HIFIStyl

...aneb Home Cinema Praha 2008

Mírně líné slunce na obloze, trocha mlhy poblíž Vltavy a pozdně podzimní teplota vzduchu - tolik ke dnům, v nichž se konala v pražském hotelu Diplomat výstava Home Cinema 2008, mající za cíl propagaci domácího kina a formátů DVD a Blu-Ray. Dle svého hesla měla "představit nejnovější trendy v domácí zábavě". Od čtvrtka 23. do soboty 25. října 2008 se rozhodně bylo nač dívat.

Rozhodli jsme se zaměřit svou pozornost hlavně na dovozce, výrobce a studia, prezentující mimo svět domácího kina také zvukové lahůdky z kategorie klasického hi-fi a high-end. Zde jsou zcela subjektivní a nijak jinak ospravedlnitelné dojmy autora tohoto textu.

V první řadě předesílám fakt, že hodlám přes všechny rozdíly v zaměření srovnávat své dojmy se stále ještě poměrně čerstvými pocity z druhé významné pražské hi-fi výstavy High End Praha 2008, konané poslední letošní březnový víkend v hotelu Corinthia Towers. Oproti této zmíněné akci měla Home Cinema zdánlivě vyšší ambice již z důvodu tří dnů, v nichž se konala, oproti dvěma "highendovým". Po vstupu do recepce hotelu na mě dýchla atmosféra o třídu luxusnějšího hotelu, všude ticho, čisto a plno světla. Pravda, navigace k výstavním prostorám nebyla z nejrozměrnějších, nicméně po pár vteřinách váhání jsem ji objevil i já se svými brýlemi. Po zdolání točitého schodiště mě uvítaly vlídně se smějící slečny a u vchodu úřadující sám ředitel výstavy pan Borowiec.

Výstavní prostory působily velmi prostorně a vzdušně, přes slyšitelné zvuky z různých expozic jsem netrpěl pocitem nějakého přehnaného a rušivého dunění a míchání, které není zrovna netypickým prvkem tam, kde se každý snaží prezentovat "ten nej.." zvuk. Nyní pár slov k tomu, čím se pyšnily jednotlivé výstavní salonky.

AQ

Český výrobce Acoustique Quality ve svém poměrně nabitém salonku ukázal kompletní čerstvě uzavřený katalog, zvláště pak novinku v podobě zesilovače AQ 216 a reprosoustav Labrador. Také vystavovaný gramofon Pro-Ject PerspeX s novým systémem zavěšení raménka a novým systému ukotvení důležitých součástí pomocí tří permanentních magentů (technologie, mající za cíl téměř úplnou eliminaci přenosu jakýchkoliv rušivých otřesů) stál za obhlédnutí. Zvuk v místnosti, produkovaný zmiňovaným gramofonem a různými páry reprosoustav, byl plný, teplný a procítěný... Prostě analogový. Škoda jen, že nebylo možno poslechnout také nový zesilovač, slibující při své ceně podávat nadstandardní výkony.

AudioEgo

Mírně zastrčená a vcelku malinká expozice pražské firmy AudioEgo skýtala pohled (a poslech) na dvě kompletní sestavy - jednu krmenou analogovým zdrojem, signál druhé podsouvalo digitální streamovací zařízení QNMP. Zvuk proudil ven přes elektrostaty Martin Logan, ovšem nutno dodat, že žádné překvapení jsem zde nenašel. Ani z pohledu nových a zajímavých modelů, ani z pohledu výborného zvuku. Vůbec neurážel, přesto jaksi chybělo větší nadšení i ze strany zástupců AudioEgo.

BaSys

U BaSysu vsadili hlavně na prezentaci (pravda velmi pěkných a ještě lépe zobrazujících) plasmových televizí, ovšem zvukově stálo za to hovořit snad jen o top modelu Pioneeru - SC-LX90, lidštěji Susano. Za svou cenu nabízí velmi slušné zvukové možnosti, což předváděl bez bázně a hany právě zde. Přesto pro stereofonní poslech je stále třeba hledat v trochu jiných vodách, kde už si s rozpočtem na Susano určitě můžeme vybírat.

Eurostar Ostrava

Prezentace Eurostaru bych bez váhání označil jako bombastickou... Skvěle vyvedená místnost, na pohled ohromující množství výrobků i skvěle navržené rozmístění. Na první pohled tedy jedna z nejnabitějších expozic. Při důkladném prozkoumání bylo ovšem zajímavých produktů úplně stejně jako kdekoliv jinde, ale i tak patří tomuto prostoru uznání za snahu. Dominantou byla sestava plátna, přístrojů a reprosoustav pro domácí kino, z nichž zdaleka nejzajímavější byl transport DVD 2005C s možností přehrávat Blu-Ray disky a výstupem přes HDMI. Přehrávač působil poměrně impozantně jak svými kvalitami, tak rozměry a vzhledem. Dalším zajímavým objektem, či lépe řečeno objekty, byly nové reprosoustavy z produkce Bowers/Wilkins, konkrétně regálovky CM5 a sloupové soustavy CM9. Bohužel ani jedny nebylo možno slyšet v akci, nosným prvkem celé expozice byl mohutný a dunivý zvuk domácího kina, schválně směrovaný na bombastičnost. Ovšem takové prostě už domácí kino je. Za zmínku ještě určitě stál Rotel RSX1550, konfigurovatelný přes počítač, což v dnešní době nabízí spoustu zajímavých možností k experimentům i usnadnění práce.

High-End Audio Studio

První dojem z kolekce produktů společnosti High-End Audio Studio byl mírně rozpačitý... Snad za to mohlo obrovská místnost, snad mírné šero, snad i to, že zde hrál zvuk nejtišeji ze všech expozic (alespoň tedy v době mé návštěvy), ale celý prostor působil prázdně. Jasnou dominantou bylo plátno Vutec, na nějž promítal obraz vcelku obyčejný dataprojektor. Velmi zajímavé bylo srovnání různých druhů pláten, kdy stejný obraz na různých površích působil až neuvěřitelně rozdílně. O zvukový doprovod se starala kombinace reprosoustav Audio Physic a komponentů Primare, zvuk však byl utlumen a obávám se, že by stejně neměl šanci celou místnost nazvučit. Ostatně málokterá sestava by to zvládla obstojně. Dalším k čemu jsem byl zaveden byla prezentace portfolia subwooferů Velodyne, které se právě nachází ve stadiu kompletní obměny. Budoucí modely se jeví slibně, ač nastavená designová linie - a toto je zcela osobní postřeh - není už zdaleka tak elegantní jako současné kompaktní a nenápadné provedení. V salonku dále nechyběly, ač nehrající, elektrostaty Final Sound spolu s televizním přijímačem Philips, doplňujícím vysílaný obraz "barevnou" technologií Ambilight. Škoda jen, že nebyl zvuku dán větší prostor, což ale byl vcelku typický znak téměř všech mnou navštívených expozic.

KAS Audio

Pan Kalina přivezl s sebou v české výstavní premiéře kompletní sestavu komponentů značky Nagra, známého a špičkového výrobce profesionální nahrávací techniky, který si do vod high-endu "odskakuje" teprve relativně krátkou dobu. K poslechu na reprosoustavách ATC SCM 40 byl předzesilovač Nagra PLL, cd přehrávač CDP a koncový stereofonní zesilovač PSA - pro Nagru tak typická pyramida. Alternativou ke zmíněné sestavě pak byl gramofon Avid Diva s phono předzesilovačem Aqvox 2Ci, bohužel tuto slibnou kombinaci jsem neměl možnost slyšet. Ale ani trochu jsem toho nelitoval, protože Nagra mě svým jistým, pevným a dynamickým zvukem hodně potěšila. A překvapila... Ostatně, na pohled malinké, nepříliš vábné krabičky nic moc neslibují, ony "pouze" úžasně hrají. Trochu mě mrzela velikost poslechové místnosti a její neupravovaná akustika, protože ač se SCM 40 snažily jak jen mohly, přeci jen bylo cítit, že větší prostor nevyplní úplně beze zbytku. Na kvalitě a čistotě poslechu, perfektně prokreslených a plných detailech a udivující analytičnosti to znát nebylo a nebyl jsem jediný, kdo Nagru v kombinaci s kabely KrautWire a reprosoustavami ATC označil za jediný 100%-ní high-end zvuk výstavy.

KrautWire

Tento rok patnáctiletá firma KrautWire uvedla ke svému výročí kabel Passion Gold LTD, určený k propojení komponent a rozhodla se ho přivézt také na Home Cinema jako jednu ze svých hlavních atrakcí. Jedná se o kabel, zařazený na špičku firemního katalogu, hlavně pak díky konstrukci ze slitiny zlata a stříbra. Druhou, letos však již prezentovanou novinkou byl kabel Clever, hlavně finančně atraktivní kabel s jedním z nejlepších poměrů cena / výkon v současné nabídce firmy. Tyto dva kabely byly tím nejdůležitějším, co pan Kraut na výstavu přivezl. Samozřejmě nechyběly ani ostatní firemní produkty, mezi nimi - vzhledem k zaměření výstavy - třetí stěžejní součást prezentace, model Reference Home Theatre s konstrukcí ze stříbra a typického firemního materiálu - teflonu. Kabeláž a její vliv na kvalitu zvuku bylo možnos posoudit v expozici KAS Audia, kde obstarávala kompletní propojení všech přístrojů a reprosoustav. Čistý a výrazný zvuk pulzoval ve společném výstavním prostoru obou společností jistě i díky špičkové kabeláži.

Media Control

Expozice firmy Media Control, tak jako výše zmiňovaný salonek Eurostaru, působil velmi dobrým a velmi "plným" dojemem, na rozdíl od mnoha dalších prostor. Přesto zde bylo možná až moc plno, neboť v koutku zde stály zapadlé například výborné reprosoustavy Sroll. Místní zvuk s nádherně křišťálovými výškami (patrně nejlepšími, které jsem na výstavě měl tu čest slyšet) měly na svědomí dva páry francouzkých Triangelů, případně jeden pár maličkých skleněných (sic!) Waterfall. Ty přes svou velikost dokázaly vydat krásný, ale snad až moc chladný a "štípavý" zvuk. Stěžejními produkty byla nová řada Marantz (respektive její nový design) a hlavně pak prototyp Blu-Ray přehrávače BD8003, věžička MCR502 (mimochodem slibující ve svých miniaturních rozměrech téměř-hifi-zážitky) a kombinace AV8003 / MM8003, impozantně masivní a impozatně hrající (na svou kategorii) AV receiver, aktuální to vlajková loď firmy. Odcházel jsem s pocitem, že i "ne-zcela-high-end-značky" dokáží produkovat zvuk, za nějž se rozhodně není třeba stydět.

Perfect Sound

V komorním salonku společnosti Perfect Sound jsem se setkal s velmi vstřícným přístupem pana Procházky a s patrně druhým nejlepším zvukem výstavy. Nemalou měrou se na tom podílela velikost místnosti a k ní odpovídající komponenty, vyvolené z katalogu značek Arcam a Tannoy. Nejpříjemnější, plný a teplý zvuk se linul z jednopásmových reprosoustav Tannoy Glenair. Zvuk nádherně vyplňoval celý prostor, byl přes poměrně výrazné zabarvení (což ovšem vůbec nebyla v tomto případě závada) plný detailů a neunavující živosti. I prezentovaná sestava Arcam za bratru nějakých Kč 85.000,-, zaměřená hlavně na design a kompaktnost pro běžného uživatele podávala velmi slušný výkon.

A shrnutí? Určitě největším překvapením až zklamáním byl počet návštěvníků, který rozhodně nebyl tak vysoký, jak by si precizně a rozumně zorganizovaná výstava zasloužila. Ač prostory díky tomu působily příjemně nepřecpaně a v jednotlivých expozicích bylo možno kdykoliv probrat jakékoliv téma se zástupci vystavovatelů, místy prostě bylo mrtvo. Druhou věcí byl fakt, že většina salonků rozhodně nebyla přeplněna nejen lidmi, ale ani výstavními exponáty - většinou byla zapojena jedna maximálně dvě hrající sestavy a jen málokde bylo k vidění něco dalšího. Tolik k těm zřejmě nejzávažnějším výtkám. Nicméně všichni zúčastnění sami řekli, že úroveň nastavenou letošním ročníkem Home Cinema Praha 2008 by si příli mít vždy a všude, s čímž nelze než nesouhlasit.

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista