Každý by si měl někdy splnit svůj sen. Mě se to poštěstilo dokonce veřejně, na zahajovacím ročníku výstavy Audio Video Show Praha 2015. Už od přelomu roku 2011/2012 jsem čekal na možnost důkladně prověřit a poslechnout si špičkové komponenty Crestron PROCISE, určené pro ryzí, nekompromisně řešené domácí kino: AV procesor PSPHD a digitální zesilovač PROAMP z high-end třídy AV produktů tohoto amerického výrobce.
Pravda, čekání na vhodnou příležitost se poněkud protáhlo - komponenty PROCISE už nejsou žádnou žhavou novinkou, ale jejich nadčasové řešení a design stále stojí za pozornost, a to nejen v zámoří. Po několika letmých setkáních s těmito produkty na výstavách, kde zvuk zpravidla tvořil jen pozadí topící se v ruchu okolí, bylo na čase říct: A dost! Sestavu jsme zapůjčili a instalovali jako hlavní poslechovou aparaturu v salonku 334 na expozici firmy Ropreoso.
High-end, Ultimate Home Cinema a Crestron
Crestron deklaruje řadu PROCISE jako top audio produkty pro pravé domácí kino, tak jak se v USA zrodilo - několik obřích křesel, luxusní prostředí, decentní osvětlení, úžasný obraz a dokonalý zvuk. Opět zde bylo realizováno pravidlo výrobce, že pokud má být něco podle vlastních představ, musí to být nakonec vyrobeno vlastními silami. Výsledkem je krásný, výkonný a velkoryse vybavený AV procesor PSPHD, a digitální koncový zesilovač PROAMP, dostupný ve dvou výkonových verzích, 7x250W a 7x400W (resp. úctyhodných 7x450W a 7x700W do 4 Ohm reprosoustav).
Špičkové audio je pro Crestron takovou radostnou profesní odbočkou od hlavní linie zařízení pro domácí automatizaci a integrované řídicí systémy, případně pro HD/4K signálový AV rozvod po CAT5 nebo po optice Crestron Digital Media. Výsledkem je nejen progresivní konstrukce a špičkové parametry samotných komponent, ale i bezvadná a skutečně vyčerpávající podpora napojení PROCISE k řídicím systémům Crestron, poskytující nejen rychlé a spolehlivé ovládání přístrojů, nepřeberné možnosti uživatelských interních nastavení, ale i report aktuálního stavu, počínaje hlasitostmi, parametry DSP a interní teplotou zesilovačů, stavem ochran konče. Uživatel může vše přehledně sledovat a nastavovat z PC aplikace Procise-Tool.
Crestron PROCISE PSPHD
Umírněný vkusný design, dva ovládací knoflíky pro hlasitost a volbu vstupů, a mezi nimi dva velké CFL grafické displeje, na kterých se míhají ručky nakreslených analogovoých indikátorů úrovně... nebo sloupce spektrálního měření, nebo základní informace se jmény vstupů, hlasitosti, režimu procesor, jak kdo chce. Toto je HD professional surround sound 7.3 procesor PSPHD.
Umí přepínat celkem na 30 různých vstupů - 6 HDMI zdrojů HD pořadu 1080p/3D s plnou podporou HDCP a rychlým zobrazením po přepnutí, 4 optické a 6 Coaxial audio vstupy 24/96 (resp. direct 24/192), jeden vstup AES/EBU, 1 balanced XLR analog vstup a dalších 9 RCA analogových zdrojů, včetně multichannel-input. Navíc je procesor vybaven méně obvyklými 3 MIX vstupy pro mikrofony, efekty nebo video-codec a umožňuje například integraci hlášení vyzvánění do domu nebo obsluhu příchozích telefonních hovorů. Výstupy jsou k dispozici XLR balanced nebo RCA unbalanced pro 7 kanálů plus až 3 subwoofery, a dále XLR/RCA stereo downmix výstup pro stereo sestavu a mono výstup nebo ozvučení vedlejší zóny.
Díky ultra-low noise symetrické architektuře dosahuje výstup výbornou dynamiku zvuku a odstup SNR -125dB. Použité XLR konektory jsou s pozlacenými piny 24-karátovým zlatem, obvodové řešení umožňuje v Pure režimu vyřadit funkce DSP procesoru – snaha o uspokojení i toho nejnáročnějšího a kritického posluchače je jasně patrná.
AV procesor podporuje všechny myslitelné zvukové režimy, včetně Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus, DTS-HD Master Audio, umí dynamickou kalibraci místnosti Audyssey MultEQ® XT a dynamickou ekvalizaci Audyssey dynamic EQ. Parametry a další vlastnosti AV procesoru jsou přehledně uvedeny na webových stránkách výrobce.
Detailní nastavení parametrů DSP procesoru (konfiguraci a počet repro, parametrický/grafický ekvalizér, crossover frekvence pro subwoofery, startup/max volume, lipsync, MIC úrovně, gating, atd.) lze nezávisle a pro každý jednotlivý kanál (!) přehledně provést z utility Procise-Tool; stejně tak i obsluhu parametrů HDMI vstupů a výstupu (EDID, HDCP managment a samozřejmě zobrazení všech parametrů signálu).
Z hlediska posluchače ale všemu dominuje krásně řešený a podmanivě tančící indikátor úrovně signálu na CFL displejích, na kterém je také možno zobrazit spektrální úrovně nebo stavový displej s aktuální hlasitostí, zvoleným vstupem (jehož název je možné programově i uživatelsky nastavit) případně dalšími informacemi. Displej lze stmívat až do úplného vypnutí – ale kdo by se o tu podívanou chtěl ochudit, že?
Ovládací knoflíky hlasitosti a volby vstupů mají chod s poměrně dost výrazně znatelnými kroky, po rychlém otočení se záhy a bez doběhu zastaví, uměl bych si v tomto případě představit o něco jemnější mechaniku. Toto je asi jediná připomínka, která mě k PSPHD napadá. Pak ještě koncepční, výhledová: s nástupem 4K bude potřeba zvuk daného UltraHD zdroje zapojit buď po optice nebo AES/EBU, případně HDMI rozbočit do displeje/projektoru a odbočku do PSPHD „prohnat" scallerem – což je ale obecně problém všech dnešních FullHD AV procesorů.
Crestron PROCISE PROAMP
Na Audio Video Show jsme měli k poslechu zapůjčenou „slabší" variantu digitálního zesilovače (třída D) PROAMP-7x250, který je až na výkon, nepatrně nižší hmotnost a další 230V síťovou zásuvku zcela identický s modelem PROAMP-4x400. Zesilovač je funkčně a samozřejmě i designově svázán s AV procesorem PSPHD, předpokládá se zapojení ve společné sestavě, i když lze samozřejmě komponenty využívat i odděleně – k přenosu audio signálu se využívá 7 běžných XLR balanced analogových vstupů.
Ač digitál, PROAMP není žádné chrastítko – zesilovač váží 50 kg a je dobře že jej výrobce dodává s osazenými madly (které se dají odmontovat), ale i tak je toho při manipulaci na jednoho až dost :-)
Na zadní straně je pouze 7 XLR pozlacených konektorů, 7 zásuvných reproterminálů (velmi milé řešení při manipulaci s reprokabely, předpokládá se však jejich zakončení odizolovanými žílami, bez banánků nebo jiných konektorů), pak už jen 1 (příp. 2) zásuvky 230VAC a komunikační LAN terminál. Na boku je prodyšná perforace, za níž prosvítají 2 velké ultra-low-noise pomaloběžné ventilátory, které se však v 99% případů vůbec neroztočí – jde přeci o digitál, který hřeje jen minimálně.
Na čelní stěně je v dolní části řada indikací pro přítomnost signálu, chybu a limitaci jednotlivých kanálů, hlavní vypínač, a nad nimi velké svítící logo Crestron, které se možné v několika úrovních stmívat.
Všechny funkce a report interních stavů jsou samozřejmě dostupné po LAN, při spárování s PSPHD jsou vidět i na jeho displejích, a opět je lze přehledně sledovat pomocí utility Procise-Tool. Zesilovač reportuje samozřejmě i stav všech ochran – DC napětí na výstupu, přetížení, přepětí, podpětí a přehřátí.
PROAMP se může pochlubit nejen obrovským a zcela dostatečným výkonem (až 7x450W resp. 7x700W do 4 Ohm), ale zejména skutečně vynikajícími parametry: odstup SNR je -115dB (resp. -117dB pro verzi 7x400), a to se jedná, opět připomínám, o digitální zesilovač. Zkreslení THD je tedy pod 0.01% (resp. 0.02%). „Digitální" výkonová šířka pásma je 45kHz. Parametry jsou opět přehledně uvedeny na webové stránce produktu.
Při zapínání zdroje s dvěma toroidními trafy 1kVA (resp. 1.8kVA) a baterií kondenzátorů je znát, že na napájecím okruhu vznikne chvilkový pokles napětí, ale díky řízenému startu je přechodový jev potlačen a v žádném případě nedojde k vyhození jističů. Díky bohatě dimenzovanému napájení umí PROAMP přehrát nekompromisně basy v nahrávce při jakékoli hlasitosti. Zvuk je živý, dynamický, plný nejjemnějších detailů a současně na výškách krásně hlaďoučký, díky hybridní technologii kombinující příjemný projev třídy A/AB s energií a efektivitou digitálu.
Byl jsem tentokrát skutečně nedočkavý a zvědavý na to, jak tato působivá a zajímavá sestava Crestron PROCISE zahraje. Jestli se všechna ta námaha na získání přístrojů k poslechu, a celé přípravy akce (včetně mé vynucené premiéry „za pultem" na výstavě Audio Video Show Praha) stála za to...
Poslech v salonku 334 probíhal na výborných reprosoustavách Phonar Veritas p5 Classic a na ještě lepších Von Schveikert VR-22, kabely Oehlbach AirBlue5*, zdrojem byly HiRes skladby přehrávané na běžném PC přes DAC převodník AudioGD NFB-7 a CD přehrávač Cary Audio CD306/300; pro porovnání byl k dispozici lampový zesilovač Per-Jadis JA-30; tedy do značné míry podmínky, které mám naposlouchané z domova.
První dojem? Maximální nadšení! A současně i úleva, že vysněný poslechový test PROCISE kombinace PSPHD a PROAMP nebyl jen výstřel do tmy. A také úleva že vzletná hesla na webu Crestron mají docela platný obsah.
Pravdou je, že poslech proběhl jen ve stereo režimu a dvěma reproduktory (signál do lampových zesilovačů byl vyveden z downmix výstupu), a jen na „rozumných" hlasitostech, které byly akceptovatelné sousedními expozicemi, i samotnou akustikou pokoje. Ten pravý odvaz z živých filmových scén, doprovázených zvukovou palbou a hudbou jako v rockovém klubu tím pádem nemohl nastat, ale i tak byla cítit obrovská dynamika přehrávaných skladeb, naprostá kontrola reprosoustav a lehkost, s jakou PROAMP přehrával hudební doprovod.
Na první poslech mě však zaujaly dva hlavní atributy: jemňoučký a milý přednes zpěvu a akustických nástrojů, až nápadně se podobající lampovému zvuku, a dokonalá lokalizace interpreta a celkově plastický, vykreslený a přehledný prostor. Z jemného a emotivního projevu vokálů jsem měl opravdovou radost, naštěstí se ani v nejmenším nekonal jen nějaký obyčejný „velký" nebo „rockový" zvuk, PROCISE si radostně a s přehledem poradil i s akustickou hudbou a něžnými hlasy krásných zpěvaček. Konkrétně Diany Krall, Alison Goldfrapp nebo Claire Martin. Písně decentní, živé, procítěné, znělé pasáže i jemné pohyby jejích rtů, se stejně tak linuly pokojem. Výborně vyzněly i známé kousky od Pink Floyd nebo Dire Straits. OK, fajn, a velká pochvala. Především mě ale zcela dostala neuvěřitelně přesná lokalizace nástrojů a zpěvu, jakou jsem zatím na jiných kombinacích patrně dosud neslyšel, skutečně na mě kresba prostoru svou precizností a samozřejmostí udělala dojem. Nemalou zásluhu na tom jistě měly skvělé reprosoustavy Von Schweikert, každopádně výsledek byl přesvědčivý. Crestron PROAMP je zkrátka vynikající počin!
Podobně skvěle si počínal i AV procesor PSPHD při přehrávání hudby na downmix výstupu do lampových monobloků. Vždy jsem se bránil „zbytečnému" vnoření jakéhokoli dalšího přístroje mezi CD player a zesilovače, ale v tomto případě bylo vše zcela v pořádku - žádné zabarvení, žádné zlenivění, žádné artefakty, žádná ztráta radosti. Vlastně v případě PSPHD jedna velká radost přibyla – pohled na ty úchvatné a zábavné CFL indikátory úrovně signálu. Shodli jsme se s kolegy na tom, že kdyby PSPHD měl na čelním panelu jen modrou LEDku, tak by přístroj zřejmě mohl stát o třetinu méně, ale újma na estetice by byla nevyčíslitelná :-)
Prohlášení...
Jistě by bylo čestné poznamenat, že mé nadšení ze zvukových i technických kvalit PROCISE PSPHD a PROAMP je pravděpodobně do jisté míry ovlivněno profesní náklonností ke značce Crestron. Každopádně byl zvuk této sestavy na výstavě Audio Video Show Praha objektivně velmi dobrý - tak dobrý, že si během expozice přisedlo k poslechu naší i vlastní hudby opakovaně mnoho posluchačů, kteří pak odcházeli s úsměvy a velmi spokojeni, mnozí dokonce s vyplněným heslem „Crestron" na anketních lístcích.
Kč 389 000,- - Crestron PROCISE PSPHD
Kč 249 000,- - Crestron PROCISE PROAMP (7x 250W)
Kč 289 000,- - Crestron PROCISE PROAMP (7x 400W)
--- --- --- --- ---
KLADY
+ ulimate home cinema, doslova.
+ precizní, robustní konstrukce, elegantní design
+ animované VU metry na PSPHD jsou nádherné
+ bohatá konektivita, univerzální využití zesilovače
+ dokonalá příprava pro integrované ovládání
+ výborný, dynamický a přitom analogově hladký zvuk
+ velmi dobrý poměr výkon/cena PROAMP
ZÁPORY
- vyšší cena PSPHD
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Ropreoso | www.ropreoso.cz