Ach... Další tuner. Samého mě překvapuje, že s podobným zařízením zas a znova přichází další a další výrobci s vytrvalostí lososa, rozhodnutého vrátit se proti proudu řeky do svého rodného jezírka i za cenu vlastního života. Zvláště v době rychlého internetu, milionu on-line stanic se všemi žánry a rozmazlených posluchačů se zdá, že analogový tuner si mohou koupit snad jen ti největší nadšenci, dvojnásob to platí pro oblast České republiky, která má velmi specifickou kvalitu radiového vysílání, respektive má velmi specifický nedostatek této kvality – míněno technicky i obsahově.

Myryad Z132 nepatří ani mezi nejlevnější, ani mezi nejdražší tunery, svým vybavením i praktickou funkčností patří k tomu základnímu, co si lze pořídit. Velmi pěkné tělo pětikilového přístroje zachovává dekor ostatních přístrojů řady Z - nízká silueta, masivní broušený hliníkový čelní panel, velké logo výrobce, přehledný, ale na údaje poměrně skoupý displej, malá, avšak dobře použitelná tlačítka, která patrně nikdy díky rozumně navrženému dálkovému ovladači nepoužijete. Na zadní straně na uživatele potom čeká naprosto průměrná sada konektorů - analogové RCA výstupy a potom pouze přípojný bod AM i FM antény, kteréžto obě dostanete v balení s tunerem. Odchylkou od těchto „obvyklých konektorových podezřelých" je pouze vstup a výstup ovládacího systému My-Link, který využívá běžné signálové kabely a při jejich zapojení aktivuje po zapnutí tuneru zesilovač a vybere patřičný vstup, což příjemně usnadňuje každodenní soužití.

Jak už bylo zmíněno v předchozím odstavci, Z132 je klasický analogový AM a FM tuner, vybavený podporou RDS vysílání. Z technických parametrů se dočteme pouze tolik, že tento Myryad ničím nevybočuje z průměru své třídy - umí pracovat ve stereo i mono režimu (změna se realizuje jedním stiskem tlačítka), nabízí odstup signálu a šumu minimálně 74dB a separaci kanálů 45dB. Nadprůměrná je určitě užitečná citlivost a z ní teoreticky vyplývající snazší a přesnější nalezení radiových stanic - v českých podmínkách, tedy přesněji v těch pražských není ale významný rozdíl oproti téměř jakémukoliv jinému stroji. Za předpokladu, že patříte mezi ty, kteří věří v příchod digitálního DAB vysílání i do naší malé kotliny, může vás zamrzet nemožnost pořídit si modul pro příjem digitálu byť by to mělo být za příplatek.

Tuner se většinu času ocital ve společnosti svých firemních sourozenců - integrovaného zesilovače Myryad Z142 a CD přehrávače Myryad Z114 (ne snad, že ten by měl na fungování sestavy nějaký vliv), pro změnu jsem použil ještě zesilovač Marantz KI Pearl. Prodrátování neslo střídavě značku KrautWire a Neyton, pro spojení přístrojů to byl buď model KrautWire Guru S nebo Neyton Nuernberg NF, silové kabely pak ve stejném pořadí výrobců buď Awakening či Frankfurt LS. Výsledný zvuk pak generovaly buď Harbeth Monitor 30, KR Audio SP-2 nebo KODA Harmony K-2000B. Vliv kabeláže na projev Myryad je minimální, dost dobře fungovalo úplně všechno včetně velmi levných propojovacích drátů Profigold.

K tuneru dostanete v krabici také AM i FM anténu plně postačujících kvalit. Prvotní nastavení - buď ruční nebo plně automatické - je otázkou pár minut, neměl jsem ani u regionálních stanic potřebu dolaďovat vyhledané frekvence ručním posouváním. Vybrané stanice si můžete uložit do 29 pozic, což věru není zase až tak mnoho. Na druhé straně, když jsem si spočítal stanice, které bych si uložil já, stačila mi na to jedna ruka, takže zase tak zle nebude.

Celkově působí zvukový projev Myryad Z142 velmi měkce, vřele a příjemně - je to pocit, jako kdyby kdesi v hloubi přístroje číhala elektronka, mající za úkol zvuk zakulatit a zjemnit. Tento tuner dokáže přenést bez potíží cokoliv si usmyslíte. Lidské hlasy, třeba na zpravodajském BBC, zní velmi příjemně, zvuk je plný a sametový.

Ani poslech hudby není problematický - lépe řečeno naplno využijete kvality místního éteru. Klasická hudba na ČRo 3 zní velmi muzikálně a barevně, zvukové podání cílí spíš na líbivost, snadnou poslouchatelnost a živost než na suchou neutralitu a analytickou detailnost, což ovšem například mě vůbec nevadí. Oproti nedávno testované o polovinu levnější Yamaze T-S500 je přírůstek zvukové kvality slyšitelný, ale nikoliv zásadní. Za celou dobu poslechu jsem nenarazil na problém s jakýmikoliv nevhodnými zvukovými artefakty typu praskání, loupání nebo šumu. Ani dynamický zvuk rockové hudby nečiní tomuto tuneru problém, snad jen u některých nahrávek jsou činely a nejvyšší tóny poněkd nezvykle znějící, respektive ne tak plné - dost možná za to z části může i omezení pracovního pásma, které dle specifikací končí na 15 kHz.

Myryad Z132 nepatří mezi levné tunery, ale za své peníze dostanete stroj schopný vymáčknout 99% kvality ze signálů šířených českým éterem. Krom toho se s ním snadno žije, vypadá nekonfliktně, ba přímo hezky a krom absence DAB příjmu nemá vlastně žádnou reálnou slabinu. Že svým zaměřením na hudbu a snadný a příjemný poslech na úkor vzorné zvukové neutrality a frekvenční vyrovnanosti nemusí vyhovovat těm, kteří touží po prezentní a razantní reprodukci, to je dost možné. Celkově svým charakterem ale sedí k ostatním produktům Myryad Z série, takže komu se zalíbí ty, tuner je k nim ideálním doplňkem a svou práci odvede naplno a bez obtíží, což rozhodně není málo.

Kč 14 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výrobní provedení, přehledný displej a pohledný design

+ jednoduchost ovládání i soužití po prvotním nastavení

ZÁPORY

- přes tvrzení výrobce jen průměrně citlivý ladící modul (který ale bez problémů stačí)

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

BaSys CS

http://www.basys.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Kolik peněz musím doopravdy utratit?

Je to časté téma vašich dotazů směrem na redakci Hi-Fi Voice. "Kolik musím utratit, abych dostal zvuk co chci?", "Vyplatí se připlatit za X nebo za Y?" nebo třeba "Má vůbec cenu kupovat to, když to stojí jen ZZZ?". Neméně časté je pak nadšení nad tím, že to produkt za pár tisíc "natře" produktu za desítky a stovky tisíc (ovšem mám podezření, že pisatel nevěnoval poslechu a vzájemnému srovnání zase až tak moc času...). Takže kolik peněz vlastně je třeba DOOPRAVDY utratit?

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 elac 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 elfton 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution