Amar Gopal Bose vybudoval pod svým jménem takový malý zázrak. Dokázal produkty své značky prosadit do pozice lifestylového doplňku, možná až šperku a dostat se do povědomí lidí, kteří se jinak o audio v podstatě nezajímají. Je také fakt, že produkty Bose mají talent udělat z minima maximum a z nenápadného umí vydolovat hezký, snadno poslouchatelný a příjemný zvuk.
Měli jsme možnost pohrát si s vrcholným modelem sluchátek AE2w, nad nímž je v portfoliu už jen model s proslulou firemní technologií Noise Cancelling. Bose AE2w jsou circumaurální, fungují bezdrátově přes Bluetooth (to až pro dvojici zařízení současně) i přes 3,5 mm jack a jsou evidentně zaměřená na komfort.
To je znát jednak z nijak dramatické velikosti, váze ani ne 150 gramů a tomu, že poměrně rozměrným mušlím dominuje mohutně polstrovaná kůže. Poznáte to také po nasazení na hlavu – relativně úzký týlní most s nepříliš velkým polstrováním dobře rozkládá tu nevelkou váhu po celé hlavě, přítlak je minimální, ale o to celkově pohodlnější nošení je. Přes uzavřenou koncepci mušlí ale právě díky malému tlaku trochu zvuku z vnějšku proniká dovnitř a trocha hudby ven. Velmi příjemný je také rozsah nastavení délky týlního mostu – sluchátka tak snadno sednou na jakoukoliv hlavu.
Kromě kovových prvků v týlním mostu je konstrukce z plastu, ovšem působí dostatečně kvalitním dojmem, aby ve své cenové třídě nedělala ostudu. Trochu zvláštní je bezdrátový modul, „přisátý" k jedné z mušlí; v dnešní době miniaturizace a při ne úplně drobných rozměrech oválných mušlí by se jistě elektronika mohla schovat uvnitř. Na tomto externím prvku je také spínací tlačítko a tlačítka pro ovládání hlasitosti. Zespodu pak ještě nabíjecí USB konektor. Plně nabitá baterie vydrží až sedm hodin, v zásadě tak není problém užít si celodenní poslech – ani po tak dlouhé době není nošení nepohodlné. Jako doplněk je zde mikrofon, takže sluchátka nemusíte sundávat ani venku.
Bose vytvořilo sluchátka podle své technologie TriPort, která umožňuje pracovat měničům v menší komoře tak, jako kdyby okolo bylo výrazně více zvuku. Jde o charakteristický firemní přístup „hodně zvuku z malého objemu". Lepší zvuk zajišťuje také aktivní ekvalizace, díky které žádný signál měniče s průměrem 4 cm nepřetíží.
Poslouchali jsme primárně z iPhone 5 a Vodafone Smart III přes bluetooth. Líbilo se nám, že udávaný dosah 9 m platí dokonce i přes dvě běžné cihlové stěny bez výpadků.
„By the rivers dark" Leonarda Cohena má poměrně mohutnou basovou linku a Bose podle svého dobrého zvyku servíruje bas plný, mnohem hlubší, než byste asi čekali. Objemově je ho akorát, ovšem definice je spíše volnější a všechno je hodně měkké a jemné. AE2w nejsou určena pro milovníky silného, dominantního basu, který do reprodukce vnesl zejména Dr. Dre a jeho Beats. Tohle je přesně opačný pól.
Sealova soulová „I can´t stand the rain" byla velice klidná a vokální pásmo je rozhodně tou největší devizou sluchátek. Hlas byl pěkně prokreslený, čistý a bohatý – jednoduše podmanivý. Těžko soudit, jak přesně to AE2w dělají, ovšem reprodukce hlasu jim prostě jde. Přes všechnu jemnost a celkový klid ale občas probleskne reprodukcí i výraznější sykavka, celkově střednímu pásmu vládne dobrá organizace a laskavá pohoda.
Výšky, respektive třeba činely a kovová cinknutí v „Money" od Pink Floyd jsou výrazné a důrazné, pokud hrajete na vysokou hlasitost, už zní tóny trochu ostřeji. V běžných poslechových úrovních se nepříjemné artefakty neobjevují. Detailů není málo a ani celkově živější, dominantnější podání neznamená, že by celé frekvenční pásmo nebylo přijatelně vyrovnané.
Dynamika velkého orchestru v Mussorgského „Velké bráně Kyjevské" v podání Royal Philharmonic Orchestra je spíše dostatečná, než oslnivá. Vyvažuje to ovšem organizace a přehlednost reprodukce. Všechny tóny mají své místo, zvuk není plochý, jen vás prostě nezavalí a nezahltí.
Methenyho „Waltz for Ruth" ze společného alba s Charlie Hadenem „Beyond the Missouri sky" ukázala na schopnost dobře oddělit a vykreslit nástroje, byť v celkové měkkosti a jemnosti. Snadno se lze soustředit i na malé detaily nástrojů i hudební celek a v dané cenové třídě nedělají sluchátka rozhodně ostudu.
Poměrně hluboké mušle a poměrně velká vzdálenost měničů od ucha podporují také rozumný pocit plasticity zvukové scény i nástrojů. „Concorde" od Modern Jazz Quartet měla už docela znatelnou hloubku a přehledně rozložené nástroje i v pravolevém směru, byť 3D efekt jako špičková high endová sluchátka ještě neumí. Nástroje se ovšem nepřekrývají, vše je čisté a přehledné.
Elegantní lifestylová sluchátka Bose AE2w jsou komfortní – na nošení i na poslouchání. Neumí být ohromující nebo dramatická, ale zato zvládnou zahrát jakoukoliv hudbu příjemně, uvolněně, měkce a k tomu ještě umí dodat zvláštní kouzlo a bohatství vokálům. Můžete je mít na hlavě celý den, aniž byste si jich nějak více všimli. Nejsou dokonalá, bas by snad zasloužil lepší definici a celkově přednes o špetku více autority, navíc jsou také drahá, ale tak už tak u lifestylových produktů bývá. Hledáte-li pohodlí, pohodu a muzikálnost a ne tradiční „audiofilství", pak je můžete mít právě u AE2w, navíc s puncem tradičně zábavného Bose zvuku.
Kč 6 990,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ jsou lehoučké
+ výborně izolují od okolí
+ velice, velice pohodlné
+ klidný, jemný zvuk
ZÁPORY
- přednes by zasloužil větší autoritu a bezprostřednost
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz