Americká značka NuPrime se vyloupla zpod křídel firmy NuForce v roce 2014, kdy se její nový majitel rozhodl, že je třeba oddělit „hračky na cesty“ od „solidního hi-fi“, které se právě NuPrime snaží vyvíjet a vyrábět, ač v neortodoxních formátech, nepočítáme-li klasicky široké modely Evolution. Etalonem „charakteristicky malých“ produktů NuPrime je řada AMG, v níž je k dispozici sluchátkový zesilovač AMG HPA pro náročné.
Malý a designově naprosto čistý komponent je vyvedený v moderní grafitové šedi, na tenoučkém obdélníku čelního panelu otevírá praktickou kombinaci dvoukanálového XLR, klasického 6,3 mm a „minisymetriky“ v podobě 4,4 mm Pentaconnu. V pravé části jsou dvě malé páčky, ovšem ve jménu estetické čistoty neopatřené funkčními popisky, co vlastně dělají (jednou volíte úroveň zisku, druhou připojíte / odpojíte zadní výstupy). Z téhož důvodu (nejspíš) není na první pohled zřetelné, jakou úroveň hlasitosti máte nastavenou (svého druhu displej s do jisté míry spornou interpretovatelností je jemně rozpuštěný do prostředka čelní plochy, ale solidně čitelný), byť ovládací prvek je důstojný a má jemný chod.
VIDEO
Kryt přístroje je koncipovaný tak, že v zadní části vytváří jakousi stříšku, kryjící konektory, takže i zde se klade důraz na pohledovou čistotu a eleganci. Pod oním překryvným protažením najdete solidní škálu konektorů. Plnohodnotná napájecí zásuvka s kolébkovým vypínačem potvrzuje, že napájecí zdroj je uvnitř a nebudete muset hledat místo pro nějakou externí „kostičku“, dále jsou tu tři sady cinchových analogových vstupů, doplněné o jeden XLR vstup a pak hlavně XLR i RCA výstupy, pročež může AMG HPA posloužit také jako analogový předzesilovač.
Jak už tedy vyplývá z popisu, AMG HPA je plně analogový přístroj, určený skutečně čistě jako (před)zesilovač. Na vstupech pracuje řešení, používané napříč vyššími firemními komponenty – jde o širokopásmové JFET, zajišťující neobvykle vysokou vstupní impedanci 1 000 000 ohm. Za pomoci nesymetrického obvodového řešení bez zpětné vazby, které tu pracuje v čisté třídě A chce NuPrime dosáhnout bohatší saturace druhou harmonickou složkou – tedy typického firemního zvuku.
Samotné zesílení signálu je pak realizováno v plně symetrických obvodových cestách. Oddělené jsou části pro regulaci hlasitosti, napěťové i proudové zesílení. Když jsme u úpravy úrovně, tu obstarávají dva symetrické operační zesilovače MUSES72320 s celkem 100 kroky.
Pro dostatečný výkon a stabilitu je tu poctivě dimenzovaný napájecí zdroj na R jádru, které po spuštění při sycení lehce zapřede a pak se uklidní – to asi abyste cítili tu sílu. AMG HPA dále využívá 26 000 uF kapacity ve filtračních kondenzátorech.
Na výstupních konektorech najdete 2 W / 32 ohm, respektive 150 mW / 600 ohm na 6,3 mm konektoru a na symetrice 3,5 W / 32 ohm nebo 300 mW / 600 ohm. To jsou velmi solidní hodnoty, kterými byste měli rozkmitat i skutečně náročná sluchátka.
Obvody AMG HPA pracují v rozsahu 20 – 200 000 Hz (-3 dB), zesilovač má dynamický rozsah přes 80 dB, odstup signálu a šumu přes 100 dB a hodnotu THD+N lepší, než 0,05%.
Zesilovač je pak velký výkonem, malý ovšem rozměry – má šířku 23,5 cm, hloubku 30 cm a výšku jen 5,5 cm, přičemž váží 2,5 kg.
AMG HPA jsme testovali zejména vůči EverSolo DAC-Z8, ale také ve společnosti DMP-A6, případně krátce i v hlavním systému s Métronome DSC, Norma Revo SC-2 LN a Norma Revo PA 160 (tam přes KEF Blade One Meta – funkce předzesilovače je čistá a regulace hlasitosti jemná, fér výkon ve střední kategorii), primární poslech probíhal přes Focal Clear.
Basové složky „Looping Leaves“ Laurenta Rochella („Polychrome Sounds from the Underground“ | 2020 | Linoleum) byly pocitově zahrané jako ze systému s velikým a velmi výkonným zesilovačem – rezerva, bohatost, velká, ale velká sytost, ale přitom ne těžkost, membrány jsou pod kontrolou a dokážou ohraničit tón pevně a konkrétně. Výsledkem je bas pumpující, energický a odhodlaný, samozřejmě artikulovaný. Ne suchý, naopak poctivě šťavnatý. Ačkoliv pak Clear nejsou nějak dramaticky náročná sluchátka, přednes AMG HPA byl pocitově rozhodně lepší na vysoký zisk.
Tělesnost a síla se spoustou objemu byla znát i na kytaře nebo hlasu Syda Baretta v „Terappin“ („The Madcap Laughs“ | 1994 | nahráno 1968 | EMI | 7243 8 28906 2 1). Skladba se zdála možná lehounce temnější, AMG HPA má opravdu bohaté nízké oktávy, ale všechno je přesto krásně srozumitelné. Čistota, jistota a kontrola jsou špičkové, zvuk je odhodlaný a sebevědomý, hodně definovaný tím, jaký zdroj signálu se rozhodnete použít. Zesilovač je krom síly a kontroly s lehoulinkým basovým akcentem (nebo je to možná schopností skutečně udržet kontrolu v tomto rozsahu a tím mu dát adekvátní drajv) docela transparentní a ukazuje nahrávku i řetězec.
Nejvyšší konec spektra v „A Baptist Beat“ Jeffa Goldbluma a The Mildred Snitzer Orchestra („Plays Well with Others“ | 2023 | Decca | 0602448399649) byl též velmi sebejistý, energický a přesto i přes Focal Clear s mírnou tendencí k přímosti ne agresivní. Dalo by se asi říct, že sluchátka byla zcela zkrocena a díky tomu vnímáte velmi konkrétní, přítomný kov – rozkreslený precizně, se spoustou detailů a celým tónem, od exploze po dopadu paličky až do ševelícího konce, neztrácející se ve zbytku hudebního přívalu. Je tu velmi dobrý mix lehké břitkosti, poplatné kovovému nástroji, každý z činelů má svůj tón a přesvědčivě načrtnuté tělo.
Není asi překvapující, že díky velké rezervě a dostupné síle dynamika velkého tělesa Vienna Radio Symphony Orchestra, hrajícího Jandaliho „Koncert pro klarinet a orchestr III“ („Concertos“ | 2022 | Cedille Records | 0735131922029), působí požehnaně. Propojený, homogenní zvuk se měkce a přesto sebevědomě tlačí vpřed, každá dynamická špička je rychle, jistě a konkrétně přenesena k vašim uším. Není to taková ta jízda, kdy elektronika trochu přitlačí, není to „atletická“ dynamika, ale „masivní“, robustní a hudba tak dýchá, v každém okamžiku a na každé úrovni hlasitosti je tu citelná rezerva a žádný stres.
„Factory Girl“ je nahrávka irských Beoga, nahraná a produkovaná přesně ve zvonivém stylu Stockfisch Records („Live at Stochfich Studio“ | 2010 | Stockfisch Records | 4013357405325). Malý zesilovač nám jí vykreslil se spoustou vzduchu, každý nástroj i hlas byl konkrétní, ne však tvrdý nebo analytický a tak tu nepanovala ani žádná cinkavost. Je to jasný, zřetelný, ale klidný zvuk, vyvěrající z vysokého výkonu a naprosté kontroly sluchátek. Dalo by se asi i říct, že víc než na prvoplánový rozklad záznamu na prvočinitele šlo o libozvučnou komplexní prezentaci s až „áčkovým“ nádechem přirozenosti.
Ten lehouliký dotek měkkosti byl patrný také na žestích v „Hot Liquorice“ Dicka Waltera a jeho big bandu („Pure Big Band – Part 1“ | 1993 | KPM Music | LC 2061), ale zato dokázal AMG HPA naprosto snadno rozřadit jednotlivé zvuky po scéně. Ne nějak obří, přesto organizované a vzdušně uvolněné, skvěle propojené a nehybně usazené v prostoru mezi ušima. Snadná čitelnost po všech stránkách je vůbec jedním z hlavních rysů tohoto zesilovače a nakonec by při jeho prémiové ceně měla rozhodně být.
„In My Secret Life“ Leonarda Cohena („Absolutely Bass Voice“ | 2017 | ABC Records | HD-177) hrála s báječnou plynulostí, hedvábně hebká, vřelá, plně zřetelná, byť nijak expresivní. NuPrime nabízí velkou dávku muzikálnosti, dost pravdivosti, aby šlo o skutečně dobré hi-fi a přitom pohodu, s kterou můžete se sluchátky na hlavě strávit dlouhé hodiny. Není tu žádná překážka, která by vás unavila nebo odradila. Existuje prostě kouzlo hudby – spousta basové energie, čisté hlasy, barevná bohatost, prostě krása.
Kompaktní analogový (před)zesilovač NuPrime AMG HPA má možná stylový formát, ale není to rozhodně lifestylová hračka, nýbrž seriózní komponent prémiového hi-fi světa, možná v oboru sluchátek až high-endového. Není levný, to rozhodně ne, nicméně dáte-li mu dobrý zdroj signálu, dostanete skutečně bohatý, čistý přednes s velikou rezervou i pro náročná sluchátka, která budou zkrocena a kdy hudba bude podaná ve všech barevných i dynamických odstínech. AMG HPA nemá ve své DNA žádné wow efekty, působí prostě svou silou a nadhledem, možná trošičku „starosvětsky“. A nefunguje špatně – i díky velmi jemné úpravě hlasitosti – ani jako linkový předzesilovač, to třeba kdybyste chtěli poskládat nějaký kompaktní systémek. Každopádně dražší, ale velmi zábavné a muzikální sluchátkové řešení.
Kč 55 000,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sluchatka/5339-nuprime-amg-hpa#sigProId484195d437
--- --- --- --- ---
KLADY
+ obrovská síla a autorita
+ slušná funkce předzesilovače
+ volba zisku pro přizpůsobení sluchátkům
+ konektivita
+ jemná úprava hlasitosti
+ dálkové ovládání
ZÁPORY
- možná vyšší cena a fakt, že si trochu musíte namemorovat ovládací prvky
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Thrill Audio | www.thrillaudio.eu