Firma Gato Audio z dánského městečka Herlev, ležícího pár kilometrů západně od Kodaně, staví na tradici jednoduchého, funkčního severského designu, který promítá do širokého spektra produktů od zdrojů signálu, přes integrované a dělené zesilovače až po reprosoustavy. Zejména pak elektronika se svými tvary vymyká valné většině světové produkce a je jasně cílená pro zapadnutí do luxusních a moderních interiérů.
Zesilovač AMP-150 patří na vrchol výrobního katalogu a nutno říct, že je to na něm vidět. Šasi má oblé tvary a rovnou linku na něm v podstatě nenajdete. V konstrukci se střídá hliník se sklem a jednoduše jde o vizuální lahůdku. Navíc i zpracování je skutečně prvotřídní. Přední stěně dominuje kulatý displej, evokující jakýsi "kompas", připomínající pohádkové zařízení, protože na ciferníku ukazuje šipka aktuální hlasitost, po obvodu kružnice uvedené stylové (ale ne úplně na první dobrou pochopitelné) symboly se rozsvěcí podle toho, který vstup je zrovna navolen. Díky výraznému podsvícení a krásně plynulému pohybu šipky dýchá z přístroje luxus.
Na čelním panelu jsou všechny prvky rozloženy přísně symetricky, středový displej tak rámují dvě malá tlačítka (Heat a Mute, neboli rychlé uvedení do provozní teploty a ztlumení), na okrajích pak najdete dva opravdu robustní ovladače z jediného pořádného špalku hliníku - ten vlevo přepíná vstupy a ten vpravo upravuje poslechovou hlasitost a oba kloužou s oním olejovitým mechanickým odporem a plynulostí, díky níž je hotová radost se přístrojů dotýkat.
Horní panel je překryt kontrastním materiálem, může to být černý nebo bílý panel, ale také dřevěné dýhy dle přání zákazníka, narušeným jen znáčkem výrobce, na okrajích horní strany pak plynule přechází do mohutného žebroví, kterým proudí z vnitřností zesilovače ven horký vzduch - přeci jen jsou součástky uzavřeny v relativně malém prostoru a horko musí ven; AMP-150 je široký 32,5 cm, vysoký 10,5 cm a hluboký 42 cm a velká část necelých 14 kg váhy připadá na hliníkové šasi, fungující i jako účinný chladič. Po hodince provozu se z něj line velice příjemné teplo a na povrchu tak tak udržíte ruku.
Zadní strana je díky kompaktnímu provedení, výrazným prohnutím a snaze nabídnout skutečně hojný počet přípojných míst doslova poset konektory, které mezi sebou svírají dva páry reproterminálů WBT velmi příjemných kvalit. V centru mezi konektory najdeme napájecí zásuvku s kolébkovým vypínačem. Vlevo od něj je jeden pár symetrických XLR konektorů a dvojice signálových výstupů - jeden v symetrické a jeden v nesymetrické podobě. V pravé části zadní stěny jsou čtyři analogové vstupy v podobě RCA konektorů, jsou nadepsané a opatřené symboly, které najdete na již zmiňovaném "kompasu" vepředu.
Nenechte se splést stylovým a luxusním provedením s malými rozměry - AMP-150 není míněn jako hračka nebo "leštěnka". Základem síly je mohutný toroidní transformátor hned za čelním panelem, před ním je deska s kontrolním mikroprocesorem, za ním (tedy směrem k reproterminálům) pak symetricky rozložené obvody předzesilovače a koncového stupně. Řídící a koncová část mají také každá svou vlastní desku s obvody. Obvodová řešení koncového stupně obsahují na začátku JFET tranzistory a na konci jediný pár výkonných MOSFETů. Ty by měly zvládnout proud až 150 Ampér a dodává výkon 150 Wattů do 8 Ohm. Zesilovač je navíc stabilní do zátěže pod 2 Ohmy a má odstup signálu a šumu přes 100 dB, což jsou slušné hodnoty.
Kompaktní rozměry přístroje si i přes použití účinně chladicích kovových prvků vyžádaly i zařazení aktivního chlazení, naštěstí výrobce myslel na to, že rozhodně není vhodné slyšet hučení jakéhokoliv větráčku. Aktivní odvod tepla je tak nezávislý pro levý a pravý kanál, měří se zatížení kanálu (a tedy produkované teplo) a mikroprocesor spouští chlazení pouze ve chvílích, kdy hraje hudba. Mikroprocesor pak hlídá nejen optimální teplotu, ale řeší i ochrany proti přetížení, přítomnost DC složky a další aspekty provozu.
Gato Audio AMP-150 jsme poslouchali ve vícero sestavách - kromě doplnění ve standardních sestavách Naim Nait XS / Naim CD5si a Cambridge CXA80 / Cambridge CXC pracoval i s Gato Audio CDD-1, s Apogee Groove, Chord Mojo nebo VPI Scout / Pro-Ject Phono Box. Porovnávalo se krom zmíněných i s Viola Labs Crescendo / Concerto. Poslech probíhal na Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, Xavian Ambra, OceanWay Sausalito, ELAC BS 73 nebo Gato Audio PM-6. Propojeno bylo kabely TelluriumQ řad Silver a Black, kabely KrautWire nebo ZenSati Authentica.
Zesilovač AMP-150 má opravdu hodně, hodně síly a evidentně umí dodat dostatek proudu, aby rozhýbal i složité, velké reprosoustavy typu OceanWay. Kontrabas ve "First Sonng" Laurence Hobgooda ("When the Heart Dances" | 2008 | Naim | naimcd112) byl úžasně plný, velký, zesilovač basové tóny vezme a nechá je prostě explodovat skrz měniče, vytlačí hluboké tóny i z menších reprosoustav. A navíc ta váha! Ta energie! Snad jen impuls není tak dokonalý, byť je už jasně citelný. Objemově vám zaručeně nic scházet nebude, možná je basu i o krůček víc, než by muselo. Zesilovač drží spodní tóny pod kontrolou, ale nemá suchý, tvrdý bas, hraje na notu měkkosti, hutnosti a dýchající vzdučnosti.
Vokál Diany Krall v "Peel Me a Grape" z "Love Scenes" (1997 | Impulse! | IMP12342) byl nádherný, doslova nádherný. Barevný, bohatý, realisticky velký a obklopený vzduchem, vřelý a laskavý, tak něžný a uvolněný, že byla čistá radost ho poslouchat. AMP-150 ho sice nevytáhne až úplně dopředu, nezaostří ho se studiově analytickou techničností, nechává ho plout jen kousek před hudebním děním, aby byl součástí hudby a ne solitérem, kdesi vzadu podpořeným hudebními nástroji. I přes to zůstává výborně, snadno čitelný a srozumitelný, je hladký a klidný. Působí také "blízce" a hmotně.
Vibrafon a činely v Burtonově "Like Minds" ze stejnojmenného alba (2003 | Concord | SACD-1029-6) vykreslil zesilovač s nádherně kovovým charakterem, nebývale zněle a konkrétně, jeden každý úder odděleně a jistě, přitom ale neukřičeně, kultivovaně. Výborné rozlišení provází i dlouhý dozvuk, udržený plynule až do úplného utichnutí i přes zvuky ostatních nástrojů. Zejména činel působí jako celá rezonující kovová plocha, kterou zvuk postupně rozechvívá a která vibruje, cinkne a doslova se rozsvítí a pozvolna pohasíná.
Zásoby energie, které se v malém těle zesilovače skrývají, umí probudit v podstatě jakékoliv reprosoustavy a ustát dynamiku v podstatě jakékoliv skladby. Mahlerova "6. symfonie" v podání České filharmonie v čele s Neumannem (2006 | Octavia | OVCL-0259) byla tak živá, plná, bohatá a hutná, že to nejde popsat jinak, než že zvuk má prostě koule. Zvuk doslova vybuchuje, šťavnatý, tonálně úžasně sytý a podpořený značnou dynamickou rezervou. I mikrodynamika jednotlivých nástrojů je už zvládnutá s úrovní, kterou nelze než označit za dospělou. Zvuk není úplně dokonale utažený, AMP-150 má tendenci soustředit se spíš na jeho velikost, nadýchanost a robustnost, ale i v dynamických špičkách stále zůstává kontrolovaný a musíte dát opravdu dost peněz, abyste získali přesvědčivější dynamiku.
Sbor v "Pie Jesu" z Rutterova "Requiem" ("Crystal Cable Arabeque" | 2009 | Crystal Cable | CC200901) už nebyl díky velmi slušnému rozlišení Gato Audio AMP-150 jedním celkem, ale jasným mnohohlasým tělesem, byť k úplné separaci na jednotlivé vokály ještě krůček scházel. Byl nicméně velmi přirozeně zakomponován do celku i s ambientními zvuky, s odrazy od chrámových stěn a nesl s sebou i pocit vzduchu. Celý přednes pak byl hlavně velký, působil mohutně a vnášel do poslechového prostoru něco z pocitu, že jste skutečně v chrámu, že kolem vás je ten velký, velký prostor. AMP-150 nezdůrazňuje detaily, nevytahuje jeden po druhém a nesnaží se přenést i tu nejmenší nuanci, je to jaksi samozřejmý, živě působící přednes, kde detaily jsou "jen" stavebními kameny už velmi pěkně prokresleného celku.
Schopnost vnést onen pocit vzduchu z nahrávacího prostoru do vaší poslechovky je i příjemnou třešničkou na dortu, podporující dojem solidní rekonstrukce hudební scény. Členové Artemis Quartet, hrající Beethovenův "Smyčcový kvartet op. 95" (2005 | Virgin | 7243 5 45738 28) měli každý kolem sebe dost místa, byli jasně rozsazení v pravolevém směru a zesilovač dokázal vystihnout i onen delikátní rozdíl v hloubce, respektive vzdálenosti od mikrofonu, takže i lokalizace byla snadná a přirozená. Opět tu panuje dojem velkého zvuku, zaplňujícího svou sytostí a bohatstvím celý poslechový prostor.
Pokud se ale oprostíme od hledání, od zkoumání a analyzování zvuku, zbude to podstatné - obrovský, gigantický příliv muzikálnosti, který Gato Audio nabízí v každém okamžiku. "Gone Gone Gone" Alyson Krauss a Roberta Planta ("Raising Sand" | 2007 | Decca | 475 9382) měla famózní rytmus, hutnost a zvuk živý, podmaňující a radostný tak, že si říkáte, tohle jde s úsměvem poslouchat dlouhé hodiny.
Dánům z Gato Audio se podařilo skloubit hodnoty, při jejichž propojování uspěje málokdo. Jednak je to vysloveně stylové provedení, které se bude vyjímat v libovolném prostoru a zpracování, které nelze nazvat jinak než luxusní. Neortodoxní styl možná nemusí sedět každému, ale v reálu patří integrovaný zesilovač AMP-150 ke skutečně krásným elektronickým hračkám. Co je ale výjimečné, to je fakt, že v tomto elegantním balení najdete i obvody schopné skutečně high-endových zvukových výkonů, byť s lehoučkým odklonem od suché věrnosti. Ale to nevadí, protože dynamický, plný, velký, energický a vrcholně muzikální zvuk je prostě radost poslouchat, je radost jím prohánět jednu nahrávku za druhou a je radost jen tak se nechat oblévat vřelým zvukem, který je všude kolem vás. Ano, zaplatíte-li (výrazně) více peněz, najdete elektroniku detailnější, patrně i přirozenější, dost možná i ohromivější nebo dynamičtější, ale ve své třídě je Gato Audio AMP-150 parádním a vrcholně zábavným integrovaným zesilovačem.
Kč 179 990,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ nádherný design
+ prvotřídní zpracování
+ sytý, bohatý, jemný zvuk
+ skvělá dynamika
+ muzikálnost, muzikálnost a zase muzikálnost
ZÁPORY
- budeme-li hodně přísní, je tu cítit nádech efektnosti
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Soundstyle | www.soundstyle.cz