějškem, i svým zvukem. Jsou relativně kompaktní a velmi pohodlně se nosí, přesto už jsou dost velká, aby vás dobře odstřihli od vnějších ruchů. Jejich velikost také umožňuje vznik solidního basového základu, dýchajícího a energického. Sluchátka nabízí dobré rozlišení, dokonce výborný rytmus a celkovou propojenost, plnost přednesu, takže je prostě a jednoduše zábava je poslouchat, lhostejno, zda zrovna posloucháte jazz, rock, metal nebo osmdesátkový pop. Pokud bychom chtěli být extrémně přísní v kontextu této cenové třídy, možná by makrodynamika velkého orchestru mohla být ještě o něco dotaženější, jinak vlastně ale není těmto sluchátkům moc co vytknout. I když se o něco zvedla cena, i zvuk se přiblížil velkému modelu P7. Spolu s tím, že se snadno rozehrávají, si prostě není nač stěžovat, pokud je vaším cílem poslech hudby bez ohledu na prostředí, žánr, ale vlastně i připojený zdroj signálu...
Kč 7 690,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ design
+ pohodlí
+ rozhodně citelný pokrok proti minulé generaci - hlubší, energičtější, intenzivnější zvuk
+ dobrý, kultivovaný bas
+ slušné odhlučnění
ZÁPORY
- oproti minulé generaci se lehoučce změnil kurz, kterým zvuk míří
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz