Jméno Miracord se v historii německé značky Elac objevilo už kdysi (a také patřilo gramofonu) a ku příležitosti 90. narozenin ho dámy a pánové ze severoněmeckého Kielu přivedli zpět. Jde vlastně až o překvapivě věrnou kopii původního modelu, přizpůsobeného ovšem pochopitelně moderním designovým nárokům.
Gramofon Miracord 90 je neuvěřitelně pěkný, čistý a hodnotně zpracovaný. Je to opravdová ozdoba moderního interiéru, to se jeho autorům musí přiznat - navíc je ale i fyzicky až překvapivě velký a mohutný, z fotek se to nezdá. Tělo se zakulacenými rohy vyztuženými hliníkovými profily má 47 cm na šířku, 36 cm do hloubky a po nejvyšší bod raménka 17 cm. Co je ale ještě překvapivější je zajisté váha 17 kg.
Šasi je vyrobeno z MDF desek (a samo váží 5,5 kg), vpředu a vzadu je zakryto hliníkovým profilem a celá váha spočívá na čtveřici silikonových nožek. Obliny se ve tvarech opakují poměrně často. Samozřejmě dominantní je tu talíř - opravdu masivní hliníkový talíř, který váží 6,2 kg. Roztáčí se na ocelovém subtalíři, který se točí na rubidiovém ložisku v pouzdře ze spékaného bronzu.
Talíř roztáčí integrovaný motor v přední části a to přes široký plochý řemen. Motor je fyzicky od šasi oddělen mnoha tlumícími materiály a je v podstatě v otvoru zavěšený, nutno říci, že ani s prstem těsně vedle něj necítíte žádné procházející vibrace.
V protilehlém předním rohu se nachází robustní a velmi industriálně působící ovladač, kterým jednak gramofon zapnete, jednak zvolíte rychlost otáčení motoru. Uprostřed tohoto prvku je otáčecí kolečko, kterým můžete rychlost doladit ještě o dalších +/- 5%. Při změně rychlosti se rozzáří dioda vpředu a po ustálení otáček barvu změní, abyste si byli jisti, že "teď už můžete". Je to vlastně velmi komfortní řešení.
Použité raménko z uhlíkových vláken má tvar rovné trubičky, je usazené na olejovém systému, takže klesání k cenným vinylům je plynulé. Protizávaží a antiskating jsou jednoduše, velmi tradičně řešené, protože ale vlastně není moc co nastavovat (pokud nebudete měnit přenosku za jiný typ), stačí nasadit olůvko a je hotovo.
Osazená přenoska sice nese označení ELAC D 90 E 18, ale vyrábí ji kompletně Audio Technica. Opět je na gramofonu již perfektně nasazená, abyste mohli skutečně jen připojit kabely a hrát. Hrot přenosky je typu MicroLine se specifickým tvarem někde mezi lineárním a eliptickým.
Když jsme u připojení, v zadní stěně najdete dva robustní cinche se zemnícím kolíkem a na druhém konci atypický konektor, jímž připojíte externí 18 V napájecí zdroj. Vlastně je to opravdu jednoduchost sama...
Gramofon Elac Miracord 90 Anniversary jsme poslouchali ve společnosti phono předzesilovačů Grandinote Celio, Naim Stageline a Pro-Ject Phono Box, zesiloval pak Naim Nait XS + Naim FlatCap XS + Naim NAP 250, případně Norma Revo IPA-70B nebo Cambridge CXA80. Poslouchali jsme pak přes Harbeth Monitor 30, Fischer & Fischer SN-70 a Xavian Perla nebo Xavian Premio. O použité kabeláži, filtrech a dalších doplňcích viz soupis v pravém sloupci -->. Porovnávali jsme pak s VPI Scout a jen pro zajímavost i s Pro-Ject Elemental.
Basová linka v titulní skladbě desky "Skala" Mathiase Eicka (2011 | ECM | 276 3107) byla krásně hebká, měkounká po okrajích a kulatá, pocit hloubky byl už zřetelný a přitom měl zvuk energii a bas byl pod kontrolou, dobře definovaný, tóny byly už vysloveně výtečně oddělené. Spodní tóny s sebou nesly také zřetelný lehce teplý nádech, budící v celku takový ten "analogový" dojem, který z nějakého důvodu od vinylu nebo elektronek očekáváte. Zvuk je také velký, neupejpavý, vstřícný.
Hluboký hlas Cassandry Wilson v "Run the VooDoo Down" ("Traveling Miles" | 1999 | Blue Note | 7243 8 54123 1 8) gramofon od Elac pěkně rozsvítil, nebránil mu vyjít kupředu, naopak až překvapivě dobře prokreslil vše až k jemným detailům, vystihl pěkně barvu i objem. Právě vokály jsou tomuto gramofonu úplně nejlépe - jsou pevné, plastické a hlavně mají podmanivé vnitřní kouzlo, takovou tu správnou sexy jiskru. Oproti basům tu necítíte ani ten náznak měkkosti, je to prostě přirozené, snad možná jen o něco hladší teplejší.
U výšek je pak "gramofonovitost" ještě o kousek menší a nejvyšší tóny v Harrisonově "Got My Mind Set on You" ("Cloud Nine" | 1987 | Dark Horse Records | 9 W1 25643) jsou velmi autentické a jasné, objemově akurátní, rychlé, prosté i z nijak audiofilské nahrávky jsou dobře zaříznuté a čitelné, bez plechovosti a agrese, nejsou ucinkané ani uťápnuté. Mohly by možná být o ždibec bohatší a sladší, možná by tak lépe zapadly do zbytku, ale nejde o nich říci půl křivého slova.
Dynamika tlukotu velkého bubnu v úvodu "Lion in Winter" od Bee Gees ("Trafalgar" | 1971 | MFSL | MFSL 1-263) byla slušná, sice vám nevytluče tabulky z oken, ale kontury jsou konkrétní, dopad paličky má energii a důraz, objem je tak akorát. Gramofon je zjevně vyladěný spíše směrem k pevnosti a konkrétnosti - tak, aby nebyl nějak efektní a zbytečně pompézní, ale aby byl prostě realistický.
Tento zmíněný charakter má rozhodně pozitivní vliv na vnímání rozlišení - v "People Ain´t No Good" Nicka Cavea ("Live from KCRW" | 2013 | Kobalt | BS006V) nic nezastírá přístup k hudbě jako takové, z vlastního charakteru je to snad jen ona již zmíněná kultivovanost, přednes je spořádaný a slyšíte kdejaké šustnutí, dokonce i nuance jako je oddechnutí směrem k mikrofonu, které běžně zapadá do ruchu a šumu nahrávky. Patrně byste to do obyčejně vypadající přenosky ani neřekli (nebo alespoň my jsme to neřekli...). Tohle není žádný "do hezka" vyladěný gramofon, ale věrný a velmi čistě hrající stroj.
Miracord 90 umí vykouzlit poměrně velký zvuk, se zřetelnou šířkou a hloubkou, s dobrou lokalizací v trojrozměrném prostoru a vůbec vlastně výtečnou čitelností - v "Heavy Duty Judy" Pierrejean Gauchera ("Zappe Zappa" | 1997 | Zappo Records | ZR001) se nám líbilo i to, že nástroje působily reálně velké a energické, na vinyl je to až nebývale realistické a přitom to nepostrádá to gramofonové kouzlo.
Ostatně tomu třeba v "You Win Again" od Bee Gees ("E.S.P." | 1987 | Warner Bros. | 925-541-1) rozhodně přispěla i příjemná rytmičnost a lehká plynulost, tempo bylo naléhavé a prostě to byl excelentně "analogový" zážitek s otevřeností, vřelostí a šlapající radostí z hudby.
Nová inkarnace gramofonu Elac Miracord je velmi důstojnou oslavou 90. narozenin firmy. Jednak je opravdu krásný, jednak se s ním dobře žije díky snadnému nastavení až lifestylově snadnému provozu. Na každém kousku tohoto přístroje je ale vidět, že se mu někdo věnoval s cílem udělat ho krásným a příjemným. A povedlo se - poslouchat Miracords 90 je prostě krásné. Nesmíte ho podcenit, protože přes až lifestylově působící celek nepostrádá audiofilský tón, hraje realisticky a přesně, čistě a konkrétně, aniž by ztratil z pozadí citelnou "vinylovost". Miracord 90 sice možná není puristickou záležitostí, je ale rozhodně famózně příjemným společníkem při objevování světa točících se černých placek...
Kč 66 000,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/1427-tad-evolution-one.html#sigProId78d273231c
--- --- --- --- ---
KLADY
+ je krásný
+ skvělé zpracování
+ snadná obsluha včetně změny rychlosti a jejího doladění
+ příjemně hebký a "analogový" zvuk
ZÁPORY
- při výměně přenosky za lepší lehce omezené možnosti nastavení
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz | www.elac-hifi.cz