Když se řekne gramofon s přímým pohonem talíře, o koňskou délku před všemi ostatními přiběhne na mysl zajisté ikonická kreace od značky Technics. V současnosti začíná nabídka seriózních gramofonů Technics modelem SL-1200GR, který vás svou podobou vezme zpátky do roku 1972, kdy přišla na svět původní a nepříliš odlišně působící verze SL-1200, tehdy ještě jako Matsushita (aneb dnešní Panasonic).
Označení SL v názvu indikuje "Stereo" a "pLayer" a proslulost tohoto modelu podtrhuje třeba i to, že jeden kus se nachází v londýnském muzeu vědy jako "objekt, který utvářel svět v němž žijeme". Gramofon je v současném provedení řádně robustní a působí "ramenatě" - při šířce 45,3 cm, hloubce 37,2 cm a výšce 17,3 cm váží zřetelných 11,2 kg.
Tělo pravoúhlých tvarů, které jistě není třeba hlouběji popisovat, stojí na čtveřici masivních a vibrace výtečně absorbujících nožek - rezonance potlačuje i dvouvrstvá konstrukce z hliníku a BMC. Použité materiály v šasi mají slušnou kvalitu, ale ani designem, ani provedením není SL-1200GR vysloveně luxusním produktem - spíše tu je vše dle hesla "účel světí prostředky". Nicméně ruční výroba v Japonsku je znát a žádné nepřesnosti tu nenajdete.
V levé části šasi je stupňovitý hliníkový odlévaný talíř s tlumící gumou na zadní straně o váze 2,5 kg a průměru 33,2 cm, na jeho obvodu jsou znaky, jejichž nasvícení přítomnou stroboskopickou lampou umožňuje kontrolovat otáčky. V levém dolním rohu je klasické obdélníkové tlačítko Start / Stop, vedle maličká tlačítka přepínající mezi rychlostí 33 a 45 otáček za minutu, současným stiskem pak aktivujete dokonce 78 otáček. V rohu zadním pak najdete mělký prostor pro uložení středového vymezovacího kroužku pro malá LP.
V pravé půlce gramofonu je v přední části malá lampička, další tradiční prvek. Pod esovitým hliníkovým ramenem s velmi fortelně a promyšleně působící základnou s mnohými jemnými nastaveními najdete až studiově působící posuvný prvek pro jemnou úpravu rychlosti otáčení. Raménko má efektivní délku 23 cm a nabízí na konci desky chybu zhruba 2°.
Signálové konektory jsou schovány vespod pod šasi, v místě přímo pod základnou raménka. Konektory jsou pak samozřejmě klasické cinche se zemnícím terminálem.
Charakteristickým prvkem gramofonu je přímý náhon talíře, který je roztáčen silou 2,2 kg / cm, takže ustálení otáček trvá pouze 0,7 sekundy. Motor má oproti svému vyššímu sourozenci SL-1200G pouze jeden magnet, i zde ale najdete řešení, které potlačuje pulsující nepravidelnost, která často vzniká u gramofonů s přímým náhonem a zkresluje tak samozřejmě reprodukci. Kontrolu motoru má na starosti elektronika - v paměti má nahranou ideální sinusoidu průběhu napájení a podle ní řídí otáčení talíře.
Gramofon Technics SL-1200GR jsme poslouchali v říčanském studiu Panashop, kde mu společnost dělal integrovaný zesilovač Primare I35, přenoska Ortofon 2M Bronze nebo třeba phono předzesilovač Pro-Ject Tube Box S. Propojeno bylo standardními základními kabely AudioQuest a poslouchalo se přes Cabasse Java MC40, Monitor Audio Bronze 6 nebo třeba Klipsch RF-7 II.
Když zazněly první hluboké tóny zařezávající basové linky v "Heavy Duty Judy" (Pierrejean Gaucher | "Zappe Zappa" | 1997 | Zappo Records | ZR001), gramofon se (samozřejmě v kombinaci s danou přenoskou a phono předzesilovačem, na to není možné zapomínat) projevil jako pevně hrající, jistý a hlavně schopný vyprodukovat pěkně jistý, čistý a drnkající basový základ, který vynikne i díky pocitu tichosti signálového pozadí, je to zvuk zaostřený a klidný. Bas měl také slušný důraz a kontrolu. Možná trochu překvapí, že to není takový ten mohutný, vřelý a měkký "analogový" bas, tohle je soustředěný a konkrétní bas, vykroužený tak jak má být.
Podobně také vokál LP v její "Muddy Waters" ("Lost on you" | 2017 | Vagrant | 538284881) je hlavně kontrolovaný, utažený a konkrétní, spíše než veliký a bohatý. Je to trochu techničtější reprodukce, ale čistá a jasná, byť odhalující už tím i nedostatky v kvalitě nahrávek. Máte trochu pocit, že vokál je prezentovaný hlavně v klidu, s jistotou a spořádaností, takže je mu dobře rozumět, nicméně možná mu schází trochu vášně a jiskry. Na druhou stranu, všechno je v mezích a dobře organizované, s velmi slušnou mírou detailu a s již solidním pocitem samozřejmosti.
Na jemně znějících činelech v pozadí "People Ain´t No Good" Nicka Cavea ("Live from KCRW" | 2013 | Kobalt | BS006V) se dobře pozná rozlišení systému. Technics činely zvládl načrtnou už celkem čistě, vystihl, že jsou to jen jemné tóny v pozadí, slušně je oddělil a také kovový charakter byl slušný. Realistický, civilní způsob reprodukce tohoto gramofonu ale činelům nijak neusnadňuje cestu do prostoru, nijak je nezdůrazňuje - na druhou stranu ani nemusí, protože i tady je šum pozadí naprosto minimální a dobře tak slyšíte právě i podobně jemňoučké cinkání. Je také zjevné, že gramofon "unese" i ještě o hodně lepší přenosku, než byla osazená "bronzka".
Díky velmi slušné kontrole se pak jeví jako solidní i dynamika - dobrá nahrávka, jakou je třeba "Modul 29_14" z "Continuum" Nik Bärtsch´s Mobile (2016 | ECM | 476 4790), tak působí živě, velmi kontrolovaně a i když gramofon neextrahuje z nahrávky takové ty až fyzické impulsy a energickou údernost, celé dění je přesné, jasné a pečlivě kontrolované, autoritativní. Celkově je dynamika velmi solidní, ale to už by s ohledem na cenu jistě měla - dominantní je pocit utažené kontroly, kdy gramofon hraje velmi sebejistě.
Jste-li přáteli analytické reprodukce, SL-1200GR má v tomto ohledu velký potenciál - jeho pevnost, schopnost dokonale absorbovat vibrace a tím vším zajistit "klid na práci" pro přesné a jemné pohyby chvějky v drážkách vinylů prostě funguje. V Gilmourově "Take a breath" ("On An Island" | 2006 | Paraphone | 0946 3 55695 1 3) vládne gramofon zvuku pevnou rukou a limit byl cítit spíše na straně přenosky a phono předzesilovače. Zvuk není velký, ale je pocitově soustředěný, jistý a konkrétní, minimum šumu v pozadí nahrávek vás pak nechá nahlédnout i na malé detaily a vůbec je čitelnost nahrávky celkově velmi dobrá.
Na prostoru nahrávky "Blanc" Sylvaina Chauveaua ("Nocturne Impalpable" | 2014 | Minority Records | MIN33) bylo cítit, že gramofon se drží trošku zpátky, že je to opět v zájmu organizovanosti a až civilnosti (nebo možná lehké techničnosti) reprodukce spíše co do proporcí menší, byť slušně organizované. Nástroje mají kolem sebe prostor, nesplývají, zvuk je pevný a zřetelný.
V Kavinského "Nightcall" ("Outrun" | 2013 | Record Makers | LC-15765) musíte vlastně až obdivovat schopnost gramofonu hrát spořádaně a přesně. Možná, že to není takový ten velký a hutný gramofonový zvuk s líbeznou poddajností, ale je to soustředěný, rytmický a svižný přednes, ne muzikální, ale věrný, konkrétní a svou vlastní cestou přitahující díky poněkud "negramofonovému" výslednému charakteru.
Technics SL-1200GR je zajímavý gramofon, byť pro specifické publikum. Jeho vzhled je účelný a rozhodně ne krásný, byť třeba bytelnosti a zpracování toho moc vytýkat nejde. Díky své konstrukci ale může nabízet to, co jiní jen stěží - takovou jistotu, přesnost a soustředěnost reprodukce jen tak u gramofonu nenajdete; může za to jednak precizní odpružení a do citlivých částí jen minimum přenesených vibrací z okolí, může za to i velmi dobře a stabilně fungující motor. Ovládání gramofonu je pak velmi snadné a vlastně se snadno můžete omezit na mačkání tlačítka Start. Že k podivně utopeným konektorům nebude lehké dotáhnout robustnější signálové kabely je snad to jediné, co lze Technicsu v dané ceně vyčíst. Jeho "rovnému", čistému, přesnému a jasnému zvuku, který je více organizovaný a spořádaný než vášnivý pak musíte trochu přijít na chuť - dobrou zprávou ale je, že gramofon s klidem "unese" i už poměrně drahé přenosky a ty mohou jeho trochu sušší technicistnost přeci jen ještě trochu přisladit.
Kč 39 990,- (tělo + raménko)
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/predzesilovace/1884-rogue-audio-rp-5.html#sigProId5b1baef123
--- --- --- --- ---
KLADY
+ excelentní odpružení a absorpce vibrací...
+ ...a s tím související tiché signálové pozadí
+ snadné ovládání
+ pevný a energický zvuk
ZÁPORY
- design moc krásy nepobral
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Panashop | www.panashop.cz