Sám sebe jsem se ptal, jestli má vůbec cenu zkoušet testovat přijímač rozhlasového vysílání v prostředí s tak typicky nevalnou kvalitou vysílaného materiálu jako je naše kotlina. Došel jsem k jednoduché odpovědi – v zásadě nemá, protože podobně vysoká finanční investice pro poslech BBC je nesmyslná a hudba z éteru stojí často za houby s octem (alespoň mé dosavadní smýšlení takové bylo). Nicméně protože v produkci mnoha výrobců existuje, navíc například u Yamahy hned ve třech různých řadách a variantách, zřejmě o tyto přístroje stále bude dostatečně velký zájem a tak jsem přesvědčil sám sebe k zapojení do sestavy a naladění některé z toho mála stanic, které vlastně v Čechách znám.

Ačkoliv tuner T-S500 má jiné číslené označení, v zásadě patří do jedné sestavy s povedenou základní sedmistovkou řadou Yamahy, jejíž modely A-S700 a CD-S700 nedávno prošly našima rukama. Poznáte to podle stejného hliníkového čelního panelu, ovládacích prvků ve znamení hrany či masivního potenciometru i celkového retro vzhledu. Jednoduchost přední strany, kde dominantním prvkem je jednoduchý displej, zobrazující všechny důležité údaje včetně RDS jasnými, hranatými bílými znaky, které přečtete i z dálky a mají tak reálný smysl - mnoho tunerů má dost diskutabilní kvalitu displeje a zprávy na něm promítané jsou tak jen obtížně využitelné. Displej dále ještě informuje o stavu naladěné stanice - zda je signál dostatečně silný, zdali je pouze v jednom či v obou kanálech a podobně.

Na čelním panelu pak najdete hlavně velký potenciometr pro citlivé ladění stanic - je s ním možno velmi snadno poskakovat po maličkých krůčcích u manuálního ladění. Řada čtvercových tlačítek pak slouží pro vše ostatní - ukládání stanic, přepínání údajů na displeji atd. atd. Zadní strana pak hostí napevno připojený napájecí kabel, pár nezlacených analogových RCA výstupů a konektory pro AM i FM anténu. Toť vše. V balení s tunerem samozřejmě naleznete i obě zmiňované antény, které svou kvalitou ve velkém městě bez problémů postačí.

Co se technických specifikací týká, u tuneru není ani zde mnoho co popisovat. T-S500 ukrývá AM i FM modul, takže pokryje všechny stanice, které ve svém okolí můžete nachytat. Žádný DAB, žádné internetové rádio - prvního se stejně jen tak nedočkáme, druhé je ovšem škoda, ačkoliv pro poslech proudu z celosvětové sítě lze využít i jiné přístroje, takže ani zde se tragédie nekoná. Z dalších parametrů lze z uživatelského manuálu opsat snad jen odstup signálu a šumu 75 dB (což je slušná hodnota - u mnoha i podstatně dražších tunerů jsem dohledal třeba hodnoty kolem 65 - 70 dB).

Základním a v zásadě jediným důležitým talentem k zhodnocení je u tuneru schopnost naladit požadovanou stanici bez přeslechů a bez rozlaďování. Budiž tedy... Protože nejsem příznivcem poslechu radiových vln, chvilku mi trvalo, než jsem si vybavil nějaké rozumné stanice, jejichž naladěním bych mohl posoudit zvukové kvality tohoto přístroje. Nakonec volba padla na Radio Beat, Evropu 2, BBC a Rock Zone pro FM pásmo a za AM pásmo se mi v mém dosahu podařilo vybrat jen poněkud pofidérní Country Rádio. Samozřejmostí pak bylo připojení tuneru přímo do integrovaného zesilovače Yamaha A-S700 - signál vedl KrautWire Guru S, ale ani přes Monster Cable M1000i, ani přes Eagle Cable Condor Blue MC 3.1 nebyl rozdíl ve zvukové kvalitě slyšitelný, takže je asi svého druhu trošku jedno, čím bude tuner ke zbytku sestavy připojen.

Samotné naladění i uložení jednotlivých stanic do paměti proběhlo naprosto bez problémů, ačkoliv doporučuji před jakýmikoliv pokusy prostudovat manuál pro správný postup. Je sice jednoduchý a logický, ale typicky mužské „manuál až v nouzi nejvyšší" by patrně vedlo k pár frustrujícím chvilkám. Všechny stanice jsem dokázal naladit několika otočeními hlavního ovladače, přístroj sám doladil k přesnému a čistému signálu, takže přijímací část je dostatečně citlivá a dobře nastavená. Uložení na pár stisků je příjemné a vrací mne k jediné výraznější výtce k tomuto přístroji - v této cenové kategorii už rozhodně mohl být přítomen dálkový ovladač. Je sice pravdou, že tuner si patrně koupíte spolu s řadou 700 a tehdy již můžete k ovládání použít i „dálku" od integrovaného zesilovače A-S700, i tak to považuji za malé mínus.

Celodenní poslech BBC, Rock Zone a Evropy 2 ukázal na dvě věci - v první řadě na kvalitu tuneru Yamaha T-S500, který ani jednou nezašuměl, nezapraskal a neuhnul od čistě naladěné stanice, v řadě druhé na stěží průměrnou kvalitu lokálního vysílání. Zvláště poněkud zahuhlané a umělé lidské hlasy jsou jasným znakem, že je třeba na rádiovém vysílání ještě pracovat. Z osobní zkušenosti mohu porovnat s Londýnem a jeho lokální radiovou scénou, které se sice místy podobá té naší, ale celkový průměr kvality je značně výš - tam pak lze tuner typu Yamahy považovat z plnohodnotný zdroj hi-fi signálu.

Jestliže poslech rádia je vaší touhou a potřebou, pro české podmínky pravděpodobně není potřeba ničeho kvalitnějšího než je T-S500, který je nejen pohledným, ale i dobře udělaným, snadno použitelným přístrojem, jehož kvality české vysílání nevyužívá ani z poloviny. Jedinou reálnou výtkou při praktickém soužití pak zůstává diskutabilní absence dálkového ovládání, bez nějž při lovení oblíbené hudby či mluveného slova z éteru určitě nějaký ten kilogram neustálým docházením k přístroji shodíte. Celkově ale palec nahoru a „éterické" hudbě zdar.

Kč 7 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ slušné výrobní provedení

+ jednoduchá obsluha

+ dostatek prostoru pro uložení předvoleb

ZÁPORY

- snad cena by mohla být o jednu či dvě tisícovky nižší, ale pokud chcete tuner, stejně tu cenu zaplatíte

- vzhledem k ceně maličké drobnůstky ve výrobní kvalitě - třeba tlačítka, která nejsou úplně přesně uprostřed výřezů v čelním panelu

- nepřítomnost dálkového ovládání (ačkoliv lze použít to od A-S700)

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

K+B Progres

http://www.yamaha-hifi.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 122 222

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Kolik peněz musím doopravdy utratit?

Je to časté téma vašich dotazů směrem na redakci Hi-Fi Voice. "Kolik musím utratit, abych dostal zvuk co chci?", "Vyplatí se připlatit za X nebo za Y?" nebo třeba "Má vůbec cenu kupovat to, když to stojí jen ZZZ?". Neméně časté je pak nadšení nad tím, že to produkt za pár tisíc "natře" produktu za desítky a stovky tisíc (ovšem mám podezření, že pisatel nevěnoval poslechu a vzájemnému srovnání zase až tak moc času...). Takže kolik peněz vlastně je třeba DOOPRAVDY utratit?

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 elac 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 elfton 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution