ROTEL Michi zesilovače

Dnes v kanadském Ontariu sídlící, ale původně evropská společnost NAD, založená jako spolek distributorů audio techniky, bojující proti levné asijské produkci (ano, už v roce 1972 byla Asie se svou levnou prací pro Evropany stejnou ekonomickou hrozbou jako je dnes), má pověst úzce spjatou s magickou formulkou cena / výkon. A to v tom nejlepším smyslu – designově střízlivé přístroje se totiž soustředí primárně na zvukovou kvalitu za co nejdostupnější možnou cenu.

K mým uším zamířila dvojice přístrojů střední třídy – integrovaný zesilovač C355BEE s výkonem 80W na kanál (8 Ohm) a (čistě) CD přehrávač C545BEE. Oba přístroje jsou ve své kategorii o jeden schůdek pod vrcholnými modely značky. Nepočítáme-li samozřejmě Master Series, která hraje poněkud jinou zvukovou i cenovou ligu. Naopak C355BEE s cenou 15 990,- a C545BEE s cenovkou 14 990,- jsou zástupci té cenově nejdostupnější hi-fi kategorie, v níž se v dnešní době pohybují zpravidla asijské značky. Mnoho zájemců o hi-fi přístroje ale těmto „Made in China“ produktům nedůvěřuje a NAD je jednou z posledních možností, kterak pořídit opravdové „západní“ audio za lidový peníz.

C355BEE

Prvním přístrojem, jemuž se podíváme na obvody je integrovaný stereo zesilovač C355BEE. Pro zopakování neuškodí jeho zařazení do té finančně nejvstřícnější třídy v kontextu „opravdového hi-fi“ a uvedení jmenovitého výkonu 80W při zátěži 8 Ohm. Ve špičkách je to pak při 8 Ohm až 140W, při 4 Ohm až 220W a při 2 Ohm až 270W. Tím tedy víme, na čem přibližně bychom za danou cenu mohli být, a troufám si říct, že na papíře to není vůbec špatné. Musím se přiznat, že když jsem jej přebíral z rukou dopravce, téměř jsem krabici upustil. Ve velmi subtilně působícím obalu se totiž skrývá kovový drobeček s vahou nějakých 10,5 kg, takže takových 13 kg může krabice určitě vážit. V pátém patře už jsem celkem litoval nepřítomnosti výtahu v našem domě.

Sám sebe jsem také překvapil po rozbalení C355BEE a jeho umístění mezi ostatní domácí přístroje. Musel jsem totiž uznat, že jeho grafitové zbarvení, velmi pěkně a elegantně navržený čelní panel (už žádný dojem strohé levnosti – tohle je prostě velmi jednoduché, ale pěkné) a vůbec celkové výborné výrobní provedení z něj dělají už na pohled hodnotný kus sestavy. Být to automobil, určitě by pocházel z Německa nebo Japonska. Kolem a kolem působí NAD velice solidně a důvěryhodně, za daný peníz rozhodně nadprůměrně.

Když už jsme nakousli technické parametry a vzhled, dokončeme to praktickými parametry tohoto integrovaného zesilovače. Na zadní straně nalezneme kolébkový přepínač On / Off, napájecí konektor, dvě sady výstupních terminálů pro reprosoustavy (kam po hříchu prostě nejdou zastrčit pořádné banánky a i u vidliček bude třeba chvíli hledat ty správné – rozuměj malé – nebo prostě skončit u holých vodičů) a poté slušné množství vstupních i výstupních konektorů, určených dle popisků pro Disc, CD, Video, Aux, Tuner, poté Tape 1 a 2 In i Out (tedy čtyři konektory), pak Pre Out 1 a můstkem spojené Pre Out 2 a Main In. Bonusem je konektor RS232 pro široké možnosti upgradu či zapojení do domácích aplikací a také ovládání funkce Soft Clipping, která má při nepříčetně vysokých hlasitostech zabránit zničení vašich reprosoustav. Na masivním čelním panelu pak lze dohledat velký ovladač pro regulaci hlasitosti s plynulým a přesným chodem, ovládání vyvážení a standardní „kazitele zvuku“, přidávající basovou a výškovou složku. Mezi nimi je pak drobné tlačítko „Tone Defeat“, vyřazující dva zmíněné regulátory z provozu. Dalšími prvky jsou malá kulatá tlačítka pro výběr vstupů (a výstupů) pro již zmiňované možnosti plus voliče aktivních reproduktorových terminálů. Pracovat mohou buď A nebo B nebo oba najednou. Posledními prvky na čelním panelu jsou pak výstup na sluchátka, v této kategorii celkem vítaný a tlačítko Standby režimu. Přes celkem vysoký počet různých ovládacích prvků to není opticky žádný děs, vše působí přehledně, uživatel se velmi snadno zorientuje a navíc všechny ovladače mají přesně ten správný odpor, velikost a zkrátka se to celé užívá velice příjemně.

To se dá ostatně vztáhnout i na dodávaný dálkový ovladač. Ten je sice rozměrově snad až trochu moc velký, ale logicky rozvržený, jednoduchý, funkční. Prostě NAD. Celkem není co dodat…

Zajímavostí řešení 355BEE je či lépe řečeno není nutnost nastavovat či jakkoliv jinak řešit impedanci připojených reprosoustav. NAD si díky svému chytrému internímu řešení obvodů vše přebere a nastaví sám. Stejně tak se ani při hlasitých posleších, plných dynamických rázů a špiček, nemusíte bát, že vás zasáhne katapultovaný reproduktor – již zmiňovaná funkce soft clipping sama ochraňuje reprosoustavy před poškozením. Posledním zajímavým obvodovým řešením je pak potlačování zkreslení, které je i v manuálu uváděno při plném výkonu 80W a činí 0,02%. Při výkonech nižších ale řádově klesá a je tedy naprosto zapomenutelné.

Jako referenční sestavu pro hodnocení tohoto tranzistorového integrovaného zesilovače jsem zvolil firemního kolegu C545BEE jako zdroj signálu, Usher S-520 II a Xavian Primissima za reprosoustavy a nejvyšší řady kabelů od Monster Cable a Profigold jako propojovací i reproduktorovou kabeláž. Snažil jsem se tedy udržet se finančně v těch nejdostupnějších vodách bez nutnosti obětovat kvalitu. Protože se jedná o přístroj určený primárně do běžné domácnosti, nebál jsem se jej připojit například ani k velmi levnému DVD přehrávači od Sony a ostatním částem takové typické A/V sestavy.

Nuže, vzhůru k poslechu. První v mechanice zarotoval Roger Waters se svým Amused to Death. Album skvělé nejen po hudební stránce, ale stejnou měrou i po té zvukové díky všelijakým moderním a pokrokovým technologiím a postupům zapojeným do tvorby. Zvláště do tří částí rozdělená What God Wants nebo titulní Amused to Death jsou esencí Watersova skladatelského talentu. NAD interpretuje vše s poctivou dávkou dynamiky a opravdu hodně, ale hodně důsledným basem, až to člověka zaskočí. Oproti všem svým zvyklostem mám skoro chuť jít k přístroji, vypnout přímou signálovou cestu (zmiňovaný „Tone Defeat“) a ubrat na basech alespoň čtvrt stupnice. Přestože basu je hodně a všude, jedná se hlavně o objem a o snahu posluchače přesvědčit kvantitou, nikoliv kvalitou. Jednotlivé tóny jsou na hranici přijatelného slévání, sem tam se zdá, že zesilovač tak tak drží nad basy kontrolu a zvuk díky mírné dominanci spodního pásma působí temnější než by musel. Jev se opakuje bez výjimky ve všech nahrávkách, kde je alespoň trochu silněji zastoupeno pásmo tak odhadem pod 200 Hz. Právě tahle část spektra jako kdyby měla před ostatními tak trochu přednost a třeba jazzové sólo na kontrabas nebo roztleskávání publika „kopákem“ na začátku rockového koncertu vás spíš zalije objemem, než udeří silou.

U ostatních frekvencí nevnímám nic podobného, ba naopak zde zesilovač vládne zvuku bez chyb a určitě nad průměrem své kategorie. Nebál bych se ho posadit a porovnávat s kategorií o 100% dražší, tedy kolem 30ti tisíc. Zvuk je přesný a čistý, hlasy zpěváků i zpěvaček přesně vykreslené a jasné, bez nepříjemných sykavek nebo závoje. Projev NAD C355BEE se sem tam může zdát až příliš chladný a analytický, příliš ostrý, ale není to v míře takové, aby to vadilo každodennímu soužití s ním.

Co se týká dalšího příjemného překvapení, je jím lokalizace nástrojů a rozvrstvení jednotlivých tónů v nahrávce. Snad jen u toho nejtěžšího hudebního oříšku, s nímž jsem měl tu čest se kdy setkat, a sice Peter Gabriel – Up, kde selhávají v udržení kontroly i mnohem, mnohem dražší a lepší přístroje, jsem se necítil při poslechu pohodlně. NAD jinak bez větších problémů hraje lehce a příjemně, dovoluje se s zavřenýma očima ponořit do příjemně trojrozměrné scény, která je sice ohraničená zprava i zleva reprosoustavami a též v předozadním směru se jedná o malé pódium, přesto je plasticita zřejmá a velmi skutečná. Třeba v Davisově Kind of Blue přímo vidíte muzikanty, kterak stojí každý s přivřenýma očima v kruhu a hrají jeden proti druhému. Lehké popové melodie třeba od Lily Allen unáší dopředu její jemný vysoký hlásek, nikoliv dunění nástrojů, zůstávající spořádaně v pozadí. Občas je kvalita projekce zvukové scény taková, že máte chuť ukazovat si schválně prstem na jednotlivé nástroje a co víc, pokud není nahrávka schválně mixovaná tak, že hraje na první poslech efektně i z nejlevnějšího mp3 přehrávače, dostanete uspokojivý výsledek kdykoliv, nehledě na žánr nebo stáří.

Ve zkratce už snad jen stačí říct, že i podání veškerých filmových produkcí a tedy i druhá, jaksi doplňková tvář testovaného přístroje, je bez potíží. Naopak zde je právě ideální místo pro onen výše řešený „přebytek“ basů, který zvuk objemově a efektně nasytí, zaplaví vás jím a nechá vás si filmové představení pořádně užít. Nezaskočí ho například ani opravdu mocné dynamické rázy v posledních dvou filmech s Jamesem Bondem, kdy ticho střídá výbuch, výstřel či jakýkoliv jiný opravdu hlasitý zvuk.

NAD prostě a jednoduše uměl, umí a jak se zdá, i do budoucna si své umění udrží. Přesně v duchu názvu totiž za daný peníz přináší Nové Akustické Dimenze a umožňuje si hudbu skutečně užít a vychutnat bez velkého přemýšlení. A to je přesně to, co by každý hifista měl chtít, co by měl chtít každý milovník hudby a co by měl předat každý výrobek, pyšnící se zařazením do kategorie hi-fi, ať už toho za 10 tisíc nebo za milion. NAD může být výbornou startovní čárou do velkého světa hudby, ale dost dobře také cílovou páskou pro méně movité nebo méně náročné. Obé zvládne se ctí…

Cena: 15 990,-

K testu laskavě zapůjčila firma JBPtech ( www.jbptech.cz ).

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies