Oblast high-endových sluchátek je obor s poměrně malým počtem opravdu zajímavých výrobců a produktů, porovnáme-li tato čísla například s výrobou reprosoustav. O sluchátkách se také podstatně méně hovoří, alespoň tedy v našich zeměpisných šířkách a délkách a jak dokazuje nejen dnes testovaný model AH-D7000, je to opravdu škoda. Dle mého názoru by každý, kdo to s poslechem reprodukované hudby myslí opravdu vážně, měl alespoň jednou dát plnohodnotnou šanci poslechu kvalitního systému high-endových sluchátek a adekvátního zesilovacího prvku. Jejich projev se totiž natolik liší od jakýchkoliv reprosoustav, že vám umožní si nahrávky užít ze zcela jiného pohledu. Navíc i ta nejdražší sluchátka se svou cenou pohybují zhruba tam, kde teprve začíná opravdový high-end reprosoustav, spíše však i podstatně níže.

AH-D7000 patří na špici katalogu společnosti Denon, která je v oblasti sluchátkové reprodukce již poměrně zavedeným a velkým hráčem, čemuž odpovídá jak výrobní provedení, tak cenová úroveň – u obého se Denon potýká s těmi nejlepšími. Když jsem si nesl sedmitisícovky poprvé domů, dobrý dojem na mě udělalo už jejich balení v pěkně velké a pevné krabici v modré kůži, po jejímž otevření na vás vykoukne hnědý samet, tvarovaný vnitřek jako v krabičkách na šperky a na tom všem elegantně vyložená D7000, o čemž vás ujišťuje nápis zlatým písmem na krycí vnitřní krabičce pro kabel. Celkový dojem opět evokuje způsoby, jakým jsou představovány šperky. Samotná sluchátka jsou pak ztělesněním elegance a oproti třeba velmi technicistním otevřeným Sennheiser HD800 přímo lákají k nasazení a poslechu už na první pohled, i když je to do značné míry dáno tím, co se bude líbit vašim očím.

Pohled nejvíce lákají uzavřené mušle, z vnější strany pokryté ušlechtilým hnědým dřevem a lakem, za nějž by se nemusel stydět na svých reprosoustavách ani německý Canton nebo český Xavian. Mahagonové dřevo zde má být prostředkem, jak dosáhnout lepšího podání nízkých kmitočtů, nejslabší to stránky sluchátkové reprodukce. A že dobře vypadá, to je prostě příjemný bonus. Mušle pak ukrývají membrány z mikrovlákna, poháněné neodymiovými magnety o solidním průměru 50mm. Kombinace silného „motoru“ a lehké membrány pak jako výsledek nabízí teoretický frekvenční rozsah 5 – 45 000 Hz (bez udání tolerančního pásma, osobně bych vsadil na -10dB) při nominální impedanci 25 Ohm a citlivosti 108 dB. Psané parametry jsou tedy více než slušné, nyní bylo třeba získat poslechové zkušenosti.

Veškeré testy probíhaly na čtyřech různých sestavách. Nejdůležitější byla kombinace PC jako zdroje signálu v kvalitě 24bit / 96 kHz, D/A převodníku Wavelength Audio Cosecant v3 a sluchátkového zesilovače Graham Slee Solo SRGII, to vše spojeno interconnecty KrautWire Guru S. Druhou sestavou pak byl set Pioneer G-Clef MKII – SACD PD-D9MK2-K a integrovaný zesilovač A-A9MK2-K, který pak signál vedený opět signálovými kabely Guru S předával do sluchátek skrz vlastní sluchátkový výstup. Dalším „zkoušedlem“ byl CD přehrávač s variabilním sluchátkovým výstupem Marantz CD6003 a posledním testovacím nástrojem pak high-endový systém typu all-in-one NaimUniti, kde už ale připojení musela napomoci zlacená redukce.

Častou Achillovou patou soužití se sluchátkovou soustavou bývá i to, že si prostě uprostřed poslechu nemůžete odskočit támhle pro časopis, tu pro kávu nebo tam si pohodlněji sednout. Často značně poddimenzovaná délka kabelu z posluchače obyčejně činí tak trochu psíka na krátkém vodítku, u AH-D7000 je situace ale díky třímetrovému signálovému kabelu v pohodě. To už je délka dávající dostatečnou svobodu pohybu, šňůra navíc není z rodu neohebných a zbytečně těžkých, ačkoliv je to kus dobře opleteného drátu, navíc zakončený poměrně masivní pozlacenou „audiofilskou“ koncovkou s průměrem 6,3mm na jednom konci a „ypsilonovým“ rozvodem k oběma mušlím na straně druhé. Ve zkratce řečeno, soužití s Denony je naprosto bezproblémové a pohodové, protože se při konstrukci myslelo evidentně především na pohodlí posluchače. Platí to i pro pevný a dobře nastavitelný hlavový most, který usadí sedmitisícovky na sebevětší a sebevýstředněji tvarovanou hlavu, platí to i pro měkce polstrované kožené circumaurální náušníky, zkrátka pro celou pohodlnou existenci Denon AH-D7000.

Dostal jsem dé-sedmitisícovky zcela nové a nerozehrané, nechal jsem je tedy v klidu týden na střední úroveň hlasitosti non-stop rozehrávat ve své pracovně, abych jim poskytl aspoň 100 hodin provozu před jakýmkoliv seriozním poslechem. Z více zdrojů jsem se ale dozvěděl, že zrovna tato činnost u Denonů není tak stěžejní jako u jiných reprodukčních zařízení a i 20 hodin ustálí sluchátka na optimální provozní úrovni.

Prvním, co jsem si pustil, byla 24 / 96 verze alba „Monk“ (Xanadu Records, 2009) od Petera Bernsteina, což není nic jiného, než převážně kytarováinterpretace skladeb Theloniuse Monka. Zvláště na famózních „Monk´s Mind“ a „Brilliant Corners“ je subjektivně přítomno neuvěřitelné, či spíše naprosto nečekané množství basových tónů, které sice nemají sílu, na níž jsem zvyklý z projevu reprosoustav (logicky je těžko budete cítit v břiše), ale zato jsou perfektně prokreslené a detailní, navíc skvěle drží v homogenním celku se zbytkem pásma. Prostě jako když se na zvuk podíváte mikroskopem – vidíte detaily a jednotlivé části, přesto je všeho jaksi méně. Není to ale na škodu hudebního zážitku, je to – jak jsem napsal na začátku – prostě jen jiný přístup k hudbě a její reprodukci.

Byl jsem velmi zvědav, co Denon AH-D7000 provedou s jednou z mých oblíbených nahrávek – koncertem Patricie Barber, který vlastním na klasickém „Red Book“ CD. Klubová nahrávka s dostatkem vzduchu, analogovou pohodou LP desky a perfektně sejmutým prostorem hudební scény skrz sluchátka vylezla o něco méně vzdušná, jakoby kompaktněji, úderněji předaná, s velmi výrazným podáním detailů, kdy neuteče jediné cinknutí, jediný úder do klávesy klavíru nebo jediné nadechnutí hlavní interpretky. Právě v podání středního pásma, tedy hlasů a valné většiny nástrojů, nenajdete u Denonů žádný problém, natož pak náznaky zkreslení. Stejně tak kontrabas, jehož nejspodnější tóny zní někde kolem 40ti Hz, je interpretován naprosto celý, s nevídanou přesností a citem pro rytmus. Zrovna tento žánr by si ale možná zasloužil maličko relaxovanější projev, jakkoliv je to hlavně záležitostí osobního vkusu.

Ani u reprodukce klasické hudby, konkrétně Straussova opusu „Also Sprach Zarathustra“, není cítit žádný problém, který by v AH-D7000 vznikal, snad jen jejich drobné nedostatky v podání prostoru a vzdušnosti celé zvukové scény, kdy není jednoduché určit kde který nástroj přesně hraje či jak moc jsou od sebe vzdáleny jednotlivé sekce orchestru. Ale nevadí to, protože zátah, s jakým veškerou hudbu přenášejí k uším svého nositele, veškeré nedostatky umně maskuje a vynahrazuje.

Nejvíce limitujícím faktorem na Denon AH-D7000 je jejich potřeba využít opravdu kvalitní sluchátkový zesilovač. Ne snad kvůli citlivosti, která je dostatečně vysoká, aby Denony v klidu „uživil“ i přenosný mp3 přehrávač, ale kvůli tomu, že s „obyčejnějšími“ zesilovači mají tendenci zaostřit některé hrany a reprodukce může být při jejich dravém stylu snadno překročit hranici únavnosti a tím pak padnout k nezábavnosti. A to by byla škoda, protože ošidit se a nedostat z AH-D7000 jejich maximum by znamenalo neslyšet jedna z nejlepších aktuálně dostupných sluchátek.

Denon AH-D7000 jsou bez jakékoliv debaty high-endová sluchátka. High-endová cenou, high-endová provedením, ale především jsou na „vysokém konci“ svým zvukem a schopností téměř dokonale přenést hudbu do vašeho obývacího pokoje či spíše sluchového aparátu. A ačkoliv jsou to sluchátka náročná, pokud sednou do vaší sestavy, dostane se vám dlouhodobých špičkových hudebních zážitků, které stojí bez sebemenšího stínu pochybnosti za každou proinvestovanou korunu.

PS: Ocenění „Hi-Fi Voice doporučuje“ se těmto Denonům vyhnulo jen proto, že v nachlup stejné ceně lze mít Sennheiser HD800, které jsou prostě objektivně ještě o kousek lepší. Ale víte co? Vůbec to nevadí a já bych stejně raději sáhnul po Denonech...

Kč 26 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vzhled

+ provedení

+ podání detailů

+ dynamika a přímost podání

ZÁPORY

- vyšší cena, i za polovinu ceny můžete dostat velkou část kvality D7000, jsou ale sluchátka i podstatně dražší

- nároky na používaný zesilovač – s průměrným sluchátkovým zesilovačem dokáží být ostré a kladou příliš důrazu na výšky

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies