Austrálie má po Krokodýlovi Dundeem dalšího hrdinu

Nejdříve se omlouvám za prošpikování hláškami z australského velehitu Krokodýl Dundee, ale mně to k pravému Australanovi jménem Halcro sedělo. Je to tak nějak tím, jak se suše vmísil mezi high endové značky, že suché hlášky Dundeeho jsou tak trefné (:-)) a poukazují na některé nešvary v kontrastu s jeho čistotou.

fPodíváme-li se do historie i poměrně nedávné, uvidíme, že firma Halcro nefigurovala mezi nejlepšími značkami, vlastně mezi značkami vůbec. High end se tehdy hemžil tradičními firmami jako McInthosh, Levinson, Accuphase, Krell, Pass Labs , atd., a zdálo se, že jejich hegemonii nemůže nic zastínit, a když přece, tak jen velmi krátce. Tu najednou na konci devadesátých let vlétla do poklidných hifi vod australská štika jménem Halcro a na počátku nového tisíciletí z gruntu změnila tvář high endu. Přišla s neotřelou tváří svých produktů a především s jejich dokonale dotaženou technickou koncepcí. Stalo se to, že ve své době významně přeskočila kvalitativní úroveň ostatních značek. Toto vodní zčeření také vedlo k vývoji i v oněch stojatých vodách námi známých firem, které na to musely odpovědět novými modely a modernějšími konstrukcemi a technologiemi.

Na tuto recenzi jsem se těšil. Na výstavách a v poslechových studiích jsem vždy slýchával jemný, na počátku nenápadný zvuk, který při zaposlouchání se otevírá brány k hifistických tajnůstkám. Ani „nejlevnější“ stereo dvojice - koncový zesilovač DM 38 a předzesilovač DM 8 mne nezklamala. Naopak. Už první kontakt čili pohmat je neobyčejný. Výrobky působí vizuálně majestátně a dostatečně - v dobrém slova smyslu - „nadutě“, jako by chtěly jen tak říci: „Tak koukej, to je mazec. A to sis mne ještě nepustil.“. První pohled znalce hned ocení výborné zpracování - vnější konstrukce z hliníku dokonale eloxovaná, spodní část oblých postranních chladičů je dole ukončena hezkými lakovanými mahagonovými nožkami. Není to pro krajní vyznavače bauhausu či konstruktivismu, ale tvar Halcra je velmi příjemný a i po dlouhé době se na něj hezky dívá. Je to samostatný kus nábytku, nelze jej stavět na sebe. To se mi líbí, protože ho nelze jen tak zakomponovat do nějakého hifi stolku a musíte tomu přizpůsobit kompletně prostor v zamýšleném poslechovém místě. Někdo by řekl, že je to nevýhoda, avšak já mám rád řešení, které spíše naznačuje - „Jsem tu, jsem velmi dobrý, budu dělat dobrou práci a najdi mi hóóódně pěkné místo“.

„Nemůžete mne fotit!“ – „To bych vám vzal duši, že ano?“ – „Ne, ale máte tam krytku.“ (c)Krokodýl Dundee

Koncový zesilovač Halcro DM 38

Bystré i méně bystré oko zjistí, že je složen ze dvou částí. Ve spodním dílu se ukrývá spínaný zdroj,který umožňuje dokonalou stabilizaci proudu a velkou mírou přispívá k vynikajícím parametrům zesilovače. Největším problémem spínaných zdrojů je jejich rušení, avšak převedení spínacích frekvencí nad 100 kHz a dokonalé odrušení tento negativní vliv významně potlačí. Perfektně technicky provedené síťové napájení obsahuje velmi účinné filtry a stává se také jakousi síťovou pračkou a stabilizátorem napětí.

V horní části nad zdrojem najdeme vstupní a výstupní část a obvody vlastního zesilovače, který se skládá z 12 MOSFet tranzistorů, které jsou chlazeny velkou plochou zaoblených bočnic alias chladičů. Zesilovač nemá klasickou negativní zpětnou vazbu a obsahuje speciální korekční systém lokálních zpětných vazeb, který pracuje mnohem přesněji a méně negativně ovlivňuje výsledný zvuk. Všechny důležité obvody jsou důsledně odděleny mechanicky i magneticky v komůrkách. Obvodově se podobá zesilovačům Dudek/DPA, který v mosfetové verzi také obsahoval korekci přechodového zkreslení. Jenže Halcro v úrovni provedení došlo až na samou hranici možností. Díky tomu dosahuje vynikajících až rekordních výsledků měření, zejména v oblasti zkreslení THD a IMD. Zesilovač je konstruován pro proudové zapojení signálového vstupu (current – na cinch vstup), který je v tomto případě optimálně nastaven z důvodu potlačení rušení vlivu kabelů a zkreslení, která vznikají interakcí dvou přístrojů. Samozřejmě jej můžete zapojit i klasicky, tj. symetricky nebo nesymetricky, ovšem tento vstup už je náročnější na kabely a do signálové cesty přibude obvod (převod napěťového vstupu na proudový) v cestě navíc. Výsledkem je horší zvuk.

Toto proudové propojení je jakýmsi oříškem pro měření, které není jednoduché. Za normálních podmínek nelze měřit parametry zkreslení u proudového zapojení, a tak se ve většině testů objevují měření zapojení klasického, a zde se samozřejmě výsledky měření rozcházejí s uváděným.

Předzesilovač Halcro DM 8

Pro ty, co znají vyšší model předzesilovače Halcro DM 10, stačí říct, že DM 8 jen nemá sluchátkový výstup a předzesilovač pro přenosku. Jinak je DM 8 úplně stejný jako DM 10. Pro ty, kteří DM 10 neznají (a to se teda divím), musím sdělit o něco řádků více. Tento předzesilovač je vhodným a zřejmě díky Current výstupu jediným partnerem zesilovačům Halcro. Vzhledově je podobný zesilovači DM 38, jen je nižší a bohužel už nemá mahagonové nožky. Vstupy i výstupy jsou poměrně četné a poplatné hlavně pro provoz sterea: 3x XLR, 3x nesym, 1x Current (pro případ, že v budoucnu udělají kvalitní CD přehrávač s tímto výstupem), 2x XLR výstup, 2x nesymetrický výstup a 2x Current. Zdroj je opět spínaný, ovšem spínání probíhá na vyšších frekvencích než 200kHz, rovněž filtrace je řešena maximalisticky. Aby taky ne. V předzesilovači se případná rušení ze sítě či zdroje projeví ještě více než u zesilovače. Však jsou také výsledné parametry excelentní. Rekordně nízké THD a IMD je samozřejmostí. Přední panel je přehledný, displej jednoduše ukazuje zapojený vstup, polaritu, hlasitost, či provoz mono/stereo. Řízení hlasitosti probíhá pomocí kaskády velmi kvalitních relé, která je řízeny mikroprocesorem. Signálová cesta takto zesilovaného signálu je velmi krátká, dobře odstíněná, má nízkou kapacitu - kam se hrabe potenciometr. Stejně tak jako u zesilovače je kvalita propojovacích konektorů na zadním panelu výborná. Dálkové ovládání je přehledné, rychle si na něj zvyknete.

Jednoduše řečeno: konstrukce obou přístrojů je krásná až dokonalá, srdce konstruktéra musí plesat nad perfektním provedením jednotlivých vnitřních částí. Stejně tak dokonalé jsou četné a důmyslné ochranné obvody, které potencionálně zvyšují životnost, spolehlivost a zlepšují diagnostiku v případě servisního zásahu.

„Proto tady máte tolik nehod. Volant je totiž na špatný straně auta“ (c)Krokodýl Dundee

Je to moc hezké, je to moc pěkně udělané, ale hraje to?

Toť byla otázka! Trochu jsem přistupoval k poslechu se skepsí. To víte, co se moc vychvaluje, to mne většinou zklame. Tak jsem byl opatrný. Ve svých vzpomínkách vyhrabávám svůj první poslech DM 38 na Wilson Audio Maxx II před čtyřmi roky a vybavuje se mi klidný, jakoby tichý projev. Nikde žádné kudrlinky. Líbilo se mi to tak, že vzpomínka na tento poslech natolik u mne „zkultovala“ Halcro, že jsem ho hned zařadil mezi své minulostní poslechové reference, ke kterým pak vztahuji zkušenosti nové.

A dnes? Dnes jsem se připravil a zvolil jsem poslech na elektrostatických reproduktorech firmy Novasonnar, která vyrábí výborné elektrostatické panely. Od stejné firmy jsem pak k tomu použil jejich doporučovaný subwoofer pro nízké kmitočty. Nechtěl jsem použít obvyklou reprosoustavu, chtěl jsem si poslechnout jak dokonale dokáže Halcro přenést nezkreslený signál na středech a na to jsou eletrostaty nejlepší. Přístroj jsem nechal tak půl hodiny hrát při nekritickém poslouchání, a poté jsem se jal poslouchat naostro. Ihned jsem si vzpomněl na svůj zážitek s Wilson Audio Maxx II. Výborný, čistý, jemný zvuk. Překvapivě nenápadný. Myslím, že tak překvapivě, že mnoho čtenářů, kteří tento zesilovač ještě neslyšeli, by myslelo, že zvuk není detailní. Ovšem opak je pravdou. Při zaposlouchání se do světa mikrozvuků, tj. spíše do jednotlivých tónů, fragmentů, jednotlivých nástrojů a jejich barev, zjistíte, že detailů je tam spousta, jen nejsou tak ostré, zubaté a přehnaně nápadné.

Miluji „Americké nahrávky“ Johnnyho Cashe a jeho kytara je zde skvostná, jemná a zvučná. Hlas je jasně oddělen a definován a perfektně souzní s kytarou, když Daniel Lanois přidá pár zvukových lahůdek – klávesy, piano, atd. zvuk se neslévá a stále si drží svou normálnost. Zvuk se neodtrhává od reality a nesnaží se být líbivý, nástrojovější. Však si také vzpomeňte na zvuk dechového orchestru na náměstí, který zní pro „hifistu“ jakoby suše, bez basů či výšek. Jenže tento „suchý“ zvuk je plný barev a dynamiky, koření a života. A suchost je po chvíli tatam a nechávám se unést. Po zjištění, že jsem u písně číslo 7, si pouštím starou Sukovu nahrávku Supraphon Serenády. Zvuk kvarteta je nádherně plný, neagresivní, „dřevěný“. Běžnější sestava zesilovač/předzesilovač vedle toho zní ekvalizovaně, agresivněji, nápadněji. Díky zkreslení, které si zesilovač „nese“ s každým signálem, je zvuk nápadnější a ostřejší. Co mu chybí, je opravdovost. To je největší rozdíl. Za zmínku stojí také výjimečná reprodukce basu. Bas je přesný, konturovaný a hutný.

Má vůbec nějakou konkurenci?

Při poslechu jsem naprosto spokojen, přesto si dokážu představit některé zajímavé komponenty. Výborná sestava dělený předzesilovač McIntosh C1000 a koncový zesilovač MC 252 mne překvapily oproti svým předchůdcům svým velmi kultivovaným, přesným a „nástrojovým“ zvukem, plností zvukových barev. Předzesilovač C1000 takřka dosahuje úrovně Halcra, avšak díky Current propojení a celkové koncepci Halcro svého soupeře poráží. Halcro je reálnější, McIntosh pro někoho možná zajímavější svým charakterem. Classé rovněž šlo ve vývoji dále a kombinace předzesilovače CP-700 a koncových monobloků CAM 400 ukazuje, že se dnes mohou zvuku Halcra v některých atributech rovnat, obzvláště při reprodukci krásně čistých středních kmitočtů je Classé pro Halcro úctyhodným soupeřem, ale při poslechu klasiky či akustického jazzu má Halcro ve zvuku „pozadí“ (dozvuky, nízkoúrovňové informace, šum/rušení vs. hudba) větší klid a nadhled. Zvuková scéna je hlubší a dynamičtější.

Abych jen nechválil, snažil jsem se najít nějakou chybu a vyštrachal jsem dvě malilinké. Pro opravdu velké výkony je třeba silnější zesilovač, ovšem to je pro extrémní milovníky adrenalinové hifi jízdy a majitele obrovských reprosoustav. A v druhé řadě je to chybička sekundární. Vysoká kvalita Halcra klade vysoké nároky na celkový řetězec. Každá chyba se projeví. Při špatné volbě CD přehrávače, prostorové akustiky či reprobeden nemusí být výsledek nejlepší. Zejména je třeba volit s obezřetností reproduktory. Vzhledem k přesnosti této sestavy se vyplatí poohlédnout po reprosoustavách s extrémně tvrdými membránami (karbon, kevlar, hliník, magnesium, keramika, apod.), ale velký pozor na efekt tvrdých repro – rezonance na vyšších kmitočtech jednotlivých tvrdých membrán a na chyby ve výhybce, v kompenzacích.

V případě horší akustiky poslechového prostoru volte spíše směrové repro (páskové výšky a středy, d´Apollito zapojení apod.). Velmi dobře se mi jevily Wilson Audio Maxx II, výborné jsou elektrostaty. Ovšem Halcro také ukázalo jemně zvlněnou frekvenční charakteristiku elektrostatů a mírný peak na nižších výškách, ovšem bez fázových nepřesností, takže mi z toho elektrostaty vycházely jako jedny z nejlepší adeptů. Vhodným CD přehrávačem se mi jeví vyšší modely Teac, Marantz Legendary, kolegou Krautem recenzovaná Nagra nebo profi značku Meitner. Pro akustiku je dobré poradit s odborníky zabývající se touto oblastí.

A co říci závěrem?

Tato sestava patří k tomu nejlepšímu ve své třídě. Technické provedení si nelze představit lepší a zvuk prezentuje tak, že ostatní konkurentům je ctí mít takového soupeře. Kdybych chtěl hledat něco lepšího, pak bych musel jít mnohem výš. Zajímavé by mohly být některé kreace od firmy Chord či Boulder, nejvyšší Levinson či samotné monobloky Halcro DM 68, mezi lampovými zesilovači Lamm, Audio Research, VTL, ovšem to už jsou několikanásobně dražší cenové úlety. Krátce řečeno, vzhledem k tomu, co nabízí DM 38/DM 8 se jedná o velmi výhodný nákup. Halcro tím stanovilo kvalitativní úroveň a já jsem velmi zvědavý, jak se s tím popasuje konkurence. Osobně bych si ještě připlatil cca 80.000 Kč a koupil předzesilovač DM 10 a věnoval bych krásné chvíle své pestré sbírce vinylů, protože phono část je prý setsakra dobrá a superkvalitní sluchátkový výstup také není k zahození. Tak.

A s tímto arzenálem může Halcro dundeeovsky říci: „Tohle je nůž“. ;)

„Je to na mytí zadku, že jo? (c)Krokodýl Dundee

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies